Dezbatere Trump-Biden: Organizatorii au în vedere măsuri mai dure pentru „menținerea ordinii” în dezbaterile viitoare

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 30 septembrie 2020, 21:17 Actualitate | Internaţional


Trump si Biden
Foto: Captura
Comisia responsabilă de organizarea dezbaterilor electorale din Statele Unite a anunțat miercuri implementarea unor măsuri suplimentare pentru „menținerea ordinii” în timpul următoarelor dueluri televizate, a doua zi după dezbaterea plină incoerență și plină de invenctive dintre Joe Biden și Donald Trump, potrivit AFP.

"Dezbaterea de aseară a arătat clar că trebuia adăugată o structură suplimentară la formatul viitoarelor dezbateri pentru a asigura o discuție mai încadrată", a declarat organismul independent într-un comunicat.

Pentru prima oară, Trump și Biden au apărut pe scenă împreună, la Cleveland. Ceea ce a urmat nu a fost tocmai o ”dezbatere”, ci mai curând o luptă în noroi, în care Trump a reușit să-l târască pe Joe Biden, relatează New York Times.

Ton ridicat, întreruperi și adesea schimburi de replici incoerente, cei doi intervenind unul peste altul. Cam asta a rezultat din ciocnirea dintre cei doi.

În încercarea de a recupera în sondajele care îl arată pe Biden înaintea sa, Trump și-a asumat din start rolul preferat al agresorului, atacându-l inclusiv pe moderatorul dezbaterii, jurnalistul Chris Wallace.

Biden a renunțat și el la tonul de obicei extrem de calm și civilizat pentru a face față stilului adversarului și a înscrie puncte. Jocul de scenă a fost și el important, democratul vorbind și el peste Trump atunci când era întrerupt, întorcându-se mereu spre camera video.

În esență, spectacolul nu prea a avut nimic de-a face cu dezbaterea de idei. New York Times mai notează că în pofida atacurilor de luni de zile lansate de Trump cu privire la starea mentală, Biden nu s-a încurcat.

În același timp, Trump nu a părut să facă vreun efort în a cuceri alegători din afara bazinului său electoral. Greu de spus care mai este impactul unei confruntări atât de haotice și lipsite de substanță, cu atât mai mult cu cât 90% dintre alegători spun că deja au decis cu cine votează în 3 noiembrie. CNN l-a dat totuși câștigător pe Joe Biden. Prezentăm mai jos câteva momente cheie ale spectacolului electoral.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2579 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    mic pe mute (Miercuri, 30 septembrie 2020, 22:38)

    hanu [utilizator]

    pentru cele 2 minute ale fiecaruia.
    In rest, asta e nivelul politicii USA
    • +3 (3 voturi)    
      Bine ca e mai bine in Rusia (Joi, 1 octombrie 2020, 0:12)

      A78 [utilizator] i-a raspuns lui hanu

      Măcar la voi in Rusia este doar un candidat pe viața , nu e nevoie de dezbateri , eventual de ceai cu Novichok sau geamuri deschise la etajul 10 .
      • 0 (0 voturi)    
        Admirator de presedinti "democrati" (Joi, 1 octombrie 2020, 5:40)

        Dinu-I [utilizator] i-a raspuns lui A78

        Unu din candidati este mare admirator al presedintilor din China, Coreea de Nord si Rusia.
        Cand presedintele Xi (al Chinei) a reusit sa schimbe constitutia tarii si sa fie ales pe viatai isi exprima admiratia/gelozia ca el nu poate sa faca la fel incat sa-si puna in aplicare planurile sale "fantastice" pentru USA. Ghici cine-i ?
        • -1 (1 vot)    
          E ala care iti provoaca cosmaruri in fiecare, (Joi, 1 octombrie 2020, 23:25)

          Vigilentanonstop [utilizator] i-a raspuns lui Dinu-I

          noapte n asa?
          Dupa 8 ani de probleme din partea celor mentionati de tine, ce a facut Husein Obama in privinta asta?
          Nimic, ca de acolo isi primea tainu, mai ales din China!!
          Cite rachete mai zboara din Coreea de Nord acum in comparatie cu mandatele lui Hussein?
          Trezeste te si nu m ai visa cai verzi pe pereti!!
          • +1 (1 vot)    
            Era vorba de cei doi candidati (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 1:00)

            Dinu-I [utilizator] i-a raspuns lui Vigilentanonstop

            Obama e unul din cei doi candidati ?
            • -1 (1 vot)    
              PFF, te declari admirator de prs democrati (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 19:23)

              Vigilentanonstop [utilizator] i-a raspuns lui Dinu-I

              Azi esti in regula?Nimic in sange?
              • -1 (1 vot)    
                Sunt mai in regula decait tine (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 20:56)

                Dinu-I [utilizator] i-a raspuns lui Vigilentanonstop

                Iti sugerez sa ai grija de sanatatea ta (stii vorba cu caiinele si.... grija de altu').
                Dupa cum se observa acest cuvant "democrati" este scris in ghilimele si ca atrare nu este legat de calitatea de membru PD. In plus cei enumerati - de mine - au fost nominalizati, ca exemple, in diverse ocazii, de un candidat (DJT).

                Este vorba de ipocrizie. Daca asta iti place. Chiar deloc.
        • 0 (0 voturi)    
          Si inca o chestie!! (Joi, 1 octombrie 2020, 23:32)

          Vigilentanonstop [utilizator] i-a raspuns lui Dinu-I

          El, presedintele Trump era sarcastic in privinta admiratiei la adresa presedintelui Chinez care a shimbat constitutia pt a fi ales pe viata!!
          Dar ce sa faci, unii chiar nu mai stiu ce sa faca cu viata lor! Trebuie oarisice inteligenta sa intelegi uneori sensul cuvintelor chiar daca par spuse simplu!
          • 0 (0 voturi)    
            El, presedintele era si mai srcastic (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 0:58)

            Dinu-I [utilizator] i-a raspuns lui Vigilentanonstop

            cu virusul COVID-19, nu-i asa ? La fel ca prietenul Boris Johnson.
  • 0 (2 voturi)    
    rupti de realitate, ca de obicei (Joi, 1 octombrie 2020, 1:03)

    EXEs [utilizator]

    Astia vor sa vada dezbateri "curate" intre doua tabere cu pozitii total ireconciliabile? Stanga globalista crede ca le stie pe toate si vrea ca toata lumea sa ingenuncheze in fata luminatiilor lor. Si asta in timp ce prostii fac pe ei de frica tampiteilor neomarxisti. In timpul asta noua dreapta post Kavanaugh a inteles ca epoca dezbaterilor curate si civilizate s-a incheiat si a reinceput cea in care scopul scuza mijloacele. Daca pana si Silence is Violence atunci so be it, assholes.
    Ce rost au dezbaterile daca singurul lucru care se vrea dezbatut este gradul de vinovatie al lui Trump pe orice subiect si de cate ori mai trebuie sa se dezica Trump de omuletzii verzi fascisti pana sa fie iertat.
    Oh nu, Comisia responsabilă de organizarea dezbaterilor electorale, inca o comisie de birocrati corupti care se cred mai importanti decat sunt in realitate.
  • 0 (0 voturi)    
    Fire electrice... (Joi, 1 octombrie 2020, 23:33)

    Gigi Kent [utilizator]

    Practic ar trebui sa le monteze fire electrice de voltaj redus la oua. Pentru Trump sa nu mai vorbeasca neintrebat (se foloseste ocazional) si pentru Biden doar pentru a il tine treaz si atent (se folosesc permanent).