În plin scandal legat de interlopi, ministerul de Interne nu îl transferă pe Messi / Replica unui cititor: ”Voi vreți să îl pensionați la 45 de ani?”

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 27 august 2020, 20:07 Actualitate | Internaţional


MAI si Leo Messi
Foto: MAI
În plin scandal legat de întâlnirea șefilor Poliției române cu liderii unui clan interlop, Ministerul de Interne apelează la umor pe facebook-cel puțin așa cred ei- și vorbesc despre cum Leo Messi ar vrea să se ”tranfere” la ei. Un internaut comentează cu umor: ”Să-l pensionati si pe el la 45 de ani?”.

”Mulțumim pentru înțelegere, Leo Messi!

Pentru toți cei care ne-ați întrebat dacă Lionel Messi s-a transferat la noi, vă informăm că în acest moment în MAI nu sunt în desfășurare concursuri de angajare din sursă externă. Daca alte cluburi își doresc transferul fotbalistului argentinian, vă informăm că acesta nu poate semna decât după cele 14 zile de carantină. Așa după cum știți regiunea Cataluna, din Regatul Spaniei, este pe lista țărilor/zonelor pentru care se impune această măsură, iar Leo va trebui să se conformeze.”, este postarea de pe pagina de Facebook a MAI.

Șeful Poliției Române, Liviu Vasilescu, a confirmat joi întâlnirea pe care a avut-o cu membri ai clanului Duduianu, înainte de înmormântarea fostului lider al grupării. El a susținut că a fost o acțiune oficială a Poliției Române și "cea mai eficientă acțiune legală", pentru a preveni producerea unor incidente violente și răspândirea infecției cu coronavirus: "Primele arme pe care le folosim sunt prevenirea, dialogul, convingerea, nu direct pistolul".

Secretarul de stat în Ministerul de Interne, Bogdan Despescu, a amenințat joi cu „toleranță zero” față de „cei care divulgă acțiuni aflate în derulare sau informații din anchetă”, după ce în presă s-au scurs informații legate de întâlnirea nocturnă dintre șeful Poliției Române, Liviu Vasilescu, și membri al clanului Duduianu. „Reiterăm faptul că nu tolerăm practici și acțiuni care nu respectă legea și avem toleranță zero indiferent de calitatea celui care încalcă legea, inclusiv față de cei care divulgă acțiuni aflate în derulare sau informații din anchetă”, a spus Bogdan Despescu, într-o declarație de presă, înainte ca Liviu Vasilescu să admită că informațiile difuzate de presă, pe surse, sunt reale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9146 vizualizari

  • +32 (34 voturi)    
    Protocoale cu SRI e buba, dar cu Duduienii e OK :) (Joi, 27 august 2020, 20:39)

    CezarN [utilizator]

    Bravos politie si justitie romana, ca tot din palma interopilor mananca si unii, si altii.
  • +19 (19 voturi)    
    Interlopii in uniforma... (Joi, 27 august 2020, 20:53)

    Mihail. [utilizator]

    ...ne sfideaza.
  • +16 (16 voturi)    
    prevenirea, dialogul, convingerea..... (Joi, 27 august 2020, 21:06)

    asadar... [utilizator]

    " Bai baieti hai sa ne-ntalnim sa va previn de unele actiuni ale politiei sa nu va prinda in flagrant. Daca totusi va retin aia dialogam noi si va scoatem cumva basma curata. Iar apoi am convingerea ca o sa apreciati...financiar faptul ca suntem in slujba voastra, a unora dintre cetateni."
  • +8 (8 voturi)    
    Amatorisme la varful Politiei !!! (Joi, 27 august 2020, 22:52)

    Ratio [utilizator]

    Nu contest buna intentie a Politiei romane, de prevenire a unor posibile conflicte violente de amploare intre bandele rivale de interlopi pe teritoriul Capitalei, dar planul conceput si aplicat de chestorii Despescu si Vasilescu (aprobat de ministrul Vela ???) de o naivitate si amatorism ingrozitor, dincolo de realizarea de moment a scopului urmarit a avut un efect devastator asupra onoarei, integritatii si imaginii institutiei Politiei Romane.
    Daca s-a vrut avertizarea preventiva a capilor bandelor implicate in conflict, aceasta putea fi realizata oficial si public la sediul Politiei Capitalei si in nici-un caz in intalniri (negocieri?) conspiratve, in biserici pe timpul noptii, urmate de tainuirea evenimentului, ceea ce a produs revolta nu doar a opiniei publice ci si a masei cadrelor de politie din tara.
  • -6 (8 voturi)    
    mda (Joi, 27 august 2020, 23:13)

    Mowgli [utilizator]

    Vad pe aici tot felul de cunoscatori pasionati de teoria conspiratiei, inclusiv presa care face rating din asta.

    O sa fiu primul care spune ca punctual pentru preventie, politia a actionat pana la urma corect in acel caz si ca s-au dus sa vorbeasca si ca au dus trupele acolo.
    Nu pentru ca tin eu cu ei ci pentru ca asta e adevarul.

    Daca cineva din presa sau de altundeva poate dovedi ca a fost un caz in care politia ii protejeaza pe infractori (nu impotriva altor infractori caci si asta este treaba politiei) ci impotriva legii, veniti cu ele public ca sa avem scandalul corect, din care sa iesim poate cu un castig si poate se mai curata si politia de uscaturi, dar bascalie pentru ce pana la urma a fost corect, mi se pare oarecum penibil, ala Romania TV.

    Suntem fruntasi in europa la traficul de carne vie, unde sunt in presa investigatii cap-coada ale unui asemenea caz, unde e ong-ul care a organizat vreo manifestatie impotriva acestui lucru? Unde sunt abordarile serioase? Hai sa radem si sa credem ca e mare scandal ca s-a dus seful politiei sa vorbeasca cu infractorii pentru a preveni un posibil scandal.
    • +5 (5 voturi)    
      Dialog cu infractorii (Vineri, 28 august 2020, 10:55)

      all23 [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

      daca voiau sa vorbeasca cu ei , ii saltau cu duba si ii aduceau la sediul Politiei !
      Cred ca si judecatorii ar trebui sa ii viziteze intai pe infractori sa le spuna ca urmeaza sa dea o sentinta care poate ii va deranja .....
  • +10 (10 voturi)    
    Ooooo, bodyguarzii de interlopi sunt pusi pe glume (Joi, 27 august 2020, 23:19)

    farty [utilizator]

    Lasati transferurile, noi vrem fapte!!! Ii vrem in parnaie atat pe interlopi, cat si pe cei din MAI care le tin spatele (si cand spun parnaie, ma refer la 20-30 de ani cu executare, nu 5 din care fac 7 luni). Asta e una dintre solutii!!! 30 de ani, nenicule. Sa iasa fosile de acolo, sa nu mai aiba putere fizica sau psihica.
  • +7 (9 voturi)    
    Bascalie (Vineri, 28 august 2020, 7:11)

    remicristian [utilizator]

    Crede oare cineva ca era nevoie ca seful politiei in persoana sa mearga sa faca preventie? Atunci cind trebuiau sa faca preventie au batut si gazat protestatarii pasnici din fata guvernului si au adus protejatii din galerii sa ceeze o diversiune care sa justifice violenta cu care au actionat. Politia are nevoie de infractori ca sa isi justifice existenta! Daca ii arestezi ca nu respecta legea dispare obiectul de activitate si poate si taxa de protectie! Cred ca raportat la populatie avem in Romania platiti nult prea multi pentru servicii de securitate publica de la Politie Jandarmerie SRI SPP care in afara de hartuirea batrinelor care vind patrunjel se pare ca sunt foarte prevenitori si precauti cind vine vorba de proxeneti camatari raketi pentru ca din patrunjel nimeni nu s-a imbogatit dar din prostitutie camatarie droguri si taxe de protectie da. Din pacate staul este condus prin legile emise de Parlamentul dominat de PSD care a facut legile cit mai blinde pentru infractori mai ales pentru cei care invirt multi bani. De vina pentru asta suntem noi cetatenii care votam PSD, ALDE, Ponta, Basescu, Firea, Dragnea, Dancila, care bineinteles ca sefi la politie vor numi oameni de paie, ca acest sef de politie, pe care ii pot manevra spre actiune doar in folosul lor si nu al cetateanului. Clasa politica este organizata mafiot in mare parte si care actioneaza ca atare. Multi din politicienii PSD se bazeaza pe voturile strinse de clanurile mafiote locale, care in comunitatile lor de asistati sociali dicteaza cum vor sefii de la partid.
  • +5 (5 voturi)    
    propunere (Vineri, 28 august 2020, 10:35)

    remicristian [utilizator]

    Poate ca ar fi mai bine sa numeasca secretari de stat la interne cite un lider de la fiecare grupare interlopa ca sa nu se mai duca bietul om in audienta in mai multe locuri. Merge odata la minister si se vede cu toti. Este mai practic asa. Pe acesti secretari de stat ii poti angaja cu juma de norma ca sunt oameni ocupati cu familie mare si nici nu cer spor de doctorat!