Despescu amenință sursele care au dat informații despre întâlnirea șefilor din Poliție cu clanul Duduianu cu „toleranță zero”

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 27 august 2020, 16:55 Actualitate | Esenţial


Chestorul Bogdan Despescu
Foto: Agerpres
Secretarul de stat în Ministerul de Interne, Bogdan Despescu, a amenințat joi cu „toleranță zero” față de „cei care divulgă acțiuni aflate în derulare sau informații din anchetă”, după ce în presă s-au scurs informații legate de întâlnirea nocturnă dintre șeful Poliției Române, Liviu Vasilescu, și membri al clanului Duduianu.

„Reiterăm faptul că nu tolerăm practici și acțiuni care nu respectă legea și avem toleranță zero indiferent de calitatea celui care încalcă legea, inclusiv față de cei care divulgă acțiuni aflate în derulare sau informații din anchetă”, a spus Bogdan Despescu, într-o declarație de presă, înainte ca Liviu Vasilescu să admită că informațiile difuzate de presă, pe surse, sunt reale.

Șeful Poliției Române a susținut însă că demersul a fost „absolut legal” și a fost vorba de o „acțiune oficială” a Poliției pentru a preveni producerea unor incidente violente și răspândirea infecției cu coronavirus.

De notat că niciunul dintre cei doi oficiali ai Ministerului de Interne nu a răspuns la întrebările presei, Despescu și Vasilescu plecând de la pupitru după ce au citit declarațiile.

Declarațiile nu par să fi convins nici internauții, dacă e să privim cele peste 500 de comentarii, cvasi-majoritatea critice, care însoțesc înregistrarea videoconferinței pe pagina de Facebook a Ministerului de Interne.

Un comentator nota, ironic: „Dar nu era mai sigur pt populație dacă vă făceați treaba și nu exista clanul Duduianu???”

Mai multe despre cum a justificat Liviu Vasilescu întâlnirea cu membri ai clanului Duduianu, în noaptea de sâmbătă spre duminică, aici.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12671 vizualizari

  • +28 (32 voturi)    
    wow (Joi, 27 august 2020, 17:01)

    Mircea1978 [utilizator]

    Ba sapca jalnica mai esti si nesimtit!
  • +28 (30 voturi)    
    „toleranță zero” pt infractori nu e cazul d-le? (Joi, 27 august 2020, 17:11)

    UnOarecare [utilizator]

    Inclusiv aia cu gulere albe!
    • +9 (9 voturi)    
      Domnule chestor Despescu, (Vineri, 28 august 2020, 10:24)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

      Cand veti introduce toleranta 0 fata de hoti, borfasi, jefuitori, spargatori de locuinte, derbedei de cartier si alte categorii de infractori care ne fac viata amara?
      In Bucuresti, pe oriunde ma duc, cel putin o persoana incearca sa ma fure, sa ma pacaleasca, sa-mi vanda ceva (de obicei furat), sau ma deranjeaza prin fapte si limbaj agresiv. Fata de acestia cand introduceti toleranta 0?

      Cu respect,
      Un bucurestean furat de hoti si ingorat de politisti
  • +26 (28 voturi)    
    luate-ar corona virus ... (Joi, 27 august 2020, 17:14)

    VaseaV [utilizator]

    trebuia sa ii lasi sa si-o traga intre ei si sa apoi sa intre jandarmeria sa ii mai casapeasca odata ! Este incredibil ca politia romana este subordonata clanurilor de interlopi!
  • +28 (30 voturi)    
    hai să schimbăm terminologia (Joi, 27 august 2020, 17:19)

    sbangi [utilizator]

    acum un acord secret cu interlopi se numește o anchetă în derulare și nimeni nu poate spune nimic.
    • +17 (17 voturi)    
      nu a fost acord secret! (Joi, 27 august 2020, 22:37)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui sbangi

      au cerut audienta si doar noaptea le venise randul!
      • +10 (10 voturi)    
        A cerut (Vineri, 28 august 2020, 8:10)

        Mita Beciuklista [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

        audienta la Duduieni noaptea, fiindca noaptea le-a venit rindul, da, bine spus.

        Ia, sa fi fost vorba de gazarea si matrasirea unor romani care protesteaza impotriva lor, a coruptilor, sa fi vazut ce mobilizare de pulane cu creier dancil ar fi fost!
        Si tot in spiritul legii, ca asa le-au facut borfasii de la Macelaria legislativa legile. Pot sa bata si sa gazeze liber, e in "spiritul" legii.
        Asa cum tot in spiritul ei e sa fie lacheii clanurilor interlope, sa le roage frumos sa-si ingroape mortii, fiindca se imput.
        Hai siktir! Demisia jigodiilor!
  • +24 (26 voturi)    
    legal (Joi, 27 august 2020, 17:24)

    thebblack [utilizator]

    singura cale de actiune legala in acea noapte era arestarea respectivilor.
  • +20 (22 voturi)    
    Iohannis (Joi, 27 august 2020, 17:34)

    Zubizareta [utilizator]

    Daca nu il demite azi Iohannis e jale.. nu pot sa crec asa ceva..
    • +4 (14 voturi)    
      iohanis? (Joi, 27 august 2020, 22:36)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui Zubizareta

      cel ce are case obtunute cu fals?
      uite asa se face un stat mafiot: de la presedinte la prim ministr, ministru, ultimul militian...
    • +11 (11 voturi)    
      asa militieni ar trebui suspendati din functie (Joi, 27 august 2020, 22:48)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui Zubizareta

      cum ii suspenda pe vremuri Vlad Tepes!
  • +14 (18 voturi)    
    hihihi (Joi, 27 august 2020, 17:41)

    ..13 [utilizator]

    toate pistele duc catre...

    As cum mai astept alegerile astea locale si pe cele generale - nu pot sa pun decat o data stampila pe vot dar o sa o pun cu mare sete.
  • +17 (19 voturi)    
    tot ei amenință (Joi, 27 august 2020, 17:51)

    di livio [utilizator]

    și Despescu nu-i dat afară, io nu mai zic nimic...am citit commenturile oamenilor pe pagina de Facebook a MAI, m-am mai răcorit...măcar atîta
  • +23 (25 voturi)    
    Metehne de la sefii lor din clanuri (Joi, 27 august 2020, 17:59)

    CezarN [utilizator]

    Domnu' militian,
    Ati auzit de libertatea presei? Dar de aplicarea legii?
    De ce nu aveti toleranta zero pentru clanurile mafiote?
    Caci, daca politia si-ar fi facut datoria, nu ar mai fi fost nevoie de intalniri de taina cu sefii clanurilor.
    De ce nu va intalniti si cu "sursele" noaptea prin biserici sa negociati ? :)) Acuma puneti repede mana pe pistol (la figurat vorbim), ca "sursele" sunt mai fara aparare si fara bani.
  • +23 (25 voturi)    
    mda (Joi, 27 august 2020, 18:26)

    drgp [utilizator]

    Atat il duce capul pe militian - sa ameninte. Nu pricep o treaba - de cand sunt interlopii astia asa importanti de se deplaseaza toti sefii politiei ca sa vorbeasca cu ei? Adica, nu gaseau ceva secretar prin politie?
    Si daca tot era o operatiune legala, de ce nu s.au intalnit ziua? Ii deranja lumina? Sau, poate erau interlopii la munca si n.aveau timp in pauza de masa.
  • +18 (20 voturi)    
    Despescu, ca un adevarat interlop (Joi, 27 august 2020, 19:08)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Ba, care ai praduit ?
    Vela, i-ati ,,clanu" si demisionati.
  • +16 (16 voturi)    
    Ce? (Joi, 27 august 2020, 19:30)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Noaptea ca hotii?
    Pardon, ca interlopii?
    Girofar, sirene, ceva?
    Pardon, era sa uiit, sunteti pe mana cu politicienii, adica subordonati, ziua ziceti si faceti ceva, si noaptea altceva.
    Ati auzit cumva de un individ pe nume Robespierre si metodele lui de intalniri cu hotii?
    Asa ceva trebuie cu voi, dragi militieni si cu intreg `parlamentul`.
    De interlopi nu mai vorbim. Se stie. Ghilotina si apoi intrebati de sanatate.
  • +17 (17 voturi)    
    toleranță zero (Joi, 27 august 2020, 19:52)

    puiu100 [utilizator]

    Interesant este că au ieșit cu comunicate prin care recunosc întâlnirea doar după ce au apărut filmările. De ce nu au fost corecți cu ocazia primelor „dume” când poziția oficială a fost „nici usturoi n-am mâncat, nici gura nu ne miroase”? Cum să mai aibă subordonații încredere în voi? Vorbiți de „toleranță zero”? Cum ar fi să începeți cu voi cu „toleranță zero” la minciună?
  • +12 (12 voturi)    
    Chestorul Politiei (Joi, 27 august 2020, 19:58)

    atc [utilizator]

    Citez: „toleranță zero” față de „cei care divulgă acțiuni aflate în derulare sau informații din anchetă”.
    Spre a nu intelege cumva gresit ca este o referire la cei ce au divulgat "demersul.... „absolut legal” și .... o „acțiune oficială” a Poliției pentru a preveni producerea unor incidente violente și răspândirea infecției cu coronavirus"., poate ar merita sa ni se spuna despre ce "divulgari" este vorba.
  • +10 (10 voturi)    
    pai cum altfel ar reactiona mafia? (Joi, 27 august 2020, 22:15)

    mbembe [utilizator]

    normal, noaptea, sa nu stie nimeni, iar daca se afla- toleranta zero, in sac si aruncat in lac!
  • +6 (6 voturi)    
    Asta e o amenintare? (Joi, 27 august 2020, 23:29)

    mr_mojo [utilizator]

    Adică toți milițienii sunt in misiune când se pun in situații penibile?
    Pai atunci tot trebuie sa va dam afara pentru ca sunteți incompetenți.
  • +5 (5 voturi)    
    Despescu acesta (Vineri, 28 august 2020, 4:15)

    Codruta N [utilizator]

    ... nu e tipul acela cu un ditamai scandal de plagiat?
    Care are un dosarel in "justitie"?
    Poate mai vrea si pensie speciala... ZEEEROOOOO...!! :P
  • +5 (5 voturi)    
    cum bine zicea o domnisoara m..ie ba. (Vineri, 28 august 2020, 4:33)

    Coco Whistle [utilizator]

    asta ar trebui dat afara imediat. nici nu stie sa se exprime.
  • +3 (3 voturi)    
    demisi (Vineri, 28 august 2020, 11:31)

    Ilidia [utilizator]

    Ce atata vorbarie...Sa fie demisi...Ministrul ce asteapta sau nu are acest drept ?
  • +4 (4 voturi)    
    Exista totusi cinste si patriotism la. (Vineri, 28 august 2020, 13:42)

    Criscat [utilizator]

    ..cel sau cei care au luat filmarile de la camerele din zona dandu-se drept politist. Si apoi le-au dat la presa, ca altfel nu s-ar fi aflat in veci!...asa au fost fortati sa iasa public sa se justifice, in fata evidentei filmarilor nu au putut sa nu recunoasca!..sa fie de la 2 si un Sfert?....sa fie de la SRI?...sa fie jurnalisti?....oricum bine ca mai exista si oameni curajosi si cinstiti, ca poate "buturuga mica rastoarna caru mare".