VIDEO Belarus: O televiziune de stat a difuzat imagini cu protestatari bătuți puși cu fața la perete și mâinile legate

de S.J.     HotNews.ro
Joi, 13 august 2020, 17:38 Actualitate | Internaţional


Protestatari Belarus
Foto: Captura video
O rețea TV controlată de stat din Belarus a difuzat imagini cu protestatari bătuți care afirmă că nu vor mai pune sub semnul întrebării niciodată autoritatea guvernului, relatează Business Insider.

Demonstrații au loc în țară de duminică noaptea după anunțarea rezultatului alegerilor prezidențiale, autoritatea electorală afirmând că președintele în exercițiu Alexandr Lukașenko a obținut 80% din voturi.

Miercuri, ministrul de Interne din Belarus a anunțat că peste 6.000 de protestatari au fost reținuți în primele trei zile de proteste, încă 600 fiind reținuți joi.

Doi protestatari au murit în urma confruntărilor cu poliția și cel puțin 200 au fost răniți, potrivit BBC.

Înregistrarea video transmisă de Belarus 24 miercuri arată șase persoane cu fața la un perete și mâinile legate, patru din aceștia fiind cetățeni bieloruși iar doi ucrainieni, potrivit televiziunii de stat.



Un bărbat care păzește protestatarii, a cărui voce este distorsionată, îi întreabă în rusă: „Vom mai face o revoluție din nou?

Unul dintre protestatari răspunde: „Niciodată în viața mea”.

„Vom mai face o revoluție?”, întreabă din nou bărbatul.

„Nu, niciodată”, răspund simultan doi protestatari.

Alegerile de dumincă au fost criticate pe larg ca fiind fraudate iar principalul candidat al opoziției, Svetlana Tikhanovskaia, a fugit din țară în Lituania învecinată relatând că i-au fost amenințați copiii.

Alegerile n-au fost „nici libere nici corecte”, a declarat miercuri șeful diplomației UE, Josep Borrell.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7123 vizualizari

  • +23 (29 voturi)    
    Astia puteam fi noi... (Joi, 13 august 2020, 17:46)

    lokkos [utilizator]

    dar l-ati bagat pe dragnea dupa gratii :(
    • +7 (9 voturi)    
      Ce șansă (Joi, 13 august 2020, 19:48)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui lokkos

      am ratat! :-)
  • +20 (22 voturi)    
    Liviu Dragnea a incercat asta pe 10 08 2018 (Joi, 13 august 2020, 17:47)

    un domn [utilizator]

    ce blestem are luna August ? atrage viilenta la dictatori !
  • +16 (18 voturi)    
    Azi-mâine (Joi, 13 august 2020, 17:55)

    SiktirMukles [utilizator]

    anunță Lukașenko de la balcon mărirea hrethribuțiilor cu 100 lei, apoi se va auzi „vin la sediu” (sau „vine Secu'”), apoi va zbura cu elicopterul de pe clădirea CC. Ăștia bătuți de la ei sunt ca „teroriștii” în fâșuri jerpelite cotonogiți de militarii români în decembrie 1989, înainte să întoarcă armele. Iar.
  • +12 (14 voturi)    
    i-as calca in picioare pe "guvernanti" (Joi, 13 august 2020, 17:56)

    cristi_an [utilizator]

    imi fierbe sangele cand ma gandesc la nenorocitii aia!!!!
    • +1 (1 vot)    
      La votari ai fost? (Joi, 13 august 2020, 22:27)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Sa le explici realitatea celor cu impresii gresite ai incercat?
      Ajuta si astea.
  • +14 (16 voturi)    
    o sa scape (Joi, 13 august 2020, 17:58)

    Captain Obvious [utilizator]

    si o sa faca in continuare. zilele dictatorului sunt numarate.
  • +15 (19 voturi)    
    Sper ca acesta (Joi, 13 august 2020, 18:12)

    TheFreeOne [utilizator]

    Sa fie inceputul sfarsitului pentru mizeria aia de dictator.
  • -13 (21 voturi)    
    Iata viitorul Romaniei (Joi, 13 august 2020, 18:18)

    emil bobu [utilizator]

    Sa traiti bine!
  • +12 (16 voturi)    
    unde crede ca ajunge asta (Joi, 13 august 2020, 18:20)

    Captain Obvious [utilizator]

    cand arata niste copii batuti in fata camerelor ?
  • +11 (29 voturi)    
    Revolutia '89 (Joi, 13 august 2020, 18:23)

    ggiiggii [utilizator]

    Nu Lukașenko ii bate si aresteaza pe astia....la fel cum nici Ceausesc nu a batut, arestat si tras in multime in '89.
    Oamenii intre oameni isi fac asta....noi nu ne-am dat seama si...aceasi care au tras, arestat si furat in '89 au ajuns sa ne conduca acum, sunt miliardari, oameni de afaceri, generali si amirali...dau sfaturi de moralitate si sunt admirati.
    • +10 (18 voturi)    
      Exact (Joi, 13 august 2020, 19:28)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      Nu stiu cine ar putea sa iti dea minus. NICI UN DICTATOR nu ar putea fi dictator fara sprijinul unei mase care sa il sustina si sa ii duca la indeplinire ordinele. O masa de oameni interesata si care are acces la privilegii. In plus, aceasta masa este RESPONSABILA de efecte in aceeasi masura cu cel care le cere si care da ordinele. Asadar responsabilitatea este a lui si a celor care ii executa ordinele.
      • -2 (2 voturi)    
        Belarus (Joi, 13 august 2020, 22:21)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

        As merge mai departe: teoretic, DEMOCRATIE inseamna separarea puterilor, pluripartitism si vot universal. Desigur, intr-un stat autocratic ( nu dictatorial), ele pot exista, mai mult sau mai putin mimate, cazul Belarus. Totusi, se intreaba cineva de ce 80% au votat cu L.? ( nu cred ca poate fi fraudare la acest nivel, asa cum nici in mai ,90 in Romania n-a fost; iar procentele sunt asemanatoare).
    • +14 (16 voturi)    
      Nu el personal, (Joi, 13 august 2020, 20:06)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      ci acolitii lui.
      Crezi cumva ca presedintele e rupt de realitate???
      Oricum ar fi, raspunde pentru faptele subordonatilor.
      • +4 (4 voturi)    
        Si subordonatii (Joi, 13 august 2020, 22:13)

        Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

        Ar trebui sa raspunda pentru faptele lor.
    • 0 (2 voturi)    
      Bine zis (Joi, 13 august 2020, 22:28)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      Asta e adevarul!
  • -2 (4 voturi)    
    Zi de Doliu National (Joi, 13 august 2020, 22:06)

    Criogenia [utilizator]

    Pe gospodinele noastre le-a mangaiat jandarmeria cu nici 3 butelii de gaz lacrimogen si deja se autointitulasera martiri....

    In Romania in fiecare zi se poate declara Zi de Doliu National mai ales cand incepem sa discernem ca avem Presedinte si Premier , unul cu sentinta definitiva (ciordeala case cu acte false) iar Sica scapat de parnaie pe motiv ca inregistrarile la luare de mita nu au avut mandat.

    Prezenta celor doi in conducerea Romaniei dovedeste ca nu mai exista nici o speranta de schimbare in bine, tara este plina de infractori si condusa tot de infractori.

    Clanurile Pianilor sunt pistoale cu apa pe langa Clanurile "politicienilor", unii fura zeci de mii si sunt bagati la bulau iar ceilalti fura miliarde si nu are cine sa-i bage pentru ca : "noi suntem statul"...