VIDEO Imagini rare cu un uigur aflat în detenție într-o închisoare din China

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 5 august 2020, 20:06 Actualitate | Internaţional


uigur in inchisoare chineza
Foto: Captura BBC
Imagini rare și mesaje secrete trimise de un model uigur sunt mărturii care îți dau fiori cu privire la încălcările drepturilor omului practicate de China, în timp ce dovezile privind abuzurile față de comunitatea uigurilor cresc în Xinjiang, iar comunitatea globală este din ce în ce mai îngrijorată, relatează The Guardian.

Potrivit unor articole BBC, The Globe și Mail, Merdan Ghappar, un model de succes pe platforma de comerț online Tobao, a fost reținut după ce a stat în închisoare peste un an din cauza unor acuzații privind drogurile, despre care susținătorii modelului spun că au fost inventate.

Într-un video, Ghappar apare stând tăcut, legat cu cătușe de un pat din metal, într-o cameră goală, care are gratii la geam.


Ținând camera cu mâna dreaptă, acesta arată hainele murdare, gleznele umflate.

Statele Unite au impus pe 9 iunie sancțiuni mai multor lideri chinezi, acuzați că ar ”avea legătură cu abuzuri grave ale drepturilor omului” în special împotriva minorității uigure, a anunțat Trezoreria și Departamentul de Stat în două comunicate de presă separate.

AFP relata în iunie că China recurge în regiunea Xinjiang (nord-vest), majoritar musulmană, la o politică de controlare a nașterilor extrem de coercitivă, care include sterilizări forțate ce vizează în special comunitatea uigură.

Uigurii, majoritar musulmani și vorbind o limbă turcică, constituie unul dintre cele 56 de grupuri etnice ale țării. Ei reprezintă aproape jumătate din cele 25 de milioane de persoane care trăiesc în Xinjiang, un imens teritoriu semideșertic mult timp lovit de atentate sângeroase, atribuite de Beijing separatiștilor și islamiștilor.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16810 vizualizari

  • -24 (40 voturi)    
    Un terorist mai putin (Miercuri, 5 august 2020, 20:11)

    xolv [utilizator]

    de numarat
    • +17 (35 voturi)    
      doamne (Miercuri, 5 august 2020, 21:04)

      murangura [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      cat de imbecil poti fi
    • +15 (29 voturi)    
      Esti (Miercuri, 5 august 2020, 21:28)

      tiberius_p [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Mult prea prost pentru secolul asta.
    • -4 (10 voturi)    
      sa-i spuna cineva... (Joi, 6 august 2020, 9:02)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      .... ca poa' sa ajung ala alea 72 de virgine si din puscarie. sa nu se mai planga atata ca nu se poate detona. sa improvizeze.
  • -18 (36 voturi)    
    nu pare ca o duce prea rau... (Miercuri, 5 august 2020, 20:15)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... singur in camera, curatenie, teleffon... veatza...
    • +12 (22 voturi)    
      Esti sinistru si bolnav in comantariile tale (Miercuri, 5 august 2020, 22:24)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      poti cere ajutor,te poti trata.Poti incerca macar,asta daca mai ai o farama de constiinta.
      • -6 (8 voturi)    
        argumente 0? (Joi, 6 august 2020, 8:59)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

        ... si tu poti schimba meseria de postac, mergi la scoala si invata sa argumentezi daca vrei conversatie civilizata.
        • -1 (1 vot)    
          argumente pe masura (Joi, 6 august 2020, 13:12)

          karryne [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

          A adus la fel de multe argumente relevante ca tine, care prezinti viata in inchisoare drept un soi de vacanta, oricat de cretina ar fi comparatia.
          Dar spre deosebire de tine el are dreptate.
          Ipocrit si destul de sinistru intr-adevar, poti sa fii mandru "civilizatule"!
          • -1 (3 voturi)    
            Pai stii, o ajuns la inchisoare pentru ceva ... (Joi, 6 august 2020, 14:56)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui karryne

            Chinezii au legi, nu inteleg de ce spune lumea ca sunt incalcate. Adica ar cam trebui demonstrat asta. Faptul ca unu e la inchisoare nu imi spune ca e pe nedrept. Poate chiar e terorist. Chinezii au dubele negre pentru asta, vad ca s-au umanizat intre timp.
  • +21 (33 voturi)    
    chinezii comunisti (Miercuri, 5 august 2020, 20:16)

    Captain Obvious [utilizator]

    sunt cei mai rai
    • -7 (11 voturi)    
      de unde stii? (Joi, 6 august 2020, 8:59)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      asa ti-a zis tactoo care il lauda pe ceausescu si acum ca i-a dat 2 camere si loc de munca?
  • +19 (29 voturi)    
    Asta o sa ni se intimple la toti din occident,.. (Miercuri, 5 august 2020, 20:54)

    constatator [utilizator]

    ..daca China va ajunge lider mondial net in fata Americii, caci Europa nu mai stie cum sa o de a la intors ba cu americanii, ba cu rusii sau chinezii.
    Observ mai sus un comentariu cum ca cel legat de pat nu o duce rau, dar ce ai spune tov. daca ai fi tu in locul d lui legat de pat si cu propaganda in difuzoare zi si noapte?
    Mai cumparati tovarasi, produse made in china si o sa ajungeti in patul cu catuse care va fi liber de cel din imagine / dupa scoala profesionala pe care comunistii chinezi sustin ca le aplica la acesti oameni/ si statul chinez isi freaca mainile demult ca va ajunge sa educe societatea occidentala!
    • -6 (10 voturi)    
      eu as pune alfel problema... (Joi, 6 august 2020, 9:01)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui constatator

      ..ia intreaba-i pe puscariasii nostrii politici din perioada nea Ceasca daca preferau conditiile astea in locul celor la care au fost supusi. e, cum e?
  • +11 (15 voturi)    
    Comunistii au fost intotdeauna niste criminali (Miercuri, 5 august 2020, 22:26)

    persuasiv [utilizator]

    viata unui om,un fir de praf.
  • +1 (5 voturi)    
    Un articol mai detaliat: (Joi, 6 august 2020, 0:01)

    Mihai Panet [anonim]

    https://www.bbc.com/news/world-asia-china-53650246
  • -13 (17 voturi)    
    sigur (Joi, 6 august 2020, 1:37)

    martel55 [utilizator]

    a facut el ceva, nu e degeaba acolo
    • -7 (9 voturi)    
      o detonare, niste atentate... (Joi, 6 august 2020, 9:02)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      .. chestii din astea de muslim. ca un adevarat martir.
      lasa ca poa' sa ajung ala alea 72 de virgine si din puscarie.
  • +4 (12 voturi)    
    Da, dar... (Joi, 6 august 2020, 2:33)

    Prostu' satului [utilizator]

    ... se pot face o gramada de bani din afaceri cu chinezii, plus ca fac niste ceasuri smechere mult mai ieftine decat cele originale...
    Deci sunt OK, doar malaiul conteaza.
    Sau cel putin asa am citit eu in niste comentarii la articolul ala despre ambasadorul lor din UK care s-a ratoit la guvernul britanic.
  • -5 (9 voturi)    
    uigurii (Joi, 6 august 2020, 9:04)

    CristescuPRadu [utilizator]

    Se pare ca, in sfarsit, si-au gasit nashul si musulmanii. Prea ii batjocoresc pe crestinii din tarile lor(musulmane) iar Europei zisa crestina(?) nici ca i-ar pasa.
    PS. Ciudat cum se revolta americanii contra chinezilor dupa ce musulmanii le-au facut americanilor dezastrul cu turnurile gemene in 2011.
  • 0 (2 voturi)    
    Pe de alta parte (Joi, 6 august 2020, 10:18)

    mescaline [utilizator]

    Saptamana trecuta, 5 tineri din Egipt si-au luat cate 2 ani de inchisoare pentru c-au sfidat pe net valorile pentru care, allegedly, modelul din articol sta in arest.

    De profesorul acela clujean, Marius Balo, mai stim ceva, sau n-are smartphone in puscarie?