Petiție cu 2.000 de semnături pentru concedierea unei profesoare din New York, acuzată că ar fi adormit în timpul unei reuniuni antirasiste online

de A. Th. C.     HotNews.ro
Vineri, 24 iulie 2020, 17:45 Actualitate | Internaţional


Protest Black Lives Matter in New York
Foto: STARMAX / BACKGRID / Backgrid UK / Profimedia
Patricia Simon, conferențiară de arte teatrale la Marymount Manhattan College, se confruntă cu cereri de concediere a ei după o întâlnire pe Zoom din 29 iunie în care se discuta adoptarea unui „cadru de lucru antirasist”. Petiția de pe Change.org a întrunit 1.902 de susținători înainte să fie închisă, scrie Newsweek.

„Este o petiție pentru îndepărtarea unui cadru didactic care nu se aliniază vederilor antirasiste și acțiunilor promise a fi adoptate de departament după întâlnirile de la primărie”, a scris Caitlin Gagnon, studentă la Marymount.

Simon este și coordonatoare a teatrului muzical, poziție pe care o deține din 1991, conform profilului de pe pagina de internet a colegiului.

„Pat supervizează un corp profesoral de 40 de profesioniști din domeniile istoria teatrului muzical, teoria muzicii, dans, voce, audiție și actorie în teatrul muzical” scrie în profil.

Gagnon a scris în petiție că Simon are un trecut de „acceptare a acțiunilor și exprimărilor rasiste și de discriminare corporală ale tutorilor de voce sub jurisdicția ei. Este cunoscută și pentru utilizarea poziției ei pentru a-i intimida și înspăimânta pe studenții din programul ei care au făcut eforturi pentru a apăra poziții proprii sau ale altora asemenea”.

Simon a respins acuzațiile studenților că ar fi adormit în timpul reuniunii. „Nu am adormit, cum s-a spus, în nici un moment în timpul reuniunii. Fotografia expusă a fost făcută fără permisiune când priveam în jos sau îmi odihneam ochii obosiți de Zoom. Tot timpul, am ascultat cu urechile și cu inima”.

Newsweek a contactat-o pe Simon, dar n-a primit un răspuns până la data publicării.

Mai mulți au intervenit pentru concedierea lui Simon în secțiunea de comentarii a petiției.

Clair Rundhaug, părinte de student la Marymount, a scris despre Simon că „dezinteresul ei total...în problema justiției rasiale & LGBTQ plus incluziune” a fost „afișat” în fața a 150 de studenți și profesori în timpul întâlnirii pe Zoom.

O altă comentatoare, Alyssa Tyron, a scris că Simon este „o rasistă cu aversiune pentru cei supraponderali, o profesoară toxică și ar fi trebuit îndepărtată de la MMC cu mult timp în urmă”.

Alții au împărtășit impresii de la interacțiuni precedente cu Simon.

„Ea mi-a spus că eu, fiind asiatic, nu voi avea succes ca actor dacă nu am un cântec asiatic în repertoriu”, a scris Ethan Wong. „De asemenea, ea îi amenință pe studenți să nu vorbească despre problemele pe care le au”.

Newsweek a contactat Marymount Manhattan College pentru comentarii, dar nu a primit un răspuns până la data ediției.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3859 vizualizari

  • +28 (46 voturi)    
    Member? (Vineri, 24 iulie 2020, 17:49)

    AdiSun [utilizator]

    Haha, mai tineti minte cand marxismul cultural era doar o conspiratie?
  • +28 (46 voturi)    
    Trasa pe roata (Vineri, 24 iulie 2020, 17:53)

    Victtor [utilizator]

    Evul mediu este din nou la moda, gloata o judeca.
  • +20 (36 voturi)    
    aia (Vineri, 24 iulie 2020, 18:00)

    martel55 [utilizator]

    d3e la universitatile americane mai invata ceva?sau se ocupa doar de activism politic? cadrele de la
    Stefan gheorhjiu trebuie sa fie incantate sa vada ca in sfarsit America e roasa de marxism si sa faca schimb de experientaq cu universitati americane
    • -4 (6 voturi)    
      Da ... e dezastru ... (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 1:13)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Li se baga in cap tinerilor tot felul de prostii. Te iei cu mainile de cap. Invata orice altceva in afara de ceea ce este nevoie cu adevarat in societate.
  • +19 (33 voturi)    
    >>>>> (Vineri, 24 iulie 2020, 18:07)

    GemstonePig [utilizator]

    Cu siguranta exact asa aveau loc si acuzatiile de vrajitorie in secolul al XV-lea. Gloata este periculoasa prin definitie needucata si degraba varsatorie de sange
  • +9 (31 voturi)    
    aha (Vineri, 24 iulie 2020, 18:08)

    randon [utilizator]

    unde sunt aia care sustineau ca securitatea era politie politica pentru ca ii aresta pe aia care spuneau bancuri cu ceausescu?

    securitatea era mic copil pe langa politia gandirii din sua. doamne fereste, bine ca nu am castigat loteria vizelor, imi blestemam zilele acum...
  • +8 (22 voturi)    
    LOL (Vineri, 24 iulie 2020, 18:16)

    c2 [utilizator]

    ce natarai!
  • +12 (26 voturi)    
    Incotro? (Vineri, 24 iulie 2020, 18:51)

    Putinel [utilizator]

    Acum 50 de ani era greu de crezut ca din cauza minoritatilor de orice fel, democratia va genera societatile distopice spre care pare-se ca ne indreptam!
    • +4 (20 voturi)    
      . (Vineri, 24 iulie 2020, 19:24)

      AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui Putinel

      Culmea e ca nu minoritatiile fac asta, majoritatea gloatei sunt albi care si-au luat sfanta misiune de a fi ofensati de absolut orice in numele minoritatilor.
  • +8 (20 voturi)    
    Eh... (Vineri, 24 iulie 2020, 18:56)

    mescaline [utilizator]

    Sunt la inceput de drum si nu stiu cum se castiga painea si se schimba vremurile.

    Le va veni randul sa caste de oboseala inadecvat cu zeitgeistul.
    • -3 (9 voturi)    
      Asa zic si eu (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 1:02)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui mescaline

      Asta-i doar ultima moda, nimic mai mult. O sa treaca si prostia asta, ca atatea altele. Apropos, se mai aude ceva de #MeToo? Ca nici nu stiu daca s-a facut anul de cand devenise cea mai tare chestie since sliced bread...
      America s-a confruntat cu multe astfel de aberatii de-a lungul timpurilor, dar pana la urma common sense a prevalat (nu fara destine distruse, din pacate).
      Altfel, pana se mai linistesc lucrurile, e mai prudent sa pui un pampers pe tine inainte de-a participa la o astfel de intrunire. Nu vrei sa te duci la toaleta in focul actiunii si pe urma sa fii acuzat ca te p...i pe miscarea BLM...
      Somnul ratiunii naste monstri.
  • -3 (19 voturi)    
    Slab (Vineri, 24 iulie 2020, 19:25)

    Setalcott [utilizator]

    Avem inca o data dovada sfidatoare a rasismului sistemic si asta e raspunsul - o petitie? Pai facultatea aia ori ar trebui desfiintata, ori concediati toti professorii albi, angajati la cantina, sa vada cum e fara white privilege, si in locul lor angajati profesori de culoare de studii afro-americane.
  • -4 (6 voturi)    
    oamenii: fac petitie (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 4:35)

    albik [utilizator]

    trumptarzii: oh nu.. stalinism, marxism, gulag, politie politica :) Iata snowflaksii
    • +2 (4 voturi)    
      trolul de peste ocean (Duminică, 26 iulie 2020, 1:52)

      c2 [utilizator] i-a raspuns lui albik

      hopa si el cu invectivele :)