VIDEO Prima zi de rugăciuni musulmane la Sfânta Sofia după 86 de ani / Erdogan a recitat un verset din Coran

de S.J.     HotNews.ro
Vineri, 24 iulie 2020, 15:22 Actualitate | Internaţional


Recep Erdogan participand la prima zi de rugaciuni la Sfanta Sofia
Foto: Emre Oz / Sputnik / Profimedia Images
Câteva mii de musulmani s-au strâns vineri pentru a lua parte la prima zi oficială de rugăciuni la catedrala Sfânta Sofia de la decizia autorităților turce de a o reconverti în moschee, președintele Recep Erdogan fiind printre cei care au participat la eveniment, anunță presa turcă.

În urmă cu două săptămâni cea mai înaltă instanță administrativă din Turcia a revocat decizia din 1934 de transformare a clădirii din epoca bizantină în muzeu, președintele Erdogan semnând decretul de transformare a Sfintei Sofia în moschee la scurt timp după decizie.

Vineri, Erdogan a citit un verset din Coran, cartea sfânta a islamului, înainte ca din cele patru minarete ale Sfintei Sofia să fie auzită chemarea la rugăciune. Președintele turc a fost prezent alături de mai mulți miniștri ai cabinetului său și alte câteva sute de invitați ai săi la eveniment.





În interiorul fostului muzeu au fost aduse covoare cu motive otomane înainte de rugăciune, prima de acest gen la Sfânta Sofia în epoca modernă a Turciei, tablourile, icoanele și mozaicurile fiind acoperite cu draperii.

Ali Erbaş, ministrul pentru probleme religioase din Turcia a condus prima zi de rugăciuni alături de doi imami și patru muezini.

Un ecran imens și difuzoare au fost montate pentru credincioșii care nu au mai încăput în clădire, grupuri mari de oameni strângându-se de la primele ore ale dimineții, potrivit Reuters.

Guvernatorul Istanbulului, Ali Yerlikaya, a anunțat că forțele de ordine au oprit după un timp accesul oamenilor în zonă, făcând un apel la răbdare pe Twitter și amintind că moscheea va rămâne deschisă pentru rugăciuni până sâmbătă dimineața.

Operă arhitecturală majoră construită în secolul al VI-lea de bizantini, care își încoronau aici împărații, Sfânta Sofia face parte din patrimoniul mondial al UNESCO și este una dintre principalele atracții turistice din Istanbul.

Transformată în moschee după cucerirea Constantinopolului de otomani, în 1453, a fost transformată în muzeu în 1934 de liderul tinerei republici Turce, Mustafa Kemal.

REFERINȚĂ:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3971 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    nu e chiar prima zi, au mai fost rugaciuni acolo (Vineri, 24 iulie 2020, 15:32)

    Gryphus [utilizator]

    de exmplu anul trecut cand au sarbatorit cucerirea orasului crestin Constantinopol, au facut o slujba religioasa musulmana in sfanta sofia transmisa si la tv
    • -3 (5 voturi)    
      Deci (Vineri, 24 iulie 2020, 18:59)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Daca s-au RUGAT anul trecut, iata ca Allah le-a indeplinit dorinta in cel mai scurt timp posibil.

      Si apropo de transmisia la TV, tare mi-ar fi placut sa-l vad pe Macron alaturi de Erdogan la acest eveniment.

      Nu de alta, dar Macron afirma ca 'NATO' este in "moarte cerebrala', iar Erdogan ii raspunde astfel:
      - 'Cine zice' ala e!'.

      Totusi, dupa 'perioada' actualului Sultan, poate Catedrala va deveni din nou Muzeu...daca altceva nu se poate!
  • -8 (30 voturi)    
    Macar Constantinopolul a fost pierdut prin lupta (Vineri, 24 iulie 2020, 15:46)

    cenzuratul [utilizator]

    Pe cand acum coloana a cincea ("progresistii", cu ramura romaneasca USR) preda neconditional Europa fara clipeasca.
    • +5 (15 voturi)    
      ? (Vineri, 24 iulie 2020, 17:06)

      CristiG [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      Prietene, ce legatura are USR cu faptul ca a fost transformata Sfanta Sofia in moschee?
      • 0 (12 voturi)    
        USR instrumenteaza invaziile contemporane (Vineri, 24 iulie 2020, 18:22)

        cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui CristiG

        Constantinopolul a fost invadat in urma unei batalii pierdute de bizantini, pe cand Europa e cedata pe timp de pace, fara niciun foc, prin programele de migratie controlata promovate de Renew Europe.

        Dar daca din ce am scris tu ai inteles ca eu zic ca USR are vreo legatura cu Sf Sofia, hai mai bine sa vorbim despre filmul de aseara.
  • +5 (13 voturi)    
    Maestru (Vineri, 24 iulie 2020, 15:55)

    Adisson [utilizator]

    Lovitura de maestru a lui Putin cu reinventarea lui Erdogan.

    Europa nu a avut niciodata solutii pentru Turcia inca de pe vremea Otomanilor, nu are nici acum. Rusia i-a trimis inapoi in Asia Mica, Rusia ii asmute din nou.
    • +6 (10 voturi)    
      ai dreptate... (Vineri, 24 iulie 2020, 16:22)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Adisson

      ... doar franta ce vad ca mai maraie la ei, in resti sāsālaii i-au adoptat permanent pe turcaleti.
  • +6 (8 voturi)    
    Oribil (Vineri, 24 iulie 2020, 16:40)

    Akylas [utilizator]

    Sultanul megaloman a recitat un verset din Coran, vai de noi....
    • +5 (11 voturi)    
      xxzxzxzx (Vineri, 24 iulie 2020, 17:32)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui Akylas

      Taci și nu te plînge ! Vei trăi vremurile cînd vei apăra VIENA și BERLINUL să nu le ocupe musulmanii ! DIN NOU după 500 de ani !
  • +8 (10 voturi)    
    altfel te ajută Mahomed (Vineri, 24 iulie 2020, 16:45)

    MG [utilizator]

    când te rogi din biserica altuia..
  • +3 (3 voturi)    
    Bizantul ... Sfanta Sofia ! (Vineri, 24 iulie 2020, 17:00)

    weiss [utilizator]

    ROM 12.19 !
    • -2 (2 voturi)    
      Incercati si Invers... (Sâmbătă, 25 iulie 2020, 14:53)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui weiss

      ROM 19.12 !