SUA: Trump spune că va „trebui să vadă” dacă va accepta rezultatul alegerilor prezidențiale din 2020

de S.J.     HotNews.ro
Luni, 20 iulie 2020, 13:22 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: Profimedia Images/Brendan Smialowski/AFP
Președintele american Donald Trump a refuzat duminică să spună dacă va accepta rezultatul alegerilor prezidențiale din acest an, adăugând că „va trebui să vadă” și afirmând încă odată că votul prin corespondență va „falsifica alegerile”, relatează CNBC.

Comentariile lui Trump au fost făcute în cadrul unui amplu interviu acordat lui Chris Wallace, prezentatorul emisiunii „Duminica Fox News”.

Președintele american a criticat din nou „cultura anulării” și a minimalizat în mod repetat pandemia de COVID-19 care a infectat peste 3,7 milioane de americani, provocând decesul a peste 140.000 de persoane în Statele Unite.

În timpul interviului Wallace a prezentat pentru prima oară rezultatele ultimului sondaj de opinie național comandat de Fox News care arată că Joe Biden, contracandidatul democrat al lui Trump pentru președinția SUA, conduce cu 8% în intenția de vot.

Trump a catalogat rezultatul drept „sondaje false”.

„În primul rând eu nu pierd fiindcă alea sunt sondaje false”, a declarat președintele american, adăugând că „au fost false în 2016 și sunt și mai false acum”.

Întrebat dacă este un pierzător „grațios”, Trump a răspuns că „depinde” și a repetat acuzațiile pe care le-a făcut și anterior că votul prin corespondență ar putea provoca o fraudare masivă a alegerilor.

Acuzațiile lui Trump vin după ce mai multe state americane au luat măsuri pentru a facilita votul prin corespondență ca urmare a pandemiei de COVID-19 și pentru a limita răspândirea virusului la secțiile de votare.

„Cred că votul prin corespondență o să falsifice alegerile. Chiar cred”, a declarat acesta în cadrul interviului de duminică.

Presat de către Wallace să răspundă dacă va accepta rezultatul alegerilor din acest an, Trump a refuzat să ofere un răspuns direct.

„Trebuie să văd. Uite, trebuie să vedem, să văd”, a afirmat acesta, adăugând că „nu, nu o să spun pur și simplu da. Nu o să spun nu”.

Tot în cadrul interviului acordat Fox News președintele american a minimalizat impactul pandemiei de COVID-19, susținând că creșterea recentă a numărului de noi infecții se datorează majorării capacității de testare și afirmând că multe persoane infectate se vindecă „automat”.

„Nicio țară nu a făcut ce am făcut noi în ceea ce privește testările. Suntem invidia întregii lumi”, a declarat Trump însă oficialii responsabili de sănătatea publică din SUA au subliniat în mod repetat că creșterea numărului de noi infecții depășește rata de creștere a testărilor ceea ce indică o transmitere comunitară în țară.

„Uitați-vă la alte țări, nici măcar nu testează. Fac teste doar dacă cineva intră în spital”, a mai afirmat președintele american.

Întrebat de relația sa cu dr. Anthony Fauci, consilierul Casei Albe privind pandemia de COVID-19, Trump a răspuns că a discutat cu acesta sâmbătă, precizând că epidemiologul „e puțin cam alarmist”.

Trump a afirmat de asemenea că nu este de acord cu directorul Centrului pentru Prevenirea și Controlul Bolilor din SUA, dr. Robert Redfield, care a declarat săptămâna trecută că pandemia ar putea fi adusă sub control într-o lună sau două dacă toată lumea ar purta o mască de protecție.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5449 vizualizari

  • +22 (34 voturi)    
    Și dacă nu-i convin rezultatele, ce face? (Luni, 20 iulie 2020, 13:35)

    BEDE [utilizator]

    Dacă lui Trump nu-i convin rezultatele și nu le acceptă, atunci ce face? Emigrează cumva în Polonia?
    Este chiar culmea individul! Cu nici un chip să nu-și recunoască eșecurile.
    • -7 (23 voturi)    
      contesta alegerile la Curtea Suprema (Luni, 20 iulie 2020, 14:41)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      asa se face in sua, si voturile sunt renumarate
  • -21 (37 voturi)    
    Ha, ha, ha... Deja vu. (Luni, 20 iulie 2020, 13:36)

    Amerlocu [utilizator]

    Exact asta era povestea și în 2016. Trump a fost acuzat că nu va recunoaște rezultatul alegerilor dacă va pierde. Hillary Clinton, ce conducea cu 10%-20% în cam toate sondajele, a spus plină de mândrie (ca și Biden ieri) că pentru ea rezultatele alegrilor sunt sfinte și că le va recunoaște fără nicio ezitare.

    Treaba s-a schimbat complet după ce a pierdut prezidențialele. Nici măcar azi nu s-a împăcat cu rezultatul ălora din 2016. Formal, nu a acceptat niciodată rezultatul lor...
    • +22 (32 voturi)    
      Trump a fost acuzat... (Luni, 20 iulie 2020, 14:31)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Nu l-a acuzat nimeni, el singur a zis-o. Inteleg ca va place individul, dar hai sa n-o dam de gard, omul a luat-o rau pe aratura. E caz clasic de "se strange latul Mitica", pe masura ce toti il parasesc, il cuprinde disperarea si o tine din prostie in prostie.

      Chiar, sa faceti si voi testul lui Trump, cica e dificil pe final :))))))

      https://www.bbc.com/news/world-us-canada-42717163
      • -3 (9 voturi)    
        Da, a fost acuzat (Luni, 20 iulie 2020, 17:09)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui banel

        Prin toamna lui 2016 asta a fost stirea zilei saptamani in sir: Ca Trump nu va recunoaste marea victorie a lui Hillary.

        Iar Hillary ragusea tipand ca ea va recunoaste fara discutie alegerea poporului. Intereasnt e ca dupa cea pierdut alegerile s-a razgandit brusc :) Si mai interesant e faptul ca nimeni nu i-a amintit lui Hillary de promisiunea ei dinainte de alegeri...
    • +13 (19 voturi)    
      Așa e (Luni, 20 iulie 2020, 15:08)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Trump nici azi nu a acceptat că Hillary l-a bătut la voturi și o ține langa că în California au votat 5 milioane de emigranți ilegali. Omul e patologic.
      • -4 (10 voturi)    
        Pai vezi? (Luni, 20 iulie 2020, 17:12)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

        Inaintea alegerilor din 2016 mai multe state printre care si Californaia si NY au anulat asa numitele voter ID laws. In acest fel NIMENI din sectia de votare nu are dreptul sa-i ceara un act de identitate alegatorului. Motivul era ca legile ce-i obligau pe alegatori sa arate un act de identitate cu poza i-ar dezavantaja pe alegatorii saraci care nu si-ar permite $10-$20 cat e taxa pentru un act de identitate. :) Nu ti se pare asta o manevra a la PSD pentru fraudarea votului?! Au fost numeroase cazuri documentate in care aceeasi indivizi au votat de mai multe ori. Sau cazuri in care indivizi faa cetatenia americana sau morti au votata. Ghici cu cine?

        Cazul cel mai hilar a fost al unei somaleze ("refugiata" fara drept de vot) a fost arestata in toamna lui 2020 pentru ca o agresase pe o receptionera de la sediul din St. Paul al partidului democrat. Un anume Tom ii pormisese somalezei ca va primi cate $50 pentru fiecare vot pentru Hillary.+ cheltuielile de transport. Cum dupa alegeri Tom ala a disparut, s-a dus furioasa la partid cu cele 20 de stickere rosii cu "I voted" sa-si primeasca mia de dolari. Interesant e ca nu au bagat-o la zdup pentru frauda electorala ci pentru ca o agresare pe receptionera.
        • +2 (8 voturi)    
          Într-adevăr (Luni, 20 iulie 2020, 17:43)

          jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          Tacticile republicanilor de a restricționa dreptul de vot prin tot felul de mînării legate de acte de identitate sînt într-adevăr asemănătoare în spirit cu cele ale PSD-ului. Singura diferență e că PSD-ul practică turismul electoral, iar GOP-ul restricționează accesul la vot sau fac gerrymandering. De altfel exustă numeroși oficiali republicani care recunosc pe față că genul ăsta de restricții îi avantajează.

          Realitatea este că e extrem de dificil să fraudezi alegerile în SUA. De asta nu sînt decît o mînă de cazuri la fiecare alegeri și de asta marele comitet înființat de Trump ca să investigheze fraudele din 2016 a găsit praful de pe tobă.

          N-am reușit să găsesc nimic despre atacul din St. Paul descris de dv. și oricum nu pare să aibă de-a face cu alegerile. Vă ofer însă o știre despre cea mai mare fraudă electorală descoperită în ultimii ani: un angajat al Republicanilor din Carolina de Nord care în 2018 a alterat voturi prin corespondență. Din cauza lui au trebuit să țină o nouă rundă de alegeri.
          • -4 (6 voturi)    
            Trebuie să fie foarte dificil într-adevăr :) (Luni, 20 iulie 2020, 21:21)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

            Trebuie să fie tare dificil de fraudat alegerile atunci când e interzis să le ceri alegătorilor să se legitimze.

            Poți să ne spui în ce mod au limita „republicanii dreptul de vot”?! Prin faptul că le cer alegătorilor să aibă cetățenia americană?

            Comisia fraudelor electorale condusă de vicepreședintele Pence e în plină acțiune. A reușit ștergerea de pe listele electorale a câtorva milioane de morți și indivizi ce erau înegistrați alegători în mai multe state.

            Pentru moment o seire de state (toate cu guvernatori de stânga) au refuzat să înmâneze comisiei listele lor oficiale cu alegători. Chestia e în justiție. Va rămâne mai mult ca sigur să fie rezolvată în mandatul #2.
            • +2 (4 voturi)    
              Nene (Marţi, 21 iulie 2020, 2:15)

              jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

              Comisia aia s-a dizolvat în iulie sau august 2018 după ce a găsit un mare zero barat. Au emis și un raport, caută-l pe net. Și lasă-l pe Pence, că el are cică de luptat contra coronavirusului (dacă-și mai amintește de existența lui).
    • +12 (18 voturi)    
      astazi nu mai este ieri (Luni, 20 iulie 2020, 15:37)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      cei care inca mai visau ca Trump o sa fie un excelent Presedinte cred ca stau acum putin pe ganduri - nu toti, mai sunt unii care cred ca este un bun Presedinte.

      Personal am crezut si cred ca a fost mai bun decat Hiillary dar inca un mandat este deja prea mult petnru mine desi nu votez in USA - personal mie imi ajunge unu mandat cu Trump si gata!

      Formal nu mi-am explicat de ce electorii au votat altfel - dar cred ca si acest aspect a fost limpezit si cred ca este mai clar acum.

      Altul la rand, va rog -asta este democratia!
      • -4 (8 voturi)    
        E un presedinte foarte bun. (Luni, 20 iulie 2020, 17:14)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        A facut aproape tot ce a promis si inca un pic pe deasupra. Nu vad ce anume i se poate reprosa.

        Oricum partea vesela e ca eu am drept de vot in SUA iar tu nu. Hasta la vista baby!
  • -13 (27 voturi)    
    nimic nou sub soare (Luni, 20 iulie 2020, 13:39)

    Fileu_de_Poveste [utilizator]

    succes la alegeri Mr President
  • -18 (32 voturi)    
    nimic deosebit. (Luni, 20 iulie 2020, 13:40)

    nash pandelica [utilizator]

    daca va pierde, va trebui sa vada.
    si hilarioasa lu' klingan a vrut sa vaza, si'a iesit varza.
    sa nu mai vorbim de celebra disputa din florida cu gaurirea cartelelor de vot, cu vreo douj' de numarari si rasnumarari de voturi.
    ultimul cuvant, il are curtea suprema, care valideaza alegerile.
    normal ca se va fura. important este sa se pazeasca mai bine.
    caci, pe bune, cu mos tagartza de gio bidon, n'are nicio grija. numai ca stanga e parsiva, iute de mana. la americani, stanga de de luat.
  • -15 (31 voturi)    
    Nici Al Gore nu a acceptat, un Democrat (Luni, 20 iulie 2020, 13:48)

    Gryphus [utilizator]

    dar memoria e scurta pt unii, pt democrati adica

    Bush a castigat de fapt prin frauda dar trecem peste
  • +20 (30 voturi)    
    Nici Fox News nu-l mai suporta (Luni, 20 iulie 2020, 13:52)

    banel [utilizator]

    Au ales sa faca un interviu pe bune, cu intrebari incomode si solicitarea de argumente. Probabil au primit semnale ca nu are rost sa mai insiste pe cartea Trump in ideea ca individul a devenit indezirabil inclusiv pentru propriul partid.

    Sa speram ca n-o sa faca prea multe pagube pana la finalul mandatului.
  • +15 (31 voturi)    
    Trump va face razboi civil ca sa nu intre la (Luni, 20 iulie 2020, 14:11)

    emil bobu [utilizator]

    parnaie. Are toti nebunii rasisti inarmati in spate.
  • +20 (32 voturi)    
    asta (Luni, 20 iulie 2020, 14:14)

    nahir [utilizator]

    il copiaza pe dragnea.
    Ce, daca nu castigi alegerile bai trumpulica, nu sunt corecte, pesedistule. :))
  • +16 (28 voturi)    
    Deci (Luni, 20 iulie 2020, 14:27)

    ipolitic [utilizator]

    ce zice Trump: sondajele sunt false, alegerile vor fi falsificate, prin urmare voi castiga eu.
    Ce zice Biblia: este timp pentru strans pietre si este timp pentru aruncat pietre. In mod normal, in aceasta ordine. Trump incearca invers, poate merge si asa.
  • -14 (18 voturi)    
    USA capata traditie la contestat rezultate (Luni, 20 iulie 2020, 15:09)

    animatron [utilizator]

    Devine un "clasic" in USA, vezi Al Gore (2000), candidat democrat, care nu a vrut sa se recunoasca invins pana nu au fost renumarate manual o parte din voturi, a durat saptamani.

    Sunt doua mari probleme cu votul, prima e legata de coronavirus, a doua de documentele alegatorilor.

    Unele state (cele conduse de democrati in prioritate) vor incerca sa evite prezenta fizica la urne a electorilor sub pretextul oficial al pandemiei si vor favoriza "votul prin corespondenta".

    De ce prefera "democratii" acest mod de votare?!

    Spre deosebire de votul fizic, la care alegatorul intra singur la cabina si voteaza, la votul "prin corespondenta" nu se poate verifica in nici un fel daca alegatorul a votat personal si in secret sau a fost "indrumat" de militanti politici.

    Partidul Democrat are influenta in grupuri sociale care se mobilizeaza mai putin pt prezenta fizica (negrii, tinerii, diverse minoritati), spre deosebire de Partidul Republican care se bazeaza pe acele zeci de milioane de partizani ai presedintelui Trump care au venit masiv la vot in 2016 si apoi i-au asigurat o constanta sustinere (40-42%).

    A doua problema, a documentelor, loveste tot Partidul Democrat, pt ca o parte din simpatizantii sai afro-americani si hispanici nu pot dovedi cu acte in regula ca au dreptul sa voteze (au pierdut documente, sunt fosti puscariasi cu drepturi suspendate, sunt imigranti fara cetatenie, nu au domiciliu fix, etc.).

    Presa pare convinsa ca vor fi probleme mari:

    https://cookpolitical.com/analysis/national/national-politics/six-scenarios-confusion-counting-2020-ballots-not-just-scary

    https://www.theguardian.com/us-news/2020/jun/21/us-presidential-election-mail-in-ballots-doubt

    https://www.motherjones.com/politics/2020/06/can-a-group-of-policy-experts-prevent-an-election-catastrophe-in-2020/
    • +8 (10 voturi)    
      Trump a votat prin corespondenta (Luni, 20 iulie 2020, 16:19)

      albik [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      acum nu mai e buna metoda? Multe state republicane au votat prin corespondenta, acum nu mai e bine? De ce? Nu cumva pentru ca Trump si republicanii se bazeaza ca frica de virus va tine oamenii in case si la o prezenta scazuta va castiga alegerile? De ce se teme de votul democratic, de ce se teme de popor in conditiile in care s-a dovedit ca votul prin corespondenta este sigur si frauda este practic inexistenta?
      • -2 (6 voturi)    
        Si chiar mai mult decat atat! A votat-o pe Hillary (Luni, 20 iulie 2020, 17:57)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui albik

        Inaintea alegerilor din 2016 cantareata Madonna a promis ca va oferi o felatie oricarei personalitati ce va vota cu Hillary.

        https://thehill.com/blogs/in-the-know/301780-madonna-pledges-oral-sex-for-clinton-voters

        La vremea respectiva circula bancul ca Trump ar fi sunat-o a doua zi dupa alegeri pe Madonna si i-ar fi spus: "Stii draga mea, trebuie sa-ti marturisesc ca si eu am votat-o pe Hillary. Cand treci pe la mine sa ma rasplatesti?"
  • +11 (17 voturi)    
    sa vada... (Luni, 20 iulie 2020, 15:30)

    hybrid [utilizator]

    evident inca nu s-a consultat cu stapanul sau Putin.
  • +10 (18 voturi)    
    este GRAV (Luni, 20 iulie 2020, 15:45)

    ..13 [utilizator]

    Atunci cand un presedinte al unei mari puteri din lumea globala care este o tara DEMOCRATICA nu crede ca rezultatul alegerilor este corect si nu intelege sa isi accepte fie victoria, fie infrnagerea este extrem de GRAV.

    SIStemul din spatele unei tari democratice sustine statul de drept si Presedintele este reprezentatul- We, the people.

    Ce se intampla cu Trump???
    Dettol???
    • +2 (4 voturi)    
      @...13 (Luni, 20 iulie 2020, 16:28)

      sile1 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      N-am inteles faza cu,citez ... "nu intelege sa isi accepte fie victoria,fie...."

      Cred ca te-a cam luat valul.

      Personal,de cand sunt pe lumea asta ,n-am auzit pe nimeni care sa nu-si accepte victoria...poate ne dai niste exemple !!
  • +10 (12 voturi)    
    Cum sa recunoasca alegerile? (Luni, 20 iulie 2020, 16:06)

    aramos [utilizator]

    Deja se pregateste sa nu le recunoasca cu acuzatii de frauda etc. Va iesi razboi civil, exact cum si-a dorit Putin
    • -5 (7 voturi)    
      Pana una alta (Luni, 20 iulie 2020, 17:19)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui aramos

      De alegerile din 2000 incace NICIUN candidat al stangii la presedintie nu a recunoscut alegerile pe care le-a pierdut. Nu cunosc niciun candidat al republicanilor care sa fi procedat la fel. Atat raposatul McCain cat si Romney au recunoscut pierderea elgerilor in 2008 si 2012.

      Nu e cazul celor 3 candidati de stanga invinsi. Gore in 2000, Kerry in 2004 si Clinton 2016 au contestat fiecare vehement rezultatele alegerilor pierdute de ei... Hotul striga "Hotii!!!"