Joseph Biden are un avans de 15% în preferinţele electorale faţă de Donald Trump

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 19 iulie 2020, 15:22 Actualitate | Internaţional


Joe Biden
Foto: Media Defense Gov
Fostul vicepreşedinte american Joseph Biden are un avans de 15% faţă de Donald Trump în preferinţele electorale în rândul alegătorilor înregistraţi, potrivit unui sondaj făcut la cererea ABC News/The Washington Post de Institutul Langer Research Associates.

Astfel Biden conduce cu 55% la 40% în rândul alegătorilor înregistraţi, iar în rândul nehotărâților Biden conduce cu 11%.

În ceea ce privește încrederea privind administrarea crizei provocate de epidemia de coronavirus, Biden adună mai multă încredere din partea alegătorilor, conducând în sondaje cu un raport de 54% la 34%.

Sondajul de opinie a fost efectuat de Institutul Langer Research Associates, la cererea postului ABC News şi a cotidianului The Washington Post, în perioada 12-15 iulie, pe un eșantion de 1.006 adulți, dintre care 845 alegători înregistrați. Marja de eroare este de plus/minus 3,5%.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5161 vizualizari

  • -6 (38 voturi)    
    in sfarsit (Duminică, 19 iulie 2020, 15:34)

    nash pandelica [utilizator]

    hn da si vesti bune. multa asteptate de multi p'acilea.:-)
    sa fie intr'un ceas cu cuc.
    totusi, pt. diferenta de varsta, avansu' e mic...
    aflam in nov.
  • -5 (51 voturi)    
    in randul blm (Duminică, 19 iulie 2020, 15:36)

    nash pandelica [utilizator]

    are 99%/

    acum, depinde si in cate din cele cincizeci de state conduce....acolo se decide.
  • -6 (42 voturi)    
    Sa se-nvete minte Trump... (Duminică, 19 iulie 2020, 15:57)

    Sparafucile [utilizator]

    Că daca vrei sa primesti si votul SCURSURILOR SOCIETATII atunci trebuie sa le cinti in struna.

    De aceea Trump trebuie sa initieze de urgenta o lege potrivit careia oricine darima o statuie primeste o recompensa de 10.000 de dolari si un hot-dog gratuit la McDonalds. Cu maioneza.
  • -5 (39 voturi)    
    Alexandra Irina, Mediastandard (Duminică, 19 iulie 2020, 16:02)

    xolv [utilizator]

    cum e sa fii de serviciu pe weekend ? Tot CNN, BBC, The Guardian, eCommmunist ?
  • -5 (43 voturi)    
    Trump il va domina in dezbateri (Duminică, 19 iulie 2020, 16:03)

    cripop88 [utilizator]

    Ma indoiesc ca va fi validat la conventia Democrata. Ce sprijin mai are omul asta? Abia mai poate sa scoata doua fraze coerente din gura. Apoi, ce a facut el pentru a gestiona aceasta criza de i se acorda atata incredere? Echipa lui electorala l-a tinut ascuns pentru ca atunci cand vorbeste se vede cat de senil este.
    • -6 (28 voturi)    
      la dezbateri (Duminică, 19 iulie 2020, 20:10)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui cripop88

      gio aplica metoda klauz.
  • -7 (27 voturi)    
    degeaba (Duminică, 19 iulie 2020, 16:15)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    trump ftw
  • -6 (46 voturi)    
    Sondaj făcut tot de ABC News în 2016 :) (Duminică, 19 iulie 2020, 16:23)

    Lovercraft [utilizator]

    https://abcnews.go.com/Politics/clinton-vaults-double-digit-lead-boosted-broad-disapproval/story?id=42993821

    Hillary avea 12%
    • -4 (42 voturi)    
      Am uitat să precizez: 12% în plus (Duminică, 19 iulie 2020, 18:16)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Poate unii înțeleg altceva
    • -5 (31 voturi)    
      Hilary (Duminică, 19 iulie 2020, 21:54)

      GPohila [anonim] i-a raspuns lui Lovercraft

      Cu o zi inante Hilary avea 90%
  • -8 (18 voturi)    
    Eu nu inteleg cum "merg" alegerile in US (Duminică, 19 iulie 2020, 16:41)

    pinguinu [utilizator]

    Poate imi explica si mie cum e regula alegerilor la americani? Nu voteaza toti oamenii, ca la noi, si apoi se numara voturile?
    • +5 (11 voturi)    
      Ba da (Duminică, 19 iulie 2020, 18:54)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui pinguinu

      Insa apoi voteaza electorii si acolo nu se mai numara.
    • -2 (22 voturi)    
      Voteaza toti oamenii (Duminică, 19 iulie 2020, 19:23)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui pinguinu

      din fiecare Stat al SUA luati separat. Dupa care fiecare Stat are dreptul sa trimita Numarul Total de Delagati Specifici ai fiecarui stat in functie de Rezultatul la nivel de Stat. Marea majoritate a Statelor decid ca sa trimita Toti Delegatii statali in contul Castigatorului Local Statal, chiar si daca castigatorul are doar 50% + 1 din alegatori. De aia se numeste Statele Unite ale Americii !.
      Adica Statele Unite sunt ,,Unite" tocmai ca fac cum vor cu voturile lor in privinta Alegerii Presedintelui.
      In momentul cand o Forta Politica de la Washington va reusi sa impuna NECONSTITUTIONAL (folosind Forta Militara) sa se adune toate Vorturile Impreuna, fara sa se tina cont de Decizia Statelor luate separat, atunci Majoritatea Statelor vor Secesiona si ,,Hasta la Vista SUA" !
      Nu degeaba mai toti cei din SUA, care locuiesc la curte, au cate o pusca in casa !.
      E tinuta pregatita si cu ,,glont pe teava" pentru situatia asta.
      • +3 (3 voturi)    
        Ce zici ma? (Luni, 20 iulie 2020, 12:30)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Tanti Clinton avea votul majoritatii americanilor si totusi a pierdut. N-am vazut secesiune. A aparut doar Trump. E drept, nu e departe.
    • +4 (18 voturi)    
      Ba da (Duminică, 19 iulie 2020, 23:44)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui pinguinu

      Numai că unele voturi sînt mai valoroase decît altele, mulțumită unui sistem bizantin și nedemocratic care face posibilă cîștigarea alegerilor cu mai puține voturi decît oponentul tău.
  • +9 (35 voturi)    
    . (Duminică, 19 iulie 2020, 16:49)

    Sarmat [utilizator]

    Opa! Ce faci Trumpy? Ne dezamagesti? Nu uita cati bani baga in tine big oil si military industrial complex.
  • -4 (30 voturi)    
    DDD revine (Duminică, 19 iulie 2020, 16:55)

    Criogenia [utilizator]

    Chiar daca a fali.entat si intrat la puscarie, Dan Diaconescu face senzatie in USA...

    Numai la OTV am vazut sondaje de genul 112% fata de 79%...sigur a inceput colaborarea cu ABC!!!

    Apropos, Tribunul Vadim mereu era Presedintele Romaniei cu doua luni inainte de alegeri dar isi bagau coada securistii si-l furau mereu la voturi...
  • +6 (28 voturi)    
    With such an unfit adversary (Duminică, 19 iulie 2020, 17:19)

    John M. [utilizator]

    and an economy in the doldrums, he should have a 50% edge by now, not 15. 'Trouble is, Biden is winning because Trump is losing, not because he deserves it.
    • +6 (16 voturi)    
      As fi de acord cu tine (Duminică, 19 iulie 2020, 18:12)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      dar ma tem ca iar ma faci comunist:)
    • -3 (15 voturi)    
      Ca la noi (Duminică, 19 iulie 2020, 18:53)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Iohannis
  • -5 (37 voturi)    
    asa avea si madam Clinon avans (Duminică, 19 iulie 2020, 17:34)

    patrunjel [utilizator]

    asa avea si madam Clinon avans
  • -7 (21 voturi)    
    Vesti bune (Duminică, 19 iulie 2020, 18:52)

    Futurist Irefutabil [utilizator]

    Trump este pe marginea prapastiei si Biden are un avans considerabil.
  • +8 (34 voturi)    
    acel 15% e real, dar situatia e mai complexa (Duminică, 19 iulie 2020, 19:19)

    TheBorg [utilizator]

    Din articol:

    "These gaps in views of the candidates inform their current standings: Americans divide 54-39% in Biden’s favor if the election were today. Among registered voters, the margin’s the same, 55-40%. Among likely voters Biden still leads, albeit by a closer 10 points, 54-44%, signaling the customary GOP advantage in turnout – potentially one of Trump’s strongest weapons. "

    Deci dintre cei care au declarat ca probabil vor merge la vot diferenta in preferinte e de doar 10% (54-44).

    In general republicanii merg la vot in procent mai mare decat democratii, si de aici diferenta.

    Oricum 10% e o diferenta mare, si daca s-ar mentine sigur ar castiga Biden. Media ultimelor sondaje e in jur de 8.6% avantaj Biden, si daca s-ar pastra inca vreo doua luni ar fi clara situatia.

    Problema e ca mai sunt 3 luni jumate pana la alegeri, si se pot schimba multe pana atunci.

    Mai scoate Putin un fake news cu parfum de credibilitate din subsolurile FSB-ului, cu cateva saptamani inainte de alegeri, si tare mi-e frica ca o sa mai avem inca 4 ani cu clovnul portocaliu in fruntea celei mai puternice natiuni.
  • -6 (22 voturi)    
    saracul trump (Duminică, 19 iulie 2020, 20:58)

    codyrocco [utilizator]

    dupa ce o sa iasa iar presedinte, o sa planga vazand somdajele astea
  • -4 (16 voturi)    
    e ceva normal (Luni, 20 iulie 2020, 1:22)

    disraeli [utilizator]

    Biden va avea mai multe voturi. dar cum e vorba de o federatie, cand se ia pe fiecare stat in parte castiga Trump. sa auzim numai de bine.
  • +3 (17 voturi)    
    Putin pragmatism (Luni, 20 iulie 2020, 9:02)

    arap [utilizator]

    Sortii sunt impotriva lui Trump din mai multe motive
    - in 2016 a existat un al treilea candidat ecologist care a rupt voturi de la Clinton, acum nu mai este, voturile alea raman la Biden
    -interferenta rusa in alegeri, acum va fi diminuata
    -factorul de noutate, lumea a crezut ca in nebunia lui Trump va schimba ceva, a schimbat dar in mai rau
    -Clinton avea o imagine foarte proasta, Biden sta infinit mai bine la favorabilitate
    -cearta cu Sanders din 2016 a indepartat suporterii acestui de la vot, acum Biden are un pact cu Sanders
    -Clinton conducea cu aprox 3-4 procente, scor cu care a si castigat votul popular, acum ecartul este de 3 ori mai mare in favoarea lui Biden
    -Trump statea bine in swing states, acum le pierde pe toate la scor, in afara marjei de eroare a sondajelor
    -Trump a castigat cu ajutorul alegatorilor albi, needucati, batrani, suburbii, acum a pierdut semnificativ in randul acestor categorii in favoarea lui Biden
    -starea economiei si somajului care constituiau atuuri, acum reprezinrta vulnerabilitati
    -proteste masive in toata tara care le depasesc pe cele pentru drepturile civile, sondajele arata ca alegatorii dezaproba modul in care Trump a raspuns la aceste framantari sociale
    -o criza medicala fara precedent pe care a esuat s-o controleze, cu un numar record de decese
    -alegerile din 2018 cand economia si somajul erau in favoarea lui Trump si nu exista epidemia, au insemnat o infrangere usturatoare pentru republicani
    -bazin electoral limitat, fara independenti nu va castiga, retorica sa i-a indepartat
    -70% dintre americani cred ca tara se indreapta intr-o directie gresita

    Cum poate crede cineva rational ca in aceste conditii Trump poate recupera un decalaj atat de mare si va castiga alegerile cu atatea circumstante impotriva lui? E wishful thinking. Ultimele luni arata ca distanta intre el si Biden se mareste, nu scade cum s-a intamplat in 2016. Pur si simplu lumea s-a convins ca ii lipseste leadershipul.
    • -2 (4 voturi)    
      tot pragmatic, inca se joaca (Luni, 20 iulie 2020, 14:39)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui arap

      - s-ar putea sa candideze kanye west. ar fi iepurasul perfect pentru trump
      - interferenta ce? serios? iar incepem sa coloram omul invizibil, chiar si dupa ce au aparut n dovezi ca anchetele au fost pe neve, ca scuza pentru clintoneasa si pentru a da in trump 4 ani?
      - biden sta bine si la senilitate
      - sanders iar a fost "facut". nu toti alegatorii lui sunt o turma amorfa care uita
      - clinton conducea cu 12, in acelasi sondaj, daca nu ma insel
      - corect cu swing states, a mai scazut, dar si acolo se joaca inca. + ca biden ar vrea sa atace texasul si asta ar insemna sa le considere pe astea granted si sa nu aloce timp/bani cat ar trebui
      - albi, needucati, batrani, suburbii... doar atat? cred ca mai sunt stereotipuri media servite cu linguritza. Deci, practic, juma' de america e cum ai spus tu iar cealalta jumi e formata din, pe aceeasi logica: lgbtqxyzw, belemisti, progresisti, antifa. Misto tara
      - semi-corect la economie si somaj, dar inca se joaca si poate juca si cartea covid, mai ales ca nu a picat ca-n alte tari de se mirau si aia cu sondajele de somaj
      - proteste "masive" vrei sa spui. minorritarii cu gura mare nu inseamna masive, daca sunt cateva mii in orase cu milioane locuitori. protestele astea blm, care apar clockwork o data la 4 ani, cand sunt alegerile, s-ar putea sa-i aduca voturi. Crezi ca un negru cu businessul distrus de belemisti va mai vota cu biden? Trump le putea rade toate distrugerile si furturile, dar cred ca intentionat nu a intervenit sau a facut-o tarziu, tocmai ca sa vada lumea valorile de stanga in actiune, la propriu si figurat, in orasele conduse de democrati.
      - dap, pe partea medicala parca a fost o gaina fara cap, ca nu a vrut sa "blocheze" economia. se bazeaza ca daca apare un medicament sau vaccin, america il va putea lua engross pentru ca are bani si putere
      - corect, republicanii si-au luat-o in 2018 si aici se poate vedea si ca trump si republicanii sunt impreuna de convenienta.
    • -2 (4 voturi)    
      continuare (Luni, 20 iulie 2020, 14:47)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui arap

      - haida de... cu ce retorica i-a indepartat? un normala doar ca marcata si infierata proletar ca fiind "fascista" si "hate speech"? nu ai luat in calcul si independentii alienati de progresisti cu woke si cancel "culture", scarbiti de distrugeri gratuite si furturi sau de noile "valori" impuse? Cred ca mai repede si-a indepartat unii votanti ca nu a drained the swamp cum a promis. Sloganul asta nu o sa mai mearga, de ex.
      - sondajele cu directia cred ca dau asa in orice tara din lume. nici nu stiu de ce mai pun intrebarea

      E de cumparat popcorn si de privit. Niciunul nu e castigator sigur.
  • +1 (1 vot)    
    Prietenii nu se uita (Luni, 20 iulie 2020, 20:08)

    Observatory [utilizator]

    “ Bidon l-a întâlnit recent pe Hussein și l-a informat ca îl v-a susține , la care Bidon a răspuns , Pentru ce ma susții ?”