NYT: Trump s-a gândit să vândă Puerto Rico - fost secretar american pentru Securitate Internă

de S.J.     HotNews.ro
Luni, 13 iulie 2020, 11:21 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: White House
Președintele SUA Donald Trump a luat în considerare ideea de a vinde insula Puerto Rico după ce aceasta a fost devastată de către Uraganul Maria, a declarat fostul secretar pentru Securitate Internă, Elaine Duke, în cadrul unui interviu acordat New York Times.

„Ideile inițiale ale președintelui au fost mai degrabă cele ale unui om de afaceri”, a declarat pentru NY Times Duke care era secretarul pentru Securitate Internă în exercițiu la momentul respectiv.

„Putem externaliza electricitatea? Putem vinde insula? Știi, să cesionăm acel activ?”, ar fi întrebat președintele american, potrivit relatării lui Duke.

Aceasta a menționat însă că ideea nu a fost luată în considerare la modul serios sau discutată ulterior.

Președintele are o istorie controversată cu teritoriul american din momentul în care acesta a fost devastat de către Uraganul Maria în urma căruia peste 3.000 de persoane și-au pierdut viața și care a lăsat întreaga insulă fără curent electric.

Președintele american i-a criticat pe oficialii locali datorită gestionării de către aceștia a miliardelor de dolari din fondul de ajutor creat de guvernul federal, Trump acuzându-i pe liderii insulei de cheltuirea banilor și în alte scopuri nu doar pentru reconstrucție, potrivit CNN.

În noiembrie 2018 oficialii Casei Albe le-au spus liderilor din Congresul american că președintele nu dorește ajutoare suplimentare pentru insulă.

Donald Trump a negat însă consecvent orice culpă a administrației sale în ceea ce privește gestionarea crizei, afirmând anul trecut că a fost „un succes incredibil despre care nu se vorbește”.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8718 vizualizari

  • +8 (46 voturi)    
    Asta nu-i nimic (Luni, 13 iulie 2020, 11:28)

    landromat [utilizator]

    A vandut el America rusilor si republicanii nu s-au indignat deloc.
    • -6 (26 voturi)    
      Multi geostrategi in Romanika (Luni, 13 iulie 2020, 13:15)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui landromat

      "A vandut el [Trump] America rusilor si republicanii nu s-au indignat deloc."
      -----------------------------------
      Vezi ca stii? Ce se faceau sorosistii fara tine?

      Multi geostrategi in Romanika. La 46% analfabeti functionali printre tinerii frumosi si liberi...cred si eu ca si experti in politici mondiale sunt multi!
  • -3 (29 voturi)    
    vinde-cumpara tari-teritorii (Luni, 13 iulie 2020, 11:33)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    gen la schimb cu Groenlanda?! :))
    Poate danezii ar fi incantati de un asemenea troc....

    Acum, la modul serios, ce e nou sau senzational in asta, tarile mari/imperii tot timpul au facut asa ceva- schimburi de teritorii/tari, peste capul popoarelor din acestea...

    Sigur, mai recent nu se mai fac asa direct, pe fata, ci pe alte "principii", gen tratate, lupta anti-terorism, etc, dar in esenta tot cam acelasi lucru e...

    Trump nu face altceva decat sa verbalizeze si conceptualizeze in stil mercantilist si direct ceea ce toti oricum fac, gandesc, dar se feresc sa o spuna, pentru ca "nu se face"...
    • +11 (29 voturi)    
      hai sa nu... (Luni, 13 iulie 2020, 12:09)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      .....inventam timpenii pentru a sustine niste aberatii !!!Ai si ceva exemple in care au fost vandute teritorii (in afara de alaska ) !!! Aproape toate razboaiele si luptele de mii de ani au avut ca obiectiv anexarea si cucerirea de teritorii !!! Cat priveste descreeratul asta te poti astepta la aberatii naucitoare!!!Apropo fanfaronul a intrebat oare populatia respectiva daca doreste ca pamantul si locuintele lor sa fie scoase pe taraba la piata !!! Ca si la noi si oriunde aiurea, se vor gasi minti infierbantate care sa il voteze din nou pe maimutoi !!!
      • -2 (18 voturi)    
        da, da, toti mari idealisti... (Luni, 13 iulie 2020, 13:37)

        Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui asada

        rapturile teritoriale din WW1, WW2, alte razboaie mai recente au fost realizate doar pentru ca idei, printzipii....ma lasi?
        Repet ce am scris , caci observ ca nu ai inteles: nu se "vand" pe fata, dar sub masca a tot felul de tratate si alte asemenea, tot se impart si tranzactioneaza teritorii.
        Exemple: ruperea Romaniei Mari in 1940. Ruperea Poloniei in WW2. Cucerirea Crimeii in 2015. Ruperea Kosovo din Serbia. Spargerea Siriei. Ruperea Afghanistanului intre talibani si restul (mai nou, se pare ca se va re-ceda totul talibanilor, deci 20 de ani de razboi degeaba). Toate au fost decise de marile puteri ale momentului, din interese militare,comerciale, etc. Mai nou, se amesteca si corporatiile si alte interese private in tot acest joc.
        Evident, nu o sa iasa niciodata o corporatie sa spuna ca vrea resursele teritoriului X. Nu, se vor "gasi" niscaiva motive politically-correct ca sa fie invadat, luate cu forta sau ceva mai "soft"(embargo, sanctiuni, cedari), samd.
      • -2 (10 voturi)    
        si la noi (Luni, 13 iulie 2020, 14:11)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui asada

        si aiurea se vor gasi minti infierbintate care sa voteze psd, fie cel romanesc, fie cel american. Noi avem si varianta soft trendi si cul a psd, se numeste usr.
  • +9 (27 voturi)    
    Make America Great Again by selling teritories (Luni, 13 iulie 2020, 11:43)

    t_beriu [utilizator]

    Geniala miscare a luiTrump. Sa vanda niste teritorii...
    Sa-i mai propun cateva afaceri lui Trump. Sa vanda Alaska inapoi rusilor. Nu merita pentru sub un milion de locuitori sa intretii un teritoriu de 1.5 milioane kmp. Plus ca pe uscat trebuie sa treci prin Canada. Si poate vinde si Texas-ul Mexicului, de care apartinea acum ceva vreme. Demografia Texasului spune ca hispanicii ii vor depasi pe albi in 10-15 ani. Doar muta putin zidul ala cu Mexicul ca sa excluda Texas-ul, si scapa de o gramada de hispanici emigranti. Win-win situation!
  • +12 (32 voturi)    
    asta se intampla cand alegi un bolnav mintal (Luni, 13 iulie 2020, 11:45)

    dagold [utilizator]

    asta trebuie bagat in camasa de forta.
  • -5 (35 voturi)    
    Iese USA in castig daca "scapa" de Puerto Rico?! (Luni, 13 iulie 2020, 11:56)

    animatron [utilizator]

    Puerto Rico e "stat liber asociat" cu USA, are un statut juridic aparte.
    Dispune de un delegat fara drept de vot in Camera reprezentantilor.

    Portoricanii (3,2 milioane pe o suprafata cat doua judete romanesti mai mici) nu pot vota la alegerile prezidentiale.
    Localnicii isi aleg liber primarii, guvernul si un guvernator.

    Este cel mai sarac si indatorat teritoriu controlat de USA, coruptia si incompetenta administrativa creeaza permanent probleme.

    Fara subventiile federale de miliarde, Puerto Rico ar fi imediat in faliment, ar ajunge ca mai toate celelalte state din Caraibe, lovit de saracie si criminalitatea cartelurilor de droguri.

    Eroare mare a facut administratia Trump de a pastra in posturi importante din masinaria birocratica sau executiva federala oameni legati de fosta administratie democrata (aceeasi eroare in Romania cu PNL-ul care pastreaza pesedisti in diverse functii).

    Dna Duke e de vreo 30 de ani pe la Washington, a lucrat si pentru administratia democrata a presedintelui Obama, iar pentru cea republicana a fost "acting US Secretary of Homeland Security" timp de 6 luni (iulie-decembrie 2017).

    A creat controverse publice (un interviu in care a catalogat actiunea guvernului la uraganul din Puerto Rico ca fiind "o poveste buna pentru stiri") si a fost practic data afara la inceputul lui 2018.

    Dupa 2 ani si jumatate intra si ea in randul demisilor care se razbuna prin intermediul presei, cu acuzatii ca cele ale lui Bolton, impotriva guvernului republican condus de presedintele Trump.

    E material pentru presa favorabila Partidului Democrat (cum e ziarul de stanga New York Times), presa intens implicata in campania electorala.
    • -8 (20 voturi)    
      exact (Luni, 13 iulie 2020, 12:18)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      nici o pierdere daca dispare porto rico din state, este un shithole fara fund plin de asistati si birocrati unde se topesc banii federali si locali.
      Altfel, pesedistii americani tare ar vrea sa transforme acest shithole, fief pesedist tipic, in stat, ceea ce le-ar mai da citiva reprezentanti si doi senatori.
    • -5 (21 voturi)    
      comentariul tau (Luni, 13 iulie 2020, 12:24)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Este singurul dintre comentariile de aici (cel putin pana acum) care este in numele lui Dzeu. Restul comentariilor nu dovedesc decat ca cei care le-au scris habar nu au pe ce luma traiesc! (cel putin in problema Puerto Rico, si unul dintre ei in problema Groenlanda pe care o pomeneste fara sa aiba nici cea mai vaga idee de context).
      Plus ca stirea este profund manipulatoare. Chiar acel fost secretar de stat care face afirmatia asta recunoaste (cititi tot articolul de mai sus, NU doar titlul) ca Trump n-a vorbit nicio secunda serios cand a spus asta, a fost asa, la plesneala. As adauga eu, ca si cum tu te-ai enerva pe un coleg de munca pentru ceva boacana ce-a facut-o si i-ai zice "mai, eu pe tine te omor cu mana mea". In mod evident toata lumea stie ca nu ai de gand, nici macar o secunda, sa-ti asasinezi colegul! Dar iese stirea mare in presa ca X-ulescu (adica tu) a recunoscut cu subiect si predicat ca intentionaeaza sa comita o crima, sa vina politia sa il aresteze si sa-l bage la ocna pe 20 de ani, criminalul de X-ulescu!
    • +6 (20 voturi)    
      Asa, si? (Luni, 13 iulie 2020, 12:36)

      ciorapu_asasin [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Asa si acum ne apucam sa vindem teritorii/provincii doar pentru ca nu suntem in stare sa le administram.
      Dupa mintea ta ar fi ok sa vindem spre exemplu moldova sau teleorman, ca sunt judete mai sarace?
      Hai, nu mai incerca sa justifici ideile crete ale urangutanului de la Washington ca te faci de ras.
      • -3 (13 voturi)    
        pai (Luni, 13 iulie 2020, 14:08)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui ciorapu_asasin

        tu te faci de ris, ce are a face o colonie ca porto rico cu moldova sau teleorman care sint teritorii romanesti istorice. Non gindire tipica pentru useristii semidocti frustrati stipendiati de urangutanul antisemit soros.
    • +1 (13 voturi)    
      hop si postacul care justifica tampenia (Luni, 13 iulie 2020, 14:06)

      kandar [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      dupa logica ta SUA ar trebui sa vanda toate statele conduse de republicani, sarace, pline de asistati si sustinute din bugetul federal. SUA ar ramane numai cu statele bogate conduse de democrati.

      Oricum e inca o dovada a gandirii regresive a trumpalacilor care-i dau inainte cu statul paralel si sustin epurarile politice.
  • +7 (13 voturi)    
    De interes poate pentru SUA. (Luni, 13 iulie 2020, 12:17)

    asavreau [utilizator]

    Este o știre din categoria tâmpite.Adică te tâmpește.Nu are logică.Poate să-i înfurie pe unii care vor să nu mai fie Trump președinte.Pentru România nu are nici-un rol.
  • -4 (22 voturi)    
    Inca un articol copy-paste fara context :) ? (Luni, 13 iulie 2020, 13:03)

    Adu84 [utilizator]

    Nu ati scris ca d-na a fost data afara de Trump ( si cauta sa se razbune) ... nu s-a prezentat contextul afirmatiilor ( ca e o gaura neagra pe unde se tot spala bani / super-coruptie).

    Parca acolo s-au plans ca nu au fost ajutati destul dupa uragan si defapt au avut depozitele pline cu ajutoare dar nu le-au dat la populatie ?

    O mai unii pe aia cu Groenlada in comentarii fara sa intelegeti nimic: China a inceput sa investeasca/cumpere mult prin Groenlanda. Trump le-a transmis frumos Danezilor sa rezolve problema sau cumpara US Groenlanda...
  • -5 (21 voturi)    
    N-avem noi norocul ăsta! (Luni, 13 iulie 2020, 13:40)

    Amerlocu [utilizator]

    Cine naiba vrea să cumpere Puerto Rico?!

    Insula a fost ocupată în timpul războiului americano-sapniol, pe vremea când când logica colonială prima și când Spania era încă o mare forță navală. Azi însă coloniile reprezintă găuri imense la bugetele țărilor ce nu au scăpat încă de ele, iar flota spaniolă nu mai sperie de mai bine de un secol pe nimeni.

    Puerto Rico e un imens izvor de corupție și criminali ce pot circula liber pe teritoriul SUA. După negrii sunt a doua comunitate cu cea mai ridicată criminalitate din țară. E de asemenea o gaură bunicică la bugetul federal insula fiind falită de decenii, iar acolo trebuie menținute totuși servicii publice la nivel american. Ca mentalitate portoricanii nu au nimic în comun cu valorile americane.

    Ar merita ca America să plătească bani buni pentru ca cineva să ia insula. Politicile lui Trump de tăiere a risipei banilor federali pentru Puerto Rico sunt cât se poate de înțelepte. Poate dă Dumnezeu și insula își va proclama indepenendeța....
    • -1 (11 voturi)    
      n-ai (Luni, 13 iulie 2020, 14:06)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      sa vezi, nu pleaca pomanagii de linga farfuria cu coliva.
  • +8 (10 voturi)    
    S-o cumpere Cuba? Sau Mexic? Sau cine? (Luni, 13 iulie 2020, 14:19)

    BEDE [utilizator]

    La ce sărăcie e în Puerto Rico cine oare să cumpere? Ce resurse grozave ar fi pe acolo.
    E doar corupție. Și corupție era și când era în stăpânirea Spaniei.
    Mai curând să le facă minunatul cadou de a-i face stat independent, adică: să se descurce.
    Altfel, până în prezent, USA doar a cumpărat teritorii, cum ar fi celebra Louisiana purchase de la Napoleon care - culmea! - a fost intermediată de banca Barings (și era un teritoriu imens, pe care Franța nu îl avea sub control, nu statul Louisiana de mai târziu!), cum ar fi Alaska de la Rusia, cum ar fi Florida de la Spania - adică Spania a primit niște bani și a zis că le-o dă pentru că nu putea avea sub control acel teritoriu și nu le pica deloc bine un război cu USA.
    Acum, cu vânzarea ar fi mai delicat să vinzi niște teritorii care au și o populație numeroasă, spre deosebire de situațiile când USA a cumpărat teritorii pe care cei cre le-au vândut nu prea le aveu sub control și cu o populație puțin numeroasă, compusă mai ales din indigeni, care nu aveau vreo organizare statală, ci o organizare tribală.