„Nici măcar un țânțar”: Laboratorul din Wuhan neagă că ar fi sursa coronavirusului

de S.J.     HotNews.ro
Joi, 9 iulie 2020, 15:36 Actualitate | Internaţional


Laborator Wuhan, China
Foto: CHINE NOUVELLE/SIPA/ Profimedia
Laboratorul de virusologie din Wuhan, suspectat că ar fi putut elibera virusul care cauzează COVID-19, și-a apărat procedurile de securitate într-o înregistrare difuzată de televiziunile din China, relatează AFP.

Laboratorul P4, care lucrează cu tulpini deosebit de periculoase de virusuri în orașul unde noul coronavirus a apărut pentru prima oară la sfârșitul anului trecut, este subiectul a numeroase ipoteze și teorii ale conspirației despre originile COVID-19.

Însă Yuan Zhiming, directorul Laboratorului Național pentru Biosiguranță, a negat aceste posibilități într-un interviu acordat televiziunii de stat CCTV.

„Fără autorizație, nici măcar un țânțar nu ar putea intra în laborator”, a declarat Yuan, adăugând că „niciunul din asistenții laboratorului nu ar fi putut pleca cu o picătură de apă sau o bucată de hârtie”.

„Oamenii care își imaginează că am putea scoate din laborator animale ca să le vindem sau că acestea ar fi putut scăpa nu au idee de cum funcționăm”, afirmă directorul.

Cea mai acceptată teorie cu privire la originea virusului este că acesta a provenit de la un liliac care a infectat un alt animal, posibil un pangolin, înainte ca acesta să fie transmis oamenilor.

Cel mai probabil loc al contaminării inițiale este considerat piața din Wuhan unde animale exotice erau vândute vii, pandemia de COVID-19 infectând aproape 12 milioane de persoane și cauzând decesul a peste 500.000 de la momentul apariției sale în orașul din centrul Chinei.

Yuan afirmă că este „normal” ca laboratorul său să fie suspectat deoarece a fost cel mai apropiat de epicentrul inițial al pandemiei dar se declară încrezător că „zvonurile se vor disipa treptat”.

„Nu a existat niciodată o scurgere de patogeni sau o contaminare umană” în laboratorul construit cu colaborare franceză, susține acesta.

Yuan afirmă că laboratorul este de fapt „foarte deschis și transparent” chiar dacă ar putea lăsa impresia unei „cutii negre secrete”. Însă în pofida asigurărilor sale, AFP relatează că nu a primit aprobare de a vizita locația în pofida numeroaselor solicitări în acest sens de la izbucnirea pandemiei.

Autoritățile de la Beijing au fost acuzate de lipsă de transparență în ceea ce privește gestionarea epidemiei, Statele Unite, Marea Britanie și Australia solicitând o investigație internațională cu privire la originea pandemiei, acțiune respinsă de China.

Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3243 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    Virusul a fost "plantat" la Wuhan.... (Joi, 9 iulie 2020, 16:06)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Nu exista risc de accident la o astfel de institutie, oriunde in lume. La Wuhan sunt doua laboratoare si este un centru important comercial de unde virusul se poate raspandi rapid.Ce convenabil ...
    Virusul contine tehnologie care depaseste pe cea a statelor naționale.La fel hiv.
    Deci ,oare cu cine avem de-a face ?
  • +3 (5 voturi)    
    Adevărul (Joi, 9 iulie 2020, 16:28)

    Bintea Haiducul [utilizator]

    Adevărul este că și eu mă mai duc la pescuit. Deci să-i dăm crezare omului ....
  • +6 (6 voturi)    
    Sa ne raspunda de ce a fost inchis intre 7-24 Octo (Joi, 9 iulie 2020, 16:59)

    xolv [utilizator]

    mbrie 2019 ? Au pierdut vreo arma biologica ?
    • +3 (3 voturi)    
      Yuan Zhiming, (Joi, 9 iulie 2020, 20:59)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Directorul Laboratorului Național pentru Biosiguranță a declarat foarte CLAR:
      - "Fără autorizație, nici măcar un țânțar nu ar putea INTRA în laborator”- iar noi putem sa credem asta.

      Insa, daca INTRAREA este dificila, IESIREA poate sa fie mai usoara, ceea ce NU este contrazis de respectivul Director.

      Asa incat, in perioada 7-24 Octombrie 2019, ei au inchis Laboratorul pentru INVENTAR caci au sesizat lipsa unor lilieci, tantari si niste fiole cu virusul Corona

      Dar, Partidul le-a dictat sa nu faca 'zgomot' si astfel s-au intors la munca pentru indeplinirea planului cincinal la Virusi...
  • +3 (3 voturi)    
    De ce nu raspunde la (Joi, 9 iulie 2020, 17:36)

    Observatory [utilizator]

    aceasta întrebare , care a afectat absolut toată omenirea , Partidul Comunist Chinez.
    Numai conducerea știe bine, ca acesta a fost un plan gândit, organizat și activat de comunismul chinez, care , ca dovada, ei au avut un număr minuscul de persoane afectate de virus. In schimb, a fost foarte “eficace” pentru restul omenirii, a cauzat și continua , daune inestimabile umane și economice .
    Exista i vrăjeala de ONU care tace chitic și asculta de ordinele comuniștilor chinez, cel ce profita zilnic și prospera denoenurma virusului chinezesc.
  • +4 (4 voturi)    
    Declaratie de 2 bani despre tantari (Joi, 9 iulie 2020, 18:34)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    „Nici un tantar n-ar fi putut sa intre”
    „Nici un angajat n-ar fi putut iesi cu o bucata de hartie”
    Rahat chinezesc!

    Dar virusul e putin mai mic decat tantarii si locuieste foarte confortabil in nasul oamenilor. Nu-i asa?

    Un angajat ar fi putut sa fie contaminat, apoi asimptomatic fiind sa se plimbe pana acasa, pana in piata din Wuhan etc?

    Asta e scenariul unui banal si foarte posibil accident. Un eveniment de genul asta se poate intampla oriunde si este de bun-simt sa admiti si sa cercetezi ipoteza, nu sa negi din principiu.

    Dar sub „ochiul vigilent al partidului comunist” nu se pot intampla asemenea greseli. Sau ascund altceva?
  • +2 (2 voturi)    
    Yuan Zhiming... (Joi, 9 iulie 2020, 22:10)

    naitza [utilizator]

    ... directorul Laboratorului Național pentru Biosiguranță... Pentru a avea aceasta functie intr-o tara comunista, trebuie sa dai muuuult cu fruntea in buricul partidului, preaiubitului conducator... Dar, mai ales trebuie sa minti muuuuult, sa raportezi/declari ceea ce vrea partidul... Jegosii astia au premeditat totul, s-au folosit de proprii cetateni pentru a raspandi virusul. Chinezii au calatorit liberi, ca purtatori de virus, fara ca lumea sa aiba habar. Pe liderii lor nu-i prea intereseaza de ei, tipic comunist, ei au plan cincinal...oamenii nu conteaza. .
    Totul cu complicitatea OMS.

    PS
    Chinezii nu au restrictii de circuatie in UE?
    Daca NU au, liderii UE sunt la fel de vinovati ca PCC.