Modificarea Constituției Rusiei: Înainte de finalul scrutinului, un exit poll arată că 76% dintre ruși au votat pentru ca Putin să poată rămâne la putere până în 2036

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 29 iunie 2020, 17:14 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru
Aproximativ 76% dintre ruși au aprobat reforma constituțională care îi oferă președintelui rus, Vladimir Putin, posibilitatea de a rămâne în funcție până în 2036, arată un exit poll, în timp ce mai sunt încă 3 zile de vot, relatează AFP.

Votul se derulează în perioada 25 iunie - 1 iulie pentru a evita aglomerarea excesivă la secțiile de vot, în contextul pandemiei de coronavirus.

Luni, însă, Institutul Vtsiom a anunțat că ”da”-ul este majoritar, cu 76%, în timp ce 23,6% au spus nu”, iar 0,4% sunt buletine de vot albe sau nule.

Exit-pollul a fost realizat în perioada 25-28 iunie, patru din cele șapte zile de vot, în 25 de regiuni, cu peste 163.000 de persoane care au participat la sondaj.

Aproximativ 70,6% dintre cei interogați au acceptat să răspundă.

Institutul Vtsiom și-a justificat decizia de a publica rezultatele înaintea finalului scrutinului printr-o ”cerere puternică” pentru acest tip de informații, absența unei interdicții legale și a respins ideea că o astfel de publicare ar putea avea efect asupra derulării procesului de vot.

”Prin lege nu este interzisă publicarea, iar dacă nu este interzisă de lege, ce presiune (asupra procesului electoral) ar putea fi?”, a spus directorul Institutului, Valeri Fiodorov.

Președintele Comisiei Electorale Centrale, Ella Pamfilova, a regretat publicarea exit poll-ului.

Reforma a fost deja adoptată de legislatori, iar Putin a considerat că trebuie legitimată printr-un vot popular.

Opoziția rusă a denunțat o farsă electorală destinată să deschidă calea președinției pe viață pentru Putin.

Pe lângă problema mandatelor, președintele își consolidează prin acest vot anumite prerogative, precum numirea și demiterea judecătorilor.

La aceasta se adaugă o indexare a pensiilor, ”credința în Dumnezeu” consacrată în Constituție, precum și căsătoria ca instituție heterosexuală.

Citește și:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2813 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    inseamna ca Ion Iliescu i a dat Nepotului (Luni, 29 iunie 2020, 17:16)

    un domn [utilizator]

    Elixirul Potentei
  • -12 (20 voturi)    
    Maladțî! (Luni, 29 iunie 2020, 17:27)

    Nyk1 [utilizator]

    Nu se întrevede un lider rus de calibrul lui Putin, așa că de ce nu ar profita poporul rus de conducerea sa mai mult timp? Să nu uităm că nici în USA nu a fost regula cu 2 mandate maxim, ceea ce i-a permis lui F.D. Roosevelt să fie reales la al 4-lea mandat, doar moartea acestuia permițându-le americanilor să aleagă pe altcineva (dar, din păcate, nici Harry „Butcher of Hiroshima” Truman, de asemenea din Partidul Democrat, nu a fost cu mult mai breaz)
    • +7 (11 voturi)    
      Decat ca... (Luni, 29 iunie 2020, 17:53)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      1. F.D. Roosevelt a avut patru mandate intr-un context cu totul deosebit - al doilea razboi mondial. Lui Putin ii lipseste contextul.
      2. F.D. Roosevelt avea dreptul constitutional sa faca asta (limitarea la doua mandate era doar o cutuma). Putin trebuie sa modifice constitutia.
  • +3 (5 voturi)    
    Doua observatii (Luni, 29 iunie 2020, 17:34)

    IoPaNet [utilizator]

    1. "Aproximativ 70,6% dintre cei interogați au acceptat să răspundă". Daca cei care au refuzat sa raspunda au votat "NU", atunci diferenta este semnificativ mai mica (53,6% "DA", 46,1% "NU").
    2. "0,4% sunt buletine de vot albe sau nule". De aici reiese irelevanta calculului de la primuil punct, pentru ca nu conteaza cine si cum voteaza ci cine si cum numara voturile. Baietii s-au scapat... voturile nule nu se pot determina in urma unui exit poll ci in urma numararii. Probabil ca rezultatele se stiau cu exactitate inca inainte de votare. :-))
  • +5 (7 voturi)    
    restul (Luni, 29 iunie 2020, 17:36)

    jack_74 [utilizator]

    ...de 24% au cazut de la fereastra
  • +4 (6 voturi)    
    мужицкий голос (Luni, 29 iunie 2020, 17:56)

    sitizan [utilizator]

    Or sa aiba ce vor. Daca asa voteaza mujicu/narodu...nimic de comentat aici.
  • +2 (6 voturi)    
    Confuzie? (Luni, 29 iunie 2020, 19:19)

    Azra [utilizator]

    Pai in 2036, Putin va avea vreo 80 de ani, cu conditia ca "si Dieu le veux". La acea varsta, cum a aratat si ceausescu al nostru, oamenii, in special cei supusi unor puternice stressuri in activitatea lor profesionala, cum este cu atat mai mult cazul in speta, sunt demult desprinsi de realitatile vietii de zi cu zi.Intrebarea este: s-a gandit oare dl Putin cine va conduce in acele imprejurari Rusia? S-au gandit oare si cei 76%de cioloveci care au aprobat aceasta mutare in alb? Rusia nu este insula Guam sau Vanuatu-tot respectul si fata de aceste mici state- dar avem de a face cu o mare tara, cu multe probleme, cu multe minoritati, care se intinde pe doua continente!?
    • +3 (3 voturi)    
      Și Biden are vreo 80 de ani, sau cel puțin... (Luni, 29 iunie 2020, 21:06)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      ...de atât arată și pare (vezi numeroasele momente de confuzie, care ar putea indica un început de demență).

      Asta nu-l împiedică să candideze.
  • +4 (4 voturi)    
    Dragnea se oftica (Luni, 29 iunie 2020, 21:19)

    Ademordna [utilizator]

    Asa moi brat, maladetz.
    Asa trebuia sa fie si in Romanica daca nu erau Soros si aia de la #rezist.
    Nu era frumos sa avem si noi liderul nostru nemuritor? Mai bun ca Putin ca ar fi avut si par si mustata si amanta.

    Totusi...76% la pectoralii tai? Hai mah Putain, te faci de ras!

    Mai ales ca, CONTRAR TITULUI INEPT AL ARTICOLULUI, nu 76% din rusi au aprobat, ci 76% din cei 70% care au raspuns.
    Ori cineva care refuza sa raspunda in Rusia lui Putain nu de rusine refuza.