VIDEO Marea Britanie: În urma protestelor, oficialii mai dau jos o statuie a unui comerciant de sclavi

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 9 iunie 2020, 21:25 Actualitate | Internaţional


Statuia lui Milligam, data jos
Foto: Facebook
O statuie a lui Robert Milligan, un comerciant de sclavi din secolul al XVIII-lea, a fost scoasă marți, in afara muzeului londonez, după ce oficialii au decis că nu mai este acceptabilă pentru comunitatea locală, potrivit Reuters.

Statuia, care a trecut neobservată până acum și care se află în fața muzeului Docklands din Londra, a intrat în centrul atenției după ce manifestanții au participat la o mișcare de protest anti-rasism global pentru a da jos statuia unui comerciant de sclavi din Bristol, sud-vestul Angliei.

Primarul Londrei, Sadiq Khan, a dispus o analiză a statuilor și numelor străzilor din capitala Regatului Unit după ce protestatarii Black Lives Matter au dărâmat statuia din Bristol a lui Edward Colston, un negustor britanic de sclavi, relatează Reuters.

O statuie a lui Edward Colston, care a făcut o avere în secolul XVII din comerțul cu slavi din Africa de Vest, a fost dărâmată duminică de pe soclul ei și împinsă în apă de protestatarii care au demonstrat în semn de solidaritate cu mișcarea Black Lives Matter după uciderea lui George Floyd în Statele Unite.

Sadiq Khan a anunțat formarea unei comisii care să analizeze statuile, plachetele și numele străzilor care reflectă expansiunea rapidă a averii și puterii Londrei în perioada de vârf a expansiunii Imperiului Britanic din timpul domniei reginei Victoria.

„Diversitatea capitalei noastre este cel mai mare atu pe care îl avem, însă statuile noastre, numele străzilor și spațiile publice reflectă o eră apusă”, a afirmat primarul Londrei, adăugând că unele statui ar trebui înlăturate.

„Este un adevăr incomod că națiunea și orașele noastre își datorează o mare parte din bogăție rolului avut în comerțul cu sclavi iar deși acest lucru este reflectat în spațiul public, contribuția multora din comunitățile noastre la viața capitalei este ignorată în mod voit”, a mai spus Sadiq Khan.

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5453 vizualizari

  • +12 (24 voturi)    
    Urmează statuia lui Thomas Jefferson în US... (Marţi, 9 iunie 2020, 21:37)

    Nyk1 [utilizator]

    ...alt rasist notoriu proprietar de sclavi!
  • +4 (26 voturi)    
    . (Marţi, 9 iunie 2020, 21:56)

    Mihai Panet [anonim]

    Generatia celor care ucid copii nenascuti condamna generatia celor care au traficat sclavi. Ciudata perspectiva asupra istoriei. O istorie a ipocriziei?

    Fiecare generatie cu victimele si ucisii ei...

    Si fiecare generatie e cea mai buna din toate timpurile. Cu palmele pe ochi, ca sa nu-si vada defectele...
    • 0 (0 voturi)    
      Sunt peste 40 de milioane de sclavi (Miercuri, 10 iunie 2020, 20:19)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Panet

      astăzi în lume, cel mai mare număr din istorie, sclavia e mai vie ca oricând. Și în România este prezentă sclavia, pentru sex în special.
  • +10 (28 voturi)    
    Jalnic au ajuns englejii... (Marţi, 9 iunie 2020, 21:58)

    Sparafucile [utilizator]

    Daca niste coate goale ca Black Friday Matters au ajuns sa faca ordine in istoria lor dupa criterii care nu existau in vremurile de atunci. Pe cind jos cu Churchill? Că mai deunazi era cit p'aci, nu mai are mult.

    Mai ramine ca in Germania cintaretii de rap sa dea jos statuia lui Beethoven iar in Austria pe cea a lui Mozart.

    Si iata cum treptat apare si se dezvolta o noua religie, la fel de intoleranta ca islamul : ANTIRASISMUL.

    Ce era Hristos pentru crestinism devina Gogu Floyd pentru antirasism.
    • -4 (12 voturi)    
      "Ce era Hristos pentru crestinism" (Miercuri, 10 iunie 2020, 0:17)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      până când Trump i-a luat locul.
    • -4 (8 voturi)    
      Pe linia antisemita, nu? (Miercuri, 10 iunie 2020, 2:20)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Orice miscare care promoveaza egaliatea intre oameni, indiferent de culoare, sex, varsta, religie si statut social e un pas inainte spre o societate normala.
      • +2 (2 voturi)    
        Orice societate care exista e normala (Miercuri, 10 iunie 2020, 12:30)

        Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Ca unii o consideram rea/buna e alta discutie.
        Ce spuneti dvs despre pasul inainte spre mai bine e valabil numai in contextul unei educatii bune si a unei culturi solide a TUTUROR membrilor societatii.
    • +10 (12 voturi)    
      Englezii vor fi expulzați din Anglia. (Miercuri, 10 iunie 2020, 8:42)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Faza următoare va fi că,englezii vor fi trimiși în Africa și Asia ca sclavi.Se întoarce roata(istoriei).Primești migranți,îi omenești și ei te dau afară din casă.Asta-i globalizarea infractorilor susținută intens de o parte a media.(probabil deja subordonată).
  • +12 (24 voturi)    
    Aș propune și un audit ... (Marţi, 9 iunie 2020, 21:59)

    BleahBleah [utilizator]

    Privind clădirile din Londra ... Dacă vreo una a beneficiat de fonduri din comerțul cu sclavi ... Să fie dărâmată ... să luăm în considerare și cele ridicate de stat (coroană) în vremea aia ... Pentru că comercianții de sclavi erau taxați ... Practic și statul (coroana) trăgea beneficii de pe urma comerțului lor ...
  • +16 (22 voturi)    
    Istoria (Marţi, 9 iunie 2020, 22:00)

    Beta Alfa [utilizator]

    Britanicii, un popor degenerat... umiliti si totusi foarte bucurosi de acest lucru...
  • -19 (21 voturi)    
    asa, (Marţi, 9 iunie 2020, 22:05)

    Cib Ara [anonim]

    acuma stitide ce uk o duce mai bine ca ro. ptr ca au avut sclavisi colonii si au supt. si sug in continuare. asta e cheia si pretul asa ziseiciviliatii, asuprirea omului de catre om , adica sclavia. cititi istoria, e o "stiinta " interesanta. altfel ramaneti in bezna si va indreptati catre civilizatie fix ca musca la bec
  • +19 (31 voturi)    
    woke up, people! (Marţi, 9 iunie 2020, 22:05)

    exis [utilizator]

    scoala din bristol infiintata de colston o sa fie si ea daramata? dar urmasii alora de au fost ajutati de intitutille de binefacere intemeiate de Colston n-ar trebui sa dea banii ca ''reparation'' pentru populatia de culoare? asta e spirala ''logica'' in care se invarte noua revolutie sociala...niste pusti imberbi, scoliti de profesori de stanga din universitati occidentale, experti in stiinte sociale si cu zero experienta de viata sau simt critic, nefericiti, debusolati, experti in netflix si social media si care nu aprecieaza in nici un fel norocul pe care il au sa se traiasca acum si nu acum 80 de ani, de pilda. Generatie de albi care-si cer scuze ca-s albi, de baieti care nu stiu daca nu cumva sunt fete, de rasfatati care deplang saracia din lume, de rebeli fara cauza....Trist!
    • -5 (17 voturi)    
      Nu cred. O școală e utilă. (Marţi, 9 iunie 2020, 22:56)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui exis

      Cel mai probabil o să fie schimbat numele pentru a nu avea elevi care se întreabă de ce trebuie să respecte un traficant de carne vie.
      • +5 (13 voturi)    
        fiindca asa erau vremurile (Marţi, 9 iunie 2020, 23:35)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        nu judeci trecutul cu criterii "corecte politic"
        • 0 (0 voturi)    
          Aveți mare dreptate. (Miercuri, 10 iunie 2020, 21:06)

          anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          Sclavia nu era corectă politic. Asta era principala problemă cu sclavia, că-n rest nu-i bai. La fel și genocidul - tinerii din ziua de azi preferă să vadă genocidul prin lentila political correctnessului fără să priceapă că eliminarea sistemică a unei rase sau etnii era o realitate acceptabilă la vremea respectivă, iar moral nu poți să-i judeci pe oamenii care loveau bebeluși cu capul de pereți. Nu știau mai bine de-atât și asta-basta.
      • +6 (16 voturi)    
        Analogie (Miercuri, 10 iunie 2020, 0:08)

        Beta Alfa [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        Pai de ce nu daramam piramidele egiptene ? Si ele au fost facut cu munca de sclavi, zeci de mii dintre ei murinfd in timpul constructeii., si deci sunt un monument al sclaviei intr-un fel.
        Pot sa va dau si alte exemple
        Problema progresismului este ca nu se sprijina nici pe logica si nici pe date istorice concrete.
        • 0 (2 voturi)    
          Ți-am mai răspuns la acest argument. (Miercuri, 10 iunie 2020, 16:26)

          anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

          Problema de bază pe care observ că o ai este cu înțelegerea noțiunilor de bază din istoria universală. Epoca modernă a început aproximativ în secolele 16-17. Atunci s-au pus bazele societății pe care o cunoaștem astăzi - întreprinderile private ce se ocupau de colonii și depindeau de investitori au dat startul capitalismului; distribuția masivă a informației prin tipar ne-a lansat în cea mai bine documentată epocă istorică neîntreruptă; protestanstismul a pus la îndoială autoritatea supremă a Bisericii și prin urmare a oricărei alte instituții ierarhice ce se legitima prin voința divină, dând naștere în cele din urmă statului modern. Așadar, Dănuț, motivul pentru care nu dărâmăm piramidele este că nu suntem legați în vreun mod specific de mentalitățile acelei epoci. Acceptăm faptul că oamenii de pe atunci gândeau într-un mod deosebit, și de aia oamenii nu prea au opinii când vine vorba de politica lui Ramses. Ce-a fost a fost. Ce este acuma însă, Dănuț, este altă mâncare de pește - aici avem de-a face cu istoria recentă și cu înțelegerea mai deplină a repercusiunilor pe care la au acțiunile unor oameni asupra celor din jurul lor. Din acel motiv nu e frumos să fluturi un steag cu zvastica pe stradă, Dănuț. E de-a dreptul dăunător dacă faci asta și te văd copiii celor care au fost duși la Auschwitz, Dănuț. Aceeași situație se prezintă și în cazul comerțului modern cu sclavi negri. Pur și simplu nu se cuvine să îi lăudăm pe cei care s-au ocupat cu așa ceva. Probabil că tu nu înțelegi asta din cauză că nu ești negru sau evreu sau rom. Dar încearcă să faci un mic exercițiu de imaginație și întreabă-te cum ar fi dacă.
          • 0 (0 voturi)    
            Maestru in sofisme (Joi, 11 iunie 2020, 1:04)

            andipetre [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

            Pana iti raspunde "Danut", oricine ar fi acela, nu pot sa ma abtin sa observ cat de priceput esti in arta sofismului.

            Reteta: se ia o idee relativ adevarata (nu gandim ca egiptenii antici) se plaseaza ca premisa intr-un viitor rationament sofisticat si se adauga un element arbitrar (inceputul "epocii moderne" ) pentru a adauga aparenta greutate. Frumos.

            Nu stiu cum esti tu, dar majoritatea celor de pe aici nu gandesc nici ca egiptenii din antichitate, nici ca oamenii din secolul 17. Gandesc cum gandesc ei acum, pur si simplu. Indivizii au personalitate proprie, nu o cloneaza pe cea a stramosilor. Originea civilizatiei nu este o vina pentru contemporani si nu poate fi folosita pentru a le face procese de intentie. Asa cum nici crima facuta de un om nu face ca urmasii acestuia sa fie si ei criminali dornici de sange.

            Cat despre faptul ca nemesisul tau nu e negru, nu stiu ce sa zic. Poate e pur si simplu roman, sau oricum dintr-un popor care nu si-a facut colonii pe niciunde, dar care a fost asuprit foarte recent, in mod miselesc, de albi sovietici timp de 50 ani, asa ca - crede-ma - stie ce inseamna sclavia.

            Comentariul tau e atat de rasist, de fapt, incat ma infioara: e ca si cum ai spune ca victime din rasa alba nu exista, ca victimele de culoare alba ale comunistilor sau altor tirani nu conteaza pentru ca sunt albi. Iti dai seama ce vorbesti? Oamenii sunt egali si din pacate exista victime si sclavi pe toata planeta, indiferent de culoare. Cum sa fii atat de rasist?!
            • 0 (2 voturi)    
              Bravo Dănuț. (Joi, 11 iunie 2020, 2:20)

              anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

              Pentru mine toți cei care vor să compenseze acum pentru rușinea de a fi fost toată copilăria prostu clasei se numesc "Dănuț".
              "Dănuț" folosește concepte complexe pe care nu le înțelege de fapt.
              "Dănuț" se dă mare doct dar e prea leneș să folosească diacriticele.
              Și mai ales Dănuț se luptă pentru a avea dreptate pe internet, fiindcă în viața cea de toate zilele știe că este un loser și că nu mai există speranțe în acest sens.
              Rolul meu nu este să te lămuresc pe tine și pe alți Dănuți de lucruri pe care școala sau experiența de viață n-a reușit să vă lămurească.
              Tot ce ai scris în comentariul de mai sus este o tâmpenie.
  • +10 (22 voturi)    
    Încă așa ceva!!!! Vai mie. (Marţi, 9 iunie 2020, 22:08)

    anton_carpati [utilizator]

    Dacă dărâmăm statuile negustorilor de sclavi cum o să mai țină lumea minte că au existat sclavi și rasism??!?!??!?!??! Cum vor mai ști negri că rasismul este un lucru real dacă nu putem fi rasiști cu ei??!?!?!?!
    • -13 (15 voturi)    
      ¿¿¡¿¡¿¿¿¡¿¡¡¡¡¡¿¿¿¡¿¡¿¿¿¿¡¡¿¿¡¡ (Marţi, 9 iunie 2020, 22:56)

      Louis [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

      In același fel in care învățăm despre criminali în serie; din lecții de istorie, cărți, documentare etc. O statuie este un elogiu. E un motiv pentru care nu ridicam statui criminalilor în serie.
      • +1 (1 vot)    
        E mai rău, criminallii și hoții (Miercuri, 10 iunie 2020, 20:37)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Louis

        sunt personaje principale în romane celebre...și biblia începe și se termină cu crime și hoții.Lumea este atrasă ca un magnet de atrocități, este o minune că trăim în vremea asta fără războaie.
    • +10 (20 voturi)    
      Statui (Marţi, 9 iunie 2020, 22:59)

      Beta Alfa [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

      Lasati deoparte naivitatea sincera sau mimata.. nu este vorba doar de statuile unor negustori de sclavi ci de rescrierea istoriei pe scara larga.
      Haideti sa va mai dau ceva subiecte legate de sclavie despre care mass-media si persoane ca Dumneavoastra nu sufla un cuvintel:
      - o buna parte din comertul de sclavi era derulat de negustori de o anumita rasa/credinta. Nu zuc care ca mi se sterge comentariul :-) Nu musulmani, nu crestini...
      - numeric vorbind comertul cu sclavi rulat de englezi a fost intotdeauna o particica din comertul de sclavi mondial. Dar de, numai englezii & vest europenii sunt incriminati
      - sclavii negri erau "livrati" de stapanii lor de aceeasi etnie sau captuirati de acestia din cadrul altor triburi rivale. Iar tacere pe acest aspect...
      • 0 (8 voturi)    
        Tăcere pe acest aspect. (Marţi, 9 iunie 2020, 23:56)

        anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

        Deoarece nu prea avem statui cu negustori arabi de sclavi în Anglia. Nu prea avem statui cu negustori arabi de sclavi nicăieri.
        • +1 (1 vot)    
          E si mai periculos de atat (Miercuri, 10 iunie 2020, 12:33)

          Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

          Cei culti stiu de ce
          LOL
          • 0 (0 voturi)    
            Deoarece arabii... (Miercuri, 10 iunie 2020, 16:28)

            anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Excelsior

            nu ridică statui, fiindcă religia nu le permite, însă au excelat în artele decorative care au fost în cele din urmă copiate de europeni via influența maură, influențând goticul târziu, renașterea și barocul?
            • +1 (1 vot)    
              Deoarece populatia semitica convertita la islamism (Miercuri, 10 iunie 2020, 20:42)

              Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

              avea anumite interdictii religioase; satisfacerea unei parti importante a cererii de sclavi = eunucii a fost asigurata de o alta populatie semitica.
      • -3 (3 voturi)    
        Si credeti (Miercuri, 10 iunie 2020, 11:08)

        unins [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

        ca rescrierea istoriei mincinoase este un lucru rau? Istoria nu este o stiinta exacta! Istoria a fost, este si va fi scrisa de invingatori! Iar invingatorii, o scriu asa cum vor, asa incat ei sa fie aratati intr-o postura favorabila, dar de cele mai multe ori mincinoasa. O astfel de istorie, este tot una cu a nu cunoaste istoria. Iar cine nu-si cunoaste istoria, este condamnat sa o repete la infinit. Poate chiar acesta este motivul pentru care facem continuu acelasi greseli de milenii. "Istoria îşi bate joc de cei care nu o cunosc, repetându-se"- N. Iorga. Istoria adevarata trebuie sa spuna clar ce fel de oameni au fost imparatii, regii si alte personalitati care au comis RAUL si sa critice actiunile acestora, nu sa-i ridice in slavi si sa-i transforme in modele de urmat.
    • +8 (18 voturi)    
      Sclavia exista in africa (Marţi, 9 iunie 2020, 23:14)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

      Sclavia exista in toate culturile , iar in africa populatiile africane de la litoral erau cei care faceau incursiuni in africa profunda si prindeau victimele pe care le vindeau europenilor in porturi.
      • -3 (7 voturi)    
        Europenii din păcate nu prea aveau de ales. (Marţi, 9 iunie 2020, 23:58)

        anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

        Adică, și-așa erau prinși deja. Cum să nu pui biciu pe ei?
  • +20 (26 voturi)    
    Proteste partinitoare (Marţi, 9 iunie 2020, 22:12)

    Vlad-I [utilizator]

    Sunt proteste partinitoare a unor copii smintiti. Sunt proteste doar impotriva albilor initiate de catre comunisti
    De ex. Comertul de sclavi negriii facut de catre arabi este 2,5× mai mare decat su facut albii. Cautati pe wiki "Arab slave trade" . In al doilea rand, piratii musulmanii au sclavizat 1-2 milioane de occidental in 10 secole. In al treilea rand , hanatele tatare su sclavizat 3 milioane de est europeni in 3 secole, 10 000 anual. 4. In ziua de azi exista aproximativ 42 milioane de sclavi, de ex multi in Mauritania, nu vad nici un protest, din partea bizadelelor. Occidentale.
    • -10 (16 voturi)    
      Mdeh. (Marţi, 9 iunie 2020, 22:50)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Și unde anume în Anglia se găsește statuia unui negustor arab de sclavi?
  • +19 (29 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 9 iunie 2020, 22:22)

    [anonim]

    • -9 (19 voturi)    
      Părinții sunt imigranți pakistanezi. (Marţi, 9 iunie 2020, 23:11)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui

      Khan s-a născut în Anglia, a făcut Dreptul în Anglia și a prestat ca avocat pe drepturile omului în Anglia. A dracu chestie - cum se încăpățânează străinul ăsta să nu se conformeze opiniei unui românaș neinformat.
      • +4 (10 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 9 iunie 2020, 23:34)

        [anonim] i-a raspuns lui anton_carpati

        • -1 (1 vot)    
          Dar dacă ei susțin că sunt pakistanezi... (Miercuri, 10 iunie 2020, 16:30)

          anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui

          ...dumneavoastră de ce-i faceți indieni? Vreți să spuneți că românii din Ardeal erau pe bună dreptate maghiari?
      • +8 (10 voturi)    
        Drepturile omului (Miercuri, 10 iunie 2020, 0:11)

        Beta Alfa [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        Cum se face ca INTOTDEAUNA e vorba doar de drepturile imigrantului non-caucazian ?
        Nici bastinasii albi si nici imigrantii de aceeasi culoare nu au NICIODATA dreptate.

        Dar englezii si-au facut-o cu mana lor. Culeg acum ce au semanat. Nu le plang de mila, nu merita.
        • -1 (1 vot)    
          NICIODATĂ? (Miercuri, 10 iunie 2020, 16:30)

          anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

          Ești un expert, Dănuț?
      • +4 (8 voturi)    
        si ca tot englezul (Miercuri, 10 iunie 2020, 0:21)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        merge la biserica anglicana, ba, chiar la Westminster abbey...
        deci, dupa moda african american, e pakglish.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu înțeleg. (Miercuri, 10 iunie 2020, 16:31)

          anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          E ceva rău că merge la biserică? Nu vă plac oamenii de culoare în biserică?
      • +2 (6 voturi)    
        @anton carpati (Miercuri, 10 iunie 2020, 1:06)

        Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        Inca o dovada ca ce naste din pisica.
  • +11 (19 voturi)    
    Postamentele (Marţi, 9 iunie 2020, 23:01)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Sa pastreze postamentele si sa puna statui cu George Floyd pe ele.
  • -6 (8 voturi)    
    Hahah (Marţi, 9 iunie 2020, 23:07)

    John12 [utilizator]

    D ce sariti ca fripti in fund, distinsi domni? :)
    • +5 (7 voturi)    
      simplu (Marţi, 9 iunie 2020, 23:38)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui John12

      fiindca niste albi isi tradeaza rasa in folosul alteia
  • +8 (10 voturi)    
    pe cand incriminarea si parnaie (Marţi, 9 iunie 2020, 23:34)

    Antenistontel [utilizator]

    pentru orice purtator de carpe inscriptionate cu che guevara sau secera&ciocanul?
  • +2 (10 voturi)    
    bravo sadic (Miercuri, 10 iunie 2020, 0:06)

    nash pandelica [utilizator]

    o masura excelenta, Laudat fie allah impreuna cu marele profet Mahomed !
    ca ce legatura ar avea paquiz cu rusinoasa istorie a uk...
    de ce drac' v'ati mai rupt de ue, ca sunteti la fel....
  • +8 (12 voturi)    
    in atentia primarului romei (Miercuri, 10 iunie 2020, 0:09)

    nash pandelica [utilizator]

    sa fie indepartate toate statuile ramase din timpul romanilor, cei mai mari stapanitori de sclavi.
  • +7 (9 voturi)    
    Pe cand Churchill? (Miercuri, 10 iunie 2020, 4:07)

    andipetre [utilizator]

    Inteleg ca unii progresisti au si mictionat deja pe statuia lui. Deci nu mai e mult pana cand cel care a invins fascismul va fi dat jos de noul "flavour" de comunisti. Sper sa il puna pe Marx in loc, ar fi o decizie pe masura intelepciunii revolutionare de tip nou.
    • -1 (1 vot)    
      Nu știu ce să zic. (Miercuri, 10 iunie 2020, 16:34)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Și Stalin a avut o contribuție destul de importantă în lupta anti-nazistă, dar nu cred că v-ar deranja ca cineva să micționeze pe monumentele sale. În privința statuilor, dacă porumbeii pot, cred că și oamenii au tot dreptul.
      • +1 (1 vot)    
        Daca ii pui pe Churchill si Stalin pe acelasi loc (Joi, 11 iunie 2020, 1:46)

        andipetre [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        ...e clar cam care e nivelul la care discutam.

        Hint: Churchill, da, era educat intr-o ideologie gresita si a avut si pareri mai putin fericite, influentat, evident de epoca in care traia. Nu cred ca il laudă cineva pentru asta. Dar FAPTELE sale il arata ca un sustinator fervent al democratiei si libertatii, al unitatii europene, iar actiunile sale au dus direct, matematic si precis la caderea lui Hitler si doborarea acelui odios, criminal, rasist si malefic regim din Europa acelei vremi.

        Faptele lui Stalin ni-l arata ca fiind creatorul direct al unui sistem infiorator, care in timp s-a dovedit a nu fi cu nimic mai bun decat cel nazist, care a facut milioane de victime si a oprimat zeci de natiuni. A ajutat si el la infrangerea lui Hitler, dar, iata, doar ca un dictator care se simtea amenintat de un alt dictator.

        Ti se par la fel cei doi?
        • 0 (0 voturi)    
          Bineînțeles că nu sunt la fel. (Joi, 11 iunie 2020, 11:51)

          anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

          Dar nici comerciantul de sclavi și Churchill nu sunt la fel.
    • 0 (0 voturi)    
      Marx s-ar întoarce în mormânt... (Miercuri, 10 iunie 2020, 18:03)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      ...când ar afla cum Lumpenproletariat-ul de astăzi i-a distorsionat ideile.
  • +6 (10 voturi)    
    Ca sa vedeti absurdul situatiei (Miercuri, 10 iunie 2020, 6:40)

    Setalcott [utilizator]

    Imaginati-va ca am judeca faptele de astazi dupa legile din evul mediu. Am vazut doi barbati in parc - la moarte cu ei pentru sodomie. Ai ceva de comentat? La moarte cu tine pentru erezie.
  • +6 (10 voturi)    
    O prostie tipica maselor de indivizi fara (Miercuri, 10 iunie 2020, 9:57)

    xrogo [utilizator]

    o minima urma de cunoastere a propriei istorii, daca sunt asa revoltati de rasismul inaintasilor, ia sa faca o simpla socoteala cat a supt Imperiul Britanic de pe urma coloniilor de peste mari si tari si sa faca bine sa le dea banii inapoi, ca-s bani castigati, dupa masa mare a protestatarilor, in mod ilegal, prin exploatarea muncii milionelor de sclavi!
    • +1 (1 vot)    
      Așa este. (Miercuri, 10 iunie 2020, 16:35)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Milioanele de sclavi erau bunicii și străbunicii protestatarilor, deci mă gândesc că protestatarii știu mai bine ce se poate face în privința asta.
      • +1 (1 vot)    
        Da, stiu bine: pastreaza banii si urla (Joi, 11 iunie 2020, 1:12)

        andipetre [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        Ipocrizia e maxima. Pai ei sunt exact cei care au profitat si profita de pe urma banilor obtinuti din sclavie. Faptul ca aleg sa darame bucati de piatra de pe piedestale si sa urle indignati, in timp ce nivelul lor de trai e foarte confortabil de zeci/sute de ani fix datorita acelor bani murdari, arata doar ca de fapt nu doresc o reparatie reala. Put your money where your mouth is, se zice in intelepciunea civilizatiei cladite pe sclavie. Eh?
  • +1 (1 vot)    
    Cenzura (Miercuri, 10 iunie 2020, 22:39)

    wintershadow [utilizator]

    corectitudinii politice se instaureaza intr-un ritm ingrijorator de rapid. Daca o tinem asa, in cativa ani vom avea minunata lume noua la care viseaza toti anarhistii/progresistii. Societatea occidentala cladita cu truda si sacrificii timp de 2000 de ani e in pericol.