Palestinienii anunță o contrapropunere la planul lui Trump pentru Orientul Mijlociu

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 9 iunie 2020, 15:46 Actualitate | Internaţional


Netanyahu inaugureaza Colina Trump
Foto: Captura YouTube
Palestinienii au transmis o contrapropunere la planul american pentru Orientul Mijlociu care include anexarea unor secțiuni ocupate de Israel din Cisiordania, a declarat marți premierul palestinian Mohammad Shtayyeh, relatează AFP.

„Am transmis o contrapropunere cvartetului (n.r. Uniunea Europeană, ONU, Rusia și Statele Unite) în urmă cu câteva zile”, a afirmat prim-ministrul palestinian, adăugând că documentul de „patru pagini și jumătate” propune crearea unui „stat palestinian suveran, independent și demilitarizat”.

Textul propune și „modificări minore liniilor de demarcație a granițelor când va fi necesar”, a mai declarat Shtayveh pentru jurnaliștii străini din Ramallah, sediul Autorității Palestiniene, subliniind că transferul de teritorii propus ar avea loc în termeni „egali în ceea ce privește dimensiunea și valoarea”.

Anunțat la sfârșitul lunii ianuarie în Washington, planul american propune anexarea de către Israel a așezărilor și Văii Iordanului din Cisiordania, ocupate din 1967 de către statul evreu. Acesta prevede și crearea unui stat palestinian cu o suprafață redusă și fără Ierusalimul de est drept capitală, contrar dorințelor palestinienilor.

În prezent peste 450.000 de israelieni trăiesc în colonii din Cisiordania considerate a fi ilegale din perspectiva dreptului internațional.

Citește și:



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3617 vizualizari

  • -11 (21 voturi)    
    haoleo... (Marţi, 9 iunie 2020, 15:56)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. planul asta a ajuns si la urechile lu' bibi dumbo netanyahu?
    • +6 (18 voturi)    
      Nu (Marţi, 9 iunie 2020, 16:15)

      Astazi [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      ca se pregateste de puscarie
      • -6 (12 voturi)    
        lasa ca... (Marţi, 9 iunie 2020, 19:05)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Astazi

        .. face schimb de experiente despre viata pā parnaie cu Daddy Dragnea dā la Teleorman.
    • -6 (20 voturi)    
      Intrebare (Marţi, 9 iunie 2020, 16:51)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      D-voastra intrebati daca “… planul asta a ajuns si la urechile lu' bibi dumbo Netanyahu?”, insa eu intreb daca acel Plan este cunoscut si de Autoritatea Palestiniana?, sau de Organizatia Hamas din Gaza?

      Cat despre Liderul Mahmoud Abbas el a declarat foarte CLAR: ‘Tot Israelul este o Ocupatie’!

      “All of Israel is a ‎‎“occupation”
      ‎https://www.youtube.com/watch?v=CspkE4Tfh4s

      Si atunci ce poate sa spuna Cvartetului? (Uniunea Europeană, ONU, Rusia și Statele Unite)

      Oricum, sa le uram mult Succes!
      • -5 (13 voturi)    
        lasa-l bre in pace pe bibishor... (Marţi, 9 iunie 2020, 19:06)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        ... sa-si maseze urechile in pace, nauz ca e viata grea la puscarie? se pregateste...
      • +1 (3 voturi)    
        Mda (Miercuri, 10 iunie 2020, 8:14)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        Un plan de 4 pagini :)))
        N-au avut hartie destula...
  • +4 (24 voturi)    
    ilegale din perspectiva dreptului internațional (Marţi, 9 iunie 2020, 16:02)

    Nevermind [utilizator]

    Ce anti-semiti :D
    Pai se numeste poporul ales tocmai pentru ca are dreptul de a face orice, oricum, oriunde si oricui, cu impunitate. Dreptul international sau de orice fel NU se aplica.
    • -7 (17 voturi)    
      O Explicatie (Marţi, 9 iunie 2020, 17:46)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      INAINTE de ONU a existat Liga Natiunilor, iar INAINTE de asta a hotarat FORTA, iar si mai INAINTE a fost totul scris intr-o carte, numita Biblie.

      Aveti aici Biblia in Versiune Actualizata in Limba Romana si -cred eu - este bina sa pastrati adresa!

      https://www.bible.com/ro/versions/1454-bva-biblia-in-versiune-actualizata-2018

      Daca deschideti la Capitolul Romani, Cap 3:2-4, veti gasi acest text explicativ:

      https://www.bible.com/ro/bible/1454/ROM.3.BVA

      2 - Desigur, acesta conferă un avantaj în toate aspectele. În PRIMUL rând, Iudeii sunt cei cărora li s-au încredințat cuvintele (revelației) lui Dumnezeu.
      3 - Dar chiar dacă unii (dintre iudei) nu au fost credincioși, Dumnezeu a fost consecvent în (ce privește) caracterul Său, respectându-Și promisiunile făcute.
      4 - Astfel, Dumnezeu va spune adevărul și va RESPECTA ce a spus, chiar dacă toată lumea va minți. Acest lucru este confirmat și de textul care spune:
      “Vei avea Dreptate când vei vorbi; și vei avea câștig de cauză atunci când vei fi judecat.”

      Eu pot considera toate minusurile ce vor fi date in acest caz, ca un afrond al vointei lui Dumnezeu, aceasta fiind valabil numai pentru Crestini, si NU pentru Musulmani, caci ei NU recunosc Scrierile Sfinte!

      Sa fiti sanatosi, si cititi ca-i bine sa cunosti Adevarul!
      • 0 (4 voturi)    
        hohoho (Miercuri, 10 iunie 2020, 7:29)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        Ds rau de tot cu capul.

        Este bine sa citesti si sa incerci sa intelegi Biblia.
        Capul Dvs. este bolnav rau de tot.

        Fereasca Dzeu de astfel de oameni!
        Dupa ce Eva a luat din copacul cunoasterii cuplul a fost aruncat pe Pamant - deci cunoasterea ne este data noua oamenilor si suntem mereu in cautarea ei

        Nimic nu se ia aprioric totul se trece prin filtrul gandirii, al intelegerii inclusiv Biblia.

        Un mare MINUS am oferit cu draga inima.
        • 0 (4 voturi)    
          Superstitii. (Miercuri, 10 iunie 2020, 10:08)

          Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          Cei din Statele Unite cred ca numarul "13" le poate purta 'ghinion' si il evita pe cat posibil..., ceea ce am sa fac si eu!

          Eu cred inca in America, asa incat mizez pe Intuitia, Capacitatea si Puterea ei de Inovatie.

          In ce priveste Biblia, este un subiect vast si dificil de discutat cu un '13'-anonim care a ramas la stadiul 'Pacatului Original' facut la 'initiativa' primei femei care isi dorea mai mult decat era in Gan Eden.

          Cat despre 'minusul' oferit el este absolut normal, caci aceste semne de negare a unei realitati imi intareste convingerea ca sunt oameni care NU pot ajunge decat cu greu - sau niciodata - la ceea ce Dv ati spus: "cunoasterea ne este data noua oamenilor si suntem MEREU in cautarea ei"...

          Deci, cautati in continuare [!], cine stie poate o sa gasiti pana la urma cate ceva....
  • -2 (20 voturi)    
    Slabe sanse de succes. (Marţi, 9 iunie 2020, 17:31)

    feroviarul123 [utilizator]

    Singurul plan pe care palestinienii, sau mai bine zis stăpânii lor iranienii îl vor accepta este distrugerea totala a statului evreu. Ori e cam greu sa distrugi un stat care dispune de submarine înarmate cu lovituri nucleare. Oricum se lupta de 2000 de ani, o suta în plus nu se cunoaște.
    • 0 (2 voturi)    
      problema nu este la evrei (Miercuri, 10 iunie 2020, 7:46)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      ci la cei din jurul lor.

      Si pentru ca unii au facut trimitere la Biblie fac si o trimitere catre ea. Acolo se spune ca in drum spre Tara Promisa dupa Exod evreii,care de altfel aveau tot ce le trebuia: averi, respect, case, neveste in Egipt, au trecut prin diferite teritorii in drumul lor.

      La trecerea prin orice teritoriu rugau sa fie lasati sa traverseze zona si sa poata sa bea apa, Nu intotdeauna au fost lasati sa treaca si atunci au incercat diferite metode pentru a rezolva problema. Ultima folosita, dar dupa o indelungata chibzuinta, ultima scriu inca o data a fost razboiul. Deci subliniez, ultima metoda folosita era razboiul.

      Evreii au o mare capacitate de lupta dezvoltata cu forte proprii la ei in tara. Nu o folosesc ca sa cucereasca noi teritorii - dar chiar si atunci cand au vrut sa cucereasca noi terenuri pentru ca securitatea lor era amenintata au aplicat tactici specifice -

      In ME o sa fie pace numai atunci cand USA va dori sa faca o pace justa atat pentru Israel cat si pentru cei aflati in jur. Inseamna ca USA sa fie echilibrata in mesajele sale ceea ce acum nu este deloc, de fel, de nici o culoare.

      Nu evreii sunt cei care ar trebui sa fie considerati vinovati ci altii - si ei sunt multi si unii chiar sunt si puternici.

      Politicile bazate pe dominare nu duc nicaieri - Trump se aude???

      Israelul a fost si va ramane o stanca de neclintit.
      Un pamant care a rodit ca urmare a muncii si creativitatii oamenilor ei in conditii cu mult mai dificile decat in USA.

      Kusner este o parghie de legatura intre Trump si evrei dar evident ca odata si odata evreii si/sau americanii se vor plictisi si ei de asemenea papitoi.
  • +5 (11 voturi)    
    mai draga... (Marţi, 9 iunie 2020, 17:50)

    ..13 [utilizator]

    cand te gandesti ca unii vor ajunge mai devreme sau mai tarziu la parnaie iti poti sa seama ca orice placuta va fi stropita de orice caine care se va usura in mare semn de respect si admiratie.

    Planul trimis este public? - nu cautai doar intrebai...
  • -3 (13 voturi)    
    Am vizitat Palestina (Marţi, 9 iunie 2020, 22:34)

    Observatory [utilizator]

    acum câțiva ani buni. Mi-a rămas întipărit in minte , străzile sărace , palestinienii îmbrăcați in alb, stăteau in fata case și jucau table, sau cam așa ceva și mormoia niște sunete pentru Alah și cam atât ...
    Nici acum nu știu din ce trăiesc ei și nevestele lor ( nu prea se poarta o singura nevasta) și f mulți copii, ...nu preav arătau înfometați ...
    Doamne ( Alah) ! ce peisaj.....
    Și in 300 de ani.... cam aceiasi imagine ..
    • -1 (1 vot)    
      Intre 1920 si 1948? (Miercuri, 10 iunie 2020, 9:50)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Pot sa inteleg ca ati fost in zona Palestina intre anii 1920-1948 [??] atunci cand a existat temporar un Mandat Britanic, desigur dupa dezmembrarea Imperiului Otoman!

      https://en.wikipedia.org/wiki/Flag_of_Mandatory_Palestine#:~:text=During%20the%20British%20Mandate%20over,Mandate%20government%20departments%20and%20government

      Caci,dupa aceea, situatia s-a cam schimbat in zona respectiva si au aparut state independente, precum Iordania si Israelulu.

      Iar din 1964, se depun eforturi pentru noi schimbari [vedeti in adresa de mai jos in partea dreapta]:

      https://en.wikipedia.org/wiki/Flag_of_Palestine
  • 0 (0 voturi)    
    Urăsc atacuri personale (Miercuri, 10 iunie 2020, 18:09)

    Observatory [utilizator]

    dar bănuiesc ca “13” asta e dus cu pluta rău, postează orice , ca este vorba de mămăliga lui dau nu