Houston se pregătește pentru funeraliile lui George Floyd

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 9 iunie 2020, 9:41 Actualitate | Internaţional


Floyd la pamant
Foto: Captura video
Orașul texan Huston se pregătește pentru funeraliile lui George Floyd, la o zi după ce polițistul acuzat pentru moartea bărbatului de culoare a apărut pentru prima oară în fața unui judecător, notează AFP.

Funeraliile vor avea loc după ce, luni, mii de persoane au adus un ultim omagiu bărbatului de culoare a cărui moarte a declanșat un val de mânie și de manifestații cum Statele Unite nu au mai cunoscut din anii ’60, în timpul mișcării pentru drepturi civile.

Peste 6.000 de persoane s-au reunit în fața bisericii Fountain of Praise pentru a-și lua rămas bun înaintea înmormântării la care va participa doar familia.

Funeraliile vor începe marți la ora locală 11.00 (19.00 ora României). Potrivit avocatului familiei, elogiul funebru va fi ținut de reverendul și liderul american pentru drepturi civile Al Sharpton.

Polițistul american Derek Chauvin, acuzat de moartea lui Floyd, a compărut luni pentru prima dată în fața unui judecător, în cadrul unei audieri de procedură organizată prin videoconferință. Instanța a fixat la un milion de dolari cauțiunea pentru punerea în libertate, sub anumite condiții draconice, a polițistului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1137 vizualizari

  • -19 (43 voturi)    
    Dar cat îl țin? (Marţi, 9 iunie 2020, 9:52)

    spirache [utilizator]

    Pai nu l-au îngropat pana acum pe recidivistul-talhar Floyd? Zici ca e vreun rege thailandez. Sursa tuturor relelor este lipsa apetenței spre munca. De aici apar "discriminarile". Dar e totusi tendința naturala: imperiile se nasc prin luptă, se dezvoltă prin munca si dispar prin lene si datorii. Nu e prima data.
    • +13 (17 voturi)    
      Lenin tu esti? (Marţi, 9 iunie 2020, 16:29)

      parush [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      doar ala mai credea ca munca il face pe om. Apropo in SUA cei mai multi pe ajutoare sunt rednecii din sud.
    • +14 (18 voturi)    
      Ce agresivi sunt trolii la acest subiect! (Marţi, 9 iunie 2020, 16:46)

      Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Bai frate! Dar bate la ochi! Pe ce roman l-ar interesa acest subiect cu atat de multa pasiune?! Si tu si Crup sunteti troli rusi, pt ca doar aia au motiv sa fie interesati la maxim de subiect! Hai mai scutitine!
      In SUA este o istorie extrem de lunga privind brutalitatea politiei indreptata catre negri, orbeasca, inainte sa fie cunoscute datele problemei! Si acum am vazut un caz in care un politist a omorat un om care era imobilizat, nu era inarmat inca de la inceput, mai erau inca 4 politisti tabarati pe acel om... ce mai vrei!
    • +3 (5 voturi)    
      Un om a fost strangulat de politie (Marţi, 9 iunie 2020, 17:32)

      vertus [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      si tot ce ai de spus e atacarea victimei? Nimic despre crima? Sau in subconstient aprobi astfel de fapte abominabile?
  • -18 (34 voturi)    
    vor curge rauri de lacrimi de crocodil (Marţi, 9 iunie 2020, 10:02)

    Crup [utilizator]

    In special din partea partidului democrat a carui reprezentanti de seama vor sughita in hohote de plans la funerarii.
    De asemenea, presei corecte politic din State (adica cam 90% din ea) i se vor indoi microfoanele de la atata emotie, vor vorbi gatuit, abtinandu-se cu greu sa nu izbuncneasca in hohote violente de plans la comanda.
    Se vor pastra momente de reculegere in baltoace de lacrimi de crocodil in universitatile americane, templele si creuzetele neo-marxismului, se va infiera cu manie proletar-rasista America, istoria ei si sistemul ei de valori.
    Fluviul Mississippi, care traverseaza cateva state americane, se va opri din cursul lui milenar pentru o ora, in semn de profund respect pentru minoritatea afro-americana "sistematic discriminata" de secole.
    Acum pe bune: va fi un festival absolut grotesc de ipocrizie. Si stiti de ce? Fiindca in realitate, in afara de propria familie si cercul de prieteni, cam nimeni nu da doi bani pe moartea lui George Floyd. In realitate, toti incearca sa se catere mai sus folosindu-se de mormantul lui George Floyd, in special democratii, care nu mai au nimic de oferit societatii americane si atunci le ofera emotii. Exact ca populistii de la noi.
    Si stiti de ce spun asta? Fiindca in Minneapolis, aproape toti politicienii, adica cam 90% erau democrati, multi dintre ei negri. Seful politiei de acolo era pus de democrati. Iar politistul criminal acea un istoric de violenta remarcabil, certificate de 19 plangeri oficiale impotriva lui. Tipul era dus rau! Cu toate astea, niciun democrat, nicidoata, nu a luat nicio masura impotriva lui (ba nu, gresesc, a primit odata o mustrare in scris). Violenta politiei intr-un stat condus monopolist de democrati. N-au miscat un deget si acum toti plang isterizati. Ipocrizie curata!
  • -21 (29 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 9 iunie 2020, 10:40)

    [anonim]

  • -21 (31 voturi)    
    Nu e normal asa (Marţi, 9 iunie 2020, 10:54)

    doz2018 [utilizator]

    Trebuia sa i se dedice un mausoleu, unde sa poate fi vizitat si venerat de milioane de oameni de generatiile urmatoare cand vor invata la istorie despre marii oameni care au scris istoria Americii. Cum vom explica noi copiilor nostri ca l-am ingropat ca pe un om de rand ?
    Nu e normal. E foarte urat din partea noastra.
  • +2 (2 voturi)    
    viata unui om nu poate sa fie bataia de joc (Marţi, 9 iunie 2020, 19:17)

    ..13 [utilizator]

    A nimanui si chiar daca este infractor sau recidivist nu ar trebui sa fie politizata si minimizata.

    Tot asa vorbeste si acum reporterul - este vorba despre o viata de om luata pe nedrept.

    Da, a gresit dar pentru asta nu trebuia sa fie omorat.

    Unii cred ca pot domina - nu este chiar asa.

    Cea mai mare revolutie pe care o produce internetul este ca oamenii pot colabora de oriunde, pe orice subiect si ca ar trebui sa aiba un schimb respectuos de opinii daca tin si se respecta unul pe celalalt.

    O zi trista!
    dar America arata altfel astazi,,,