Proteste în SUA. Procurorul general: Mobilizarea a 10.000 de militari la manifestații era o ”ultimă soluție” / Nu există rasism sistemic în poliție

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 7 iunie 2020, 19:30 Actualitate | Internaţional


William Barr
Foto: Captura YouTube
Procurorul general al SUA, William Barr, și secretarul securității interne, Chad Wolf, consideră că nu există rasism sistemic în cadrul forțelor de ordine americane, relatează The Guardian. Totodată, procurorul general a spus că mobilizarea a 10.000 de militari pentru a înăbuși protestele din capitala SUA și în alte orașe era ”o ultimă soluție” și ”nu am gândit că vom avea nevoie de ei”.

”Cred că există rasism în Statele Unite, dar nu cred că sistemul forțelor de ordine este un sistem rasist”, a spus Barr.

”Înțeleg ... neîncrederea, cu toate acestea, comunității afro-americane având în vedere istoria țării(...). Din anii 1960, cred că am fost într-o fază de reformare a instituțiilor”, a mai spus Barr.

Totodată, procurorul general a spus că soldații erau doar o ultimă soluție.

”Cred că poziția noastră a fost una comună, aceea că ar trebui să fie mobilizați ca ultimă soluție și că nu am gândit că vom avea nevoie de ei. Cred că toată lumea a fost pe aceeași pagină”, a declarat procurorul general.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3378 vizualizari

  • +13 (33 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 7 iunie 2020, 19:51)

    [anonim]

  • +16 (36 voturi)    
    Iordache de America (Duminică, 7 iunie 2020, 19:54)

    polca [utilizator]

    Asta e un slugoi obedient al oranjutanului. A falsificat raportul Mueller si a afirmat ca Trump e nevinovat, in realitate Mueller a scris ca Trump a obstrucionat Justitia.

    E autorul unei teorii juridice care afirma ca presedintele are imunitate totala si nu raspunde in fata Congresului.

    Acest individ a dat ordinul gazarii manifestantilor pasnici din piata Lafayette si eliminarii lor cu forta pentru a face loc maimutoiului portocaliu sa se pozeze cu Biblia in mana.

    Tot el a trimis o forta miliara secreta neidentificata pentru a-l apara pe bufonul care se ascundea in bunkerul din Casa Alba.

    Astia sunt yesmenii care au facut posibil regimul rasist autoritar al lui Trump.
  • +12 (24 voturi)    
    ooo DA,,,, (Duminică, 7 iunie 2020, 20:44)

    ..13 [utilizator]

    Ceva despre abuzul de putere putem sa aflam???

    Barr este unul care a folosit pozitia sa pentru a declara cate una, cate alta dupa investigatia purtata de Mueller.

    Special Counsel Robert Mueller encouraged every American to read what his two-year investigation uncovered.

    On March 27, Mueller privately wrote to Barr, stating that the March 24 Barr letter "did not fully capture the context, nature, and substance of this office's work and conclusions" and that this led to "public confusion". Barr declined Mueller's request to release the report's introduction and executive summaries ahead of the full report.[

    Just to remember in case you did not read it
    https://www.justice.gov/storage/report.pdf
  • +13 (23 voturi)    
    Un penibil (Duminică, 7 iunie 2020, 21:02)

    mitg [utilizator]

    Mop al santajatului. Ii e praf cariera si reputatia.
  • -15 (21 voturi)    
    Stare de alerta (Duminică, 7 iunie 2020, 22:45)

    Setalcott [utilizator]

    Blasfemie! Sacrilegiu! Erezie! Repde, Inchizitia! Sariti cu fact-checku! Expertii la datorie!
  • +13 (21 voturi)    
    mda... (Duminică, 7 iunie 2020, 22:57)

    ..13 [utilizator]

    Laura si Bush jr au declarat ca nu vor sustine D. Trump in cursul alegerilor din 2020...
    • -4 (6 voturi)    
      Tradatori (Luni, 8 iunie 2020, 9:01)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Si toata lumea a uitat si de Katrina, si de Irak, si de Bush=Hitler, si vor incepe sa-i cante osanale, ca lui McCain si Bush sr si Reagan. Orice fost inamic devine inger, desi la vremea lor erau un alt Trump. Aegatorii insa nu vor uita un lucru: americanilor nu le place un turncoat.
      • -1 (1 vot)    
        offf (Luni, 8 iunie 2020, 11:15)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        Este o asa de mare diferenta intre modul in care a condus Bush jr si cel oferit de Trump incat vreti sau nu vreti sa stiti sunt multi republicani care nu vor vota...

        La prima alegere a lui Trump am avut ocazia sa discut cu niste republicani pe care i-am intrebat daca au votat - mi-au spus ca nu si deja surprins am intrebat cum define cazul si ei mi-au spus ca daca ar fi mers la vot nu ar fi votat cu Trump...

        Deci afirmatia Dvs turncoat nu cred ca se sustine.

        Ma gandesc ca este un bun prilej de reflectie pentru Republicani - pe cine ar vedea ei Presedinte??? Si conventia vine cat de curand