Proteste în SUA: Casa Albă ar fi vrut să scoată în stradă 10.000 de soldați pentru a înăbuși manifestațiile

de DG     HotNews.ro
Duminică, 7 iunie 2020, 12:37 Actualitate | Esenţial


Proteste SUA
Foto: Getty Images / Digisport.ro
Casa Albă a intenţionat să desfăşoare în această săptămână circa 10.000 de militari activi pentru a înăbuşi protestele din capitala Washington D.C. şi în alte părţi din Statele Unite ale Americii, a declarat sâmbătă o înaltă oficialitate din domeniul apărării pentru postul american CBS, scrie Agerpres.

Potrivit oficialului, ministrul apărării Mark Esper şi şeful Statului Major Interarme, generalul Mark Milley, s-au opus.

Esper ar fi trimis totuşi circa 1.600 de militari activi în regiunea metropolitană a capitalei SUA, potrivit sursei citate.

Cu toate acestea, cei aproximativ 5.000 de membri ai Gărzii Naţionale a SUA nu au solicitat asistenţă, iar trupele active au început să părăsească zona joi noaptea. Casa Albă nu a comentat informaţia, notează dpa.

Președintele Donald Trump, care a fost criticat dur pentru modul în care a gestionat situația de la declanșarea protestelor Black Lives Matter, amenințând oamenii cu intervenția armatei și speculând primele zile de violențe și jafuri pentru a discredita întreaga mișcare de protest, a scris pe twitter că numărul manifestanților de sâmbătă a fost mult mai mic decât se anticipa.

După ce în primele zile de la izbucnirea protestelor a fost dus de forțele de securitate într-un buncăr, iar apoi a încercat să-și repare imaginea mergând, pe jos, la biserică și pozând cu Biblia în mână, exercițiu de imagine ce a necesitat din nou intervenția forțelor de ordine pentru evacuarea zonei, Donald Trump a felicitat Garda Națională și Poliția pentru treaba excelentă pe care a făcut-o la manifestațiile de sâmbătă.

Liderul de la Casa Albă a acuzat, din nou, anumite posturi de televiziune că încearcă să incite mulțimea, adăugând însă că, din fericire, nu prea au succes.

Zeci de mii de oameni s-au adunat, sâmbătă, la Washington, la cea mai mare manifestație de la începutul protestelor după moartea lui George Floyd. Manifestațiile pașnice au fost și în alte orașe din SUA, iar în lume mii de oameni au scandat mesaje împotriva rasismului în Australia, Marea Britanie, Germania, Belgia și Franța, în ciuda restricțiilor impuse de coronavirus.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4825 vizualizari

  • -6 (14 voturi)    
    "criticat dur" (Duminică, 7 iunie 2020, 12:54)

    victor L [utilizator]

    e si pe HotNews.
    • -17 (23 voturi)    
      "ar fi vrut" (Duminică, 7 iunie 2020, 15:52)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Thought crime.
      Adica daca la un moment dat Trump sau staff-ul asau ar fi avut in plan sa aduca 10.000 de soldati sunt la fel de vinovati ca si cum i-ar fi adus.
      Hai sa ne lamurim, daca Trump chiar decidea asta nici-un general nu s-ar fi putut opune fara sa fie acuzat de tradare.
      • +9 (13 voturi)    
        cand toti iti spun ca esti nebun (Duminică, 7 iunie 2020, 19:50)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        tu tot continui sa faci pe nebunul in loc sa te duci la culcare

        cel mai probabil cel care l-a decis pe trump sa se opreasca a fost Pence.

        iarasi vorbim despre abuzul de putere in forma sa continuata???
        • -1 (1 vot)    
          ai si dovezi concrete? (Luni, 8 iunie 2020, 11:59)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          Sau acuzam pe baza unor intentii?
          Ce e ala abuz de putere? Continuare la ce?
          Cu subiect si predicat ce lege a incalcat Trump fiindca "a intetionat" sa aduca Garda Nationala sau armata? Voi faceti deosebirea intre intentie si fapta?
  • -32 (48 voturi)    
    "Sursa anonima", sintagma care permite fake-ul (Duminică, 7 iunie 2020, 12:56)

    animatron [utilizator]

    CBS e un post pro-PD, face si sondaje (ca CNN) ca sa ajute sa tina mai jos favorabilitatea pentru presedinte (cand astfel de posturi il dau la 40% inseamna ca are cu siguranta cateva procente in plus, e ca si cum Antena3 ne-ar oferi sondaje despre "nazistul" Iohannis).

    Observati ca pana si presa americana (desi electoratul american interesat de politica stie) nu explica in articole, in doua propozitii, contextul raportului constitutional intre Presedintie/Guvern, statele care formeaza USA si orase/primarii.

    Singurul loc din USA unde presedintele Trump ar putea ordona desfasurarea de forte federale ar fi "capitala federala" Washington (populat majoritar de afro-americani, va rog sa verificati ca e simplu).
    E un "District Federal", unde Guvernul are autoritate imediata (presedintele american e seful guvernului).

    Ordinea legala e urmatoare:

    -primaria locala raspunde de politia locala, pt ca primarul numeste seful politiei si concediaza "functionarii de politie".
    In clar, primarul orasului Minneapolis e principalul responsabil politic pentru moartea lui Floyd, iar seful politiei locale trebuia deja dat afara.
    Dar cum ambii sunt democrati, "Trump e da vina".

    -guvernatorii statelor sunt cei care pot ordona mobilizarea militarilor in rezerva din "Garda Nationala" (nu primarul si nici presedintele Trump!).
    Ei fac asta daca primarii si politiile locale nu mai pot stapani violentele de pe strazi.

    26 de guvernatori sunt republicani si 24 democrati, un numar egal din ambele partide au decretat mobilizarea Garzii Nationale (nu Trump ca nu are dreptul, el de aceea a trimis mesaje guvernatorilor).

    -esecul primarilor si al guvernatorilor permite presedintelui ca in ultima instanta sa trimita trupe federale, dar tot la cererea guvernatorilor sau cand acestia sunt complet depasiti de situatie.

    Nicaieri in USA nu au fost trimise trupe federale (soldati activi cu arme de razboi), au fost doar mobilizari ale Garzii Nationale (militari in rezerva) orodonate de guvernatori.
    • +27 (41 voturi)    
      vezi ca exista un scan pe internet (Duminică, 7 iunie 2020, 15:31)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      dupa documentul semnat de DT.

      nu este fake news.
      • 0 (0 voturi)    
        poate ne dai un link (Luni, 8 iunie 2020, 12:00)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

        La faimosul scan.
    • +22 (30 voturi)    
      Mai informați-vă, dle Animatron (Duminică, 7 iunie 2020, 17:35)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      The Insurrection Act din 1807 permite președintelui să trimită armata sau să mobilizeze membri ai Gărzii Naționale din alte state decît cele afectate, pentru a controla revolte grave sau alte acțiuni care amenință grav ordinea publică. În general așa ceva se întîmplă la cererea guvernatorilor statali, dar nu e obligatoriu. De exemplu, Eisenhower și Kennedy au trimis armata de trei ori în Sud în anii 60 pentru a obliga guvernatorii din Arkansas, Mississippi și Alabama să desegregheze școlile. Ultima oară cînd acest act a fost folosit a fost în 1992, cînd Bush Sr. a trimis armata în California, la cererea guvernatorului, pentru a controla revoltele din Los Angeles.

      Dl. Trump a menționat în mod specific această lege luni. Este prerogativa lui ca președinte să o facă. Este totuși notabil (chiar dacă dvs. omiteți detaliul) că atît actualul Secretar al Apărării (dl. Esper) cît și fostul (Generalul Mattis) au criticat dur această decizie. De înțeles, cînd Președintele SUA se comportă ca un dictator de mucava, acunzîndu-se întîi într-un buncăr și apoi reprimînd brutal un protest pașnic ca să se poată poza fluturînd stîngaci o Biblie în fața unei biserici în care nu a intrat decît o dată.

      Tot notabil este și că în acest moment Casa Albă este înconjurată de patru rînduri de garduri și bariere de beton, și practic ineccesibilă propriilor cetățeni. Acest lucru nu s-a întîmplat niciodată, nici măcar în 1941 sau 2001.

      Cît despre partizanatul politic al CBS-ului, ar fi interesant dacă ați furniza și ceva dovezi. Toate posturile tv din America fac sondaje, contractînd firme serioase de statistică. Chiar și Fox News, in ciuda faptului că este un post de propagandă, face sondaje foarte credibile și respectate. Popularitatea scăzută a dlui Trump nu este o conspirație mass-media: este pur și simplu efectul incompetenței, demagogiei și cinismului cu care a condus țara din 2017.
      • +11 (17 voturi)    
        Excelent comentariu (Duminică, 7 iunie 2020, 18:17)

        parush [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

        cu precizarea ca invocarea legii din 1807 a fost complet ilegala dn partea lui Trump pentru ca nu exista nici o insurectie in SUA. Trump a mistificat realitatea acestor proteste, a mintit in legatura cu natura lor, a cautat in Antifa un tap ispasitor si a dorit reprimarea brutala a lor cu sprijinul armatei.

        Seamana cu ce a facut Iliescu cu protestele din 1990 cand acuza de insurectie legionara sau cu Dragnea care acuza pe 10 august de lovitura de stat.

        Faptul ca a fost nevoie ca armata sa faca public dezacordul reflecta gravitatea climatului politic in care se gaseste acum SUA, la un pas de a se transforma intr-o dictatura.
      • -9 (15 voturi)    
        Revolte -USA (Duminică, 7 iunie 2020, 21:54)

        Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

        Chiar credeti sau insinuati ca din cauza lui Spencer sau Mattis nu a facut si nu a dres Trump cu manifestantii "pasnici", nu a trimis garda nationala sau armata in zonele unde era haos, distrugeri etc?

        De ce nu spune nimeni ca demonstratiile in ultimele 3 zile s-au inmuiat, politia nu mai lasa blacks and latino de capul lor sa faca ravagii ca in primele zile de ciordeli spargeri si incendieri? Acum nu mai exista motiv atata timp cat vandalii se ascund s-au au infundat puscariile.

        Posturile tv internationale inclusiv CNN pro dems prezinta si acum imagini din primele zile de haos ca si cum se intampla acum, fapt total neadevarat, cine are acces la posturi americane locale poate vedea realitatea ca sa nu mai zic de cei care locuiesc in state precum California, Minessota sau New York unde au fost epicentrele acestor revolte.

        Este adevarata ura multora fata de Trump insa mare parte din ce este prezentat la televizor vis a vis de aceste proteste are caracter manipulator exact ca peste tot in lume inainte de alegeri in functie de interesul fiecarui trust de presa iar aici intram deja pe teren minat...
        Mai mult nu cred in lipsa de popularitate mai ales acum cand are parte de reclama gratis pe toate posturile tv nu numai pe cel de casa (Fox), USA este mare iar cateva zeci de mii de protestatari nu inseamna mai nimic mai ales ca lumea aici este obisnuita cu astfel de demonstratii care apar inevitabil.

        De remarcat este faptul evident ca statele care au numarul cel mai mare de electori(pentru cei familiarizati cu sistemul de vot american) sunt primele si singurele in care au fost lasati protestatarii "pasnici" sa se destrabaleze in voie prin magazinele si businessurile oamenilor, politia stand si uitandu-se cu ordin de la partid sa nu intervina acolo unde ce sa vezi??? ori primarul si implicit seful politiei sunt pro dems, ori guvernatorul si primarul tot pro dems. Sa fie coincidenta? Sa fie eroare umana?

        Mama Omida a intins adidasul de mult timp...
    • +19 (27 voturi)    
      E publica nu anonima (Duminică, 7 iunie 2020, 17:44)

      jonk [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Declaratia ministrului apararii e publica. Dar e ceva normal pentru sustinatorii lui Trump sa nege realitatea acuzand presa de minciuni, in acelasi timp aparand un presedinte care minte non-stop. Se cheama proiectie psihologica.
    • +10 (16 voturi)    
      era cineva... (Duminică, 7 iunie 2020, 20:08)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      care zicea ca escrocul debil are cam multi pupin-uristi de ...origine romana...poate ca sunt fosti simpatizanti ( sau urmasii lor ) ai ...cismarului si sistemului lui....
  • +36 (52 voturi)    
    Ca in Tiananmen (Duminică, 7 iunie 2020, 13:09)

    gancea.c [utilizator]

    Dictatorul se crede in China, noroc ca armata s-a opus acestui dement. Sfarsitul regimului fascist e aproape.
  • -35 (51 voturi)    
    Pentru a înăbuşi hoţiile. (Duminică, 7 iunie 2020, 14:01)

    asavreau [utilizator]

    Manifestaţiile din SUA sunt acte anarhice ale unor infractori care profită de situaţie să spargă magazine şi să fure tot ce găsesc.Când dai foc la autoturisme,spargi vitrine şi jufuieşti nu poţi spune că manifestezi cerând nişte drepturi.Violenţa provoacă violenţă şi nu+i compătimesc pe manifestanţii violenţi.
  • +34 (50 voturi)    
    G Floyd sau The Good Earth ? (Duminică, 7 iunie 2020, 14:14)

    utug [utilizator]

    Miscarile de protest din Statele Unuite sunt miscari antirasiste legate de uciderea lui George Floyd ?...

    Pearl Buck's The Good Earth
    https://en.wikipedia.org/wiki/The_Good_Earth

    "Cand cei bogati devin prea bogati si cei saraci prea saraci ceva se intampla..."
    ...there is an uprising when the gates of the rich are broken and the poor pour into the houses to pillage.

    The rich accumulate most of their wealth because they pay too little for the labor that produces it...
  • +36 (50 voturi)    
    Ceausescu 2 (Duminică, 7 iunie 2020, 14:48)

    baraka [utilizator]

    Cum dracu sa trimiti Armata contra manifestantilor anti-rasism? Asta si-a pierdut mintile. Armata l-a infruntat altfel nebunul ar fi transformat tara intr-o spelunca din lumea a treia. Ce-a ajuns America...
    • -22 (30 voturi)    
      ar fi vrut ... (Duminică, 7 iunie 2020, 15:55)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui baraka

      E o diferenta subtila intre "ar fi vrut" si a facut.
      Si eu as fi vrut sa fac sex cu blonda aia superba de la benzinarie dar am pus linistit benzina si m-am dus acasa.
      In mintea voastra de 1984 nu prea faceti deosebirea intre fapte si ganduri.
      • +20 (28 voturi)    
        logica trumptardului (Duminică, 7 iunie 2020, 16:46)

        qbic [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Trump vrea sa comita un viol.
        Politia il opreste.
        Trumptardul: care viol? Voi nu faceti diferenta intre fapte si ganduri.

        Mai nou in logica trumptarzilor Armata citeste ganduri si se opune acestora.
        • -8 (12 voturi)    
          trumptard? (Duminică, 7 iunie 2020, 19:03)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui qbic

          In mintea vostra asta e o insulta subtila?
          Sa revenim la subiect , voi nu faceti diferenta intre un viol si o privire aruncata unei femei(sau barbat, ca pt voi cica nu exista sexe, doar gendere)
          Sa rezumam, nici un tribunal/instanta din lumea asta nu ma va acuza fiindca m-am uitat la o femeie fabuland la posibilitatea unei partide sex consimtit. Fiindca intentia,daca exista, este undeva la limita subconstientului meu.
          Presa in cazul de fata nu are nici cea mai mica dovada ca Trump ar fi intentionat sa faca ceva. Doar niste banuieli la mana a 3-a.
          PS- aceasi demonstratie poate fi folosita si in cazul politistului acuzat de rasism fiindca un infractor drogat negru a murit sub genunchiul lui.
          Faptul ca un negru a murit e indubitabil, faptul ca a murit din cauza rasimului este o fabulatie.
          • +9 (15 voturi)    
            "Nici o dovada" (Duminică, 7 iunie 2020, 20:41)

            ontario [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            Defense Secretary Mark Esper declared Wednesday that despite President Trump's remarks earlier this week, he is not in favor of the president invoking the Insurrection Act in order to send the U.S. military to quell violent protests.
            https://www.foxnews.com/politics/esper-announces-he-opposes-using-insurrection-act-to-send-military
            • -1 (1 vot)    
              si asta e dovada? (Luni, 8 iunie 2020, 12:06)

              AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui ontario

              President Trump's remarks earlier this week,??
              Pai de remarcile aste se stia de o saptamana si se stia ca au ramas la stadiul de vorbe, ce legatura au cu protestele de ieri de la WH?
      • +10 (14 voturi)    
        ghinion... (Duminică, 7 iunie 2020, 20:05)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Trump a cerut...

        Prietenii stiu de ce...
  • +28 (40 voturi)    
    l-au bagat in bunker (Duminică, 7 iunie 2020, 15:06)

    erdeke [utilizator]

    se alatura astfel marilot figuri ale istoriei precum Hitler si Saddam. A promis un gard care sa-i apere pe americani de restuul lumii, acum s-a inconjurat in jurul Casei Albe cu un gard de 5 km ca sa-l apere de americani. Asa ajung toti dictatorii la sfarsit de drum.
    • -24 (30 voturi)    
      Mai copii , voi n-ati recunoaste un dictator (Duminică, 7 iunie 2020, 15:57)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui erdeke

      Nici cand v-ar pune la zid. Fiindca e o regula nescrisa, idiotii utili sunt primii cu spatele la zid.
      • +19 (23 voturi)    
        logica trumptadului (Duminică, 7 iunie 2020, 16:48)

        qbic [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Trump vrea sa comita o crima demna de un dictator. Armata il opreste.
        Trumptardul: care crima, care dictator? Sunteti idioti utili si nu stiti ce e aia dictator.
      • +9 (13 voturi)    
        desigur ... (Duminică, 7 iunie 2020, 20:08)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Ca sa ne domine, nu este asa???

        Hai la vot!
        sa ne scrii atunci daca o sa poti - multumesc.
      • +12 (18 voturi)    
        si inca ceva... (Duminică, 7 iunie 2020, 20:10)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Trump nu este America.

        America este - We, the people...
        ca sa vezi...

        asa ca sfatul meu este sa sari de fund in sus pentru a apara drepturile si libertatile stabilite in constitutia americana nu pe un presedinte sau altul care sunt temporar gazduiti la Casa ALba.

        stiu ca nu este usor pentru Dvs. dar incercati macar
  • -20 (26 voturi)    
    minciunica (Duminică, 7 iunie 2020, 15:26)

    nash pandelica [utilizator]

    presh trompa nu putea scoate zece mii de soldati activi, asa cum spune articolul. armata sua, prin constitutie, nu poate actiona in teritoriul american la timp de pace. este vorba de garda nationala, care tzine de pentagon, este formata din voluntarei, nu este activa, si a fost infiintata special pt. conditii speciale: in caz de razboi, este prima care trece la apararea teritoriului, alaturi de rezerva nationala, pana se regrupeaza armata activa; ajuta populatie in cazul calamitatilor nationale: face fata incercarilor de dezordine publica..
    este formata din voluntari care se intrunesc in unitate numai pt. instruire militara sau cand este convocata pt. situatii de urgenta. garda nationala este de doua feluri, federala si statatla. garda nationala a sua este sub comanda presedintelui si el o poate convoca pt actiuni, oricand e nevoie. garda nationala statala, in statele unde exista, este in subordinea guvernatorului.
    deci, nu armata activa a sua a fost convocata, ci garda nationala, special instruita pt. revolte, formata din cetateni, concetateni ai celor ce s'au dedat la distrugeri si jaf. poate chiar colegi de job, in viata civila. singurii activi sunt ofiterii si subofiterii din comanda unitatilor, care asigura permanenta. restul, vin de acasa la convocari.
    deci, garda nationala este primul aparator cand tzara este in pericol.
    la fel, starea de urgenta poate fi pe toata uniunea, sau local, intr'un stat sau intr'un mare oras,.
    Andrew Cuomo, guvernatorul statului ny se viata cat de lovit e de covid, de pandalia virusului, dar lasa debandada strazii, refuzand sa cheme garda nationala a statului in ajutor, dara a se mai teme de raspandirea virusului chinezesc. ba, acele demonstratii agraveaza pandemia. se pare ca nu mai conteaza, black lives sunt mai importante decat all american lives.
    sau, poate ca trompa avea dreptate, totul a fost hoax, un scenariu jucat pe pielea americanilor...
  • +23 (31 voturi)    
    Se intampla in SUA? (Duminică, 7 iunie 2020, 16:21)

    4real [utilizator]

    Zici ca e stire dintr-o tara bananiera. Seful statului vrea sa zdrobeasca protestele cu tancul si fortele armate au refuzat respectarea ordinului? Si Trump nu e inca arestat?
    • -13 (19 voturi)    
      n-ati depasit mult nivelul de desene animate (Duminică, 7 iunie 2020, 16:56)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui 4real

      Stirea este intradevar de tara bananiera, oBananiera.
      Sa ne lamurim, de la "ar fi vrut" la "a facut" e o mica mare diferenta.
      Daca tu vrei ca un om, indiferent de pozitia lui, sa fie arestat doar fiindca "ar fi vrut" ceva inseamna ca lumea lui Orwell e a ta. Fiindca si eu as putea cere arestarea ta fiindca in "ai fi vrut arestarea ilegala a cuiva"
      Intelegi cum e cu parabola pietrei?
      Ce ma frapeaza ca toti cei care gandesc ca tine si urla impotriva fascismului sunt de fapt adeptii unui totalitarism dur, unul in care un politist trebuie condamnat doar pe baza unui video, unul in care un presedinte ales trebuie arestat pe baza unui articol de presa, etc.
      • +17 (21 voturi)    
        desene animate (Duminică, 7 iunie 2020, 17:29)

        gavrone [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        slippery slope anyone? Bunker boy is going down.
      • +11 (13 voturi)    
        Sistemul AMerica a rezistat in fata Dominatoruluii (Duminică, 7 iunie 2020, 20:13)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Dar nesimtitul insista, continua...

        Stie ca poate sa domine si vrea sa domine in ciuda echilibrului pe care trebuie sa il asigure intre puteri.

        Nimeni nu este mai presus de lege - nici Trump.
    • -20 (22 voturi)    
      mai draga (Duminică, 7 iunie 2020, 17:19)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui 4real

      e minciunica pt. ca nu da voie constitutia, armata regulata nu poate actiona in teritoriul american, decat numai in caz de razboi. nici macar unitatile de rezervisti. si razboi nu este. este el, dar mediatic, dupa cum se vede. dupa patru ani la casa alba trompa nu e asa de prost sa nu stie constitutia.
      garda nationala este direct in subordinea presedintelui, care o poate mobiliza de cate ori crede ca e nevoie.
      • +14 (20 voturi)    
        misleading info (Duminică, 7 iunie 2020, 17:36)

        John_Re [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        presedintele US poate declara starea de insurectie si chema armata sa inabuse revoltele.
        • +12 (16 voturi)    
          Da (Duminică, 7 iunie 2020, 18:19)

          parush [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

          numai ca in SUA nu e insurectie, e un protest anti-rasism.
        • -6 (12 voturi)    
          Poate, dar n a facut-o (Duminică, 7 iunie 2020, 19:04)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

          E o mare diferenta.
          • +12 (14 voturi)    
            A vrut dar nu l-au lasat generalii (Duminică, 7 iunie 2020, 20:26)

            ontario [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            Dar oricum daca lua masura era aplaudat de toti trumpalacii spalati pe creier.
            • -7 (13 voturi)    
              nu l'au lasat (Duminică, 7 iunie 2020, 23:02)

              nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui ontario

              ca nu se putea, nu'i razboi in tzara.
              sa stiti ca garda nationala americana este la fel de inarmata ca orice armata. ba, au si avioane, tancuri si alte blindate. nu ca n'ar fi facut fatza.
              numai ca daca se escalada la nivel de insurectie armata, cu o oarece organizare, au ridicat si aceasta posibilitate, interventia cu soldati instruiti de razbel.
              soldatii garzii nationale sunt antrenati si ei pt. razboi. ei sunt prima linie de aparare in caz de razboi in caz de invazia teritoriului...
              totusi, zvonul a fost folosit cu gandul ca ii vor face rau lui trompa, numai ca a iesit bine, a aratat ca nu da inapoi.
              de fapt, lucrurile sunt pe cale sa se linisteasca, pana si administratiile statale si locale demokkate s'au cam ingrozit de ce se poate intampla si consecinte si au devenit interesate in stingere. cu revirimentul joburilor, cu scaderea somajului cu reluarea economiei la nivelul normal, tromp e ca si castigator al alegerilor din toamna.
          • -11 (17 voturi)    
            n'a facut'o (Duminică, 7 iunie 2020, 20:43)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            ca nu e insurectie. sunt proteste pasnice, civilizate. protestatarii nu sunt asa brutali ca politia. asa spune presa. ca sunt proteste civilizate si ca nici garda nationala nu e utila, drept pt. care trompa a retras'o de la casa alba.
            omul e dus.
            el e john m. american.
  • -18 (22 voturi)    
    Deep state (Duminică, 7 iunie 2020, 16:50)

    Setalcott [utilizator]

    Functionari ai statului, fideli fostului regim sau convertiti la antitrumpism din te miri ce neintelegeri cu actualul presedinte, dupa care presa alearga pentru declaratii ostile, in schimbul carora le ofera momentul de glorie prin virtue signaing.
  • +8 (12 voturi)    
    signaling a deep virtue called Trump& First Lady (Duminică, 7 iunie 2020, 20:20)

    ..13 [utilizator]

    I got you!

    Who serves whom?
    Trump serves American people or ... ???