VIDEO Justin Trudeau îngenunchează alături de manifestanți pentru a denunța rasismul

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 iunie 2020, 0:42 Actualitate | Internaţional


Trudeau in genunchi
Foto: Captura YouTube
Premierul Canadei, Justin Trudeau, s-a alăturat vineri protestatarilor din Ottawa și a îngenunchiat pentru a denunța, alături de ceilalți manifestanți, rasismul și violența polițiștilor, după moartea lui George Floyd în Statele Unite, relatează AFP.

Cu o mască de protecție neagră, Justin Trudeau s-a lăsat în genunchi de mai multe ori, ultima dată pentru 8 minute și 46 de secunde, atât cât a stat polițistul Derek Chauvin cu genunchiul pe gâtul lui George Floyd, în ciuda implorărilor bărbatului de culoare.

Premierul s-a alăturat protestului din fața Parlamentului pentru a-l omagia pe acest tată de culoare, a cărui moarte a dus la revolte și proteste în mai multe orașe din SUA, dar și în alte țări.



Acesta a fost însoțit de ministrul pentru Familie, Ahmed Hussen.

În camasă albă, pantaloni negri, Trudeau a ținut în mâini un tricou negru cu inscripția ”Black Lives Matter”, oferit de către protestatari. Acesta nu a spus nimic, dar a dat din cap încuviințând și aplaudând discursurile rostite la microfon care cereau ”schimbare acum”.

”În ultimele săptămâni, am văzut un mare număr de canadieni care realizează subit că discriminarea este o realitate trăită de mulți dintre compatrioții noștri și că este ceva ce trebuie oprit”, a spus Trudeau cu o zi înainte.

Presat să comenteze atitudinea lui Donald Trump în fața protestelor antirasiste, premierul Justin Trudeau a păstrat marți o tăcere de peste 20 de secunde, înainte de a reafirma că țara sa urmărește cu "oroare" situația din Statele Unite.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4860 vizualizari

  • -9 (59 voturi)    
    Trudeau este politician (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 1:25)

    Soarele [utilizator]

    ...s-ar face frate cu Dr.Acu pentru încă un mandat.
    • -7 (37 voturi)    
      dA (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 4:41)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

      Si un loc la UN....
    • -8 (46 voturi)    
      Turdeau a studiat Drama (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 5:17)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

      Nu ca ar fi nush ce talent, atat poate!!!
    • +13 (45 voturi)    
      Gresesti.... (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 7:53)

      expert2 [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

      Trudeau a fost consecvent in atitudinea sa liberală în politică şi societate. Nu s-a abătut niciodată de la ea. Trebuie admirat pentru asta!
      • -10 (22 voturi)    
        Ai dreptate... (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 17:01)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui expert2

        A fost si ramane un mare pacalici ...
      • -9 (23 voturi)    
        Bati campii (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 17:10)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui expert2

        Sau nu dar nu stii ce spui. Admirat ca distruge Canada???? Lololoi!!!
    • -9 (47 voturi)    
      /// (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 9:08)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

      Inca un mandat si face din Canada noua Suedie unde este raiul asistatilor sociali cu 8 copii vanzatori de droguri arme si jihad sfant
    • +12 (48 voturi)    
      Nu imi vine sa cred... (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 11:24)

      Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

      ... ca o gramada de comentaristi ii tin isonul lui Donald Trump, cel mai nefast presedinte din toata istoria USA. un bufon ajuns presedinte prin sprijin si afaceri necurate cu Rusia. Il prefer de o mie de ori pe Justin Trudeau ca om, bufonului Donald Trump. Nu credeam ca sunt atatia pobedisti in Romania...
      • -9 (25 voturi)    
        Preferi pe dracu (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 17:11)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Bibishor

        Traieste in Canada mai intai, ca sa stii ce spui!!!
      • +11 (31 voturi)    
        Sunt lingaii lui Trump (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 20:03)

        pashanu [utilizator] i-a raspuns lui Bibishor

        Plus postacii putinisti care ii sustin. Dispar anul asta cand Trump va pierde alegerile si va lua calea puscariei.
  • -7 (33 voturi)    
    Despre "Cuba Libre" si drepturile in Cuba nimic (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 1:54)

    Alex735 [utilizator]

    .
  • -7 (23 voturi)    
    E f trist (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 2:18)

    Kepler [utilizator]

    tot ce am vazut pe acest subiect social important.
    Exista inca rasisti care ajung sa omoare oameni din aceasta cauza si pe de alta parte exista antirasisti care recurg la acte vandalice care nu isi au locul intr-o societate civilizata.
  • -6 (48 voturi)    
    Lol (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 2:19)

    mitg [utilizator]

    Omul asta e diliu de penibil.
    • -9 (41 voturi)    
      Un bufon (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 10:58)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      .
  • -8 (48 voturi)    
    Cat de penibil (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 2:22)

    Krausser [utilizator]

    Imi vine sa vomit
  • -8 (52 voturi)    
    Trudeau (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 3:13)

    minup [utilizator]

    un circar de duzina. Canadienii sunt mult mai rasisiti,selectivi decat americanii.Sa ingenuncheze ka mormantul lui taica-sau pentru numele care il poarta si penrtru care a ajuns prim ministru. O mediocritate, asta este.
  • -10 (44 voturi)    
    I (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 4:28)

    Setalcott [utilizator]

    Ateii lupta din greu cu religia, ca e irationala, anti-stiintifica, fara dovezi, cu prieteni imaginari. Giorgio Agamben ne-a aratat pe Contributors ca exista si religii seculare, precum religia medicala a pandemiei. Dar exista o religie seculara mult mai bine inradacinata, religia antirasismului. Daca oricare din aceste acuze ale ateilor are vreun merit, religia anti-rasismului e de zece ori mai nefondata.
    De la Dylan Roof incoace au fost destule atacuri premeditate impotriva minoritatilor cu zeci de victime nevinovate. Nici unul din astea nu a fost urmat de proteste care sa tina pagina ziarelor mai mult de cinci minute.
    Dar iata ca acum moare un infractor notoriu, arestat fiind in flagrant. De cand a inceput toata chestia am vazut 0 dovezi ca politistul l-a maltratat din rasism. Am vazut in schimb ca se prea poate sa fi fost o reglare de conturi. Cu toate astea, strazile ard, hoardele jefuiesc, presa tuna si fulgera impotriva rasismului, brutalitatii politiei si evident Trump, politia ingenuncheaza, politicienii jelesc, omologii internationali condamna. Victimele crestine ale lui Dylan Roof nu stie nimeni cum le cheama - ce ghinion ca sunt multe - George Floyd e deja sfant. Trump insusi ne spune ca se uita la noi din rai. In religie esti sfant ca ai dus o viata de sfant. In religia antirasismului esti sfant ca te-a luat dracul - ispitele lumesti cat ai trait si la sfarsit politistul alb rasist.
    Daca Dumnezeu e binele metafizic, rasismul e raul metafizic, la fel de greu de definit.
    Apologetii crestini se caznesc sa aduca argumente pentru religia lor. Antirasistii nu au nevoie de asa ceva - stie toata lumea, e de la sine inteles. Stiinta rasismului e la nivel de alchimie, tratament homeopat sau hagiografie. Ereticii patesc ce patesc toti ereticii.
  • -9 (43 voturi)    
    II (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 4:29)

    Setalcott [utilizator]

    Daca in religie dupa penitenta, indulgenta si fapte bune esti iertat de pacate, in antirasism cu cat te autoflagelezi mai tare, cu atat iti sporesc pacatele colective. Cu cat te caznesti mai mult sa repari greselile din trecut, cu atat esti mai damnabil. Cu cat te supui unui kenosis, cu atat esti mai sortit pieirii.
    Secularistii lupta din greu pentru separarea stat biserica si pentru tinutul religiei in privat. Cu cat rasismul e mai eluziv si mai greu de gasit, cu atat devine mai sistemic, mai structural si mai insititional, si cu atat mai mult politica anti-rasista e doctrina de stat.
    Iata dezvaluita si icoana antirasismului, sfantul George Floyd.

    https://www.yahoo.com/news/minneapoliss-schools-city-agencies-cutting-211818574.html

    “Lest we forget at least an over-the-shoulder acknowledgment to the very first radical: from all our legends, mythology, and history… the first radical known to man who rebelled against the establishment and did it so effectively that he at least won his own kingdom — Lucifer.” (Saul Alinsky - Rules for Radicals)
    • +15 (39 voturi)    
      legat de religie (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 14:10)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      o pagina neagra in istoria canadei....

      citeste despre Catolic Church si residential schools.
      • -9 (23 voturi)    
        Poate (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 21:06)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

        Neagra pentru ca n-a fost perfecta pentru standardele noastre morale de azi.

        https://www.youtube.com/watch?v=Z0_PMHUBV9Y&t=70m20s
        • +11 (19 voturi)    
          Dinesh D'Souza este un infractor (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 23:08)

          kandar [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

          Next.
          • -10 (10 voturi)    
            Nu ca George Floyd (Duminică, 7 iunie 2020, 3:06)

            Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui kandar

            Dar e destept.
            • +7 (7 voturi)    
              Scara de valori (Duminică, 7 iunie 2020, 14:33)

              sanex [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

              conservatorii si-au ales ca ideolog un infractor destept si ca presedinte un analfabet rasist. Ce combinatie....
  • -7 (37 voturi)    
    l-au facut la buzunare... (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 6:46)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... in timp ce era facea pe labush.
  • -10 (54 voturi)    
    caraghios (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 7:36)

    gpavel [utilizator]

    mare caraghios politic!
  • +13 (39 voturi)    
    Trudeau e un politician adevarat (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 20:01)

    pashanu [utilizator]

    Are o politica orientata spre oameni, e decent si are mult bun simt. Ce n-ar da America sa aiba unul ca el in locul maimutei rusesti care s-a cocotat la Casa Alba.
    • -10 (28 voturi)    
      Pai sa-i propunem papagalui de Trudeau (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 22:13)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui pashanu

      Sa uneasca Canada cu US si apoi sa candideze la presedintie. Desi e un papagal flambat va fi decent peste 4-8 ani in comparatie cu ce promite tanara generatie a democratilor - AOC.