Proteste în SUA: Departamentul de poliție din Minneapolis ar putea fi desființat

de S.J.     HotNews.ro
Vineri, 5 iunie 2020, 11:47 Actualitate | Internaţional


Politie Minneapolis
Foto: Wikimedia Commons
​La zece zile după decesul lui George Floyd în arestul poliției din Minneapolis, mai mulți consilieri locali vor să scape de Departamentul de poliție - permanent, relatează Insider.

Consilierul Steve Fletcher a anunțat intenția pe social media, afirmând că el și alți consilieri vor să „desființeze” Departamentul de Poliție din Minneapolis (MPD), declarând despre acesta că este „de nestăpânit” și „iremediabil dincolo de orice reformă” însă fără să existe un precedent nu sunt nici soluții facile.

„Mai mulți dintre cei aflați în consiliu lucrăm pentru a găsi ce ar fi nevoie pentru a desființa MPD și o lua de la început cu un departament orientat spre comunitate, non-violent și cu capacitate de asistență și informare”, a scris Fletcher pe Twitter.

Protestele izbucnite în toate orașele majore din Statele Unite au popularizat unele cereri considerate în mod obișnuit radicale, precum tăierea fondurilor departamentelor de poliție sau desființarea lor cu totul.

„Putem ca oraș să adoptăm un răspuns care îmbunătățește situația. Putem să rezolvăm neînțelegerile privind un bon de cumpărături de 20$ fără să scoatem arma sau să folosim cătușele”, a anunțat consilierul local.

„Întreaga lume ne privește și putem declara poliția așa cum o știm un lucru al trecutului și să creăm un viitor non-violent și cu compasiune”, a adăugat Fletcher.

MPD are un tipar al rasismului și folosirii violenței, The New York Times relatând că ofițerii săi folosesc forță asupra locuitorilor afro-americani de șapte ori mai des decât împotriva albilor.

Derek Chauvin, polițistul care l-a ucis pe George Floyd, a fost implicat în trei împușcături și a fost subiectul a numeroase investigații interne de-a lungul carierei sale de 19 ani.

Tao Thou, ofițerul care a asistat la incidentul în urma căruia George Floyd și-a pierdut viața fără să intervină, a soluționat în afara instanței în 2018 un proces în care a fost acuzat de folosire excesivă a forței.

Intenția consilierilor locali vine după ce mai multe instituții ale orașului au anunțat că au tăiat legăturile cu MPD și renunțat la contractele cu departamentul.

Citește și:


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4806 vizualizari

  • +15 (35 voturi)    
    o solutie de luat in consideratie (Vineri, 5 iunie 2020, 11:53)

    oaresicare [utilizator]

    O solutie care s-a dovedit eficienta prin Estonia parca, si Georgia (Politia rutiera), la un moment dat, si care ar putea fi aplicata si la noi...
    • +1 (29 voturi)    
      Desființezi poliția. (Vineri, 5 iunie 2020, 14:36)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui oaresicare

      Și pui infractorii să păzească .
      • +4 (14 voturi)    
        Cam asa ceva... (Vineri, 5 iunie 2020, 17:10)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Acolo unde traieste o populatie civilizata, educata, cu bune maniere si responsabila DE CE ar fi nevoie de Politie?

        Problema este ca in Minneapolis majoritatea NU se incadreaza in acesta categorie Selecta.

        De altfel, imigratia din Africa se extinde si in Europa, aceasta cu efecte pe care le vom cunoaste in viitorul apropiat...

        In mod normal, sansele de REUSITA se afla de partea celor care se inmultesc mai mult...
        • -3 (13 voturi)    
          in 10 august cum a fost (Vineri, 5 iunie 2020, 17:39)

          canavaro [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

          civilizat sau nu?
          • +3 (11 voturi)    
            Revolutie? (Vineri, 5 iunie 2020, 18:43)

            Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui canavaro

            Dar in 16 Dec89, la Timisoara, sau in 21-22 Dec la Bucuresti, cum a fost? Civilizat, sau Nu?
    • +2 (8 voturi)    
      clarificare (Vineri, 5 iunie 2020, 16:54)

      oaresicare [utilizator] i-a raspuns lui oaresicare

      Eu dadusem acele exemple tocmai ca sa fiu mai bine inteles, vorbind despre Romania. E vorba, asa cum se discuta si in articol, de a desfiinta o structura corupta,"irredeemably beyond reform" tocmai pentru a putea ''start fresh'' cu una un pic mai buna. In niciun caz nu faceam apologia anarhiei.
  • +17 (23 voturi)    
    Ceea ce e intr-adevar deplorabil acolo... (Vineri, 5 iunie 2020, 11:56)

    newlook [utilizator]

    Ceea ce e intr-adevar deplorabil acolo, in acel caz specific, e faptul ca un politist ACTIV lucra (e adevarat, in timpul liber de la Politie) cu un tip cel putin suspect dpdv al integritatii...
    ...si totul se petrecea legal si sub privirea blanda a autoritatilor si a sefilor Politiei Locale.

    Ca sa nu mai vorbesc despre locul de munca in sine...un magnet pentru infractori...adica un loc care ar trebui sa fie sub atentia sporita a politiei, dar sigur nu din perspectiva de angajat al acelui loc.
  • -4 (54 voturi)    
    Eu v-am zis (Vineri, 5 iunie 2020, 11:57)

    braindamage12 [anonim]

    Dar voi nu ati crezut. Visul oricarui anarho-comunist, desfiintarea politiei. Trump reactioneaza prea slab.
    • +13 (35 voturi)    
      Comunistii au intarit Militia (Vineri, 5 iunie 2020, 12:55)

      rivaldi [utilizator] i-a raspuns lui braindamage12

      La fel si nazistii. Toate statele totalitare se bazeaza pe forte represive puternice.
      • -2 (32 voturi)    
        Da, dar se bazează pe miliția lor (Vineri, 5 iunie 2020, 14:44)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui rivaldi

        Exact așa a mers și la începutul comunismului în Românkia. Comuniștii atacau prefecturile și posturile de poliție. Unde ajungeau să comntroleze o prefectură desființai polițția și înființau imediat miliția lor.

        Și ăștia vor aceeași chestie. Black Lives Matters a afirmat că-și înființșează „aripa militară”(„ofițerii păcii”) ca săi „apere pe negrii. Au mai avut pe vremuri „partidul panterelor negre” și „națiunea islamiului”. Amândouaă au fost niște fiasco-uri totale. În loc să-i apere pe negrii îi jefuiau și terorizau. Nici acum nu va fi diferit. Ocazional e bine să fie lăsați de capul lor ca să înțeleagă ce înseamnă asta:)
      • -3 (21 voturi)    
        au intarit Militia (Vineri, 5 iunie 2020, 15:12)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui rivaldi

        Dar dupa ce au desfiintat Politia.
    • -3 (29 voturi)    
      De fapt Trrump reaționează foarte bine (Vineri, 5 iunie 2020, 14:38)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui braindamage12

      E un an electoral. Trump aplică principiul: „Când îl vezi pe inamicul tău că vrea să se spânzure nu-l deranja.”

      Așa numuții „never Trumper-i” (oameni care spuneau că și de ar fi sfrâșitul lumii nu-l vot vota pe Trump) sunt tot mai zdruncinați de țicnelile stângii și ajung să afime că vor scuipa pe buletinul de vot, dar că mai binăe idiotul ăsta decât idioții ceilalți:) Ca românii în 2000 când au ajuns în finală Vadim și Iliescu :)

      Ideea e că potențiala desființare a poliției va afecta doar Minneapolis, nu și suburbiile, care au și ele departementele lor de poliție. Va fi ca-n South Chicago sau Bronx, unde oficial există poliție dar nu intră acolo: Chemi salvarea, ei îți spun politicos că nu pot ajunge la tine în siguranță și-ți urează sănpătate. :) Afacerile și slujbele dispar, căci cine îți permite să deschidă ceva acolo pentru a fi imediat prădat? Oricum în ghetto e practic totul închis din cauză că toate magazinele au fost deja jefuite și/sau distruse.

      La urma urmei e o zonă locuită doar de negri. Cui îi pasă cum o vor duce ei?
  • -4 (46 voturi)    
    Perfect. (Vineri, 5 iunie 2020, 12:03)

    Tayen [utilizator]

    Va fi raiul hoților, spărgătorilor, bandiților și criminalilor. Nici Capone, în visele sale cele mai „umede”, nu ar fi sperat la așa ceva.
    • +5 (27 voturi)    
      Si cu Militie cum e? (Vineri, 5 iunie 2020, 13:36)

      tordz [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      https://www.hotnews.ro/stiri-esential-24037795-doi-politisti-din-statul-new-york-suspendati-dupa-trantit-pamant-barbat-alb-75-ani.htm
  • -6 (42 voturi)    
    cred ca e o idee excelenta (Vineri, 5 iunie 2020, 12:04)

    hanu [utilizator]

    pentru simplul motiv ca haosul care va urma va regla rapid lucrurile. Sa terminam cu prostiile de an electoral.
  • -4 (44 voturi)    
    Va fi raiul pe pamant in Minneapolis (Vineri, 5 iunie 2020, 12:15)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Dupa desfiintarea politiei cred ca se vor filma acolo reality-show-uri extraordinare. Doar din drona, desigur, pentru ca intrarea unor cameramani pe cale terestra va deveni putin mai dificila.
    • -2 (28 voturi)    
      Va fi ca-n South Chicago (Vineri, 5 iunie 2020, 14:47)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Chemi salvarea sau pompierii și ți se răspunde amabil că nu pot ajunge acolo în siguranță și-ți urează o zi cât se poate de bună :)

      Adevărul e că negrii din Minneapolis merită pe deplin să trăiască fără poliție. La o adică bandele pot menține ordinea. Ordinea lor:)
  • -4 (52 voturi)    
    Politie "non-violenta" ?!! (Vineri, 5 iunie 2020, 12:17)

    animatron [utilizator]

    Pare ca Minneapolis, daca ideea zevzecilor alora devine realitate, va fi un adevarat paradis pentru toate mafiile afro, latinos, rusesti, asiatice sau "irlandeze".

    Cetatenii normali si pasnici nu vor pune niciodata probleme pe strazi, nu vor vandaliza, ataca proprietati sau persoane, nu vor face trafic, nu vor "protesta" dand foc la masinile altora.

    Cui ii poate folosi imediat o "politie non-violenta" care sa "informeze" gangurile de traficanti ca nu e frumos sa faca trafic de droguri ?!

    Singurii multumiti vor fi electori de stanga, fie dintre naivii care cred ca orice pe lume se lamureste cu vorba buna, fie dintre afro-americanii dati in urmarire si care nu vor mai fi opriti pe strada la control pentru ca "rasism".

    E o perioada, in USA, in care ratiunea a fost data la o parte, conteaza doar emotia, asa cum s-a intamplat in Germania valului migrator din 2015 si care s-a terminat de fapt cu o intarire a dreptei nationaliste si a sentimentului anti-migratie.

    Intentia poate fi buna doar in aparenta, dar rezultatul poate fi la antipodul asteptarilor.

    Probabil e vorba doar de obisnuita "comunicare politica", o manipulare grosolana a emotiilor electoratului, se profita de eveniment pt a iesi in evidenta cu propuneri "radicale" care "sa schimbe ceva" (nu conteaza ca iese mai rau..).
    • +8 (44 voturi)    
      Au dreptate (Vineri, 5 iunie 2020, 13:00)

      rivaldi [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      O institutie care nu mai serveste cetatenilor trebuie desfiintata. Nu am inteles de unde ai dedus tu ca nu se va infiinta alta in loc cand in articol se afirma acest lucru

      " ar fi nevoie pentru a desființa MPD și o lua de la început cu un departament orientat spre comunitate, non-violent și cu capacitate de asistență și informare”
      • -1 (21 voturi)    
        Departament ...non-violent si cu capacitate de (Vineri, 5 iunie 2020, 15:35)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui rivaldi

        asistenta si informare?
        Adica un fel de combinatie intre scoala de duminica si oficiul de salvat pisicute din copaci.
        Ia citeste un pic ce s-a intamplat cand politia din Boston a intrat in greva in 1919.
        • +1 (13 voturi)    
          Nu trebuie mers înapoi până-n 1919 (Vineri, 5 iunie 2020, 16:41)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Săptămâna asta, începând de Luni au fost nu mai puțin de 46 de incidente armate în South Cicago. Acolo armele sunt interzise. :) Iar zona e practic liberă de poliție. Oricum poliția nu intră acolo.

          Au murit în mod violent 18 negri. Nu toți împușcați. Pe cel puțin pe doi din ei s-a turnat benzină și li s-a dat foc de către banda rivală, iar un al 3-lea a fost omorât în bătaie. Oricum în timpul săptămânii treburile sunt relativ calme. De regulă orgia omorurilor începe în weekend. E un fenomen straniu, pentru că acolo oricum nu lucrează nimeni.
    • -1 (27 voturi)    
      O mică corecție (Vineri, 5 iunie 2020, 14:53)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Cred că 90% din rezidenții din Minneapolis sunt negrii și mexicani. Nu cred că locuiesc albi pe acolo. Poate ceva bătrâni care nu au plecat încă. Mai există campusul universitar și poate că de aia statistica oficială zice că nu sunt 90% negrii. Orașul arată oriocum catastrofal după ce în ultimii 10-15 ani s-a umplut de locuințe socale unde stau doar negrii și ceva hispanici

      Deci niciun risc de mafie irlandeză sau rusă.
      • +3 (15 voturi)    
        Minusi (Vineri, 5 iunie 2020, 17:29)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Nu glumesc, dar VA ADMIR pentru faptul ca puteti primi atatea minusuri!

        De altfel, eu cand constat ca am inregistrat o majoritate cu plusuri recitesc comentariul facut pentru a vedea unde am gresit...

        Oricum, NU cred ca sunt singurul care citeste numai comentariile 'pe minus' caci - de regula - cuprin informatii mult mai documentate si necunoscute Majoritatii.

        Prin urmare, va urez sa continuati pe aceasta cale. caci numai cu prezentarea Adevarul se poate lupta impotriva Ignorantei si a Fake News.
    • +3 (17 voturi)    
      exista si FBI, DEA, etc (Vineri, 5 iunie 2020, 14:58)

      c2 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      de delicte federale (mafioti, etc) se ocupa FBI
      de traficul de droguri DEA

      dar da... sunt curios: cine se va mai ocupa de crime, jafuri, batai, rapiri, furturi, accidente, incendieri, etc?
      • +2 (14 voturi)    
        cine se va mai ocupa de crime, jafuri... ? (Vineri, 5 iunie 2020, 16:30)

        Victor Micea [utilizator] i-a raspuns lui c2

        Politia non-violenta va trimite o domnisoara care sa-si exprime sentimentele de compasiune. Impreuna vor plange, vor canta si vor realiza un desen colorat care sa le exprime trairile.
  • -7 (39 voturi)    
    daca toata lumea fura si incurajeaza infractiun... (Vineri, 5 iunie 2020, 12:19)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. de ce sa mai existe politie?
  • +14 (34 voturi)    
    De la zero (Vineri, 5 iunie 2020, 12:37)

    justin puscasu [utilizator]

    Cand mizeria a patruns pana in maduva solutiile drastice (e.g. desfiintarea unor intregi institutii sau departamente si reinfiintarea cu primenirea completa a personalului si a regulilor de functionare) pot fi singura salvare.
    Mai aproape de noi, credeti ca politia din Caracal s-a schimbat daca seful a iesit la pensie (speciala)?
    Sau credeti ca politia din Maramures, care de 15 ani tolera sclavia la "ferma" aia, poate fi reformata prin mustrari in presa?
  • +16 (20 voturi)    
    Și ce soluție propun? (Vineri, 5 iunie 2020, 12:39)

    BEDE [utilizator]

    Dacă desființează poliția, atunci ce forțe să asigure ordinea publică?
    Să se facă cumva o miliție a cetățenilor? Așa cum am văzut în unele orașe oameni patrulând cu arme ca să apere orașul de unii care ar fi fost să vină spre a comite violențe de genul acelor spargeri de magazine care au avut loc la Philadelphia.
  • +15 (27 voturi)    
    super (Vineri, 5 iunie 2020, 12:42)

    ipsilon [utilizator]

    e clar ce-ai acolo daca propriile autoritati ale orasului vor desfiintarea departamentului :(
    Ce mi-e curios mie e ca, totusi, Minnesota e in Nord de tot, cum e atata ura rasiala acolo, ma asteptam sa fie in sud, Texax, Arizona, New Mexico etc etc, dar la granita cu Canada ...
    In fine.
    • -3 (23 voturi)    
      Sud si Nord (Vineri, 5 iunie 2020, 13:25)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui ipsilon

      Odata cu epoca de glorie a industriei automobilelor a avut loc un aflux masiv al negrilor din sud in mid-west - Detroit, Chicago, etc.
      In sud de-a lungul a sute de ani negrii si albii au ajuns la un modus vivendi. Cand s-au vazut negrii in nordul tolerant, si cand slujbee li s-au dus in China, rezultatul e ce vedem.
  • -5 (43 voturi)    
    /// (Vineri, 5 iunie 2020, 12:42)

    GemstonePig [utilizator]

    Bun asa, primul oras fara politie, in 3 luni nu va mai exista nici o firma magazin afacere deschisa fizic
    • -7 (15 voturi)    
      De ce 3 luni?! (Vineri, 5 iunie 2020, 14:58)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Deja practic nu mai e deschis nimic în ghetto. Toate magaznele au fost deja jefuite și distruse.

      https://www.youtube.com/watch?v=ljS_W-pRxeA

      Magazinul Target din flimul de mai sus a fost incendiat după jaf. Rețeaua Target a închis tot ce aves în oraș, a mutat marfa de acolo în suburbii a concediat toți angajații și a anunțat că poate va deschide ceva spre sfârșitul anului.
  • +9 (37 voturi)    
    Absolut corect (Vineri, 5 iunie 2020, 12:57)

    rivaldi [utilizator]

    Trebuie desfiintata si infiinta o alta institutie care sa protejeze cetatenii, nu sa-i ucida.
  • -4 (48 voturi)    
    Pai politia este de vina (Vineri, 5 iunie 2020, 13:00)

    CezarN [utilizator]

    Ca o minoritate afro-americana de numai aprox 15% da majoritatea infractorilor tarii.
    Daca nu ar fi politie, acest lucru nu s-ar observa. :))
    • +4 (36 voturi)    
      Sustii violenta politiei (Vineri, 5 iunie 2020, 13:32)

      tordz [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Cand o sa te calce pe cap sa nu strigi ca ti-au fost incalcate drepturile. Oamenii cu mentalitate de sclavi, care se supun orbeste autoritatilor nu merita ajutati.
      • +1 (1 vot)    
        muta-te mai omule in South Chicago (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 11:01)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui tordz

        Politia nu intra acolo.
        Si dupa aia povestete-ne de raiul pe pamant si cum drepturile tale sunt supra-respectate.
    • -2 (24 voturi)    
      corect (Vineri, 5 iunie 2020, 14:15)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Doar ca nimeni nu pondereaza "de 7 ori mai des" cu procent afrrrrrro-americani din populatie si din infractori. Eh...

      Nu a fost niciun rasism. Doar o purtare abuziva a politiei care NU avea legatura cu rasa. Mai sunt n clipuri cu albi, chiar si in varsta, dati cu capul de asfalt pana au facut balta de sange. Acolo de ce nu e "rasism"?
  • +6 (34 voturi)    
    care politie? (Vineri, 5 iunie 2020, 13:50)

    albik [utilizator]

    a fost desfiintata o grupare de crima organizata care ucidea oameni. Roboti ucigasi. Noua politie trebuie obligatoriu sa faca angajari pe baza de teste psihologice riguroase.
    • -6 (24 voturi)    
      Așa a dedus neuronul tău!? (Vineri, 5 iunie 2020, 14:32)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui albik

      Gândește la polițaii ăia ca fiind nevoiți să patruleze noaptea în cartiere ca Ferentari, Gârcini....
      • +7 (21 voturi)    
        tu vorbesti din auzite (Vineri, 5 iunie 2020, 15:18)

        kandar [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        stau in Frentari si nu e cum zici tu. Iata ce fac militienii americani
        https://mobile.twitter.com/etpartipredsct1/status/1266935860865298432
  • -4 (20 voturi)    
    curiozitate statistica (Vineri, 5 iunie 2020, 15:19)

    Nevermind [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=hB6lIqYoamo&feature=emb_logo

    Daca cei ce protesteza pasnic in clipul de mai sus, in memoria cetateanului model omorat indubitabil pe motiv rasial, ar fi arestati toti de catre politie, ar fi o arestare pe motiv rasist pentru ca procentul unei rase este "cumva" predominant? Oare cum s-ar reflecta in "de 7 ori mai des"?
  • +4 (18 voturi)    
    Efecte (Vineri, 5 iunie 2020, 15:36)

    dorula [utilizator]

    Daca se desfiinteaza politia creste speranta de viata.
    • +7 (7 voturi)    
      A hoților, bandiților și criminalilor. (Vineri, 5 iunie 2020, 22:49)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui dorula

      Doar a lor.
  • 0 (18 voturi)    
    ultimul banc (Vineri, 5 iunie 2020, 16:00)

    gavrone [utilizator]

    Cica nu s-a desfiintat politia, ci filiala locala a KKK
  • -2 (18 voturi)    
    Propunerea este buna (Vineri, 5 iunie 2020, 16:04)

    Observatory [utilizator]

    se va incinta un departament care sa protejeze criminali ,ei nu trebuiesc deranjați și lăsați sa opereze in liniște și special pace...
    Suna bine acest departament și se poate spune Adio viața normala pe pământ !
  • 0 (10 voturi)    
    Foarte interesant (Vineri, 5 iunie 2020, 18:36)

    blablavertical [utilizator]

    Sa desfiintam politia, dar absolut nimeni nu cere demisia sefului lui Chauvin? Adica seful politiei din Minneapolis e bine merci, dupa ce subalternii lui au facut ce-au facut? Dar primarul, care l-a numit politic pe acelasi sef al politiei? Ah, seful politiei e negru, daca i se cere demisia, o sa strige toti ca e rasism.. mai bine desfiintam toata politia, decat sa deranjam, cumva, incompetenta.
    Apropo, pe cetatenii platitori de taxe de-acolo i-ati intrebat ce vor?