VIDEO Comemorare Tiananmen: Poliția din Hong Kong dispersează manifestanții și recurge la arestări

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 4 iunie 2020, 17:42 Actualitate | Internaţional


Hong Kong
Foto: Captura YouTube
​Poliția a folosit spray-uri lacrimogene și a recurs la arestări pentru a dispersa manifestanții care s-au adunat joi seara în districtul Mong Kok din Hong Kong pentru a marca 31 de ani de la înăbuşirea sângeroasă de către China a revoltei studenților pro-democraţie din piaţa Tiananmen, relatează Reuters și AFP.

Anterior, mii de persoane au sfidat intersicțiile impuse de autorități și s-au adunat, cu lumânări în mâini, pentru a comemora victimele evenimentelor din 1989.







Joi se împlinesc 31 de ani de când trupele chineze au deschis focul asupra studenţilor care manifestau în piaţa Tiananmen şi în jurul acesteia. Autorităţile de la Beijing interzic orice comemorare publică a acelor evenimente în partea continentală a Chinei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1817 vizualizari

  • -4 (18 voturi)    
    He he... Hong Kong is PRC! (Joi, 4 iunie 2020, 17:55)

    Nyk1 [utilizator]

    Nu sunt în America, unde toți huliganii fac legea pe străzi și dau foc magazinelor!
    • +1 (13 voturi)    
      Cred ca ai un typo (Joi, 4 iunie 2020, 17:57)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      PCR nu PRC
  • -3 (9 voturi)    
    sa vada si leftistii cum se protesteaza... (Joi, 4 iunie 2020, 18:01)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... civilizat, nu praduieli.
  • +2 (18 voturi)    
    .. (Joi, 4 iunie 2020, 18:22)

    Andrei_Buc [utilizator]

    ce-ar vrea si trumptardu sa aiba puterea asta.
  • +3 (11 voturi)    
    . (Joi, 4 iunie 2020, 19:07)

    Mihai Panet [anonim]

    China are o perla. Sunt curios ce mai ramine din ea in citiva ani.
    • +7 (7 voturi)    
      as zice (Joi, 4 iunie 2020, 19:54)

      hanu [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Panet

      ia perla de unde nu-i. Nu e nevoie de cativa ani! Unul ajunge.
    • +2 (10 voturi)    
      Am trecut și noi prin așa ceva... (Joi, 4 iunie 2020, 20:08)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Panet

      ...pe vremea lui Gh.Gh.Dej. Să fie fericiți locuitorii din HK că nu li se colectivizează proprietățile.
      • +1 (1 vot)    
        nu zi (Joi, 4 iunie 2020, 21:46)

        hanu [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        de doua ori...acum e doar inceputul...
  • +10 (10 voturi)    
    ah, China... (Joi, 4 iunie 2020, 19:53)

    hanu [utilizator]

    acest Midas "in reverse": tot ce atinge se transforma in rahat.
  • +1 (1 vot)    
    sunt absolut socat (Joi, 4 iunie 2020, 21:42)

    hanu [utilizator]

    de actiunile CCP

    not.