Twitter a ascuns o postare a lui Trump pe motiv că ”glorifică violența” / Ce a scris Trump - UPDATE

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 29 mai 2020, 11:28 Actualitate | Internaţional


Twitter a sters comentariul lui Trump
Foto: Hotnews
Twitter a ascuns postarea lui Donald Trump în care îi numea huligani pe protestatarii din Minnneapolis, furioși după uciderea unui bărbat de culoare de către poliție, pentru încălcarea politicii rețelei cu privire la ”glorificarea violenței bazate pe context istoric”.

Președintele Donald Trump i-a numit pe oamenii care au incendiat mai multe secții de poliție, magazine și mașini, ca urmare a furiei iscate de uciderea unui bărbat de culoare de polițiști, ”huligani”. Cu toate acestea, mesajul vizat de Twitter este următorul: ”Când încep jafurile, încep focurile de armă”.





Potrivit jurnalistului american Matthew Sheffield, fraza lui Trump ”când începe jaful, încep focurile de armă” este un citat neatribuit al lui Walter Headley, șeful poliției din Miami în 1967. Citatul era o amenințare la adresa cetățenilor supărați că poliția a terorizat un adolescent de culoare, ținându-l atârnat deasupra unui pod.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8833 vizualizari

  • +16 (130 voturi)    
    Da, sunt huligani ! (Vineri, 29 mai 2020, 11:32)

    Idealistu [utilizator]

    Cand jefuiesti si dai foc, nu ai nicio legatura cu victima. Este doar un prilej.
    Twitter este doar una din marile forte media care manipuleaza informatia in favoarea stangi.
    • +24 (54 voturi)    
      ? (Vineri, 29 mai 2020, 11:48)

      John12 [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      Puteai fi si tu in favoarea gramaticii dar ai dat cu mucii-n fasole.
      • -5 (23 voturi)    
        Imi pare bine ca ai prins esenta comentariului (Vineri, 29 mai 2020, 16:13)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui John12

        Sunt curios cat ti-a luat? Si asa, ca o simpla intrebare, nu ti s-a intamplat niciodata ca, mai ales daca eventual te si grabesti, tastatura sa nu iti ia un caracter, sa dubleze sau sa ia si altul de alaturi? Cum era vorba aceea "cine e fara pacat sa arunce primul piatra"... Te pomenesti ca vei fi fiind vreun sfant, ceva, care nu a gresit niciodata.
      • 0 (0 voturi)    
        !? (Sâmbătă, 30 mai 2020, 23:20)

        Gigantoraptor [utilizator] i-a raspuns lui John12

        Johnica, hai ca si tie ti-a scapat o virgula! sunteti chit!
    • +15 (37 voturi)    
      Motivul blocarii lui Trumpsy este insa (Vineri, 29 mai 2020, 12:10)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      o exprimare considerata neadecvata in context !
      • -7 (43 voturi)    
        vai vai vai (Vineri, 29 mai 2020, 12:59)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        TOTUL trebuie sa fie adecvat, pentru panselutze, nu? 1984 a fost o carte si a devenit roadmap pentru unii
        • -9 (31 voturi)    
          Cred ca trebuie sa o citesc. (Vineri, 29 mai 2020, 13:58)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          E tot mai greu sa inteleg lumea fara Orwell.
          • -11 (27 voturi)    
            eh (Vineri, 29 mai 2020, 14:22)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Lok

            Ce se intampla si ce se coace, l-ar speria pana si pe el, ca nu l-a dus imaginatia pana acolo.
            • -6 (20 voturi)    
              Orwell (Vineri, 29 mai 2020, 15:41)

              Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

              IA dovedit ca a avut intuitie si imaginatie, insa NU a cunoscut CONCRET posibilitatile uriase de control al mintii omenesti prin Intermediul celor mai 'credibile' Fake News...
              • -7 (13 voturi)    
                :D (Vineri, 29 mai 2020, 16:09)

                Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

                Stiind pe ce ne mai contram, e chiar tare ca fix tu spui asta ;)
                • -1 (3 voturi)    
                  ?! (Vineri, 29 mai 2020, 23:59)

                  Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

                  Mie nu-mi este clar la ce va referiti, insa am bagat de seama ca ati primit 12 voturi de la persoane care au inteles - intr-un fel sau altul - ceea ce ati scris, or acest lucru cred ca este mai important.
    • +19 (57 voturi)    
      dovezi avem? (Vineri, 29 mai 2020, 12:34)

      CristianRusu [anonim] i-a raspuns lui Idealistu

      "Twitter este doar una din marile forte media care manipuleaza informatia in favoarea stangi". Trecand peste greseala gramaticala si peste faptul ca "stanga" in SUA e de fapt centru dreapta in restul lumii, este posibil ca Twitter sa fie partinitor. Bineinteles, este de asemenea posibil ca Trump intr-adevar sa greseasca si sa fie penalizat corespunzator, insa Trump si sustinatorii lui sa catalogheze orice critic ca fiind "de stanga", pe metoda ori cu noi ori impotriva noastra. Cum ne dam seama ce situatie e? Pai cu dovezi. Unde-s dovezile ca Twitter e "de stanga"? Si nu, faptul ca blocheaza conturi de nu respecta politica siteului nu e dovada.
      • -8 (18 voturi)    
        Stanga americana poate era ca centrul european (Vineri, 29 mai 2020, 17:48)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui CristianRusu

        Pe vremea lui JFK.
        Dupa 8 ani de Obama, democratii americani au ajuns ceva cu mult mai nociv decat social-democratii europeni!
    • +14 (40 voturi)    
      Hooligans...Iliescu did it first (Vineri, 29 mai 2020, 13:04)

      marius67 [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      Trump condemns violence :)
      Trump retweets video declaring 'the only good Democrat is a dead Democrat'

      Trump likes press freedom too
      https://i.imgur.com/Y8BCDUD.png
      • -12 (18 voturi)    
        Retorica (Vineri, 29 mai 2020, 16:06)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui marius67

        Pana o foloseau CNN si NYT, expresia "fake news" era in engleza contemporana. De cand o foloseste Trump, e in germana celui de-al treilea Reich.
  • +22 (26 voturi)    
    glorificarea violentei (Vineri, 29 mai 2020, 11:44)

    c2 [utilizator]

    mesajul original al lui Trump:
    "....These THUGS are dishonoring the memory of George Floyd, and I won’t let that happen. Just spoke to Governor Tim Walz and told him that the Military is with him all the way. Any difficulty and we will assume control but, when the looting starts, the shooting starts. Thank you!"

    de fapt prin "glorifying violence" Twitter se refera la ultima parte a mesajului:

    "when the looting starts, the shooting starts"
  • -11 (45 voturi)    
    Ahhh, nu i-a facut huligani... (Vineri, 29 mai 2020, 11:44)

    Lok [utilizator]

    A denuntat huliganii, anume aia care fura sparg magazine incendiaza cladiri, chiar nu a spus nimic de protestatari. Twitter se vrea falimentat.
    • -3 (27 voturi)    
      Desigur (Vineri, 29 mai 2020, 16:04)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      NU putea sa-i numeasca 'huligani democrati' - care vor sa pregateasca FOCUL inaintea alegerilor 2020.

      Astazi este evident ca oricare post TV sau ziar - mic, sau mare - Facebook, Twitter, etc vor sa DIRIJEZE mintile oamenilor pe o anumita directie.
      Cine NU ACCEPTA Directie impusa, este Cenzurat!

      Cred ca NU gresesc daca afirm ca formele de control si manipulare ale organelor din Vechea Securitate au fost numai niste 'jocuri de copii' in comparatie cu ce se intampla astazi pe plan International...

      La asta foloseste progresul tehnologic?
  • +12 (58 voturi)    
    Trump e un rasist cunoscut (Vineri, 29 mai 2020, 11:46)

    emil bobu [utilizator]

    Daca Trump nu vrea revolte, atunci sa spuna politistilor sa nu mai omoare barbati negri neinarmati si incatusati, asta e ceea ce duce la revolte.
    • -3 (3 voturi)    
      ciudata solidaritatea negrilor (Sâmbătă, 30 mai 2020, 9:41)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      cand un alb pateste la fel nu ies albii in turma sa dea foc; sau li se pare negrilor ca ei sunt mai importanti? chiar, oare cum ar fi lumea fara ei?
      • +2 (2 voturi)    
        Nu deloc (Sâmbătă, 30 mai 2020, 13:45)

        delco [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Ei spanzurau negri si cand aia erau nevinovati. I-au tinut sclavi sute de ani.
  • -11 (53 voturi)    
    WaPo a gasit o chestie din 1967 ca sa justifice (Vineri, 29 mai 2020, 12:01)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    cenzura de pe Twitter din 2020. Interesant!
    Mai exact un citat neatribuit...

    Pai nu are dreptate Trump cand spune ca presa main stream este partizana si s-a transformat in unealta de propaganda a democratilor?

    Cel putin asa vad eu situatia si din fericire tot asa vede multa lume. Jafurile si incendierile nu arata deloc bine.
  • +22 (40 voturi)    
    Nu i-a sters comentariul (Vineri, 29 mai 2020, 12:37)

    cato [utilizator]

    Comentariul este vizibil dupa un clic. A ajuns asa dupa ce a parafrazat un politist rasist din anii 1960.
  • +23 (37 voturi)    
    Nu asta e stirea! (Vineri, 29 mai 2020, 12:43)

    independentu [utilizator]

    Twitter nu i-a sters tweetul, ci i-a adaugat un avertisment!
  • -10 (24 voturi)    
    Prea incins pentru discutii filozofice (Vineri, 29 mai 2020, 13:07)

    Setalcott [utilizator]

    Macar daca povestea asta ar provoca o discutie serioasa despre rolul politiei. In civilizatie nu ne facem fiecare dreptate pentru ca ne externalizam folosirea violentei spre politie. Orice activitate umana implica riscuri, orice profesie implica malpraxis. Doar cand vine vorba de politie riscul pote fi letal, dar asta nu inseamna ca orice fatalitate e malpraxis. Daca politistului ii cerem sa-si puna viata in pericol pentru noi, ce ii oferim in schimb pentru a nu deveni obiectul dispretului si victima legii de cate ori arma pe care i-o dam devine letala?
    Aceste considerente ar trebui sa echilibreze aversiunea generalizata a omului modern fata de violenta cand vine vorba de politisti.
  • -12 (44 voturi)    
    E o cenzura grosolana (Vineri, 29 mai 2020, 13:23)

    animatron [utilizator]

    E ingrijorator ca s-a ajuns la situatia in care multinationale cu capital privat decid sa opereze cenzurarea libertatii de exprimare publica sub pretexte de "expertiza" in domeniile juridic, istoric, sociologic, etc.

    Pretentia Twitter ca are "dreptul" sa judece instant un "context istoric" ar presupune ca aceasta companie ar fi primit o atributie legala oficiala (nu e cazul) sau dispune de un panel de experti recunoscuti in domeniul Istoriei (nu e cazul).

    Nu e intamplator ca un sponsor oficial al ideologiei stangiste ca George Soros considera retelele sociale si politica lor ca un "pericol la adresa democratiei".

    Sub nici o forma nu trebuie permis ca o astfel de companie, cu capital privat, sa decida ce au voie sau nu sa spuna/scrie/filmeze utilizatorii lor, intr-o totala lipsa de transparenta in privinta celor care iau deciziile respective.

    Pana acum, pe o legislatie veche, companiile US erau aparate de un amendament la o lege declarata oricum neconstitutionala aproape in intregime, amendament care le scutea sa fie trimise in judecata in privinta continutului distribuit sau cenzurat.

    Administratia republicana Trump, datorita implicarii politice a Facebook (2016) si Twitter (2020) in campanii electorale, va modifica legislatia astfel incat cei care se vor estima lezati de ceea ce decide Facebook sau Twitter sa poata da in judecata repsectivele corporatii si pe sefii lor pentru incalcari ale libertatii de exprimare.

    Abia atunci, in fata unui tribunal, Twiiter sau Facebook isi vor putea aduce "expertii" sa demonstreze in sfarsit niste "contexte istorice".
    • +12 (48 voturi)    
      Trump nu a fost cenzurat ! (Vineri, 29 mai 2020, 14:12)

      cabora [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Postarile nu au fost sterse. Au fost doar analizate, gasite false si etichetate ca atare. Trump are la activ peste 16.000 de minciuni pana in prezent, fiind cel mai mincinos dintre presedintii americani, o rusine nationala.

      Trump doreste sa-i pedepseasca pe cei care spun adevarul si ii combat minciunile. Vrea sa bage pumnul in gura presei. Se foloseaste de forta statului pentru a reglementa o companie privata, ceea ce e impotriva ideologiei conservatoare, e comunism conform acesteia.

      Libertatea de exprimare presupune si libertatea altora de a-ti judeca opiniile. E o strada cu 2 sensuri. Daca serviciile de social media vor fi facute responsabile pentru postarile membrilor sai atunci aceste postari nu vor mai fi permise pentru a se proteja interesele companiei. Si uite asa apare cenzura.

      Fiecare este responsabil pentru propriile opinii, nu pentru opiniile altora. Doar comunistii si nazistii ii judecau pe oameni pentru opiniile si actiunile altora.

      I-a luat lui Trump 2 luni ca sa actioneze impotriva epidemiei pe care a calificat-o o farsa a democratilor, insa i-a luat o singura zi ca sa pedepseasca Twitter pentru ca indraznit sa-i dezvaluie minciunile. El nu apara interesul public, isi apara interesul personal, dreptul de a minti nestingherit.

      Trump nu doreste o presa libera, vrea o presa obedienta care sa-i incuviinteze toate minciunile. A gresit tara, trebuia sa fie presedintele Rusiei.
      • -6 (14 voturi)    
        Postarile au fost analizate? (Vineri, 29 mai 2020, 18:33)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui cabora

        De catre cine? de catre un angajat anonim al Twitter ? Ce il face pe acel angajat analist de postari? exista cursuri speciale pentru asta?
        • +9 (15 voturi)    
          Au fost analizate (Vineri, 29 mai 2020, 22:12)

          polca [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          De catre jurnalisti profesionisti. Dar de ce sa crezi presa, cand poti sa inghiti tot ce-ti vinde un politician demagog si incult.
    • +12 (36 voturi)    
      ce vor trumpistii? (Vineri, 29 mai 2020, 15:35)

      kandar [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      sa transforme presa din dulaul care pazeste democratia in pudelul care da din coada vesel cand il vede pe escrocul oranj. Vor ca media sa-l critice pe imparatul Trump doar cu voie de la judecator. Desigur cei care il pupa in fund pot s-o faca liber, fara autorizatie. Evident ca imparatul Trump poate sa arunce cu laturi, sa minta, sa dezinformeze...freedom of speech, insa daca presa il crittica...ei, asta e deja cenzura, ai patalama de la judecator sa-l critici pe dear leader?
      • -10 (22 voturi)    
        twiter nu e "presa" (Vineri, 29 mai 2020, 18:03)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui kandar

        Daca vrea sa fie presa se va supune altor legi, exact ceea ce propune Trump.
        • +10 (14 voturi)    
          Sa se supuna voinytei lui Trump (Vineri, 29 mai 2020, 22:13)

          polca [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Ce face Trump nu are treaba cu legea, ci cu dictatura.
  • +15 (45 voturi)    
    constatare (Vineri, 29 mai 2020, 13:30)

    parush [utilizator]

    The only thing Trump hates more than fact checking is facts.
  • +11 (45 voturi)    
    E simplu (Vineri, 29 mai 2020, 13:48)

    jonk [utilizator]

    Sau revoltat cum s-au revoltat taranii in 1907, le-a ajuns cutitul la os. Politistii omoara negrii si apoi scapa fara nici o pedeapsa. Negrii protesteaza pasnic si sunt alungati cu gaze lacrimogene si tunuri cu apa, asta in timp ce albii inarmati care iau cu asalt institutiile oficiale pentru a protesta impotriva distantarii sociale nu patesc nimic. Ce le mai ramane decat revolta?
    • -10 (18 voturi)    
      Negrii protesteaza pasnic (Vineri, 29 mai 2020, 18:34)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui jonk

      Devastand si jefuind magazine. Pe ce planeta traiti mai?
      • +11 (15 voturi)    
        Pe planeta Pamant (Vineri, 29 mai 2020, 22:17)

        polca [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Tu se pare ca traiesti in lumea imaginara a cultului Trump.

        Any act directed against a person, apart from the cases and without the forms determined by law, is arbitrary and tyrannical; if attempt is made to execute such act by force, the person who is the object thereof has the right to resist it by force.

        Whereas it is essential, if man is not to be compelled to have recourse, as a last resort, to rebellion against tyranny and oppression, that human rights should be protected by rule of law

        Citizens have the right to resist anybody who would do away with the democratic order of human rights and fundamental freedoms

        Resistance to oppression is the consequence of the other rights of man. There is oppression against the social body when a single one of its members is oppressed.

        When the government violates the rights of the people, insurrection is for the people, and for every portion thereof, the most sacred of rights and the most indispensable of duties
  • +13 (45 voturi)    
    Ce repede uita romanul ... (Vineri, 29 mai 2020, 14:17)

    victoraslux [utilizator]

    Sa ne imaginam ca iesea Livache la protestele din august si zicea: "Cand va rasculati, incepem sa tragem"!

    Tot ati fi fost de acord cu el? Ai dracu, huligani!

    Poti linistit sa aperi "linistea publica" fara sa impusti oameni. Ce moloz de guvern e ala care isi ameninta cetatenii neinarmati, oricat de tampiti sunt ei, cu impuscarea?
    • -12 (38 voturi)    
      Cei din august (Vineri, 29 mai 2020, 15:15)

      blablavertical [utilizator] i-a raspuns lui victoraslux

      au incendiat masini? Au dat foc la magazine? Au pus copii si oameni nevinovati in pericol? Exact asta sunt cei de acum, huligani. Daca moare un copil e ok? Protestele pasnice sunt permise peste tot in US, au fost o gramada, acum cu pandemia. A nu se confunda cu violenta si distrugerea.
      • +12 (30 voturi)    
        Sa citim raportul jandarmeriei (Vineri, 29 mai 2020, 16:07)

        victoraslux [utilizator] i-a raspuns lui blablavertical

        Da!

        Au spart vitrine, au luat lucruri din magazine, au dat foc la diverse chestii, au pus copii in pericol.

        Chiar ati uitat? Sau doar va prefaceti? h***s://www.digi24.ro/stiri/actualitate/document-exclusiv-citeste-raportul-secretizat-al-jandarmeriei-despre-protestul-din-10-august-1219948

        Meritam toti sa fim amenintati cu impuscarea?
        • -10 (20 voturi)    
          lasa vrajeala (Vineri, 29 mai 2020, 17:38)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui victoraslux

          Se aplica ce spui tu daca acolo se intamplau astea in timpul "emotiei" spontane sau a unei demonstratii pasnice casapita de politie si degenerata. Astia au iesit la praduiala si atat. Funny e ca exista si "studii"/articole pe net care legitimeaza praduiala pe principiul "sunt saraci si n-are gura lor ce sa manance, deci e un "drept"". Mai stii niste discrrriminati care aplica fix principiul asta pentru ciordeala?
      • +10 (14 voturi)    
        Au protestat initial pasnic (Vineri, 29 mai 2020, 21:00)

        rivaldi [utilizator] i-a raspuns lui blablavertical

        Autoritatile au pus politia pe ei si i-au dispersat violent. Cand iti este luat dreptul la viata, cand nici macar nu mai poti protesta impotriva uciderii confratilor, atunci esti impins spre violenta. Responsabilitatea o poarta cei care incurajeaza violenta politiei si nu ia masuri pentru pedepsirea vinovatilor.

        Practic cei care sunt pedepsiti sunt tot cei care protesteaza pentru ca sunt ucisi ca vitele.
  • -11 (23 voturi)    
    Cei care (Vineri, 29 mai 2020, 17:55)

    wintershadow [utilizator]

    recurg la violente trebuiesc opriti, inclusiv prin folosirea fortei. Politia procedeaza f corect.
    Nu violenta va rezolva uciderea acelui barbat de culoare.
    Dar violenta le convine de minune adversarilor presedintelui.
  • +11 (15 voturi)    
    Patriots versus criminal thugs (Vineri, 29 mai 2020, 20:10)

    marius67 [utilizator]

    https://i.imgur.com/u9O6dXb.jpg

    Violence bad, peaceful protesting also very bad
    https://i.imgur.com/3PsC62W.jpg

    The good violence
    https://i.imgur.com/RgWnDyO.jpg

    The right way to do violence
    https://i.imgur.com/Yt5DYFa.jpg

    White privilege
    https://i.imgur.com/2Z8NSvG.jpg

    Oh...the irony
    https://i.imgur.com/hBguxTJ.jpg
  • +12 (24 voturi)    
    lista lui Trump (Vineri, 29 mai 2020, 21:09)

    rivaldi [utilizator]

    100.000 morti COVID - bifat
    40.000.000 someri - bifat
    distrugerea economiei - bifat
    imaginea SUA facuta praf - bifat
    lins talpile lui Putin - bifat
    Kim Jong Un best friend - bifat
    razboi civil - aproape bifat

    promisiuni indeplinite. MAGA !