Kremlin: Vladimir Putin este gata să rămână la putere din cauza instabilităţii din lume şi a coronavirusului

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 13 martie 2020, 1:11 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin
Foto: en.kremlin.ru
Preşedintele rus Vladimir Putin a validat revizuirea constituţională ce îi permite teoretic să rămână la putere până în 2036, în contextul instabilităţii din lume, a coronavirusului şi ameninţărilor împotriva Rusiei, a anunţat joi Kremlinul, potrivit Agerpres.

„Multe ţări şi în special ţara noastră se află într-o situaţie extrem de instabilă. De aceea, în asemenea ani dificili, unele ţări decid să-i dea preşedintelui lor posibilitatea de a continua să-şi exercite funcţiile” dincolo de mandatul lor, a declarat purtătorul de cuvânt Dmitri Peskov.

Un amendament la Constituţie, adăugat marţi spre surpriza generală la o revizuire mai amplă a Constituţiei, îi va permite lui Vladimir Putin să „reseteze” numărătoarea de mandate prezidenţiale, pentru a-i oferi dreptul de a candida din nou, în 2024 şi în 2030.

Curtea Constituţională urmează să valideze aceste dispoziţii.

Întrebat la ce se referă atunci când recurge la cuvântul „instabilitate”, Peskov a răspuns: „Coronavirusul, care are deja consecinţe foarte profunde asupra economiei mondiale”, precum şi „unele semne de posibilă recesiune”, „conflicte regionale” şi „acţiunile diferitor ţări (...) care vizează introducerea de restricţii la adresa unor ţări terţe”, aluzie la sancţiunile americane.

Cu toate acestea, Vladimir Putin nu a declarat oficial dacă va candida la propria succesiune, în 2024.

„Norma pentru limitarea numărului de mandate rămâne în Constituţie, ea nu va dispărea. Această excepţie este valabilă doar pentru preşedintele actual”, a explicat Peskov.

Opoziţia rusă a denunţat miercuri o „uzurpare a puterii” de către Vladimir Putin, Parlamentul validând în ritm accelerat revizuirea Constituţiei.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7956 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    Cam Putin (Vineri, 13 martie 2020, 1:55)

    ranuhasu [utilizator]

    Chiar ma temeam ca pleaca omul ala acasa dupa ce l-ati exploatat atat... ar trebui sa ne fie rusine. E prea bun pt lumea asta!
  • +18 (18 voturi)    
    Bravo, iti multumim (Vineri, 13 martie 2020, 2:21)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Vai tu, erou mondial, cum te sacrifici pentru planeta. Mai stiu eu alti "eroi" care tot ramaneau pe tron pe perioada nelimitata. Ceausica, Kim, Erdogan, Orban... desigur eu stiu ca dictatorii au parte de acelasi sfarsit.

    Postacii cred ca au zi libera sa sarbatoreasca in Moscova, tara imuna la COVID. De ce e imuna? Probabil virusul se teme de prea-maretul si nemuritorul Putin I cel Cracanat.

    Lasa, sa se bucure acum, nimic nu dureaza o vesnicie. Decat poate sanctiunile.
    • +10 (10 voturi)    
      Imuna (Vineri, 13 martie 2020, 6:21)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Rusia imuna la covid19? Nope.
      Au 115 morti chiar daca au avut numai 23 de infectati... :D
      • +3 (3 voturi)    
        Restul sunt... (Vineri, 13 martie 2020, 8:32)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        ...ziaristii care au relatat despre asta...
    • +9 (9 voturi)    
      Ceva clarificări (Vineri, 13 martie 2020, 6:27)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Kim este deja dinastie. Până acum URSS nu a avut dinastie și nu s-ar părea că va avea.
      Oricum o dai, din secolul al XIX-lea până în prezent Rusia este o amenințare. Ale state, cum ar fi Franța și Germania de pldă și-au potolit pofta în secolul XX de a se tot întinde, pe când Rusia rămâne nesătulă deși are o densitate a populației mică la un teritoriu imens și are resurse naturale la care China privește cu jind. Se va vineca oare spiritul războinic al liderilor Rusiei? Mi-e teamă că nu... Putin este doar un exponent al militarilor care vor să aibă putere prin intemediul unei armate puternice și vor să amenințe pe toată lumea. Așa că, dacă cumva dispare Putin vor găsi un altul care să ducă o politică de același gen, deși probabil cu mai puțină abiltiate.
      • +4 (4 voturi)    
        Amenintare e ... (Vineri, 13 martie 2020, 8:33)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        ...de la Ivan cel groaznic din secolul 16...
  • +12 (12 voturi)    
    hehe (Vineri, 13 martie 2020, 4:30)

    transpenibilus [utilizator]

    Felicitari mazetelor care l-ati convins pe Liliputin sa nu va paraseasca.
  • +3 (3 voturi)    
    sindromul (Vineri, 13 martie 2020, 8:44)

    nahir [utilizator]

    Lapusneanu :"De voi nu ma vreti, eu va vreau pe voi."
    :)) :)) :))
    Mai stii, daca el e autorul covid-19, numai sa nu piarda tronul de tar? :))
  • +4 (4 voturi)    
    Ii compatimesc pe rusi (Vineri, 13 martie 2020, 10:21)

    Ochiana [utilizator]

    Unii profita de isteria asta cauzata de COVID 19 ca sa se instaleze mai bine la putere, eventual sa moara in scaunul prezidential.
    Imi pare rau pentru rusii de rand, asta va duce pe termen lung la mai multe revolte sociale, cenzura din ce in ce mai dura, exod a elitei, prabusire economica etc
    Uite ce s-a intamplat in Turcia. Se va ajunge si la ei mai devreme sau mai tarziu la ceva de genul asta chiar daca au mai multe resurse.
  • +1 (1 vot)    
    Când te servești de COVI-19, (Vineri, 13 martie 2020, 12:48)

    asavreau [utilizator]

    Devii,în vecii,vecilor,amin!