Donald Trump afirmă că are dreptul să intervină într-un dosar judiciar

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 14 februarie 2020, 18:04 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: Flickr/ The White House
Președintele american Donald Trump a susținut vineri, într-un tweet, că are dreptul să intervină într-un dosar judiciar, dar spune că a decis să nu facă acest lucru până acum, scrie AFP.

O amplă polemică zguduie Washingtonul după reviziunea în scădere a pedepsei cerute pentru Roger Stone, un consultant politic apropiat de președintele american. Decizia a venit după un tweet al lui Donald Trump care denunța o "eroare judiciară".

Joi, procurorul general, Bill Barr, a afirmat că nu au niciun impact comentariile președintelui și a profitat de ocazie pentru a-i cere lui Donald Trump să evite acest gen de comentarii care îi fac munca "imposibilă".

"Mă felicit că preşedintele nu a cerut niciodată să intervin în vreun fel într-un dosar penal. Am o problemă cu unele dintre postările de pe Twitter", a spus Barr. Donald Trump a preluat această afirmație și a comentat, tot pe Twitter:

"Aceasta nu înseamnă că nu am, în calitate de președinte, dreptul de a o face. Îl am, dar până acum am decis să nu o fac".

Roger Stone, care l-a consiliat pe Donald Trump înaintea și în timpul campaniei, a fost declarat vinovat în noiembrie la acuzația că a mințit Congresul și pentru corupere de martori în cadrul anchetei privind ingerinţa rusă în alegerile din SUA din 2016.

Cei patru procurori însărcinați cu dosarul ceruseră inițial între 7 și 9 ani de închisoare, dar ministerul le-a cerut ulterior o pedeapsă "mai moderată" în numele "interesului justiției".

Pedeapsa sa va fi anunțată în 20 februarie de un judecător federal.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2343 vizualizari

  • -4 (24 voturi)    
    Ghinion pentru libtarzi (Vineri, 14 februarie 2020, 18:15)

    Nyk1 [utilizator]

    Cineva trebuie să-i reprezinte și pe cei mai mult de jumătate dintre americani care NU au votat pentru Partidul Democrat.

    Și da, Președintele Statelor Unite are dreptul să intervină în orice dosar dacă sunt în joc libertățile și drepturile fundamentale ale americanilor garantate prin Constituția SUA, pentru care s-a murit în Revoluția Americană.
    • +3 (13 voturi)    
      L.O.L (Vineri, 14 februarie 2020, 19:06)

      loveparade [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      tot cu tard e si unul Nich...
    • -5 (17 voturi)    
      Nu stiu ce inseamna "sa intervina"?! (Vineri, 14 februarie 2020, 19:52)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Vad ca inseamna "sa comenteze" si aia e perfect ok. N-are cine sa-i ia dreptul de a avea opinii sau pareri despre orice. Le place libtarzilor sa confunde termenii, dar n-am auzit sau ctitit sa se planga cineva ca a "intervenit Trump" pentru ineva pe langa Cineva. Trump isi face parerile publice printr-o retea sociala, asta-i tot. Bune sau rele, sunt publice orice idiot poate sa le vada si sa-l contrazica.
      Am citit ca seful DOJ a zburat cu un Clinton si au schimbat opinii despre un Caz Clinton dupa care they droppted the charges, dar atat. Probabil ca aia nu inseamna "a interveni", n-a comentat nimeni public.
    • +6 (16 voturi)    
      @Nyk1 (Vineri, 14 februarie 2020, 19:59)

      sile1 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Eu marturisesc ca nu am gasit unde scrie expres in
      Constitutia americana ca presedintele are dreptul sa intervina in Justitie.
      Poti sa-mi indici tu Articolul si Sectiunea in care scrie acest lucru ?

      Uite te ajut eu sa gasesti Textul Constitutiei Americane
      Da un search pentru :

      -The Constitution of the United State.

      Cand vii cu afirmatii neverificate pici de pitpalac sau de propagandist neinspirat ( ca sa nu zic altfel ) !

      Pe de alta parte Revolutia Americana a fost despre revolta unei colonii impotriva unei puteri imperiale care o oprima.

      As vrea sa aflu parerea ta in legatura cu statele actuale aflate intro postura de neocolonialism sau semivasalitate care vor sa-si decida singure soarta si nu mai admit sa li se spuna de catre o mare putere ce au de facut.
    • +5 (21 voturi)    
      Ghinion pentru libtarzi (Vineri, 14 februarie 2020, 20:00)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      bucurie pentru retarzi, Sa-ti reamintesc ca la alegerile din 2016 votul popular a avut urmatoarele rezultate:
      -62,984,828 (46,1%) pentru republicani
      -65,853,514 (48,2%) pentru democrati
      Doar sistemul pseudo-democratic al electorilor a facut posibila rasturnarea votului popular. Asa ca minciunica ta nu functioneaza.
      A doua propozitie e un slogan publicitar de prost gust.
      • -5 (9 voturi)    
        Înseamnă că e un președinte neconstitutional? (Vineri, 14 februarie 2020, 22:00)

        constatator [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        ,,Ghinion pentru libtarzi
        bucurie pentru retarzi,,
        Ești de o inteligență rară!
        62,984,828 (46,1%) pentru republicani
    • +5 (7 voturi)    
      Domnule, dezinformezi un public ce este (Vineri, 14 februarie 2020, 22:03)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      sincer interesat de viata dintr-o tara cu adevarat democratica. In procesul de justitie sunt urmatorii actori: judecatorul, procurorul, avocatul apararii si juratii. Am fost jurat de mai multe ori, atat in cauze civile, cat si criminale. Cand poate Trump sa intervina?! Cand suntem sechestrati pentru deliberare?! Pai daca ar deschide usa, care sta incuiata pana batem noi in ea sa fie descuiata pentru ca s-a ajuns la verdict (sau nu!) ar fi arestat pentru "obstruction of justice". Si cu cine ar vorbi?! Ca jurat nimeni si nimic nu-mi poate schimba decizia mea. E poate singurul moment din viata cand te simti stapanul lumii.
  • +4 (8 voturi)    
    Si inca ceva... (Vineri, 14 februarie 2020, 22:19)

    John M. [utilizator]

    Toate scolile de justitie din tara (law schools) vor prelua subiectul si Trump va iesi (daca mai era nevoie) inca o data foarte sifonat din contactul cu Academia. Cred ca gafa asta va fi tema de casa pentru studentii lui Alan Dershovitz de la Harvard.