VIDEO Donald Trump a fost achitat de Senat, ambele capete de acuzare au fost respinse

de S.J.     HotNews.ro
Miercuri, 5 februarie 2020, 23:29 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: White House
Președintele american Donald Trump a fost achitat miercuri, de către membrii Senatului Statelor Unite, pentru acuzațiile privind abuzul de putere și obstrucționare a Congresului, relatează site-ul postului CNN, citat de Mediafax.

Casa Albă a salutat miercuri achitarea lui Donald Trump la finalul procesului său de destituire, apreciind că acesta este „pe deplin nevinovat” şi denunţând încă o dată o '„vânătoare de vrăjitoare” orchestrată de adversarii săi democraţi, relatează AFP, potrivit Agerpres.

„Preşedintele este încântat să lase în urmă acest capitol de comportament ruşinos al democraţilor şi este hotărât să-şi continue activitatea în numele poporului american în 2020 şi după aceasta”, a declarat într-un comunicat purtătoarea de cuvânt a executivului american, Stephanie Grisham.

Liderul majorității republicane din Senat, Mitch McConnel i-a luat și el apărarea președintelui american, declarând la scurt timp după achitarea lui Donald Trump că democraţii au comis o „eroare politică colosală” prin iniţierea procedurii de destituire, potrivit acelorași surse.

„În momentul de faţă, ei sunt învinşii” şi republicanii sunt „într-o poziţie bună” cu nouă luni înainte de alegerile prezidenţiale, a declarat acesta presei imediat după verdictul dat de Senat.

În schimb, liderul minorităţii democrate din Senat, Chuck Schumer, a declarat că achitarea lui Donald Trump nu are „nicio valoare” deoarece procesul său de destituire nu a fost „echitabil”.

„L-am achitat fără niciun fapt”, a declarat el presei, referindu-se la refuzul senatorilor republicani de a chema noi martori în proces. „Istoria va aminti de o victorie pirică pentru republicanii din Senat, pentru Partidul Republican şi pentru preşedintele Trump”, a spus Chuck Schumer.

La rândul ei, Nancy Pelosi, președinta Democrată a Camerei Reprezentanților a apreciat că Donald Trump „rămâne o amenințare la adresa democrației americane”, acuzând că „„Preşedintele şi republicanii din Senat au făcut un lucru obişnuit din nerespectarea legii”.

Președintele american a fost găsit nevinovat și în cazul celui de-al doilea capăt de acuzare, de obstrucționare a Congresului. 53 de senatori au votat pentru achitarea lui Donald Trump, în timp ce 47 au votat pentru inculparea acestuia.

Senatorii americani au votat pentru achitarea lui Donald Trump în ceea ce privește primul articol din procedura de destituire a acestuia, abuz de putere. În total, 52 de membri ai Senatului au votat pentru achitarea liderului de la Casa Albă, în timp ce 48 au votat pentru inculparea acestuia. Singurul republican care a votat împotriva președintelui Donald Trump este Mitt Romney.

Donald Trump este al 45-lea preşedinte al Statelor Unite şi doar al treilea, după Andrew Johnson în 1868 şi Bill Clinton în 1988, împotriva căruia Congresul a declanşat procedura de impeachment. Richard Nixon a fost aproape de această situaţie, pe care a evitat-o demisionând în 1974.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9565 vizualizari

  • -32 (68 voturi)    
    Putin castiga (Miercuri, 5 februarie 2020, 23:47)

    Ademordna [utilizator]

    Are 9 vieti cartita asta a lui Putin. Daca mai castiga si urmatoarele alegeri vor trebui americanii sa invete rusa.
    • +27 (65 voturi)    
      Americanii o duc bine cu Trump (Joi, 6 februarie 2020, 1:32)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

      Way better decat cu Ubambi, socealistul ala dezaxat!!!
    • +28 (44 voturi)    
      Pana una alta Putin e sub sanctiunile lui Trump (Joi, 6 februarie 2020, 3:31)

      Alex735 [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

      Putin a devenit mai degraba o obsesie decat o amenintare reala la adresa democratiei americane.
      Poate ca si obsesiile de tot felul sunt o amenintare in felul lor..
    • +24 (46 voturi)    
      aceiasi placa stricata... (Joi, 6 februarie 2020, 3:33)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

      ... o auzi de la libtarzi.
      Americanii au crestere record cu Trump, unemployment 50-year low.. uuuuu, FACTS!
      • -22 (52 voturi)    
        auzi? (Joi, 6 februarie 2020, 6:02)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        ma mira ca sunteti foarte multi! De unde sunteti frate ? Omul e un dezastru. Un cocalar expirat, un ticalos fara scrupule. O combinatie intre Vadim si Becali.
        • +14 (34 voturi)    
          Habar nu si cum merge treaba in USA (Joi, 6 februarie 2020, 6:34)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui math_2

          Merge brici!!!
          • -8 (20 voturi)    
            Noroc cu tine, ai opinii (Joi, 6 februarie 2020, 9:53)

            midufi [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

            Justificari, nu prea.
        • +19 (35 voturi)    
          Problema e... (Joi, 6 februarie 2020, 8:10)

          grongobar [utilizator] i-a raspuns lui math_2

          ...ca ceilalti sunt si mai tragici.Demacratii au dus "politcally corectness-ul" la nivel de nebunie nationla.Trump a castigat si probabil va castiga din nou, nu pentru ca e el grozav, ci pentru ca alternativa e jalnica.Crunt faptul ca si americanii au ajuns sa voteze raul mai mic.
          • +1 (15 voturi)    
            Daca Trump e raul mai mic (Joi, 6 februarie 2020, 17:41)

            math_2 [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

            ... prevad un viitor de aur. Si problema este ca alde Veorica nu are vreun impact asupra lumii civilizate dar presedintele Americii are.
            Ce se intampla in America cu armele si cu sistemul de sanatate este absolut SF.
            Presa care il sustine pe Trump nu este departe de Antena3. Exact ca la Gadea, dupa 5 minute te umpli de spume. Chiar si pentru masuri rezonabile au niste argumentatii absolut aberante. La fel si discursul avocatilor lui in ultimele zile. Sfideaza logica si bunul simt.
        • -15 (27 voturi)    
          nu sunt multi (Joi, 6 februarie 2020, 8:53)

          Ciacnoris [utilizator] i-a raspuns lui math_2

          Chiar nu sunt multi. E o bula de nimeni care se vor rahati in pantaloni cand in momentul care bula...nu va exploda. Ci va face fleosc, ca un falus zbarcit.

          In orice caz, nu sunt de acord cu comparatia ta. Daca ar fi fost doar combinatie intre Vadim si Becali ar fi fost bine. Asta poarta sapca la costum si se da cu spray portocaliu pe fata. Macar Vadim era citit si amuzant in dereglarea lui, iar pana si Becali e mai agramat ca Trump.
          • -3 (17 voturi)    
            interesant, dar ce vrei sa spui >. (Joi, 6 februarie 2020, 10:11)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Ciacnoris

            "iar, pana si becacali e mai ...agramat ca trump"

            cu asta sunt de acord, numai ca posibil sa'i fi vrut a zice altcumva.
            vezi, adevarul nu poate fi sucit.:-)
          • -2 (20 voturi)    
            adevar zici (Joi, 6 februarie 2020, 10:12)

            Point [utilizator] i-a raspuns lui Ciacnoris

            sunt 2-3 nimeni care inca mai gandesc cu caputul lor,restul ''orange man bad''.
            si eu sunt uimit de prezenta astora.cum dracu' sa mai te chinui cu cititul altor gazete,cand ai totul la indemana.niste prosti...
            eu de ex,cand vreau sa-mi fac o mica idee asupra unui subiect,intru pe HN.uraaaa

            btw,nu va incordati muschii prea tare,ca vin ei cu alte idei.
            ps.pelosi cica a rupt o copie in fata camerelor.nu trebuia sa pastreze o copie cumva?hehehe
            • -3 (15 voturi)    
              revin (Joi, 6 februarie 2020, 11:17)

              Point [utilizator] i-a raspuns lui Point

              dupa cum se pare pelosi a premeditat-o:
              https://nypost.com/2020/02/05/nancy-pelosi-pre-ripped-pages-of-trumps-sotu-speech-video-shows/
            • -2 (14 voturi)    
              stiri externe (Joi, 6 februarie 2020, 14:04)

              Point [utilizator] i-a raspuns lui Point

              coana merkeloglu a dat cu iataganu-n democratie:
              ''Speaking on a visit to South Africa, Chancellor Merkel said the Thuringia vote had to be reversed - implying that the state election would have to be re-run.''
              adica votati pana iese cum trebuie
              https://www.bbc.com/news/world-europe-51399445

              HN astept cecul
        • -2 (22 voturi)    
          pai iesi din bula.. (Joi, 6 februarie 2020, 9:47)

          Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui math_2

          ... iesi din bula ta baiatu' meu si ai sa vezi mai bine realitatea.
          • -4 (16 voturi)    
            are creierii prastie (Joi, 6 februarie 2020, 12:28)

            omul.rau [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

            lasa-l sa stea in bula lui... ii place cum miroase :)
            • +5 (13 voturi)    
              care bula? (Joi, 6 februarie 2020, 17:46)

              math_2 [utilizator] i-a raspuns lui omul.rau

              Eu nu am pomenit de vreo bula.
              este evident ca nici nu cititi ce scriu ceilalti si ca habar nu aveti ce inseamna si ce se intampla in America. Nu pot sa cred ca acest om de cea mai proasta factura - Donald Trump - are atatia fani in Romania. Foarte probabil sunteti la servici aici pe HN.
        • -3 (11 voturi)    
          Suntem multi (Joi, 6 februarie 2020, 22:01)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui math_2

          pentruca ne bazam pe fapte, nu pe jigniri gratuite. Tu spui " cocalar expirat", " ticalos fara scrupule", etc. Jigniri facute fara nici o baza reala. Din acest motiv sunteti putini, din ce in ce mai putini. Noi ne uitam la faptele lui , la rezultate si spunem ca este un presedinte foarte bun. Si suntem multi, din ce in ce mai multi !
      • -5 (13 voturi)    
        Fake news (Joi, 6 februarie 2020, 12:42)

        pashanu [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Economia scade, e la 2.1% acum, Trump promitea 4% sau chiar 6%. A creat mai putine job-uri decat Obama. Cresterea economica e sub cea a lui Obama. Asta e destinul sau, sa fie in urma celui pe care il uraste profund.

        Industria manufacturiera a pierdut 12 000 de job-uri, industria carbunelui isi continua falimentul, datoria publica a explodat, cheltuielile bugetare s-au umflat spectaculos, scandalurile de coruptie se tin lant, fermierii au fost bagati in faliment de razboiul comercial, investitii zero in infrastructura, taieri masive de la educatie si sanatate, distrugerea legislatiei de mediu in favoarea corporatiilor, distrugerea politicii externe......etc...etc....FACTS.

        Toata lumea rade de acest bufon incapabil, mincinos si corupt. Numai membrii cultului sau se inchina la zeul lor de mucava renuntand la morala, bun simt, logica si ratiune. Cultul lui Trump. Republicanii au pierdut Camera Reprezentantilor in 2018, in 2020 electoratul va sterge pe jos cu ei. Dar membrii cultului continua sa viseze imbatati de propaganda Fox.... si Dragnea o facea cand se hranea zilnic cu mizeriile revarsate de latrina3.
  • -21 (35 voturi)    
    nu conteaza (Joi, 6 februarie 2020, 0:09)

    cucuveauamov [utilizator]

    ii face d. Negulescu un dosar de nu se vede
  • -25 (31 voturi)    
    Sunt impresionat (Joi, 6 februarie 2020, 0:11)

    Lucian Ilea [utilizator]

    din pacate legile Atlantiei sunt clare
    e nevoie de o majoritate de 2/3 avand in vedere ca vb de inalta tradare la liderul lumii asa zise libere:)))
    asa ca o sa insist intr-un film pe youtube sa repete votul
    • -4 (8 voturi)    
      T ai luat minusuri... (Joi, 6 februarie 2020, 10:31)

      MihaiDumitrescu1 [anonim] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      ... intr-o proportie de 7/8 desi nu inteleg de ce... comentariul a fost pertinent .... :)))
  • -27 (49 voturi)    
    Mda (Joi, 6 februarie 2020, 0:51)

    tudor74 [utilizator]

    Trump 2020 ... acum clar castiga urmatoarele alegeri facand pe victima, cum au facut si hotii nostrii alde Dragnea, Nastase, Ghita etc.
    • -13 (23 voturi)    
      Daca se baga Giuliani da (Joi, 6 februarie 2020, 1:17)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      Ii explica lui Trump de abuzurile Justitiei si ale procurorilor si s-ar putea si SUA sa ajunga pe drumurile astorlalti...
    • +2 (28 voturi)    
      Aveai vreo indoiala? (Joi, 6 februarie 2020, 1:18)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      Credeai ca senatul o sa voteze pentru? Ridicol.
  • +30 (52 voturi)    
    In America comunismul izvoreste din scoli (Joi, 6 februarie 2020, 1:37)

    Victor Micea [utilizator]

    Greu de inteles de ce au insistat democratii cu asta - a fost o tampenie de la inceput si s-a incheiat ca atare. Probabil ca nu au avut nici o alta idee si nu au vrut sa accepte evidenta - extremistii de stanga ii duc la fund.
    • -14 (44 voturi)    
      Ce extremisti visezi (Joi, 6 februarie 2020, 2:40)

      CristianRusu [anonim] i-a raspuns lui Victor Micea

      Cei mai radicali de stanga la ei sunt centru dreapta la noi, deci usor cu pianul. Iar Trump chiar e vinovat, a obstructionat ancheta, iar acum scapa datorita majoritatii pe care republicanii o au in senat. Sa ne aducem aminte ca Giuliani, avocatul lui Trump si om cheie in incercarea de mita in Ucraina, le plangea de mila PSDistilor "persecutati" de DNA https://www.theguardian.com/us-news/2018/aug/28/rudy-giuliani-romania-letter-corruption
      • +4 (28 voturi)    
        Oare? (Joi, 6 februarie 2020, 7:05)

        feisbuk [utilizator] i-a raspuns lui CristianRusu

        Sanders centru dreapta?
        Sanders a fost mult timp independent de Vermont fiindca vederile lui sunt mult prea exotice pentru democrati.

        Trump a dus DNC spre stanga iar acum in pole position sunt Sanders si Warren. AOC este o voce cu priza la tineri iar pentru aceasta Obama nu a fost suficient de stanga.

        Dezastrul din Iowa (Sanders castiga si NH) va fi urmat de schimbarea din mers a regulilor jocului alegerii candidatului DNC. Nu este exclus sa o revezi direct pe Madam Clinton direct la Conferinta Nationala, sarind peste primare. Deocamdata se pregateste terenul pentru largirea numarului de candidati eligibili, pentru a face loc lui Joe Biden (Clinton 2.0) sau macar lui Bloomberg. Buttgieg alearga pe acelasi culoar cu Joe dar asta e mai tanar si este o prada usoara pentru Trump.

        Democratii au dus nivelul discutiilor mult spte stanga si asta are priza la electori. Sanders o sa fie iar pacalit de DNC ca este o rusine pt ei.

        Daca ai observat, noul public al democratilor sunt cei foarte saraci si cei foarte bogati (astia din urma vor tot felul de loopholes pentru pastrarea averilor - ei merg pe traditionalii candidati democrati gen Clinton Hillary, Biden, Bloomberg). Soros a anuntat ca baga o gramada de bani pentru salvarea democratiei.
        • -7 (19 voturi)    
          si acum, in palavramentu' american (Joi, 6 februarie 2020, 10:23)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui feisbuk

          este tot independent.
          este omul lui soros in politica americana.
          vesnic catindat.
          in primarele din iowa a iesit pe locul doi, iar cel de care urla pielosi ca e teama lui trompa, alde geo bidon, si el tot socealist clintonist internationalist, abia a trecu de cinspe procenturi.
          pd american, de la carter in jos, a incetat sa mai fie de centru dreapta. era pe vremea lui kennedy. dar, nici carter n'a fost pe gustul trendului demokkat al vremii, ca nu l'au mai sprijinit pt. un al doilea mandat.
          era clintoneasca l'a dus langa laburismul lui tony blaig, ca astazi, alde sanders, jumara, geo bidon, pielosi, sa'l duca in randul partidelor neomarxiste, globaliste, asa zis progresiste.
          pana si chinejii sunt mai de dreapta. :-))
      • +1 (21 voturi)    
        Sunt ultra extremisti de stanga ! (Joi, 6 februarie 2020, 9:57)

        Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui CristianRusu

        Ce parere ai de Antifa ? Dar de Bernie Sanders care-l face invidios si pe Nea Nicu ?!
        Si totul se trage din colegii si universitati care au devenit locuri de propaganda comunista si de spalare la creier. Stalin ar fi foarte multumit.
    • +22 (44 voturi)    
      Asa este (Joi, 6 februarie 2020, 3:31)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Victor Micea

      S-a terminat cum era logic.Democratii au pierdut deja prezidentialele urmatoare , poporul american a castigat.Go America!
      • -18 (36 voturi)    
        Traiasca medicamentele compensate! (Joi, 6 februarie 2020, 6:05)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

        Geniul Americii de Nord va infrange! NRA stie de ce. La St. Petersburg se munceste 24/24.
        • -2 (18 voturi)    
          ironia prostacului (Joi, 6 februarie 2020, 12:17)

          omul.rau [utilizator] i-a raspuns lui math_2

          Trump v-a taiat compensatele introduse de Obama. La munca, loazelor, nu mai stati cu mana intinsa!
    • -14 (34 voturi)    
      Este evident de ce (Joi, 6 februarie 2020, 3:49)

      Ciacnoris [utilizator] i-a raspuns lui Victor Micea

      Pentru ca au vrut sa-i strice imaginea, stiau si ei ca nu or sa dea la cap. Ce comunism in scoli visezi in SUA? Ce extremisti de stanga in SUA? Te-ai holbat la toata hoarda de propagandisti dreptaci din SUA de pe YouTube si te-au spalat pe creier. Pariez ca te si crezi vreun expert politic acuma.

      Ti se pare ca sistemul justitiei din America a fost just in vreun fel? E un jeg total.
      • -13 (21 voturi)    
        ai un vot de la mine (Joi, 6 februarie 2020, 6:06)

        math_2 [utilizator] i-a raspuns lui Ciacnoris

        Mi-a placut de tine de cand am aflat ca nu mananci miere, ci direct albinele!
        • -4 (32 voturi)    
          astia sunt romani ?? (Joi, 6 februarie 2020, 7:11)

          math_2 [utilizator] i-a raspuns lui math_2

          astia care scriu si voteaza aici. Acum au trecut de la PSD la Trump ?? Chiar nu inteleg ce se intampla.
          Cred ca propaganda rusofona e cea mai plauzibila. Oamenii sunt la servici. Ce fel de om trebui sa fii sa il admiri pe dobitocul asta?
          • -10 (22 voturi)    
            nebunie totala (Joi, 6 februarie 2020, 8:47)

            Ciacnoris [utilizator] i-a raspuns lui math_2

            Mi se pare amuzant ca postacii pro-trump cred ca rusia e sfanta, ba chiar si o apara., desi stiu clar istoria noastra cu tara aia infecta si de ce sunt Rusii capabili. Se zvarcolesc strabunicii lor in mormant cand ii aud. Absolut penibile primatele astea.
            • -3 (25 voturi)    
              Rusia e un shithole country. (Joi, 6 februarie 2020, 9:32)

              Lok [utilizator] i-a raspuns lui Ciacnoris

              Nu are putere militara nu are putere financiara, nu are putere de Inteligenta. Au ceva nucleare expirate. Rusia nu sunt sigur daca exista pe harta politica a lumii.
              • +1 (21 voturi)    
                Cred ca esti tanar (Joi, 6 februarie 2020, 10:55)

                John M. [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                si furios pe neputinta ta de a intelege lumea.
              • -3 (11 voturi)    
                lasa-l ca mai mult nu poate (Joi, 6 februarie 2020, 12:47)

                c2 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                neuronul lui bleg nu poate sa priceapa ca omul logic are scarba si de putin si de corectitudinea politica si de prosti

                omul logic si educat doreste libertate individuala si economie de piata!
            • -4 (12 voturi)    
              Mai copile, nu stiu de ce in mintea voastra (Joi, 6 februarie 2020, 14:01)

              AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Ciacnoris

              Trump = Rusia si o postare pro-Trump(sau anti democrati) este egala cu o postare Pro-Rusia.
              Sa va desenez faptul ca a avtu loc o ancheta de doi ani in urma caruia zero/nada/nilch/nula? Ca dosarul pe care s-a bazat ancheta era platit de democrati?
              • +7 (13 voturi)    
                argumentul asta... (Joi, 6 februarie 2020, 17:52)

                math_2 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

                ... este la fel de imbecil precum asta :"presedintele Ucrainei a declarat - NO PRESSURE"
                Trebuie un IQ de one digit ca sa crezi asa ceva.
                • -5 (11 voturi)    
                  Copile, numara-ti proprii digiti (Joi, 6 februarie 2020, 20:59)

                  AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui math_2

                  Si spune-mi cu cuvintele tale de ce ancheta lui Mueller s-a terminat cu zero probe in favoarea "colllusion" cu rusii si doar cu niste acuzatii vagi de "obstructie" . Hai zi, i-a fost rusine lui Mueller sa gaseasca probele? Negi ca dosarul initial era o facatura de la cap la coada?
                  • -1 (3 voturi)    
                    raspandaculeeee (Joi, 6 februarie 2020, 23:24)

                    math_2 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

                    termina cu minciunile. Fara propaganda rusofona nici Dragnea nici Boris Johnson nici Trump nu castigau neam de nmeamul lor alegerile. Ca iti palce de Trump mai treaca-mearga ... nu toti avem aceeasi educatie....dar sa nu vezi asemarea intre propaganda lui Trump si a pesedeului e de neiertat.
                    • 0 (0 voturi)    
                      propaganda ruseasca (Vineri, 7 februarie 2020, 14:45)

                      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui math_2

                      faceti voi, astia care vreti sa ne faceti sa credm ca rusii sunt peste tot.
                      nu, rusii nu sunt in america, sunt doar in incercari. si se fac de ras.
                      america este spaima lor.
                      in ioropa sunt sefi.
      • +9 (31 voturi)    
        Profesorii sunt comunisti (Joi, 6 februarie 2020, 7:42)

        soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui Ciacnoris

        pentru ca sunt saraci si tinuti in dependenta de buget ca la noi. Adolscentii si agednda lgbtqr+ fac legile in educatie: egalitate in saracie, prostie si sex dezlantuit!
        • -8 (26 voturi)    
          ce? (Joi, 6 februarie 2020, 8:55)

          Ciacnoris [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

          Nimic din ce ai zis nu are sens. Ai pus botul la primul rahat iesit in cale cred.
          • -1 (3 voturi)    
            ceva e putred aici (Joi, 6 februarie 2020, 23:26)

            math_2 [utilizator] i-a raspuns lui Ciacnoris

            uite ce aberatii scrie si ce voturi primeste baiatul de mai sus. Cred ca e cazul sa ma retrag.
    • +5 (9 voturi)    
      Ceea ce izvoreste din scoli (Joi, 6 februarie 2020, 21:37)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Victor Micea

      din colegii, facultati, universitati, mediu academic-e puterea adevarata a Statelor Unite. SUA este forta motrice a lumii datorita lor.
  • +9 (43 voturi)    
    hai cu inca un mandat.. (Joi, 6 februarie 2020, 3:31)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    sa curga siroaie de lacrimi de la sjw internetului..
    • +4 (10 voturi)    
      nu e de mirare ca.... (Joi, 6 februarie 2020, 19:42)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      cei care se trag din gunoaie umane sa simpatizeze cu escroci psihopati....
  • +1 (31 voturi)    
    La ei . . . (Joi, 6 februarie 2020, 4:35)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . ca la noi!
    • -2 (16 voturi)    
      De aia (Joi, 6 februarie 2020, 9:38)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Salut, Vali!

      Pentru ca si la ei este afectata calitatea electoratului.
      Procesul de asimilare si educatie in spiritul valorilor fondatoare ale SUA a noilor veniti in America este pur si simplu coplesit de valurile imense de imigranti pe care SUA le primeste.
      Noii veniti sunt cu foame in gat si nu sunt interesat de democratie, valori, civism.
      Ce democratie reala au vazut e in Africa, in Mexic, in India sau in China? Doar puterea pumnului si a banului(coruptie), nu valoarea argumentului.
      De aceea, pe masura ce acesti oameni isi iau cetatenie americana si capata drept de vot, calitatea civica si morala a electoratului scade, principiile si istoria marete ale Americii sunt uitate, daca au fost vreodata cunoscute si apreciate de acesti imigranti, de aici si valoarea scazuta a politicienilor alesi de acesti alegatori usor de mintit sau usor de castigat cu promisiuni minime, de natura in materiala in primul rand (un fel de ulei si zahar a la americain).
      Si de aici incolo, da, pare ca noi am mai vazut acest film. :))
  • -2 (18 voturi)    
    Era asa de evident ca nici nu e o stire. (Joi, 6 februarie 2020, 8:35)

    Lok [utilizator]

    .
  • +4 (24 voturi)    
    Democratia americana are Trump-ele legate (Joi, 6 februarie 2020, 9:01)

    CezarN [utilizator]

    Si de aceea pare incapabila sa nasca adevarati presedinti care sa-si asume atat soarta poporului american cat si pe cea a planetei. Caci, oricat si-ar dori americanii o politica "America first" nu pot fugi de responsabilitatile globale pe care si explicit si implicit le au in calitatea sa de imperiu global. Iata, spre exemplu, ultimul mare presedinte american (Ronald Reagan) a reusit atat pe plan intern cat si pe plan extern, punand cruce zidului Berlinului si URSS.
    Din pacate, egoul urias al actualului presedinte nu mai lasa loc in cutia sa craniana si ratiunii, sau sfaturilor pertinente ale specalistilor, sau discutiilor sincere cu principalii aliati si prieteni ai SUA.

    SUA nu este un imperiu dur, bazat in primul rand pe forta armata, pe cuceriri, exploatare si represalii. America este un imperiu soft, este sau a fost in primul rand un set de valori la care mintile luminate de pe toata planeta au achiesat de buna voie. Si, in masura in care aceste minti luminate au ajuns la conducerea tarilor lor ele si-au aliniat tarile cu valorile si principiile SUA, acestea din urma sprijinindu-le politic, militar si econimic, facand afaceri si profit din aceste aceasta relatie. Atat de admirata era si, sper, mai este America, imperiul american incat isi permite chiar luxul de a pleca dintr-o tara atunci cand se cere caci tot timpul au fost si mai sunt pe Terra popoare care sa-i astepte pe americani. De aceea si de aici izvoraste responsabilitatea pe care SUA o au fata de planeta. De aceea si de aici izvoraste penibilul si nocivitatea pentru SUA a reactiei Senatului la procedura de impeachment. Caci sa inchizi un caz fara a audia martori, fara nici cea mai mica dezbatere, punand pumnul in gura opozitiei doar pentru ca poti este ceva din care si dictatorii africani au ce invata. Este ceva demn de "CEILALTI", nu de prietenii si de admiratorii actuali ai SUA, prieteni care, daca lucrurile vor continua dupa acelasi sablon, se vor impuțina si imPUTINa.
    God bless America!
    • -1 (25 voturi)    
      Hai ca ai dat-o in bara la sfarsit ! (Joi, 6 februarie 2020, 10:03)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Acuzatiile au fost politice de la un cap la altul. Totul a inceput de pe vremea lui Obama care a pus FBI-ul sa-l urmareasca, vezi doamne sub pretextul ca este omul rusilor. Acest lucru s-a dovedit neadevarat, iar directorul FBI a trebuit sa demisioneze.
      Pentru democrati si stanga in general, democratia e buna numai cand castiga ei.
    • 0 (22 voturi)    
      hoho ! (Joi, 6 februarie 2020, 10:45)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      si Reagan a fost hulit de presa de bine, la fel ca trompa azi.
      ba mai rau, se luau si de Nancy nu numai de el.

      dar, era alta lume atunci, a avut cu cine sa colaboreze, atat in ioropa, cat si cu rusii. gorbaciov a fost un reformator, putina este un autocrat, un patizan al refacerii rusiei, macar la ce era pe timpul imparatilor.
      si lui Ronald i'au iesit fiindca venea dupa Nixon. Nixon a fost cel cu doctrina ce'i poarte numele. a continuat si a dus la saracirea si slabirea rusiei.
      in ioropa era o doamna de fier la londra, si un politician bun, neatins de aripa kremlinului, la bonn.
      azi, cu ce e in ioropa si rusia, vai si amar. ioropa a ajuns back yard ul rusiei, cu m&m.
      nato tinde spre paragina, cum era rusia si tratatul de la vasovia pe vremea lui gorby si Reagan.
      comparand cu presedinte ce au stat in casa alba intre rr si dt, adica bushii, clintonii si o'abanana, trompa este o clasa peste.
      america a redevenit temuta. pe timpul lui o'banana rusii au dat inn siria, apoi in crimeea si tot veneau spre vest, pana la niprul odata cu trompa, s'a oprit si inaintarea lor.

      trompa nu e ca Kenedy, Nixon sau Reagan, dar e un continuator. fatza de oferta politica a demokkatilor, dar si a respublicanilor, este o treapta mai sus. cel putin.
      mit romney, cel ce a votat impotriva lui trompa, a fost un contracatindat la presedentie, daca nu ma insel chiar in cursa cu trompa. are niscai ranchiuna.
      se pare ca e nemultumit ca respublicanii au hotarat sa mearga cu trompa, fara sa organizeze primare.
      asta a starnit o leaca de nemultumire si printre respublicani, ca s'ar mai fi oferit unii sa catindeze...

      nasol e ca, si de o parte, si de alta, oferta este trecuta de saptezeci de ani. ma refer la oferta serioasa.
    • -4 (18 voturi)    
      corect (Joi, 6 februarie 2020, 10:57)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      trebuiau audiati toti martorii, de ambele parti. adica, primul martor trebuia sa fie hunter biden, caci cu el a incput.
      daca ar fi existat cat de cat, o urma de blat, spaga, in afacerile din ukraina, atunci si ce'ar fi spus alti martori, cum ca da, trompa a cerut ancheta, ar fi fost in favoare, nu in defavoare lui trompa.
      ar fi fost in defavoare lui pielosi, caci ea si ai ei au vrut sa acopere un caz de coruptie.
      de fapt, nu de hunter sau gio bidon le pasa lor, ci de jocul politic, constienti ca nu pot oferi un catindat care sa'l bata pe bune pe trompa, mai ales dupa trei ani de guvernare beneficca tzarii, de prosperitate.
      si au dat'o in bara rau de tot.
      caci mai rau s'au infundat, ceea ce s'a vazut in iowa. sa vedem cum vor decurge alegerile lor primare, cand deja au pornit cu scandal, cu acuzari reciproce, intre echipele catindatilor, de frauda la sectie de votare.
      • +2 (4 voturi)    
        Nu era necesara (Joi, 6 februarie 2020, 22:26)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        audierea lui Hunter Biden. In Ucraina este deschis dosarul, ancheta continua. Ar fi mintit acest Bidan la audiere in Congres. Sa asteptam rezultatul din Ucraina. Acolo se va afla coruptia familiei Biden. Cat pe ce sa puna democratii ca si candidat la prezidentiala un corupt !
  • +15 (35 voturi)    
    bun (Joi, 6 februarie 2020, 10:30)

    c2 [utilizator]

    democratia capitalista clasica a castigat inca o data in fata hoardelor de prosti: progresisti, socialisti, putinisti, nationalisti si activisti de tot soiul.

    liberum forum!
  • +1 (25 voturi)    
    Nevinovat ca Dragnea (Joi, 6 februarie 2020, 12:27)

    pashanu [utilizator]

    Achitat in urma unui proces mascarada fara martori in care republicanii lasi au inchis ochii la dovezi. Fostul candidat prezidential republican Romney este singurul cu coloana vertebrala care a votat pentru demitere si a recunoscut ca Trump e vinovat.

    Today the Republican Party has died. It has been replaced by a soulless beast that cares about neither the people nor the planet.
    https://www.nj.com/opinion/2020/02/today-the-republican-party-has-died-former-gop-candidate-says.html

    Partea buna e ca peste cateva luni dezastrul va lovi acest partid corupt si imoral, va pierde Senatul si Trump va pleca acasa, pardon la puscarie ca multe dosare asteapta pierderea imunitatii.

    La ora actuala democratii conduc in sondaje si Trump pierde alegereile in fata primilor 4-5 contracanditati democrati.
    • -2 (16 voturi)    
      That's not true, bre cnn de la antena3! (Joi, 6 februarie 2020, 15:20)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui pashanu

      Daca nu traiesti in SUA,nu te mai lansa in aprecierea unor statistici!
      Remember,Trump won the elections in a land slide!
    • -3 (15 voturi)    
      as da orice sa iti vad fata dupa alegerile (Joi, 6 februarie 2020, 17:17)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui pashanu

      din toamna din US.
      Vad ca multi ati inghitit cu carlig cu tot povestea cu Trump= omul rusilor, Trump- needucatul, Trump- vinovatul pentru orice vina poate fi inventata.