Erdogan: Planul lui Trump pentru Orientul Mijlociu este „absolut inacceptabil”

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 29 ianuarie 2020, 12:56 Actualitate | Internaţional


Trump Erdogan
Foto: Flickr
​Președintele turc Recep Tayyip Erdogan a calificat miercuri drept „absolut inacceptabil” planul de pace propus de Donald Trumo pentru Orientul Mijlociu, care prezintă Ierusalimul drept „capitala indivizibilă a Israelului”.

„Ierusalimul este sacru pentru musulmani. Planul de a da Ierusalimul Israelului este absolut inacceptabil. Acest plan urmărește legitimarea ocupației israeliene”, a declarat Erdogan, potrivit agenției de stat Anadolu, citată de AFP.

Donald Trump a prezentat, marți, stând alături de premierul israelian Benjamin Netanyahu, ”o soluție realistă privind două state” pentru a rezolva conflictul israelo-palestinian, care ar condiționa nașterea unui stat palestinian de ”respingerea clară a terorismului”. Trump a mai spus că Ierusalimul va rămâne ”capitala indivizibilă a Israelului” și a propus crearea statului Palestinian cu capitala în estul Ierusalimului. Trump evocă o șansă istorică pentru palestinieni de a obține un stat independent.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1354 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    Sacru? (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 13:02)

    BEDE [utilizator]

    Istoric, Ierusalimul era "sacru" pentru evrei și era capitala lor cu mai bine de un mileniu înainte de Mahomed. Așa că, pentru care e mai sacru?
    O fi inacceptabilă propunerea lui Trump, se poate. Doar până acum au fost nu mai știu câte propuneri de pace, care toate au fost inacceptabile. Poate o fi acceptabil ca evreii să plece definitiv de acolo sau ca isalmiștii să-i masacreze pe toți evreii...
    Nu cred că se va rezolva nici acum problema.
    Ultimul cuvânt îl are Mesia.
    • -2 (6 voturi)    
      Mesia? (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 19:16)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Desigur, este o Speranta, dar ce este de facut pana ATUNCI?

      Asta in afara de faptul ca eventualul Mesia este asteptat din TREI puncte de vedere DIFERITE...!

      La fel de Adevarat este ca Mesia NU prea are nici un motiv sa se grabesca, caci EL este plasat undeva intr-un Timp Nedefinit....!

      Si atunci?
      • -2 (2 voturi)    
        Timp nedefinit... (Joi, 30 ianuarie 2020, 8:12)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        Așa este, Mesia nu a spus când va veni. Dar va veni la timpul Lui. ȘI Mesia este Isus, numai că majoritatea dintre evrei nu vor să-L recunoască.
    • +3 (3 voturi)    
      Israelienii sunt o natiune laica din (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 21:29)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      1948, nimic in comun cu "Evreii" din Bible...
      • -2 (2 voturi)    
        Sunt de mai multe feluri (Joi, 30 ianuarie 2020, 8:11)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

        Da, sunt și laici, dar sunt și religioși.
        Nu sunt toți la fel.
        Sunt și evrei care le spun celor din Israel să renunțe definitiv...
  • -2 (10 voturi)    
    rar, dar (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 13:03)

    NOTORIOUS [utilizator]

    mai are si erdogan dreptate ...
    • -4 (4 voturi)    
      Asta e... (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 21:12)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui NOTORIOUS

      Asta e, ca nici cu asta nu are dreptate.
  • -1 (7 voturi)    
    Cum siiitii si sunitii lupta pentru suprematie (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 14:13)

    xolv [utilizator]

    nu cumva sa revina Problema Orientala dupa 100 de ani de liniste si
    500 de pace in Europa
    • +1 (5 voturi)    
      A fost dintotdeauna (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 14:46)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      Poate doar că după primul război mondial și în timpul războiului rece a fost on ice... Dar, altfel, se vede că nu s-au schimbat acela nații și tot aceleași apucături au.
  • +4 (10 voturi)    
    Pace relativa... (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 17:25)

    strungarul [utilizator]

    Ierusalimul este capitala Israelului de peste trei mii de ani, de la imparatul David.
    Turcia cu Erdogan nu pot fi sub nici o forma deacord; ei nu cred in Biblie, iar Coranul nu invata nimic despre Ierusalim cum ca ar fi ceva ..sacru pentru ei.
    Da, Crestinii si evreii doresc si au motive si interese ca Ierusalimul sa fie sub patronajul Israelului mai bine decat al musulmanilor.
    Sigur ca va fi respins, dar si noi crestinii si Evreii i-L asteptam pe Mesia!!
    • +3 (3 voturi)    
      Israelul e din 1948; e laic, secular. (Miercuri, 29 ianuarie 2020, 21:23)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui strungarul

      miscarea LGBTQI are un festival notoriu la Tel Aviv; casatoriile homo si lesbi sunt fapt obisnuit intre cetatenii/ele Israelieni/e.
      • -2 (6 voturi)    
        paradox (Joi, 30 ianuarie 2020, 8:01)

        strungarul [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

        Paradoxal, asa se intampla!
        Cu toate acestea Biblia are draptate todeauna.
        Mesia va veni fara nici o indoiala si va restaura constiinta poporului nu inainte de a judeca pacatele poorului Sau!
        • +2 (2 voturi)    
          totul e politic, nu religios; (Joi, 30 ianuarie 2020, 17:58)

          Namaste [utilizator] i-a raspuns lui strungarul

          colonialism Israelian, hegemonism regional, militarism paroxistic, rasism, apartheid intensificat, genocid practicat de Israel 24ore/7zile din 1948 pana acum, non-stop, contra poporului Palestinian fara aparare.
          Solutia e politica, palestinienii o cunosc perfect.
          "Deal-ul" este inacceptabil.
          Libertatea, suveranitatea, independenta Palestinei si revenirea tuturor refugiatilor Palestinieni sunt absolut Non-negociabile!