​​VIDEO Climă: La Davos, Trump i-a criticat pe „profeţii sfârşitului lumii”, în faţa Gretei Thunberg

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 22 ianuarie 2020, 0:25 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: Flickr/ Gage Skidmore
Confruntarea era anunţată şi a avut loc, prin discursuri interpuse: preşedintele american Donald Trump i-a criticat marţi, la Davos, pe „profeţii sfârşitului lumii” din cauza climei, sub ochii tinerei activiste pentru mediu Greta Thunberg, relatează Agerpres citând AFP.

„Trebuie să îi respingem pe eternii profeţi ai sfârşitului lumii şi predicţiile lor despre Apocalipsă”, a declarat Donald Trump în faţa elitei economice şi politice globale, reunită în această cochetă staţiune de schi din cantonul Grisons din Elveţia, în prima zi a celei de-a 50-a ediţii a Forumului Economic Mondial (WEF).

În faţa preşedintelui american, un climatosceptic declarat, s-au aflat numeroşi patroni şi politicieni importanţi, dar şi tânăra activistă pentru mediu Greta Thunberg, invitată pentru al doilea an consecutiv la Davos.

Greta Thunberg a deschis în după-amiaza zilei de marţi o sesiune de discuţii al cărei titlu este fără echivoc: „Evitarea Apocalipsei climatice”.

Câteva ore mai devreme, ea i-a criticat pe importanţii patroni şi politicieni prezenţi la Davos: „Clima şi mediul sunt un subiect de actualitate astăzi”, dar, „în practică, nu s-a făcut nimic (...), emisiile de CO2 nu au scăzut”, a declarat ea.

În schimb, Donald Trump, într-un discurs dedicat în mod clar electoratului său, a lăudat abundenta producţie de hidrocarburi şi independenţa energetică a Statelor Unite, fără să evoce însă niciodată subiectul energiilor regenerabile.

Aflat deja în campanie pentru a fi reales în noiembrie şi cu câteva ore înainte de debutul procesului său de destituire la Washington, despre care a spus că reprezintă „o farsă”, Donald Trump a enumerat la Davos, pe un ton uniform, performanţele mandatului său în ceea ce priveşte creşterea economică şi înfiinţarea de noi locuri de muncă în Statele Unite.



La fel ca în timpul primei sale participări la Davos din 2018, liderul de la Casa Albă a reafirmat politica denumită „America First”, salutând armistiţiul semnat săptămâna trecută în războiul comercial chinezo-american. „Vremea scepticismului a trecut, companiile revin din nou în număr mare în Statele Unite”, a insistat preşedintele american.

Liderul de la Casa Albă va avea la Davos întâlniri cu preşedintele Comisiei Europene, dar şi cu preşedintele irakian, la puţin timp după asasinarea în Irak a unui influent general iranian de către forţele militare americane.

Rămâne de văzut ce atenţie vor acorda decidenţii economici reuniţi la Davos în privinţa climei.

Într-o anchetă recentă a PwC realizată pe un grup de aproape 1.600 de patroni, schimbările climatice nu figurează în topul primelor 10 ameninţări pentru economia mondială pentru anul 2020, apărând doar pe poziţia a 11-a.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7515 vizualizari

  • -3 (29 voturi)    
    Pai nu e normal sa nu scada? (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 3:03)

    Dalinar [utilizator]

    Atata vreme cat Absolut orice se pretinde ca e green si renewable, utilizeaza combustibili fosili ca sa fie produs!!!
    • -11 (15 voturi)    
      Articol din... (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 4:26)

      ap101 [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      The Guardian, 2004

      Citez “Climate change over the next 20 years could result in a global catastrophe costing millions of lives in wars and natural disasters..
      A secret report, suppressed by US defence chiefs and obtained by The Observer, warns that major European cities will be sunk beneath rising seas as Britain is plunged into a 'Siberian' climate by 2020. Nuclear conflict, mega-droughts, famine and widespread rioting will erupt across the world.”
      • -2 (10 voturi)    
        Așa-i! (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 12:20)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui ap101

        Ce ar fi să te duci să vizitezi chiurile nfilor poerturi ale lumii și să vezi cu ochișroii tăi că nivelul apei e tot acolo ude era cu secole în urmă când au fost ele construite?

        În 2008 „savanții” de la IPCC propovăduiau într-un documentar viral în epocă al CBS că cel puțin juma' de Manhattan va fi sub ape până în 2015 și că pasajul nordic din Canada va deveni la fel de navigabil ca Bosforul. 2015 a trecut demult. Manhattanul e tot acolo. L-am văzut eu. La fel cheiurile Londrei. Iar pasajul nordic e înghețat beton atât vara cât și iarna. Navele ce vor să trecă pe acolo trebuie să învețe să zboare.

        Între timp sunt furtuni de zăpadă în Spania și în sudul Californiei. Astea sunt desigur tot manifestări ale încălzirii globale.
        • -2 (8 voturi)    
          si in franta ... (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 16:37)

          mbananna [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          unde sa pomenit 16 grade C ,temperatura apei in mediterana ! IN MEDITERANA ! taman bine de-o baie , nu speriati lumea , totul e OK!
    • -3 (7 voturi)    
      greta bioenergeta ... (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 16:34)

      mbananna [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      asta merge cu trenu' cu paie , ca sa nu polueze ! cu ce s-o hranii !prea mult e bagata in seama ,n-are decat 3 clase , e izmenita si sclifosita , cred c-a a avut o copilarie nefericita si spera sa faca bani devenind stapana lumii si noi sclavii ei ! e un pericol , feriti-va , planeta stie singura cum sa se apere , asta face de miliarde de ani , greta e o nanosecunda din viata pamantului , un nimic !azi e , maine nu mai e !si nici in istorie nu ramane ,nici macar ca tupeista !
  • -4 (40 voturi)    
    Doamne Îți mulțam! (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 5:00)

    Amerlocu [utilizator]

    Ioi, tare mi-o fost frică că Sfânta Greta își face harakiri aolo în direct în semn de protest pentru blasfemiile lui Trump. Noroc că o putut îndura sărăcuța până la capăt!
  • -7 (19 voturi)    
    A doua oară ? (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 10:46)

    Zagura [utilizator]

    Prin invitarea Gretei la Davos, Forumul Economic Mondial (WEF) a dat în mintea copiilor
  • +3 (11 voturi)    
    Trump a dat in mintea copiilor (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 12:15)

    camik [utilizator]

    Greta e adultul din incapere.
    • -1 (9 voturi)    
      greta , greta, bioenergeta ... (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 16:42)

      mbananna [utilizator] i-a raspuns lui camik

      un copil fara scoala , cu mintea la jointuri , vrea sa vada lumea gratis ... cine se afla in spatele ei si o manevreaza din sfori ?oricum , n-o sa ia nobel-ul niciodata , nu stie precis cum se scrie numele ei , daca ati observat ce greseala a facut cand a completat formularul , o sa ramana in istorie ca cea mai mare farsoare !!!
  • +2 (6 voturi)    
    Greta Thunberg (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 19:12)

    belfast [utilizator]

    https://time.com/person-of-the-year-2019-greta-thunberg/

    Donald Trump
    https://www.bbc.com/news/world-us-canada-40427357