Prințul Harry, prima reacție publică după retragerea din Casa Regală. El vorbește despre "o mare tristeţe"

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 20 ianuarie 2020, 9:31 Actualitate | Internaţional


Printul Harry si Meghan Markel
Foto: pixabay.com
Prințul Harry a avut o primă reacție publică după retragerea din Casa Regală britanică, explicând că a luat decizia cu "o mare tristeţe". Într-o înregistrare video publicată duminică pe contul de Instagram oficial al ducilor de Sussex, el pretinde că de fapt nu a avut de ales, relatează AFP, dpa şi Reuters.

"Decizia pe care am luat-o pentru mine şi soţia mea nu a fost luată uşor", ci după "luni de discuţii, care au urmat unor ani de provocări", explică ducele de Sussex într-un discurs susţinut în faţa invitaţilor la un dineu caritabil de la Londra, scuzându-se că nu a procedat întotdeauna bine.

Palatul Buckingham şi regina Elisabeta a II-a au anunţat sâmbătă că Harry şi Meghan nu vor mai utiliza titlurile de "alteţe regale" şi nu vor mai beneficia de fonduri publice, în cadrul unui acord încheiat pentru a pune capăt crizei declanşate de cuplu după ce a anunţat că vrea să-şi reducă îndatoririle şi să petreacă mai mult timp în America de Nord.

În discursul său de la dineul caritabil organizat de organizaţia Sentebale, Harry a spus că rezultatul final nu a fost cel pe care şi l-a dorit.

"Speranţa noastră a fost de a continua să o slujim pe regină, Commonwealth-ul şi asociaţiile mele militare fără finanţare publică. Din păcate, acest lucru nu a fost posibil", a spus prinţul Harry, care era al şaselea în ordinea succesiunii la tron. "Am acceptat acest lucru ştiind că nu schimbă cine sunt sau cât sunt de dedicat. Dar sper că asta vă ajută să înţelegeţi la ce s-a ajuns, că mă voi retrage din tot ceea ce am cunoscut vreodată pentru a face un pas înainte spre ceea ce sper că va fi o viaţă mai liniştită", a adăugat el.

Potrivit acordului, Harry va rămâne prinţ şi el şi soţia sa îşi vor păstra titlurile de duce şi ducesă de Sussex, într-un moment în care încep o nouă viaţă împărţită între America de Nord şi Marea Britanie, dar nu vor participa la evenimente ceremoniale sau vizite regale.

"Am vrut să auziţi adevărul de la mine, atât cât îl pot împărtăşi, nu ca prinţ, sau duce, ci pur şi simplu ca Harry, aceeaşi persoană pe care mulţi dintre voi aţi urmărit-o crescând în ultimii 35 de ani dar cu o perspectivă mai clară", a mai spus prinţul.

"Regatul Unit este casa mea şi locul pe care îl iubesc. Asta nu se va schimba niciodată. (...) Simt o mare tristeţe pentru că s-a ajuns la asta", a afirmat el. (Sursa: Agerpres)

CITEȘTE ȘI:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8694 vizualizari

  • -8 (18 voturi)    
    nu s-au inteles la ciolan.. (Luni, 20 ianuarie 2020, 10:03)

    Martha Logu [utilizator]

    ... nu stiu cine-i mai baga in seama pe obositii astia.
    • -2 (4 voturi)    
      NU (Luni, 20 ianuarie 2020, 16:27)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      1 - In nici un caz NU este vorba de 'ciolan' ci - in mod evident - un motiv imporyant este elementul genetic !

      2 - Prin urmare, NU trebuie uitat ca nici mamicuta lui - vestita Printesa Diana - NU s-a simtit prea bine in familia Regala, asa incat a alergat dupa "organe" mai putin Nobile....
  • -5 (15 voturi)    
    Harry foarte probabil minte. (Luni, 20 ianuarie 2020, 10:47)

    Rahan5 [utilizator]

    Faze:
    1) Lui Harry ii spune taica-su Charles (pe la 16 ani) ca este adevarat ca nu Charles este tatal lui natural ci ......altul care locuieste tot in Anglia
    .......... si multa lume (influenta) stie.
    2) Pe la 20 de ani Tata Charles ii zice ca s-a consultat cu maica-sa Regina, si ii spune ca dupa Casatorie trebuie sa paraseasca zona Familiei Regale pentru a nu deranja pe Termen Lung Pozitia Monarhiei, (care oricum e si asa subreda).
    3) in 2017 In (mod special) Harry se logodeste cu o negresa din SUA pentru
    ,,a da scuze" sa se poata muta apoi cu totul in Canada / SUA.
    4) ,,Circul cu Public" din ianuarie 2020 se desfasoara ca o Consecinta Finala a acestui Plan care s-a desfasurat pe parcursul a ..........30-35 de ani, cat e varsta lui Harry !
    • +3 (9 voturi)    
      Aha (Luni, 20 ianuarie 2020, 11:24)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Si tu stii asta de unde?
    • +3 (3 voturi)    
      interesant (Luni, 20 ianuarie 2020, 13:51)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      da e posibil sa fie si asta
      dar eu inca cred in varianta femeii care stie ea ce face :)
    • +1 (3 voturi)    
      @rahat5 si halatu'? (Luni, 20 ianuarie 2020, 14:42)

      .Cris.Tian [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      cat e halatu' domle?
    • -1 (3 voturi)    
      N-as prea crede (Luni, 20 ianuarie 2020, 15:08)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Pur si simplu a cedat la presiunile nevestei si ii face pe plac. Nu ar fi primul...
  • -3 (7 voturi)    
    UK (Luni, 20 ianuarie 2020, 11:00)

    hdd [utilizator]

    UK seamănă F mult cu România.
    Lumea vorbește în UK uimitor de cretin la adresa unor adevăruri copleșitoare. La România te aștepți, dar la ei te șochează.

    Harry era asaltat de mii de articole cretine care analizau câți bani publici (mii/zeci de mii de lire sterline) au dat ei:
    - pe frigider
    - în vacanță
    - pe pături
    - pe hârtia igienică etc

    Când ei au la dispoziție fonduri PRIVATE de zeci de miliarde.

    O imensă aberație. Și dacă nu mă credeți, am un singur argument:

    BREXIT.
  • -1 (9 voturi)    
    pe cine intereseaza chestiile astea? (Luni, 20 ianuarie 2020, 11:16)

    qwerasdf [utilizator]

    ...
  • +1 (1 vot)    
    canadienii nu vor (Luni, 20 ianuarie 2020, 13:53)

    Toni_Romania [utilizator]

    https://thehill.com/blogs/in-the-know/478858-poll-most-canadian-taxpayers-dont-want-to-pay-for-prince-harry-and-meghans
  • +1 (1 vot)    
    Altii au patit-o mai rau... (Luni, 20 ianuarie 2020, 17:01)

    Sparafucile [utilizator]

    De pilda Ludovic al XVI-lea n-a putut parasi Casa Regala decit dupa ce s-a suit pe esafod. Si scazuse si in inaltime.