Donald Trump le transmite liderilor iranieni „să nu ucidă protestatarii”

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 12 ianuarie 2020, 18:32 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: Flickr/ Gage Skidmore
Preşedintele american Donald Trump a transmis duminică, prin Twitter, un mesaj către liderii de la Teheran, în care le cere să înceteze „uciderea protestatarilor şi a poporului iranian”, avertizându-i că SUA şi lumea e cu ochii pe ei.

„Spre liderii Iranului - NU vă ucideți protestatarii. Mii de oameni au fost deja uciși sau întemnițați de voi, iar Lumea vă urmărește. Mai important, SUA vă urmărește. Eliberaţi internetul și lăsați-i pe reporteri să circule gratuit! Încetaţi uciderea marelui vostru popor iranian!”, este mesajul lui Donald Trump pentru liderii de la Teheran, potrivit Mediafax.

Președintele american Donald Trump le-a transmis sâmbătă protestatarilor care au participat la manifestațiile organizate în Iran că administrația sa îi va susține în continuare.

"Oamenilor curajoși și care suferă în Iran: V-am susținut încă de la începutul preșidenției mele, iar administrația mea va continua să vă susțină. Urmărim protestele din Iran și suntem inspirați de curajul pe care îl aveți", a transmis liderul de la Casa Albă printr-un mesaj postat pe Twitter.

Grupuri de protestatari au cerut, sâmbătă seară, demisia ayatollahului Ali Khamenei, liderul suprem al Iranului, după ce autorităţile de la Teheran au recunoscut doborârea avionului de pasageri ucrainean.

De asemenea, numeroși de protestatari s-au strâns duminică în Iran, pentru a doua zi consecutiv, scandând lozinci împotriva autorităților, după ce armata iraniană a recunoscut că a doborât din greșeală un avion de pasageri, după ce iniţial au negat că ar fi de vină pentru incidentul aviatic de la Teheran.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4572 vizualizari

  • +15 (37 voturi)    
    adica protestatarii nu sunt poporul? (Duminică, 12 ianuarie 2020, 19:02)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    Nu ma indoiesc ca vor aparea si specialstii in conjunctia coordonatoare ”si” care vor demonstra ca negrul e alb cand vrea Trump.
  • +23 (23 voturi)    
    Are acelasi mesaj si pentru Mohamed Bin Salman (Duminică, 12 ianuarie 2020, 19:32)

    xolv [utilizator]

    sau petrodolarii sunniti au alta rezonanta?
    • +7 (9 voturi)    
      Exact (Duminică, 12 ianuarie 2020, 20:27)

      lemur [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      unii sunt ciumati, alti pretini buni.
  • -2 (10 voturi)    
    Abia astept (Duminică, 12 ianuarie 2020, 19:34)

    Keloo Cooper [utilizator]

    Sa puna zid si la ei.
  • +15 (21 voturi)    
    adica in America reporterii circula gratuit? (Duminică, 12 ianuarie 2020, 19:46)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    Super, chiar nu stiam! Bravo America!
  • +21 (23 voturi)    
    Fain (Duminică, 12 ianuarie 2020, 20:28)

    lemur [utilizator]

    Trump sa ceara acum alegeri libere si drepturi pentru cetateni opresati din Arabia Saudita.
  • +16 (24 voturi)    
    Iranul nu trebuie sa ucida (Duminică, 12 ianuarie 2020, 20:29)

    lemur [utilizator]

    eventual sa aresteze spionii CIA care agita apele.
    • -11 (15 voturi)    
      Exact. Pe Soros! (Duminică, 12 ianuarie 2020, 23:27)

      farty [utilizator] i-a raspuns lui lemur

      Intotdeuna de vina sunt fortele oculte care agita spiritele si nu lasa societatea sa isi continue bunul mers. Corporatistii, Soros... cunoastem povestea!
      • +2 (2 voturi)    
        stim...stim (Luni, 13 ianuarie 2020, 12:45)

        sucar [utilizator] i-a raspuns lui farty

        SUA nu da niciodata lovituri de stat.
  • +13 (19 voturi)    
    Ce ipocrit ! (Duminică, 12 ianuarie 2020, 22:54)

    bestol [utilizator]

    Acum ii pasa de iranieni dupa ce acu cateva zile ameninta sa le bombardeze sit-urile culturale si dupa ce le-a mai bagat niste sanctiuni care le vor face viata si mai grea.
  • +5 (5 voturi)    
    Asa si? What's next? (Luni, 13 ianuarie 2020, 4:27)

    Alex735 [utilizator]

    Ce-o sa le faci?
  • +8 (8 voturi)    
    "Nu-i omorati, (Luni, 13 ianuarie 2020, 10:39)

    John M. [utilizator]

    lasati-mi-i mie ca mai am niste rachete la care le expira garantia"...
    Bufonul se grabeste sa rezolve toate problemele lumii ca anul asta trebuie sa predea diplomatul cu codurile de lansare si tot ce ramane dupa el sunt milioane de semne de intrebare si cateva miliarde de injuraturi in toate limbile pamantului...