VIDEO UPDATE Imagini teribile de la Hong Kong: Polițiștii au fugărit protestatari într-o stație de metrou și au bătut pasageri la întâmplare / Duminică, trenurile spre aeroport sunt suspendate

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 1 septembrie 2019, 9:53 Actualitate | Internaţional


atac al politistilor in metrou
Foto: Captura Twitter
Poliția din Hong Kong a luat cu asalt o stație de metrou, bătând pasagerii în timp ce confruntările dintre forțele de ordine și protestatari urcă la un nivel critic în cel de-al 13-lea weekend de proteste antiguvernamentale, relatează The Guardian. Trenurile care merg spre aeroportul internațional din Hong Kong au fost suspendate duminică, după ce protestatarii au amenințat să perturbe legăturile cu aeroportul, a spus operatorul rețelei majore de transport care desevește statul semi-autonom, potrivit Reuters.

11.37: Tensiunile continuă duminică, în timp ce mii de protestatari au descins pe aeroportul internațional de la Hong Kong, blocând drumuri în încercarea de a atrage atenția lumii asupra luptei lor pentru o mai mare democrație într-un oraș care se confruntă cu cea mai mare criză politică din ultimele decenii.

Lai, în vârstă de 31 de ani, se întorcea acasă de la proteste, era în metrou când garnitura a oprit în stația Prince Edward chiar înainte de ora 23.00, ora locală, sâmbătă seara. A văzut 20 de ofițeri de poliție pe platforma stației când cinci sau șase au intrat în vagon.

”Toți au început să strige ”vin, sunt nebuni”, a spus Lai, care a povestit că polițiștii au început să îi lovească pe toți din vagon.



”Am început să fug. Am văzut cum polițiștii își foloseau bastoanele pentru a lovi aceeași persoană în cap, chiar dacă era în genunchi într-un colț”, a povestit el.




Înregistrările video arată polițiști folosind spray cu piper asupra protestatarilor din tren, fugărindu-i și arestându-i. Unui bărbat îi curge sânge de la cap, alții se îmbrățișau, după ce fuseseră atacați cu spray cu piper.



Într-o declarație, poliția a spus că ofițerii au intrat la stația de metrou pentru că niște protestatari distruseseră un centru pentru servicii clienți și un aparat pentru bilete, precum și pentru că ar fi atacat oameni. Înainte ca poliția să intre în tren, protestatarii s-au certat cu un bărbat care flutura un ciocan, potrivit mass-mediei locale.

Poliția a spus că 40 de persoane au fost arestate.


De asemenea, protestatarii au aruncat cu coctailuri Molotov și au dat foc unei baricade în apropierea unei secții de poliție.

Autoritățile din Hong Kong ar fi tras, de asemenea, sâmbătă, focuri de avertisment pentru a dispersa protestatarii din regiune, care manifestau în pofida faptului că nu au primit autorizație de protest, relatează site-ul agenției Dpa, citat de Mediafax.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















9604 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Păcat... (Duminică, 1 septembrie 2019, 10:29)

    Observator roman [utilizator]

    Am fost de două ori în Hong Kong (un oraș mai reușit decât New York-ul, cu clasă) și m-am abținut să merg în China tocmai ca să nu-mi stric impresia...

    Asta e. China nu are loc de întors. Iar lumea, obișnuită ca orice să fie ”Made in China”, va face implozie...
    • -8 (18 voturi)    
      Hong Kong (Duminică, 1 septembrie 2019, 14:08)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      este China.
      • +2 (4 voturi)    
        Asa-i (Duminică, 1 septembrie 2019, 15:51)

        Jar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        cand ai presedinte pe viata.
      • +2 (6 voturi)    
        si Moscova e tot China, Mazetov (Duminică, 1 septembrie 2019, 17:53)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Numai ca mai dureaza un pic.
  • +8 (12 voturi)    
    fara cuvinte (Duminică, 1 septembrie 2019, 10:57)

    g01an [utilizator]

    este destul de clar si evident ce se intampla. asa a inteles Beijingul sa transeze problema.

    doar ca imbecilii nu realizeaza ca asa doar amplifica revolta din ce in ce mai justificata a oamenilor.
  • -15 (25 voturi)    
    pai (Duminică, 1 septembrie 2019, 11:17)

    cucuveauamov [utilizator]

    cand arunci cu sticle incendiare in politie, meriti chiar mai multa cafteala. #rezistentii de Hong Kong par insa mai antrenati decit cei cu burtica de la noi (Ceusescu, Angi, Dide & co)
    • +7 (9 voturi)    
      Parca am mai auzit !!! (Duminică, 1 septembrie 2019, 12:47)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Erau uni pe care ii prinsese jandarmi cu sticle incendiare in porbagaj(10.08.2018) , o jandarmerita paralizata ............... CE SA CONFIRMAT ? NIMIC .
      Ps ” MANIPULARE BOLSEVICA (internationala)
      • 0 (6 voturi)    
        marturisesc (Duminică, 1 septembrie 2019, 16:43)

        cucuveauamov [utilizator] i-a raspuns lui sipu

        ca mai rar am vazut atatea greseli concentrate in cateva cuvinte: "Erau uni pe care ii prinsese jandarmi". Un pesedist rusofil ciumat rosu ar fi spus: "erau unii pe care ii prinsesera jandarmii"
        • +1 (3 voturi)    
          Bravo (Duminică, 1 septembrie 2019, 21:56)

          sipu [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

          Ma bucur ca ai prins idea .
        • +1 (3 voturi)    
          Eu as reformula astfel (Duminică, 1 septembrie 2019, 21:59)

          cucurveauamov [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

          "Erau unii pe care alti jandarmi ii prinsesera cu ..."
    • +4 (12 voturi)    
      :))))) (Duminică, 1 septembrie 2019, 12:54)

      I [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      nu te duci tu in china sa nu mai poluezi pe aici? daca tot iti plac asa tare. Fripturistule!
    • +5 (9 voturi)    
      Ceva pozitiv... (Duminică, 1 septembrie 2019, 13:15)

      mamaika [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ... nu-ti trece prin minte? Ca ne-am cam saturat de tine!
    • +3 (9 voturi)    
      Da ... (Duminică, 1 septembrie 2019, 13:51)

      BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Merită încă un nou măcel ca-n '89 în Piața Tiananmen ... Cum au ei tupeul să se revolte împotriva Partidului Comunist Chinez care vrea doar binele poporului chinez ... Niște spălați pe creier de propagandă imperialistă britanică ... Auzi tu democrație, domnia legii ... Când poți să ai lideri eterni precum Winnie the Pooh, pardon Xi Jiping ...
    • -1 (5 voturi)    
      Postare de postac bolshevik (Duminică, 1 septembrie 2019, 17:28)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Pasol nahuia bre!
  • +6 (12 voturi)    
    Dejavu” (Duminică, 1 septembrie 2019, 12:26)

    sipu [utilizator]

    Reteta este patentata” BOLSEVICI nu se dezmint
  • +7 (9 voturi)    
    nu se poate (Duminică, 1 septembrie 2019, 12:53)

    I [utilizator]

    nu vor aia comunism, cu saracie, cu pile, cu tembelism oficial? nu pot sa cred! sa vina in Romania ca noi suntem fani inraiti.
  • +4 (6 voturi)    
    Greu,greu...cand pun comunistii gheara (Duminică, 1 septembrie 2019, 20:21)

    persuasiv [utilizator]

    greu sa scapi.Bietii oameni,n-au nici o sansa .Pana acum i-a mai ajutat vocea comunitatii internationale.Da' nici asta nu mai tine mult.
    • +2 (4 voturi)    
      pai nu mai dati bani la comunisti (Duminică, 1 septembrie 2019, 22:16)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      foarte simplu sa-i scapati pe bietii oameni: nu mai cumparati chinezarii si o sa crape atat partidul cat si intreg poporul- unul de foame, altul va fi mancat!
  • 0 (6 voturi)    
    Voi îi susțineți pe protestatari... (Duminică, 1 septembrie 2019, 23:00)

    Nyk1 [utilizator]

    ...dar dacă ați fi călătorit în HK ca turiști sau în interes de afaceri și ați fi pierdut avionul spre Europa, împiedicați fiind de acești huligani, și ați fi fost nevoiți să vă cumpărați un alt bilet de câteva mii de EUR pentru a doua sau a treia zi după + cazarea la hotel, oare v-ar fi convenit?
  • -1 (1 vot)    
    cred ca era clar... (Luni, 2 septembrie 2019, 10:56)

    hanu [utilizator]

    pentru toata lumea ce se va intampla cand un diamant ca hong kongul a ajuns in troaca....
    China are cale lunga, dar lunga, pana sa ajunga o tara civilizata si cu respect pentru individ. La fel si rusia. Ambele cu reflexe totalitare, conduse de mafie si foarte complexate.