Explozia nucleară din Rusia: Radioactivitatea a depășit de 16 ori nivelul obișnuit / Autoritățile recomandă rezidenților din Nyonoska să părăsească zona

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 13 august 2019, 15:39 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru
Nivelul de radioactivitate după explozia de joi la o bază de testare a rachetelor nucleare, în Marele Nord rusesc, a depășit de 16 ori nivelul normal fără să reprezinte un pericol pentru sănătate, a anunțat Agenția rusă de meteorologie, relatează AFP. Cu toate acestea, autoritățile recomandă rezidenților localității Nyonoska să părăsească zona până miercuri din cauza lucrărilor care se desfășoară la baza militară din apropiere unde a explodat săptămâna trecută racheta, relatează Reuters.

”Am primit o notificare... cu privire la activitățile plănuite de către autoritățile militare. În această privință, rezidenții localității Nyonoksa au fost rugați să părăsească teritoriul localității din 14 august”, au spus autoritățile din Severodvinsk.

Pe 8 august 2019, ora 9.00 GMT, chiar după explozie, ”șase dintre cei opt senzori din Severodvinsk au înregistrat depășiri la dozele de radiații (care erau atunci) cu patru până la 16 ori mai mult decât în mod obișnuit”, a spus Rosgidromet într-un comunicat.

Unul dintre senzori a identificat o rată a radioactivității de 1,78 de microsievert pe oră, în timp ce nivelul reglementar este de 0,6 microsievert pe oră în Rusia, iar radioactivitatea naturală medie în Severodvinsk este de 0,11 microsievert pe oră.

Rosguidromet spune că nivelurile de radioactivitate au scăzut imediat și au revenit la normalitate după-amiază.

Organizația Mondială a Sănătății, de exemplu, estimează că riscurile de cancer pot crește de la 50.000 de microsievert recepționați, iar Institutul francez de Protecție împotriva Radiațiilor și Securitate Nucleară recomandă punerea la adăpost a populație începând de la 10.000 microsievert.

Orașul Severodvinsk este localizat la aproximativ 30 de kilometri de baza Nyonoksa, unde a avut loc explozia.

Cinci angajați ai agenției nucleare Rosatom au murit în explozie. Potrivit agenției, aceștia lucrau la un nou tip de arme și acordau sprijin tehnic pentru o rachetă cu ”sursă de energie izotopică”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















21060 vizualizari

  • +27 (29 voturi)    
    sigur ca da (Marţi, 13 august 2019, 15:45)

    un oarecare [utilizator]

    "3.6 roentgen not great, not terrible"
    • +17 (19 voturi)    
      loool (Marţi, 13 august 2019, 16:50)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      si la Chernobyl a fost bine la inceput...
    • +2 (16 voturi)    
      1.7 microsievert/h e putin . (Marţi, 13 august 2019, 16:50)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      In avion la 10000m ai 1,2 , 1,3 msieverts/h .
      Echivaleaza cu radiatia primita de pilotii de avion da r nu e letala.
      Posibil ca autoritatile sa minta si radioactivitatea in zona sa fie de 3.2 microsieverts/h sau 5 microsievert/ Chiar si asa dpeinde de timpul de expunere . daca te expui pe o durata mare de timp riscul de a face cancer crete seminificativ
      • +7 (9 voturi)    
        plm (Marţi, 13 august 2019, 18:36)

        codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        am cautat pe web un convertor de la R/h la μSv/h, am gasit unul in rusa, am bagat "3.6", mi-a dat "36000"...doar ca dedesubt scria in romana "da' de ce te f-te grija, ba?"
  • +7 (13 voturi)    
    Cracanatul (Marţi, 13 august 2019, 16:00)

    un domn [utilizator]

    Are hemoroizi
  • +14 (16 voturi)    
    Hm (Marţi, 13 august 2019, 16:06)

    feroviarul123 [utilizator]

    Nu știu de ce dar am un deja-vu ... imi sta pe limba... A Cernobyl .
  • +12 (12 voturi)    
    norocul nostru ca nu bate vantul spre noi! (Marţi, 13 august 2019, 16:16)

    Antenistontel [utilizator]

    deocamdata!
    • +4 (4 voturi)    
      interesant (Marţi, 13 august 2019, 17:45)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      e că nu a bătut vântul nici spre finlandezi, norvegieni și suedezi, care-s foarte aproape de zona respectivă.
      Ceva, ceva s-o fi întâmplat însă, pentru că altfel rușii nu ar fi făcut publice nici măcar informațiile pe care le-au pus acum la dispoziția mass media.
  • +16 (18 voturi)    
    rusii tot rusnaci au ramas... (Marţi, 13 august 2019, 16:26)

    Martha Logu [utilizator]

    ... "nu e nimic grav, dar va rugam sa va parasiti casele, dupa o saptamana de radiatii in care ne-am prefacut ca nu s-a intamplat nimic"
  • +13 (17 voturi)    
    acu pot sa plece oamenii... in cosciug (Marţi, 13 august 2019, 16:40)

    mnicku [utilizator]

    javre ordinare

    .... au ascuns nivelul radiatiilor ca la cernobil si acum le publica
  • +6 (8 voturi)    
    Faceți arme cât mai distrugătoare rusnacilor (Marţi, 13 august 2019, 17:12)

    Rescator [utilizator]

    și vedeți ce se intâmplă cetățenilor obișnuiți ,care,
    nu sunt intrebați dacă sunt de acord.Clica de siloviki
    care a capturat Rusia își vede numai de interesele ei
    Putin este șeful găștii, dar și prizonierul ei.
    • 0 (2 voturi)    
      Sarmanul! (Miercuri, 14 august 2019, 11:09)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      In prima clipa mi s-a parut deplasata compasiunea fata de cracanatul de la Kremlin, dar ai dreptate!

      "Cand claresti un tigru, nu este de loc usor sa te dai jos"
    • +1 (1 vot)    
      Asta nici nu este distrugătoare (Miercuri, 14 august 2019, 17:47)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      E praf în ochi față de ce construia CCCPul mai demult. Caută pe Goagăl după „Țar Bomba”.