Trump, despre fotografia cu imigranții înecați: Mă îngrozește

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 26 iunie 2019, 21:40 Actualitate | Internaţional


Trump în Michigan
Foto: Captura YouTube
Președintele Donald Trump și-a exprimat miercuri groaza după publicarea unei fotografii cu un tată înecat alături de fiica lui de 23 de luni, după ce a încercat să traverseze Rio Grande, fluviul care separă Mexicul de Statele Unite, relatează AFP.

„Mă îngrozește”, a spus el legat de noua dramă a imigrației, dând vina pe opoziția democrată care vrea, potrivit lui, să ”deschidă granițele și asta înseamnă oameni care se îneacă”.


Imaginea, care a fost intens distribuită, pe rețelele de socializare aduc aminte de fotografia băiețelului sirian mort în nisip la malul orașului Bodrum din Turcia, în 2015.


















3133 vizualizari

  • -12 (24 voturi)    
    hahaha (Miercuri, 26 iunie 2019, 21:50)

    nash pandelica [utilizator]

    fluviul (!) rio grande.
    un rau care are vaduri de trecut cu cirezile de vite, cum o faceau hotii de cai si vite mexicani, care pradau in texas..
    probabil, saracul tata n'a stiut, n'a avut bani sa plateasca o calauza.
    de fluviu cu vaduri de trecere cu piciorul, inca nu s'a auzit...
    orice apa, daca nu'i cunosti secretele, arata la fel la suprafata.
  • +10 (28 voturi)    
    cat tupeu are (Miercuri, 26 iunie 2019, 22:02)

    demetru [utilizator]

    e responsabil de retorica anti-imigratie care da apa la moara extremistilor nationalisti si suprematiei albe. E responsabil de conditiile mizerabile in care sunt detinuti imigrantii si de separarea copiilor de parinti.
    https://www.pbs.org/newshour/show/a-firsthand-report-of-inhumane-conditions-at-a-migrant-childrens-detention-facility

    Si piratii si-au tratat ostatecii mai bine
    https://www.newsweek.com/ex-hostage-trump-somali-pirates-toothpaste-soap-1445409

    E incapabil sa rezolve criza imigratiei, nu a facut decat sa o agraveze cu discursul sau violent. Viseaza la ziduri fantasmagorice cum visa Oprescu la autostrazi suspendate. Un guraliv populist fara solutii, dar cu un incredibil si obraznic tupeu.
    • +11 (25 voturi)    
      Ai grija ce spui. (Joi, 27 iunie 2019, 1:14)

      Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui demetru

      Imediat sarim noi astia cu gandirea binara pe tine. Daca zici ceva de rau de domnu' Trump, e evident ca esti platit de rusi sa scrii pe aici.
      • -8 (12 voturi)    
        nu te fortza (Joi, 27 iunie 2019, 9:06)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Tommy Bahama

        caci hn face treaba buna.:-))
      • -6 (8 voturi)    
        gandirea binara (Joi, 27 iunie 2019, 13:42)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Tommy Bahama

        nu prea discerne, ca te'au aplaudat cu plusuri.
        nema 'teligentza.
    • -7 (15 voturi)    
      flecau progresist (Joi, 27 iunie 2019, 9:04)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui demetru

      aci este imigratia ilegala.
      ilegal, inseamna ceva pt. voi ?
      imigratie ilegala era si pe timpul lui o'banana, care s'a pronunta vehement pe. oprirea imigratiei ilegale. diferenta este ca admin demkkate inchide ochii, caci ilegalii, prin diferite acte de amnistie, devin legali in cativa ani si maresc masa de votanti, cresc votu' popuar, dar si masa asistatilor. ca pe la noi.
      america are o politica de imigratie legala, controlata, in special din zonele fierbinti, dar si prin celebrele cote de imigratie, pt. fiecare tzara a lumii.
      trompa a fost mai dur cu imigranti ilegali, impunand
      repatrierea imigrantilor ilegali. a incercat sa opreasca fofilarea, exact cum face franta cu anumiti romani. si nu numai franta, ci si alte tari cu care suntem in uniune.
      asa cum face si Romania, care nu a deschis granitele pt imigrantii ilegali din siria .
    • -7 (7 voturi)    
      ia de aici (Joi, 27 iunie 2019, 19:36)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui demetru

      https://www.breitbart.com/border/2019/06/26/20-times-breitbart-reported-migrant-deaths-during-obama-biden-years-and-no-one-cared/
      Mortii lui Obama sunt OK, a lui Trump nu?
  • -9 (29 voturi)    
    We need the Wall NOW! (Miercuri, 26 iunie 2019, 22:28)

    Nyk1 [utilizator]

    Zidul lui Trump ar putea salva vieți, căci nimeni nu s-ar mai îneca pentru a intra fraudulos în USA dacă acest lucru nu ar mai fi posibil.
    • +12 (26 voturi)    
      Ai dreptate (Joi, 27 iunie 2019, 0:08)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Va salva vieți, la fel ca zidul Berlinului, pe care nimeni n-a încercat să-l treacă niciodată.
      • -7 (17 voturi)    
        nu e mai bine (Joi, 27 iunie 2019, 9:09)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

        sa desfiintam granite, proprietatea, casatoria ca e doar un petic de hartie, deci, familia...traditionala, politicienii si partidele politice, mai ales alea care vor sa ne faca bine, sa ne salveze, guvernele, statele, o viata la devalmasie ca'n vremurile de inceput ale omenirii....
        sa'nceap' al lumii vechi apus !
        • +6 (16 voturi)    
          ce talmes balmes (Joi, 27 iunie 2019, 9:57)

          bimor [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          nimeni nu vrea lucrurile descrise de tine mai ametitule. Numai ca ce face nataraul in SUA duce la astfel de drame. A transformat SUA dintr-un stat democratic si tolerant, intr-un bastion al intolerantei si urii. A demonizat imigrantii, a demonizat presa, a demonizat adversarii politici si minte precum un activist comunist. Aproape 11.000 de minciuni si inca nu si-a incheiat mandatul.
          https://www.washingtonpost.com/graphics/politics/trump-claims-database
          • -4 (12 voturi)    
            pai alea sunt printipurile (Joi, 27 iunie 2019, 13:30)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui bimor

            idiologiei progresiste anti trompiste, novatoare, claditoare a lumii noi, globale. salveaza si reinoieste. save 'n renew, by soros, macrou & ciolos.
            cum zici, un talmes balmes. :-))
          • -5 (7 voturi)    
            ai drept de vot in US? (Joi, 27 iunie 2019, 19:42)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui bimor

            Voteaza bre cu democratii si lasa-ne cu bocelile aici.
            Vrei sa spui ca sub porumbelul pacii Obama, America a fost bastionul pacii? Ia vezi un pic cum au evoluat relatiile albi-negri si cine a turnat gaz pe foc de fiecare data?
      • -4 (6 voturi)    
        esti nascut dupa ce a cazut zidul, nu? (Joi, 27 iunie 2019, 19:40)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

        Pentru informatia ta, zidul Berlinului era construit cu scopul de a ii tine pe estici inauntru, nu pentru a impiedica milioanele de vest-germani care voiau sa evadeze in raiul comunist.
        • 0 (0 voturi)    
          Na că n-ai nimerit-o (Vineri, 28 iunie 2019, 21:39)

          jcjc [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Că m-am născut cu ani buni înainte să cadă zidul.

          Mulțumesc pentru informație. Gardul lui Trump e și el ca să-i țină pe niște amărîți în țările lor amărîte.
  • -11 (21 voturi)    
    Care-i vina lui Trump? (Joi, 27 iunie 2019, 3:52)

    John_english [utilizator]

    in cazul asta.

    ?!!?!!
    • -6 (16 voturi)    
      e mare (Joi, 27 iunie 2019, 9:11)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui John_english

      ca n'a construit omul ...punti peste rio grande, un pod de flori, podul prieteniei.
      ba, ca nu desfiinteaza ...fluviu' ala care sta in calea migrantilor.
      fara granite, n'ar mai fi imigratie ilegala...nu ?!
  • +8 (16 voturi)    
    Ipocrit (Joi, 27 iunie 2019, 8:17)

    dasim [utilizator]

    Sa ne amintim cum ii numea pe imigranti: criminali, traficanti, violatori. Acum plange lacrimi de crocodil sa dea bine la presa. Dar in realitate ii uraste pe mexicani.
    • -5 (11 voturi)    
      se referea la imigrantii ilegali (Joi, 27 iunie 2019, 13:39)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui dasim

      intrati in tzara necontrolat, necunoscuti, fara identitate si trecut.
      marele demokkat, o'banana al pacii, spunea exacta aceleasi lucruri despre imigratia ilegala.

      diferenta e ca trompa ii da inapoi, acasa la ei, iar demokkatii lui klingan si o'banana ii foloseau ca masa de manevra, numar mare pe la demonstratii, potentiali votanti demokkati, dupa o amnistie si incetatenire.\

      exact acelasi tip de votanti ca al pesedelei in ro.
      votul popular. noroc ca acolo, parintii fondatori au fost destepti, au dat putere statelor, electorilor.
      celor care sunt constienti, nu voteaza cu ce spun primarii. :-)
  • +6 (12 voturi)    
    Si-a exprimat groaza (Joi, 27 iunie 2019, 9:25)

    4real [utilizator]

    In traducere, numai doi? Speram la mai multi. Vorbim totusi de un individ care vrea sa deporteze milioane de persoane, performanta pe care numai Hitler si Stalin au reusit-o.
    • -5 (11 voturi)    
      hahaha (Joi, 27 iunie 2019, 13:50)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui 4real

      mai subtil bre, ca nu te adresezi prostilor.
      deportarile comuniste si naziste se faceau cu oameni ai locului, pe care'i dislocau de la casele lor.
      aia de care zici, aia sunt "vizitatori:" neinvitati.
      matale, can' gasesti unul neinvitat acasa, ii iei in spatiu ? ii faci buletin pe adresa matale ?!
      haha, romanii, "neinvitati" la londra, se mai aseaza in case din care proprietarii lipsesc. deci, va inteleg mentalitatea...:-)))
    • -4 (8 voturi)    
      sa deporteze? ai uitat de Mao (Joi, 27 iunie 2019, 19:48)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui 4real

      Viezurel, deportarea e un termen juridic clar si bine definit de lege si practicat de toate tarile independente din lumea asta.
      Ce au facut Hitler si fracsu Stalin e un pic mai mult decat atat.
      Mai cititi istoria aia cum trebuie ca voi o sa fiti aia care o sa o retraiti din nou.