Donatorii mici plătesc reconstruirea Catedralei Notre Dame, nu miliardarii francezi / De ce nu au dat niciun ban până acum miliardarii

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 17 iunie 2019, 18:10 Actualitate | Internaţional


Incendiu Notre Dame
Foto: Captura video
Miliardarii francezi care au spus public că vor dona sute de milioane pentru reconstruirea Catedralei Notre Dame încă nu au plătit niciun ban pentru restaurarea monumentului național francez, potrivit bisericii și oamenilor de afaceri, scrie Associated Press, potrivit Bloomberg.

În schimb, în general, cetățeni americani și francezi sunt în spatele primelor donații care vor plăti facturile și salariile celor până la 150 de muncitori angajați de catedrală de la incendiul de pe 15 aprilie care a devastat acoperișul și a cauzat prăbușirea turnului. Luna aceasta este înmânată prima plată privată pentru reconstruirea catedralei, în valoare de 3, 6 milioane de euro.

”Marii donatori nu au plătit. Niciun cent. Ei vor să știe exact pe ce vor fi cheltuiți banii lor și dacă sunt de acord, îi trimit (banii, n.r.), și nu doar pentru a plăti salariile angajaților”, a spus Andre Finot, reprezentant al biroului de presă al Notre Dame.

În primele ore după ce a fost stins incendiul, cele mai bogate familii și companii din Franța s-au luat la întrecere în privința anunțurilor de donații. Aceștia s-au oferit să finanțeze refacerea catedralei cu aproape 1 miliard de dolari, în total.

Miliardarul francez Francois Pinault, proprietarul grupului Kering, care deține mai multe branduri de lux, precum Gucci și Yves Saint Laurent, s-a angajat să doneze 100 de milioane de euro pentru reconstrucția catedralei.

Patrick Pouyanne, directorul executiv al companiei franceze de energie Total, a declarat că firma sa se va trimite la rândul său o sumă egală.

Ulterior, Bernard Arnault, cel mai bogat om din Franța, a anunțat că, CEO al grupului LVMH, care deține branduri precum Louis Vuitton, Christian Dior, sau Sephora, că va oferi 200 de milioane de euro pentru restaurări.

Lucrările au din prima zi după stingerea incendiului și au fost finanțate din banii strânși de fundațiile de caritate, dintre care aproape 90% provin de la oameni din Statele Unite.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















9087 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    Nici Firea n-a dat nimic? (Luni, 17 iunie 2019, 18:33)

    t4v1 [utilizator]

    Parca a promis si ea ceva...
  • +13 (17 voturi)    
    ... (Luni, 17 iunie 2019, 18:35)

    cartograful [utilizator]

    puteti sa spuneti ce vreti despre americani dar cand vine vorba de implicare ce-i a lor e a lor.
  • +3 (11 voturi)    
    ia stai asa... (Luni, 17 iunie 2019, 18:38)

    Martha Logu [utilizator]

    parca erau si niste romanashi din astia care voiau sa-si faca reclama, de ziceau ca "doneaza" si ei zeci de milioane. parca uipath ii zicea.... s-au razgandit intre timp, nu-i asa?
    • +1 (1 vot)    
      asa se face banul.... (Marţi, 18 iunie 2019, 11:37)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      banul nu se face cu donatii, ci strangand cu lacomie si nedand nimic la altii.
      Cand a fost o repriza de inundatii in Romania, acum vreo 15 ani, eu am facut parte dintr-un comitet care a strans bani pentru sinistrati, din donatii private. De la mine de la banca s-au strans 10 000 euro (a donat si un vicepresedinte, in nume personal).
      Ei bine compania Vodafone s-a batut cu pumnii in piept ca doneaza muulti bani sinistratilor, ca sa vedem noi ce bine face. Si a donat tot 10 000 euro, exact cat am reuisit sa strangem si noi, o mana de oameni, in nume personal. E fix pixu ca o companie de talia Vodafone sa doneze doar 10000 euro.
      Asa ca nici nu ma astept ca marile companii sau marii oameni de afaceri sa doneze ceva: nu e in sitlul lor sa risipeasca bani, poti sa cazi jos de foame si tot nu iti dau un ban. Faptul ca solicita sa stie cum sunt chelutiti banii lor e doar o scuza ptr a nu da nimic.
      Tiriac de ce nu doneaza?? Fix din acelasi motiv.
  • +8 (18 voturi)    
    Pe undeva e de inteles (Luni, 17 iunie 2019, 19:02)

    Cataleya [utilizator]

    De parca miliardarii aia sunt batuti in cap sa-ti dea tie 100 de milioane de euro, pt ca tu ai angajat 150 de muncitori.

    Daca un simplu cetatean doneaza 20-30 de euro, nu prea-si mai bate capul si nici nu ar avea cum sa afle exact unde s-au dus banii lui. (la muncitori, la cantina sau pe un sac de ciment)
    Dar cand un miliardar e dispus sa doneze 100 de milioane, nu inseamna ca da acei bani pe mana unei persoane sau a unei organizatii.
    Ala spune clar, cumperi tot ce ai nevoie, imi trimiti facturile, armata mea de contabili le verifica la sange si daca e totul OK, in 24h le achit fara discutii, asa cum am promis..

    Altfel...nu primiti nimic!
    • 0 (0 voturi)    
      ok (Joi, 20 iunie 2019, 14:08)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      perfect de acord... atunci spui: "o sa donez cat o sa fie nevoie in limita a X" nu te arunci cu sume care mai de care mai mari

      sa fim seriosi, au vrut reclama gratis si acum cauta motive!
  • +6 (12 voturi)    
    Magarie (Luni, 17 iunie 2019, 19:28)

    Cetatean002 [utilizator]

    presiune pe niste oameni care au zis ca ajuta dar dupa regulile lor, insa biserica vrea banii dupa regulile ei, altfel urla la toata lumea ca aia au zis si nu au dat. cand cineva iti da 100 sau 200 de milioane e normal sa stii unde se duc banii aia, ca daca se duc in afacerea unui alt om de afaceri nu au facut nimic, banii trebuie cheltuiti corect si verificate achizitiile daca vrei sa ii primesti, altfel poti urla, dar acuma ca ai urlat, e posibil sa nu ii mai primesti nici dupa regulile lor, ca oricum i-ai facut de rahat.
    • +4 (8 voturi)    
      .... vorbim despre donatii particulare ..... (Luni, 17 iunie 2019, 20:28)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean002

      Aici se vorbeste ( critica) despre donatii particulare dar despre Legea votata in Adunarea Nationala privind finantarea reconstructiei - nimic ? S-a votat finantarea pentru reconstructie cu termen 5 ani - unde sunt banii promisi de Statul Francez ?
      • +4 (4 voturi)    
        vorbim de plata salariilor.... (Marţi, 18 iunie 2019, 0:37)

        Crup [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        Citez din articol: "cetățeni americani și francezi sunt în spatele primelor donații care vor plăti facturile și salariile celor până la 150 de muncitori angajați de catedrală". Adica maretul stat francez nici macar salariile oamenilor nu le platesc? Serios??? E Notre Dame, wtf!!!
      • +1 (1 vot)    
        termen de 5 ani (Marţi, 18 iunie 2019, 11:11)

        Cetatean002 [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        sper sa puna mesajul: "in 5 ani aici va fi catedrala dumneavoastra"
    • 0 (0 voturi)    
      again (Joi, 20 iunie 2019, 14:09)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean002

      perfect de acord. dar nu te bati cu pumnii in piept !

      biserica vrea bani acum. miliardarii vor reclama gratis pe cat mai putini bani!
      hai sa nu-i disculpam cand nu e cazul!

      cand promiti ceva, FACI! nu i-a obligat nimeni sa promita sumele alea!
  • +6 (10 voturi)    
    deci practic americanii finanteaza restaurarea (Luni, 17 iunie 2019, 20:30)

    Crup [utilizator]

    Nu-mi vine sa cred ce citesc! Cum adica "au fost finanțate din banii strânși de fundațiile de caritate, dintre care aproape 90% provin de la oameni din Statele Unite"? Pe statul francez nu mai intereseaza "chestiunea"? Ca tare se spargeau francezii in figuri (oameni de stat si oameni de afaceri francezi), dar in realitate aproape 90% finantari caritabile americane???????
    • 0 (0 voturi)    
      Americanii au un cult ptr donatii (Marţi, 18 iunie 2019, 11:39)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Acolo se organizeaza campanii imense ptr intrajutorare, doneaza si Bill Gates, si Zuckerberg si alti miliardari . E o chestie de educatie, dar si statul se baga peste ei daca nu doneaza.
      La noi, spre comparatie, poti sa cazi jos pe strada si Tiriac nu ti-ar da un ban.
  • 0 (0 voturi)    
    bogatanii (Joi, 20 iunie 2019, 14:02)

    liviu_ [utilizator]

    au vrut publicitate gratis
    toti le-a vazut numele pe lista donatorilor.... 10% o sa citeasca un astfel de articol pt ca nu mai e "de actualitate"!

    oribabil se asteptau la statui cu numele lor, lins in fund public SCUTIRI DE IKMPOZITE... acum ca nu vin... au "uitat" sa doneze!

    eu nu ii inteleg... frate ai bani cu nemiluita... ce kkt esti asa scartzar?!