Autoritatea Electorală din Turcia a dispus organizarea unui nou scrutin municipal în Istanbul

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 6 mai 2019, 19:43 Actualitate | Internaţional


Turcia lui Erdogan
Foto: Agerpres/AP
Autoritatea electorală din Turcia a dispus organizarea de noi alegeri municipale în Istanbul, după ce Partidul Justiţiei şi Dezvoltării (AKP) al preşedintelui turc Recep Tayyip Erdogan a contestat rezultatele, relatează AFP.

”Alegerile din Istanbul vor fi reorganizate”, a anunțat pe Twitter reprezentantul AKP, Recep Ozel.

Partidul Justiţiei şi Dezvoltării (AKP) al preşedintelui turc Recep Tayyip Erdogan a anuțat deja că va cere organizarea de noi alegeri municipale la Istanbul, unde rezultatele provizorii ale scrutinului din 31 martie îl arată perdant, denunțând ”nereguli”.

Alegerile municipale desfășurate pe 31 martie în Turcia s-au soldat cu o spectaculoasă înfrângere electorală pentru președintele Recep Tayyip Erdogan, al cărui partid, AKP (islamo-conservator), a pierdut Ankara și Istanbul.

Însă, refuzând să recunoască înfrângerea la Istanbul, AKP și-a intensificat eforturile pentru a obține invalidarea scrutinului, depunând recursuri și sesizând justiția, care a deschis mai multe anchete în această săptămână și a interogat peste 100 de responsabili ai birourilor de vot și asistenți.



















17636 vizualizari

  • +61 (63 voturi)    
    is persistenti turcaletii (Luni, 6 mai 2019, 19:52)

    bili_coiosu [utilizator]

    "il reorganziam de cate ori e nevoie, pana castigam noi"
    • -49 (63 voturi)    
      exact (Luni, 6 mai 2019, 19:57)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui bili_coiosu

      ca la Brexit.
      • +36 (46 voturi)    
        Mazeto (Luni, 6 mai 2019, 20:03)

        deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        un caldurosfmm!
      • +16 (24 voturi)    
        A fost anulat Brexitul? (Luni, 6 mai 2019, 20:11)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        .
        • 0 (0 voturi)    
          Daca se mai voteaza o data (Marţi, 7 mai 2019, 4:36)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui banel

          Aflam azi, in ce-i priveste pe laburisti.

          https://www.hotnews.ro/stiri-esential-23115238-laburistii-decid-daca-vor-cere-doilea-referendum-privind-brexit.htm
        • +3 (5 voturi)    
          hei (Marţi, 7 mai 2019, 5:16)

          john70 [utilizator] i-a raspuns lui banel

          Votul a fost acum 3 ani. In curand o sa spuna ca nu-si mai amintesc ce s-a intamplat atunci.
          Asa trebuia sa faca si Erdogan, sa il lase pe primarul lor in functie inca vreo cativa ani. Pur si simplu, uita sa plece.
      • +18 (22 voturi)    
        ehh (Luni, 6 mai 2019, 20:58)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Ce minciuna buna ai scos pizdetz :-)
        Am facut pe tine de ras, mai baga! Ej nebooon..
        • +8 (10 voturi)    
          Nu este nebun! (Luni, 6 mai 2019, 22:18)

          Observatory [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

          este fiul lui Ceașca , l- a făcut când se bâlbâia ...
      • +7 (9 voturi)    
        NU! (Luni, 6 mai 2019, 21:14)

        ember [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Ca la Chisinau!
      • +1 (3 voturi)    
        De pe unde scrii tu (Marţi, 7 mai 2019, 8:59)

        Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        de prin preajma Leningradului, nu o sa pricepi niciodata ce se petrece in UK. Ei au intrat m tarziu in UE si nu au avut nicio influienta in stabilirea regulilor birocratice de functionare a acesteia. Fiind cea m veche democratie moderna, este frustrant sa se supuna unor reguli pe care nu le considera corecte, la elaborarea carora nu a participat si pe care nu au puterea de a le modifica. Pe de alta parte este f dificil sa rezisti izolat chiar si la nivelul de dezvoltare pe care il are UK. Cred ca votul probrexit a fost unul de protest dictat de nevoia (reala) de reformare a UE si ar trebui sa traga un semnal de alarma si pt aceasta.
        • 0 (0 voturi)    
          Sa le luam pe rand (Marţi, 7 mai 2019, 16:43)

          Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Leo55

          Ce face erdogan e o ticăloșie la fel de mare xu propunerile de a nu mai aplica referendumul sau a l repeta. N are importanta daca gestul vine de la şiş kebab sau de la niste briți inchipuiti.

          Legat acum de nemultumirea briților. Cand au aderat au facut pentru ca asa a dorit clasa politica de atunci. Pe reprezentanții lor nu i a fortat nimeni. Parca de Gaulle ii refuzase de doua ori. Dupa ce ai aderat, ar trebui sa respecti regulile. Nu i pasa nimanui ca tie ti se pare ca nu ai suficenta marja de manevra. Adica da, esti liber sa iesi, dar e comic sa clamezi ca nu ai suficenta putere de decizie, dar dupa aceea sa tergiversezi iesirea din Uniune dupa ce boborul s a exprimat foarte clar.

          Eu tin totusi cu sultanul erdogan doar ca sa am de cine sa râd. Imi place sa i vad pe turcaleti tarandu se in mocirla glumei lor de societate. Daca dispare erdogan, eu de cine mai râd? Pai, vedeti?

          Votul brexit nu va trage niciun semnal. E o uniune liber consimtita. Popoarele nemultumite pot iesi in urma unui vot. Totusi, eu cred ca nu vor urma alte voturi, deoarece constructia europeana este o idee foarte buna. Perfectibilă de acord, insa oricum mult mai buna decat izolationismul. Britii vor asta. Nu i nimic. E dreptul lor, dar s o faca.
      • 0 (2 voturi)    
        prea multa antena 3 (Marţi, 7 mai 2019, 9:27)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        ti-a lichefiat creierul...

        la brexit nu au facut NIMIC pe langa referendumul ala!
    • -3 (7 voturi)    
      hahahaha (Marţi, 7 mai 2019, 5:14)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui bili_coiosu

      Asa vor si unii sa faca si cu Brexit, nu?
      • 0 (2 voturi)    
        foarte (Marţi, 7 mai 2019, 7:54)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui john70

        interesant cum pe unii, în loc să-i omoare grija de dictatura evidentă a lui erdogan, acest hamster flaușat al turcilor, se agită ca co*ul în căldare de grija brexitului.
        La vreun articol despre brexit vă veți manifesta la fel, dându-i în cap acestui teleormănean din Asia Mică?
      • 0 (0 voturi)    
        Nu pricepi nimic! (Marţi, 7 mai 2019, 13:24)

        Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Ce am spus mai inainte ramane valabil si pt tine
  • +36 (38 voturi)    
    Sper (Luni, 6 mai 2019, 19:52)

    Alexa.99. [utilizator]

    Sa piarda si a doua oara. Si tornada aia de la Drajna sa ajunga in Turcia si sa-i faca o vizita lui Erdogan.
  • +36 (36 voturi)    
    Astia “voteaza”, saracii (Luni, 6 mai 2019, 19:58)

    fat.cat [utilizator]

    Pana iese cine trebuie. Incredibil.
    • +7 (7 voturi)    
      Nu rade ca se (Luni, 6 mai 2019, 22:21)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui fat.cat

      poate face și la Tovarasul Tractorist, voi ii transmiteți idei staliniste ...
      Râdeți dar prostul ne poate încăleca !
  • +27 (29 voturi)    
    Hehe (Luni, 6 mai 2019, 20:06)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Au uitat sa si numere turcii? :)) In curand se reinventeaza si numerele in Turcia :)))
  • +18 (22 voturi)    
    Asa arata dictatura adevarata (Luni, 6 mai 2019, 20:42)

    Gojifruit [utilizator]

    Daca niste imbecili pe aici nu-si mai aduc aminte..
    • -3 (5 voturi)    
      hehehe (Marţi, 7 mai 2019, 5:17)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

      Brexit?
      • 0 (0 voturi)    
        se vede (Marţi, 7 mai 2019, 7:55)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui john70

        că ai avut-o profesoară pe vasilica. După behăit.
      • 0 (0 voturi)    
        ai facut un AVC?! (Marţi, 7 mai 2019, 9:28)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui john70

        ca unu din simtome e ca vb tampenii si te repeti ca fraieru
  • +13 (13 voturi)    
    Înc-o data, si-nc-o data! (Luni, 6 mai 2019, 21:25)

    spirache [utilizator]

    A doua oară poate iese cine trebuie. Sau a treia oara. Sau a patra....�� Gullen e de vină, stratul de ozon, alții... auzi, așa rușine pentru "Sultan"...sa nu ii câștige omul la primărie...pai cine sa mai pune in aplicare babulaneala cu cearceaful în cap la Stanbul?��
  • +8 (8 voturi)    
    Si asta este o tara NATO? (Luni, 6 mai 2019, 21:31)

    Habermas [utilizator]

    ...
    • -6 (8 voturi)    
      hello (Marţi, 7 mai 2019, 5:18)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Da, la fel ca Marea Britanie, care ar fi trebuit sa fie ca Turcia, in afara UE.
      • +1 (1 vot)    
        prostul (Marţi, 7 mai 2019, 7:59)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui john70

        e bine să-l lași să fugă de unul singur, că oricum ajunge pe locul doi, zice o vorbă din bătrâni.
        Du-te @john, du-te!
      • 0 (0 voturi)    
        schimba naiba placa (Marţi, 7 mai 2019, 9:29)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui john70

        vb. de o tara in care nu s-a pus serios problema reorganizarii unui referendum care era consultativ....

        compari mere cu pere
        in toate 3 posturi ai spus fix acelasi lucru...

        inventeaza altceva rusofilule!
    • +1 (1 vot)    
      chiar sunt curios (Marţi, 7 mai 2019, 9:30)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      ce masuri o sa ia strainii... probabil ca nici una pt ca-s alte interese...
      dar sa vedem
      oricum turcia nu o sa mai supravietuiasca mult ca tara
      deja e pe topogan
  • +1 (1 vot)    
    daca voi nu ma vreti eu va vreau (Marţi, 7 mai 2019, 8:15)

    cugetatorul [utilizator]

    Daca voi nu ma vreti eu va vreau; dictatorilor nu le pasa ce vrea poporul; vezi mai nou Dragnea care vrea sa revina la Iasi pentru un nou miting, ca primul nu a iesit cum trebuia; probabil va aduce din nou, pentru 50lei si o masa calda, oameni saraci lipiti, luati cu autobuzele din comunele din jur
  • 0 (0 voturi)    
    cand dictatura (Marţi, 7 mai 2019, 9:26)

    liviu_ [utilizator]

    e dictatura....

    frumos ce sa zic!

    la pariu ca acum o sa iasa erdogan cu 80%?! o sa intre cu ei in cabina de vot daca e nevoie!