Cardinal german: Biserica Catolică a distrus dosare cu privire la abuzurile sexuale făcute de clerici

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 februarie 2019, 12:49 Actualitate | Internaţional


Vatican
Foto: pixabay.com
Biserica Catolică a distrus dosare despre autorii abuzurilor sexuale, a afirmat sâmbătă cardinalul german Reinhard Marx, un consilier apropiat al Papei Francis, vorbind la summitul dedicat acestui subiect la Vatican, relatează AFP.

”Administrația nu a contribuit la împlinirea misiunii Bisericii, ci, dimpotrivă, a voalat-o și a făcut-o imposibilă. Dosare care ar fi putut documenta aceste teribile acte și indica numele celor responsabili au fost distruse sau nici măcar nu au fost constituite”, a declarat episcopul german în discursul său în fața a 190 de participanți la un summit pe tema abuzului sexual și a homosexualității.

Acesta a acuza un abuz de putere în cadrul administrației, care în loc să mustre vinovații, au redus la tăcere victimele.

”Proceduri și procese stabilite pentru a a acuza delictele au fost în mod deliberat ignorate”, a mai spus cardinalul care a cerut o transparență mai mare a proceselor Bisericii.

Potrivit acestuia, numărul cazurilor examinate de tribunalele Bisericii și detaliile acestor dosare ar trebui făcute publice.

Citește și:

















2272 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    cu abuzurile imamilor ce facem? (Sâmbătă, 23 februarie 2019, 13:51)

    jondo [utilizator]

    despre discursul lor de ura in care spun ca femeia e inferioara, ca homosexualii trebuie omorati si ca dreptcredincioasi sa nu se amestece cu crestinii si evreii, pt ca le sunt dusmani...
    pt asta se deschid dosare?
    sau putem macar discuta despre asta? sau e politic incorect?
    putem vana orice greseala a bisericilor crestine, a omului alb, hetero si crestin, greselile astea sa le transformam in pacate capitale...dar de restul minoritatior "oprimate" sa nu ne atingem, oricat grozavii ar face...
    noua lupta de clasa, marxist-lenininsta.
    • +3 (5 voturi)    
      Deci, sa trecem vederea violurile (Sâmbătă, 23 februarie 2019, 16:21)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui jondo

      Deci, sa trecem vederea copiii și călugărițele violate de preoții catolici?

      In acest caz, se pune întrebarea:
      Unde este nenea Dumnezeu?
    • +2 (2 voturi)    
      Biserica catolica... (Duminică, 24 februarie 2019, 12:39)

      Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui jondo

      ... cel mai mare club de pederasti din lume. Cred ca Dumnezeu i-a parasit demult...
  • +4 (4 voturi)    
    Ce sa faca si ei... (Sâmbătă, 23 februarie 2019, 14:54)

    quietguy58 [utilizator]

    Ce sa faca si ei...nenorocitii dra'kului, gasca de violatori de copiii.
  • -3 (5 voturi)    
    deci biserica catolica este plina de preoti (Sâmbătă, 23 februarie 2019, 19:12)

    Razvan_M [utilizator]

    homosexuali (4 din 5 sunt homosexuali) si pedofili, iar acestia au atat de multa putere incat reduc la tacere victimele. Papa Francisc insusi si-a luat consilier personal un astfel de prelat. Oare Papa sa nu stie de asta?
    • +4 (4 voturi)    
      Papa ar (Sâmbătă, 23 februarie 2019, 22:11)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      trebui sa se haotarasaca si sa dea o Bula prin care de acum incolo preotii au voie sa se casatoreasca !
      • +1 (1 vot)    
        sa se casatoreasca unii cu altii? (Duminică, 24 februarie 2019, 23:03)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Asta cu preotii homosexuali este ca-n bancul cu vanatorul si ursii: "ba, tu aici nu ai venit ca sa vanezi". Preotii aia n-au devenit homosexuali ca s-au facut preoti, ci s-au facut preoti ca sa practice fundamentalismul.
        Ce a ajuns si Biserica asta Catolica....
    • +1 (1 vot)    
      LOL (Duminică, 24 februarie 2019, 23:00)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      https://www.hotnews.ro/stiri-international-22971889-patru-din-cinci-preoti-vatican-sunt-homosexuali-sustine-jurnalist-francez-cartea.htm