Ministru britanic: Nu va mai exista un alt referendum privind Brexitul

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 16 decembrie 2018, 11:26 Actualitate | Internaţional


Brexit
Foto: PublicDomainPictures.net
Ministrul britanic pentru educație, Damian Hinds, a declarat astăzi că guvernul nu are în plan organizare unui al doilea referendum, contrazicând informațiile potrivit cărora s-ar dori un astfel de scrutin pentru deblocarea situației privind Brexitul, transmite Reuters.

Întrebat la Sky News dacă guvernul de la Londra pregătește un astfel de vot, el a răspuns: ”Nu, un al doilea referendum ar crea diviziuni. Poporul a votat, am avut un referendum iar acum trebuie să continuăm să-l implementăm.”.

El a adăugat că acordul obținut de premierul Theresa May privind plecarea din Uniunea Europeană este o înțelegere ”echilibrată” pe care parlamentarii ar trebui să o sprijine.

Parlamentul britanic se va pronunța în ianuarie asupra acordului privind Brexitul convenit de Theresa May cu Uniunea Europeană, după amânarea votului care era prevăzut în această săptămână, a anunțat joi guvernul






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















1065 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    drum bun (Duminică, 16 decembrie 2018, 12:13)

    Francisc 1 [utilizator]

    vor vota copiii vostri voi sunteti prea batuti in cap!
    • +6 (8 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 16 decembrie 2018, 12:30)

      [anonim] i-a raspuns lui Francisc 1

      • -1 (7 voturi)    
        stai sa inteleg (Duminică, 16 decembrie 2018, 13:24)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui

        Le plangi de mila britanicilor?
        • +4 (4 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Duminică, 16 decembrie 2018, 14:34)

          [anonim] i-a raspuns lui Kosmos

          • 0 (0 voturi)    
            sa inteleg (Luni, 17 decembrie 2018, 16:43)

            Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui

            ca in perceptia ta e ca britanicii au initiat Brexitul?
        • +7 (9 voturi)    
          mandru ca sunt roman, progresist, sarac si prost (Duminică, 16 decembrie 2018, 14:36)

          Alea Iacta Est [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

          Sutem romani :)) logic ca ii plangem si ii facem prosti pe englezi. Dar noi stim totul. Noi am votat ca tara cu PSD! Cum sa nu facem misto de Britania ???
          • +2 (2 voturi)    
            Ei sunt elita dom'le.. (Luni, 17 decembrie 2018, 1:48)

            Alex735 [utilizator] i-a raspuns lui Alea Iacta Est

            Elita progresista a Romaniei, crema Europei!
            Englejii, ungurii, polonezii e niste prosti..
  • -3 (5 voturi)    
    hei (Duminică, 16 decembrie 2018, 15:37)

    john70 [utilizator]

    In Marea Britanie lucururile sunt clare: clasa politica nu vrea Brexit, poporul a votat diferit. Ceea ce a negociat May este doar Brexit pe hartie. Daca ar fi vrut Brexit cu adevarat, iesea pur si simplu din UE si anunta cateva acorduri de liber schimb cu USA, Canada, Australia, Japonia, Brazilia si nu era nici o problema. UE oricum nu va mai exista in 2030.