Ministru britanic: Nu va mai exista un alt referendum privind Brexitul

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 16 decembrie 2018, 11:26 Actualitate | Internaţional


Brexit
Foto: PublicDomainPictures.net
Ministrul britanic pentru educație, Damian Hinds, a declarat astăzi că guvernul nu are în plan organizare unui al doilea referendum, contrazicând informațiile potrivit cărora s-ar dori un astfel de scrutin pentru deblocarea situației privind Brexitul, transmite Reuters.

Întrebat la Sky News dacă guvernul de la Londra pregătește un astfel de vot, el a răspuns: ”Nu, un al doilea referendum ar crea diviziuni. Poporul a votat, am avut un referendum iar acum trebuie să continuăm să-l implementăm.”.

El a adăugat că acordul obținut de premierul Theresa May privind plecarea din Uniunea Europeană este o înțelegere ”echilibrată” pe care parlamentarii ar trebui să o sprijine.

Parlamentul britanic se va pronunța în ianuarie asupra acordului privind Brexitul convenit de Theresa May cu Uniunea Europeană, după amânarea votului care era prevăzut în această săptămână, a anunțat joi guvernul

















1030 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    drum bun (Duminică, 16 decembrie 2018, 12:13)

    Francisc 1 [utilizator]

    vor vota copiii vostri voi sunteti prea batuti in cap!
    • +6 (8 voturi)    
      Asa si trebuie! (Duminică, 16 decembrie 2018, 12:30)

      suedeza placuta [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Oamenii au votat iar acum sa isi asume votul! Daca au votat in necunostinta de cauza sau nu au mers la vot aceasta este doar vina lor.
      • -1 (7 voturi)    
        stai sa inteleg (Duminică, 16 decembrie 2018, 13:24)

        Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui suedeza placuta

        Le plangi de mila britanicilor?
        • +4 (4 voturi)    
          Deloc (Duminică, 16 decembrie 2018, 14:34)

          suedeza placuta [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

          Din contra. Asa cum un om este responsabil de lucrurile pe care le face individual, iar acest lucru costa (bani, libertate, etc) asa si popoarele trebuie sa fie responsabile de alegerile pe care le fac (si acest lucru costa bani, libertate...).

          Englezii trebuie sa faca acordul de Brexit, 10 ani sa mearga independent, sa vada cum e iar daca la finele celor 10 ani se decid ca era mai bine invers sa faca demersurile de readerare (daca mai au unde si daca vor). Asta inseamna democratie asumata.
          • 0 (0 voturi)    
            sa inteleg (Luni, 17 decembrie 2018, 16:43)

            Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui suedeza placuta

            ca in perceptia ta e ca britanicii au initiat Brexitul?
        • +7 (9 voturi)    
          mandru ca sunt roman, progresist, sarac si prost (Duminică, 16 decembrie 2018, 14:36)

          Alea Iacta Est [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

          Sutem romani :)) logic ca ii plangem si ii facem prosti pe englezi. Dar noi stim totul. Noi am votat ca tara cu PSD! Cum sa nu facem misto de Britania ???
          • +2 (2 voturi)    
            Ei sunt elita dom'le.. (Luni, 17 decembrie 2018, 1:48)

            Alex735 [utilizator] i-a raspuns lui Alea Iacta Est

            Elita progresista a Romaniei, crema Europei!
            Englejii, ungurii, polonezii e niste prosti..
  • -3 (5 voturi)    
    hei (Duminică, 16 decembrie 2018, 15:37)

    john70 [utilizator]

    In Marea Britanie lucururile sunt clare: clasa politica nu vrea Brexit, poporul a votat diferit. Ceea ce a negociat May este doar Brexit pe hartie. Daca ar fi vrut Brexit cu adevarat, iesea pur si simplu din UE si anunta cateva acorduri de liber schimb cu USA, Canada, Australia, Japonia, Brazilia si nu era nici o problema. UE oricum nu va mai exista in 2030.