Donald Trump, atac frontal la adresa lui Emmanuel Macron: „Au început să învețe germana la Paris înainte să vină SUA”

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 13 noiembrie 2018, 23:33 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: Captura YouTube
De-abia revenit de la Paris, unde a participat la ceremoniile pentru marcarea a 100 de ani de la Armistițiul care a pus capăt Primului Război Mondial, Donald Trump a declanșat marți un atac dur la adresa președintelui francez Emmanuel Macron, care are o "cotă de popularitate foarte redusă", scrie AFP.

Într-o serie de tweet-uri matinale cu un ton dur, președintele SUA a revenit asupra propunerii omologului său francez de a crea o armată europeană, caracterizată deja drept "foarte insultătoare" de către liderul de la Casa Albă la aterizarea sa în Franța, la începutul weekendului de comemorare a centenarului sfârșitului Marelui Război.

"Emmanuel Macron a sugerat crearea propriei lor armate pentru a apăra Europa împotriva Statelor Unite, Chinei și Rusiei. Dar a fost Germania în Primul și în al Doilea Război Mondial", a scris Trump pe Twitter.

"Cum a mers asta pentru Franța? Au început să învețe germana la Paris înainte să vină Statele Unite", a ironizat el, într-o aluzie foarte puțin diplomatică legată de ocupația Germaniei naziste din 1940 până la eliberarea Franței de către Aliați, un episod foarte traumatizant în Hexagon.

"Plătiți pentru NATO sau nu", a continuat el, reluând o cerere recurentă la adresa țărilor europene membre ale Alianței nord-atlantice de a-și mări cheltuielile militare pentru a-și reduce dependența de americani.

Criticile lui Trump nu au ținut cont de faptul că președintele francez a justificat exact din această optică de ce pledează în sensul unei "adevărate armate europene". Liderul de la Casa Albă nu a digerat că Macron a evocat, în același timp, necesitatea de a "apăra" Bătrânul Continent de "China, Rusia și chiar de Statele Unite ale Americii" în domeniul spațiului cibernetic.

Atacul l-a vizat apoi direct pe Emmanuel Macron și bilanțul său în fruntea Franței.

"Problema este că Emmanuel Macron suferă de o foarte slabă cotă de popularitate în Franța, 26%, și de o rată a șomajului de aproape 10%", a scris Donald Trump, folosind datele celui mai recent sondaj al institutului francez Viavoice.

"MAKE FRANCE GREAT AGAIN", a adăugat Donald Trump, cu majuscule.

Nu a ratat nici domeniul economic, atacând subiectul vinului, un produs emblematic în Franța. "Problema este că Franța face foarte dificilă sarcina SUA de a-și vinde vinurile în Franța și aplică taxe foarte mari, în condițiile în care Statele Unite fac ușoară această sarcină pentru vinurile franceze și aplică tarife foarte reduse", a mai spus Trump.

Emmanuel Macron pare să descopere de-abia acum experiența altor lideri europeni. În condițiile în care Macron a fost până acum relativ scutit de furia lui Trump, Angela Merkel, Theresa May sau Justin Trudeau au făcut obiectul atacurilor celui de-al 45-lea președinte al SUA, suspectat uneori că se înțelege mai bine cu liderii unor țări adversare decât cu propriii săi aliați.



Citeste mai multe despre   
















6159 vizualizari

  • -21 (37 voturi)    
    schimbarea establishment-ului (Marţi, 13 noiembrie 2018, 23:48)

    Kosmos [utilizator]

    Politic din Europa este in viteza a 5a . Cresterea/picatul in sondaje a unor lideri europeni se produce la comanda politica in functie de interese. Interese care includ si initiativa UE de a crea un stat dublu
  • -26 (48 voturi)    
    A pus degetul pe rană! (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 0:13)

    Nyk1 [utilizator]

    Heil Trump! (ca să parafrazez o urare tradițională franțuzească ce ar fi fost folosită pe scară largă dacă nu ar fi intervenit USA)
  • -11 (67 voturi)    
    Si ? (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 0:17)

    adrian88000 [utilizator]

    Unde minte Trump ? La sondajul de opinie ? La taxa pe vinuri ? La eliberarea Parisului de catre americani ? Nicaieri ! El spune adevarul si il spune direct fara menajamente, fara jumatati de adevar combinate cu jumatati de minciuna. Asta nu convine la Trump. Ca spune adevarul !
    • +23 (45 voturi)    
      depinde din ce unghi privești (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 0:47)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      La urma urmei, statele fondatoare ale SUA - coloniile - și-au câștigat independența față de Anglia cu sprijinul francezilor (îmi vine-n minte Lafayette). Apoi, nu, Statuia Libertății a fost un cadou făcut SUA tot de către francezi (Eiffel, parcă, ăla cu mormanu' de fer vechi din buricu' Parisului). Louisiana (numele ăsta are ceva rezonanță germanică) a fost cumpărată de la francezi. Etc...
      • -9 (25 voturi)    
        Omisiune (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 8:41)

        Omics [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Păi, și de aia a intervenit SUA în favoarea Franței. Gata, conturile sunt reglate.

        Remarc faptul că se omite aici că Trump a zis că Franța este un dintre cele mai naționaliste țări. Altfel spus, o voi pune pe Marine Le Pen la cârmă, Macron nu e urmat de popor.
      • -9 (19 voturi)    
        pai (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 10:19)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        de ce dracu nu o luam de la adam si eva,huh?
        ce treaba are unghiul istoric cultural cu faptul ca franta nu-si plateste darile la nato,face afaceri cu inamicul si ca un micron de presedinte vrea ''armata europeana''.de fapt cu cine lupta ''armata'' asta.cine o conduce?ma rog...
        trumpeta le zice punctual si corect iar micronhonhon se uita in partea ailalta,ca nu aude.
      • -5 (5 voturi)    
        Privesc (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 23:33)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        in actualitate si mai privesc la jerfa de sange a americanilor in cele doua razboaie mondiale. Fara ei francezii ar fi fost cuceriti de nemti si in primul si in al doilea. Nu pot sa-l compar pe Lafayette (un aventurier ),cu armata americana trimisa de statul
        American !
  • -25 (53 voturi)    
    Felicitari Donald Trump! Cel mai mare (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 0:28)

    asistat [utilizator]

    Presedinte din istoria Americii!
  • -22 (54 voturi)    
    Ce rusine.. (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 1:12)

    Observatory [utilizator]

    un kk ...os, condus de o baba nici istoria Franței nu o știe !
    A uitat Europa ca dacă nu veneau trupele americane , alta era situația ...
    Nu o fi el prea destept in istorie sau politica, dar spune adevarul și multora nu le convine, chiar și in SUA.
    Democrații sunt cu vrăjeala corecta care păcălește încuiatii...ca foștul Președinte Hussein ...
    • -1 (11 voturi)    
      De unde știi că nu ar fi fost mai bine (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 9:53)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      dacă ar fi câștigat nemții războiul?
      • -1 (1 vot)    
        Pentru cine mai bine ? (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 23:37)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui prec

        Pentru Franta, in nici un caz nu ar fi fost mai bine !
  • +8 (28 voturi)    
    Nu mai face pe vitezul (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 8:58)

    John M. [utilizator]

    ca habar n-ai de istorie. Din cele 5 plaje din Normandia la debarcarea din Iunie 1944, americanii au avut numai 2. Celelalte 3 le-au revenit englezilor, francezilor liberi, canadienilor, neozeelandezilor si australienilor. Si nu, NU americanii au eliberat Parisul, ci francezii din rezistenta si corpul expeditionar francez. La asta a ajutat si faptul ca guvernatorul german al Parisului a capitulat, impotriva ordinului personal al lui Hitler de a incendia orasul ("Paris brent?"-"Arde Parisul?")
    • -4 (20 voturi)    
      Esti caraghios cu (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 11:26)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      cele 3 plaje englezesti !
      Inainte de debarcare Insula Britanica ,,se scufunda" sub
      greutatea ........armamentului SUA importat de englezi , sau adus pentru armata SUA.
      Benzina o asigura tot SUA.
      Incepand cu primavara 1944 Cerul Europei de Vest era stapanit de avionul de vanatoare Mustang P51 al SUA. Prima Dominatie Totala aeriana asupra altei aviatii puternice ( Luftwaffe) din Istoria Aviatiei.
      Greul cu Japonezii in Pacific (cam 90%), cu infanteria, flota, resursele il ducea tot SUA in intelegere cu Anglia, care trebuia sa bage in schimb mai multa infanterie in Europa.
      Englezii au fost in 1944 doar ,,a 5-a roata la caruta", desi ,,nu se vede pe hartie" daca comparam doar efectivele de infanterie la debarcare.
      • +5 (15 voturi)    
        E adevarul istoric ! (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 13:13)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Ai internet ! Citeste, romanule, mandru ca esti roman si te conduce Vasilica si Dragnea...
  • +5 (21 voturi)    
    Și ce-i rău ca Europa să aibă armata sa? (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 9:56)

    prec [utilizator]

    Ba este foarte bine ca Europa să aibă o armată puternică și modernă.
  • -8 (24 voturi)    
    You've gotta love the guy :) (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 11:07)

    MarcelP [utilizator]

    De un asemenea presedinte avea nevoie America si UE. Un om care spune adevarul, chiar cu pretul disconfortului unor mimoze de prin UE. Stiu, doare sa ti se spuna in fata ca esti tolomac, mai ales cand esti presedintele Frantei, dar rezultatele lui ca presedinte in scurta sa domnie ii dau dreptate lui Mos Trump. Si e de neconceput o asemenea gafa cum a facut Micron. Cat de ignorant sa fii sa spui asa ceva dupa ce US a salvat DE 2 ORI Europa din rahatul in care se bagase singura si a tras dupa ea o lume intreaga??? As mai atrage atentia ca cele 2 razboaie au provocat pe la 100.000.000 de morti. 200.0000.000 de morti impreuna cu ciuma rosie.
    Cred ca pentru oricine, chestiile astea tin de evidentza.
    Nu pot sa spun decat Go go Trump! Make America Great Again!
  • +4 (22 voturi)    
    Asa, si? Germana e cea mai vorbita limba in UE (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 12:35)

    Ioan.Toma [utilizator]

    Sau cel putin asa va fi o data cu finalizarea Brexit.

    Iar Trump sa se uite mai bine in istorie. Fara interventia Frantei, SUA era si acum colonie britanica, avand-o drept sef de stat pe Regina Angliei.
    • -6 (14 voturi)    
      Da. 325 de milioane erau colonie britanică :) (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 19:55)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

      Europenismul dăunează grav sănătății :)
  • -7 (21 voturi)    
    razboiul insultelor (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 15:36)

    Razvan_M [utilizator]

    A inceput inca din campania electorala din State, atunci cand liderii europeni l-au injurat pe Trump cat au putut de tare. A continuat cu fitzele si insultele lui Merkel si Macron - atat cele vizibile, cat mai ales cele mai putin vazute de publicul votant. Sa nu uitam ca sangele american ne-a eliberat de nazisti si banii americani au scos Europa de Vest din groapa dupa razboi.

    Problema noastra ca membri UE este ca liderii de facto ai UE sunt presedintele Frantei si cancelarul Germaniei. Acestia sunt alesi de cetatenii tarilor lor si raspund politic in fata acelor cetateni. Negocierile purtate cu Statele Unite si cu China in privinta tarifelor sunt purtate prin mandatul primit de la acesti lideri, iar interesele care primeaza sunt ale economiilor franceza si germana. Tarile de mana a doua din UE macar au primit dreptul de a acapara ceva ramuri economice in tarile Est europene, in timp ce tarile de mana a treia asigura resursa umana si piata de desfacere.

    Este trist ca noi ca romani nu ne vedem deloc interesul nostru si credem in povesti abstracte cu economii de piata si reguli ale economiei de piata. Evident, regulile sunt okay, atata timp cat nu sunt scrise cu dedicatie si toata lumea se supune lor.
    • -1 (7 voturi)    
      Cancelarul german nu e ales de cetățeni (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 19:56)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      ...
      • -4 (6 voturi)    
        este corect (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 22:09)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Interesant de observat ca nici Micron nu este prea iubit de alegatori, iar in alegeri a reusit sa castige mai ales pt. ca a fost sustinut de oligarhii francezi si de presa lor si, in mod ciudat, contracandidatii au fost acuzati in mod intamplator de fapte penale in plina campanie electorala...
  • -7 (15 voturi)    
    Felicitari (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 20:05)

    wintershadow [utilizator]

    Ma simt onorat ca mai exista un om politic care spune fara menajamente corecte politic adevarul.
    Lumea ar fi cu mult mai buna daca fiecare tara ar avea un Trump.
    • +5 (5 voturi)    
      asa e.. (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 20:19)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui wintershadow

      mult mai buna daca nu ar exista escroci psi-opati ajunsi la putere si imb-cili care sa i sustina...
  • +1 (9 voturi)    
    Ciuca batailor (Miercuri, 14 noiembrie 2018, 20:36)

    arap [utilizator]

    In SUA i-au tras-o democratii, in Franta i-a tras-o Macron de i-au sarit fulgii papagalului oranj. Acum face pe curajosul de la mii de km. Un penibil !