Donald Trump îl acuză pe miliardarul George Soros că finanțează militanții anti-Kavanaugh

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 5 octombrie 2018, 17:30 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: Flikr
Președintele Donald Trump l-a acuzat vineri pe miliardarul american George Soros că finanțează militanții care protestează împotriva confirmării candidatului său la Curtea Supremă, Brett Kavanaugh, acuzat de agresiune sexuală, scrie AFP.

Această referință la George Soros capătă un accent particular având în vedere recentele declarații ale premierului ungar Viktor Orban, care denunță în mod regulat "invazia migratorie" din Europa și îl acuză pe miliardar că vrea să inunde Ungaria cu imigranți, prin intermediul ONG-urilor pe care le finanțează. Soros este o țintă predilectă a PSD în România. În urmă cu un an, Liviu Dragnea a fost întrebat de ziariști dacă poate defini exact ce motive ar avea miliardarul american să îl atace. Dragnea a susținut că "ceva este" in conditiile in care "sunt prea multe lucruri care se leagă”.

Întrebat de ziariști ce are Soros cu el, Dragnea a răspuns atunci: "Asta e o întrebare la care aș vrea să am răspuns. Nu știu, dar ceva este. Sunt prea multe lucruri care se leagă (...) S-ar putea să mă iubească foarte mult și eu sa fiu într-o mare confuzie". Alte exemple de atacuri anti-Soros ale PSD, aici.

"Manifestanții (...) care urlă în ascensor sunt profesioniști care au fost plătiți pentru a oferi senatorilor o imagine proastă", a scris pe Twitter președintele american, la mai puțin de două ore de votul crucial din Senat.

"Priviți toate pancartele identice făcute de profesioniști. Plăți de Soros și de alții", a adăugat el, fără a oferi dovezi concrete în sprijinul acestor acuzații.

Mii de militanți s-au adunat joi la Washington pe dealul Capitoliului, unde stau față în față Curtea Supremă și Congresul, cu pancarte pe care scria: "Nu trădați femeile, votați nu".

Peste 300 de manifestanți au fost reținuți, printre care actrița Amy Schumer, vară cu liderul democrat din Senat, Chuck Schumer, și fotomodelul Emily Ratajkowski.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2163 vizualizari

  • +7 (23 voturi)    
    ba frate! (Vineri, 5 octombrie 2018, 17:34)

    nellino [utilizator]

    Soros asta mai face si altceva in timpul zilei? Cu grija sa saboteze permanent, incontinuu, fara nici unfel de pauza Ungaria, Romania, mai nou pe Trump, ii mai ramane timp sa manance si sa se duca la buda?!

    Ba, ce om! Cata dedicare! Eu l-as angaja in firma mea!
  • +2 (18 voturi)    
    . (Vineri, 5 octombrie 2018, 17:43)

    theo667 [utilizator]

    Incredibil cat de lipsiti de imaginatie sunt conducatorii actuali!! soros asta zici ca-i mai tare decat tutankamon mao si gica petrescu la un loc
  • +3 (15 voturi)    
    l-a sunat dragnea (Vineri, 5 octombrie 2018, 17:46)

    alex34 [utilizator]

    si i-a zis, "go bleim sorosh ma' frend , dont bi sucker, erdogan teachd me too, iz so simple, wen somting go bad, soros e de vina"
  • +3 (19 voturi)    
    ))) ce o fi pus Chlenerul Liviu in paharul (Vineri, 5 octombrie 2018, 17:51)

    un domn [utilizator]

    lui Trump ?..niste soricioasca cu gust de shorosh ))))
  • -4 (14 voturi)    
    Devine interesant (Vineri, 5 octombrie 2018, 18:59)

    lider [utilizator]

    Plăți de Soros și de alții"... "ceva este" in conditiile in care "sunt prea multe lucruri care se leagă”in tara!
  • -7 (15 voturi)    
    cum, cum? (Vineri, 5 octombrie 2018, 19:00)

    Mazeta [utilizator]

    „Peste 300 de manifestanți au fost reținuți”

    Gendarmerie defends hotie?
  • +4 (12 voturi)    
    să-i spună (Vineri, 5 octombrie 2018, 19:40)

    nahir [utilizator]

    cineva lui trump că Soros nu mai are bani să facă alte finanțări în afară de cele pentru statul paralel, statul ăla care vrea să-l dea jos pe crăișorul bălților, pablito dragnea.
  • +2 (20 voturi)    
    Soros, Gulen, statul paralel (Vineri, 5 octombrie 2018, 20:44)

    banel [utilizator]

    Progresisti, stangisti, neomarxisti, big pharma, binomul., oculta mondiala...tiranii gasesc tot timpul sperietori pentru a tine sub control mintile inguste.
    • +3 (9 voturi)    
      Shorosh este un fel de iron man (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 5:41)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Care alearga Simultant intre Ungaria-Romania-italia-us...tare batraneluu
  • -4 (10 voturi)    
    Se alătură unei menajerii impresionante. (Vineri, 5 octombrie 2018, 21:05)

    anton_carpati [utilizator]

    Putin, Orban, Netanyahu, Kaczynski, Dragnea, Salvini, Trump. O colecție de personificări ale păcatelor capitale din ceva manuscris medieval.
    • -3 (13 voturi)    
      Isteria anti-Kavanaugh a depășit orice limite (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 4:08)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

      E destul să te uiți la ce scriu comentatorii de pe Hotnews, iar modul în care zeci de nickname-uri încearcă să ducă în derizoriu orice referire la Soros e mai mult decât suspect.

      Manifestările de agresivitate din comentarii ajung până la amenințări cu violența fizică, iar asta nu prea dovedește echilibru psihic. Tocmai la ”toleranții” progresiști care nu scriu niciodată nimic împotriva lui Soros, dar îi iau mereu apărarea. Chiar crezi că toți ne-am născut ieri?
      • +1 (3 voturi)    
        )))))tu esti produsul farmecului Tau (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 15:30)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Nascut de unchi si de matushi...nu facut de Traditzionali))))
      • +2 (2 voturi)    
        Ceea ce tu denumești "progresism", (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 18:50)

        anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        ...alții numesc logică. Toți acești "oameni de fier" care au o problemă cu Soros au o problemă și cu libertatea presei (mai puțin Putin - problemele lui au intrat în mașina de mixat ciment). Prin urmare nu sunt cei mai credibili indivizi.