VIDEO Sentința în cazul femeii lovite violent în Paris, după ce i-a replicat unui bărbat care o hărțuia: Un an de închisoare, dintre care șase luni cu suspendare

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 5 octombrie 2018, 14:59 Actualitate | Internaţional


Femeie lovita de agresorul sau
Foto: Captura YouTube
Bărbatul care a lovit o studentă de 22 de ani în plină stradă, în Paris, după ce aceasta a replicat la obscenitățile sale - o înregistrare video intens distribuită pe rețelele sociale - a fost condamnat joi la un an de închisoare, dintre care șase luni cu suspendare, și o perioadă de probațiune de trei ani, anunță AFP.

Femeia va primi de la acesta și o despăgubire de 2.000 de euro. Acesta nu are voie să intre în contact cu victima sa, Marie Laguerre.

Bărbatul va trebui să urmeze de asemenea un curs de sensibilizarea împotriva violențelor în cadrul cuplului și a violențelor sexiste.

"Cea mai mare satisfacție îmi aduce această obligație de a urma cursul", a reacționat Marie Laguerre, care a vorbit despre o pedeapsă "echilibrată".

Totul a plecat de la o postare pe Facebook: Marie Laguerre, 22 de ani, a povestit pe platforma socială cum un bărbat a agresat-o verbal prin "zgomote/comentarii/fluierături/vorbe murdare, de manieră umilitoare și provocatoare" când se întorcea acasă, în nord-estul Parisului.

"Am scăpat un 'gura' (ta gueule, în franceza) în timp ce îmi continuam drumul deoarece nu tolerez un astfel de comportamente. Nu puteam să tac și nu trebuie să mai păstrăm tăcerea", a povestit tânăra.

Dar replica "nu i-a plăcut acestui bărbat", continuă tânăra, afirmând că acesta a urmărit-o și mai întâi a vărsat o scrumieră pe ea înainte de a o "lovi în față în plină stradă, în plină zi, în fața a zeci de martori".

Textul este însoțit de scena surprinsă de camerele de supraveghere.

În fața magistraților, bărbatul a recunoscut că a aruncat cu o scrumieră spre femeie și că i-a dat o palmă, dar nu și remarcile obscene. "I-am spus: îți stă foarte bine în roșu (Marie Laguerre purta o rochie roșie). Ascultam muzică, cântam", a susținut acesta.

"Orice om a abordat o femeie pe stradă", a spus tânărul președintei completului de judecată, adeseori cu o atitudine insolentă.

Fără domiciliu fix, acesta mai avea nouă condamnări, inclusiv închisoare pentru proxenetism și violențe împotriva mamei sale.

În august, a fost internat 22 de zile la psihiatrie. Tribunalul a cerut o expertiză psihiatrică, dar a refuzat să se supună examinării.

Acest dosar a devenit un simbol pentru hărțuirea pe stradă, care a devenit un delict în Franța în urma unei legi adoptate în 3 august.




















4960 vizualizari

  • -13 (23 voturi)    
    No comment (Vineri, 5 octombrie 2018, 16:03)

    ww [utilizator]

    Apoi se mira si ei si nemtii ca-i arunca arabii in aer, le dau foc la masini si le violeaza femeile. Probabil infractorii vor deveni copiii-vedeta ai Europei de maine.
    Despre implicarea civica a celor de la mese sa nu mai vorbim.
    • 0 (0 voturi)    
      stai linistit... (Marţi, 9 octombrie 2018, 13:17)

      mi_po [utilizator] i-a raspuns lui ww

      .. la noi in Romanica nici macar nu se ridicau de la masa. Am vazut scena in Piata Mare in Sibiu si in care un tanar a fost luat la bataie si oamenii pur si simplu treceam mai departe. De frica de evitarea pericolelor, de indiferenta, etc... absolut nimeni nu a intervenit!
  • -15 (17 voturi)    
    ... (Vineri, 5 octombrie 2018, 16:30)

    vitan.sandu [utilizator]

    De acord, doar codul penal a monibasescu pedepseste drastic un telefon dat pentru un interes public (ca fiind trafic de influenta), sau avantajul electoral obţinut prin aranjarea orasului a carui edil esti, dar lasa nepedepsiti criminalii care comit omoruri de la volanul gipanelor la viteze de rachete!
  • -7 (23 voturi)    
    cel mai tare (Vineri, 5 octombrie 2018, 16:32)

    Dodel540 [utilizator]

    Mi se pare hipsterul in camasa alba care insfaca foarte hotarat un scaun dupa care se opreste brusc din "temerara" actiune.. Un fel de tineti-ma ca il bat!
    • +16 (20 voturi)    
      Asa... (Vineri, 5 octombrie 2018, 16:50)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Si tu ce anume ai fi continuat sa faci? Lumea mi s-a parut ca a reactionat suficient, daca agresiunea ar fi continuat erau cu totii hotarati sa actioneze. A durat prea mult...nu cred ca vreo unul dintre voi ar fi sarit sa il bata pe individ...ca ai fi intrat tu la belea pentru ca-ti faci dreptatea singur.
      Si reactia oamenilor si cea a justitiei au fost foarte bune, cred ca exagerati.
      • -3 (11 voturi)    
        Hmmm (Vineri, 5 octombrie 2018, 19:01)

        Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        Tu ai vazut ca bastârcă i-a dat tipei? Cu toate acestea omul a iesit cu camasa nesifonata. Adica, vreau sa spun ca n-a maturat nimeni cu el pe jos, n-au sters trotuarul cu el. Nu s-a suit nimeni cu șenilele pe el. Si astia cica-s civilizati. Se dau rotunzi cu acel cretinism ”Je suis Charlie”, dar cand e sa faca ceva cu adevarat constructiv sunt pamant de flori. Nicio treaba, Gogule. Ei nu-s de acolo, ci de comuna vecina. ei n-au trecut pe strada aia.

        Ma gandesc ca daca faci asta in anumite cartiere din Bucuresti sau chiar si in orase de provincie față de fata care nu trebuie, ies doi, trei baieti care-ti fac ”un fermoar” la gât de la o ureche la alta in secunda doi. Imi vin in minte doua orase: Giurgiu si Braila. Cei trei americani au simtit pe propria piele ce inseamna sa nu-ti alegi corect adversarul. Sigur ca cele doua atacuri sunt reprobabile, dar asta nu inseamna ca nu au loc.

        In buricul Parisului lumea isi savureaza in continuare cornul si cafeaua ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic. Halal simt civic.
      • -5 (7 voturi)    
        pai (Vineri, 5 octombrie 2018, 20:48)

        Dodel540 [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        Nu puneam mana pe scaun daca nu eram hotarat sa i-l sparg in cap respectivului de ex...
    • +9 (13 voturi)    
      ala (Vineri, 5 octombrie 2018, 17:01)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      pai ala precis primea 3-4 ani de inchisoare daca dadea in saracul cu 9 condamnari la activ care batea si el linistit o femeie
    • +9 (9 voturi)    
      M (Vineri, 5 octombrie 2018, 17:13)

      cvi [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      O fi hipster, dar a procedat corect. Nu l-a lovit, dar s-a asigurat ca nici agresorul nu mai loveste pe nimeni.
      Daca i-ar fi dat un scaun in cap era si el condamnat.
      • -4 (10 voturi)    
        Daca se petrecea in Vaslui... (Vineri, 5 octombrie 2018, 22:03)

        Popescul [utilizator] i-a raspuns lui cvi

        Daca un târâie-branza lovea o localnica in Vaslui, nu am vreo îndoiala ca s ar fi gasit cativa moldoveni (grup de sapte) care sa mi ți-l execute pe micut. Chit ca asta insemna sa i dea niste numere sau sa i faca un buzunar la gat. Ceva, ceva tot i ar fi facut. Sigur ca ar fi fost reprobabi, ilegal, bla, bla, bla. Eu spun doar ce s ar fi intamplat in alte țări. In schimb in marea capitala europeana mori cu dreptatea de gat, ptr. ca hipsterii tre sa si savureze cornul lor patetic.
    • -6 (12 voturi)    
      Feng Șuie Paparude (Vineri, 5 octombrie 2018, 17:31)

      ww [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Momentul in care hipsteru' lasa scaunul este acela in care l-au lovit in cap feng-shuiu' si indobitocirea political correctness-ului din noua scoala a Occidentului. S-a gandit brusc: "Ba, io vreau sa-i dau la baietu' asta cu scaunu-n cap. Da' oare nu si-o fi dislocat saracu' umaru' cand a lovit-o pe fufa aia (uite ce rochie si-a gasit sa poarte)? Oare de un pahar cu apa n-o avea nevoie bietu' dupa asa efort? Nu i s-o fi urcat oare tensiunea de la cum s-a enervat? Ia sa sun eu la Urgente".
  • -4 (8 voturi)    
    Inscenare (Sâmbătă, 6 octombrie 2018, 0:21)

    Robert M [utilizator]

    Filmul pare regizat iar actrita costumata in rosu joaca slab.