​​VIDEO Paris: O femeie este lovită violent, în plină stradă, după ce i-a replicat unui bărbat care o hărțuia

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 30 iulie 2018, 13:23 Actualitate | Internaţional


Femeie lovita de agresorul sau
Foto: Captura YouTube
O tânără din Franța a publicat pe rețelele sociale o înregistrare video cu momentul în care este lovită violent, după ce a replicat la remarcile obscene ale unui bărbat, scrie AFP.

Totul a plecat de la o postare pe Facebook: Marie Laguerre, 22 de ani, a povestit miercuri pe platforma socială cum un bărbat a agresat-o verbal marți seara prin "zgomote/comentarii/fluierături/vorbe murdare, de manieră umilitoare și provocatoare" când se întorcea acasă, în nord-estul Parisului.

"Am scăpat un 'gura' (ta gueule, în franceza) în timp ce îmi continuam drumul deoarece nu tolerez un astfel de comportamente. Nu puteam să tac și nu trebuie să mai păstrăm tăcerea", a povestit tânăra.

Dar replica "nu i-a plăcut acestui bărbat", continuă tânăra, afirmând că acesta a urmărit-o și mai întâi a vărsat o scrumieră pe ea înainte de a o "lovi în față în plină stradă, în plină zi, în fața a zeci de martori".

Textul este însoțit de scena surprinsă de camerele de supraveghere.

Tânăra a depus plângere la poliție.

Sâmbătă, Marie Laguerre a făcut apel la Twitter pentru a difuza înregistrarea video: "Pentru că am răspuns în fața hărțuirii, un bărbat m-a lovit în plină stradă, în plină zi, în fața a zeci de martori. Inadmisibil. Stop hărțuirii pe stradă. #noustoutes #metoo #balancetonporc #harcelementderue @MarleneSchiappa" (n.r. - secretarul francez de stat pentru egalitatea femei bărbați).

Un proiect de lege împotriva violențelor sexiste și sexuale, votat în mai de Adunarea Generală, prevede amenzi de minim 90 de euro pentru hărțuirea femeilor.






















9914 vizualizari

  • -11 (31 voturi)    
    wow (Luni, 30 iulie 2018, 14:47)

    tudor74 [utilizator]

    Surpriza, atacatorul nu are turban si e alb, probabil crestin!

    Ntz ntz, niciun comentariu!
  • -16 (36 voturi)    
    context? (Luni, 30 iulie 2018, 15:00)

    EXEs [utilizator]

    Nu mai sunt dispus sa ascult tot felul de parasute proaste care dupa ce provoaca vizual si verbal se mira cand unii derbedei din aceeasi grup social ca si ele le raspund exagerat.
    Am vazut cum toti masculii au sarit in sus, dar nici unul nu l-a batut pe individ semn ca adevarul este undeva la mijloc.
    #Metoo este un santaj ordinar si toate individele care se folosesc de aceasta mizerie au credibilitate zero.
    • +8 (14 voturi)    
      Ati observat bine! (Luni, 30 iulie 2018, 16:16)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      cand afirmati: "Am vazut cum toti masculii au sarit in sus, dar nici unul nu l-a batut pe individ...".

      De ce credeti ca doamnele - care erau si ele prezente - NU au sarit si ele la acel individ bataus?
      • +6 (10 voturi)    
        hmm (Luni, 30 iulie 2018, 20:51)

        1A [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        pentru ca erau sexiste si egalitatea functioneaza doar inntr-un sens.
        • -1 (1 vot)    
          Chestiile astea ii vor pierde (Marţi, 31 iulie 2018, 11:08)

          ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui 1A

          sunt cativa care stiu la ce ma refer.
    • 0 (24 voturi)    
      Stii, EXEs.. (Luni, 30 iulie 2018, 16:43)

      Gojifruit [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      Imi este atat de rusine ca existi.
  • +7 (9 voturi)    
    Euro (Luni, 30 iulie 2018, 16:11)

    Joseph18 [utilizator]

    De observat ca amenta va putea sa fie de 90 euro, asta ca sa poata sa plateasca chiar si cersetorii...!

    Caci, daca s-ar stabili o amenda de 9.000 euro, atunci plata amenzii ar fi un LUX pe care nu si-l poate permite oricine...