Rusia dotează Siria cu un sistem S-300

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 24 septembrie 2018, 13:50 Actualitate | Internaţional


Rachete rusesti S-300
Foto: kremlin.ru
Rusia va livra Siriei un sistem de rachete sol-aer cu rază lungă de acțiune S-300 în cel mult două săptămâni, a spus luni ministrul Apărării, Serghei Shoigu, la o săptămână după ce Rusia a acuzat Israelul că a cauzat indirect prăbușirea unui avion militar rus în Siria, relatează Reuters.

Prăbușirea avionului, care a cauzat moartea a 15 membri ai serviciului rus, a forțat Moscova să ia ”măsuri de retorsiune adecvate pentru a crește siguranța militarilor ruși care luptă la nivel împotriva terorismului internațional în Siria”, a spus Shoigu într-un discurs televizat. 

”Un sistem modern de rachete sol-aer cu rază lungă de acțiune S-300 va fi transferat forțelor armate siriene în cel mult două săptămâni”, a spus el, care a adăugat că sistemul va crește semnificativ capabilitățile armatei siriene.

Rusia, care luptă în Siria pentru a sprijini guvernul, a spus că Israelul este responsabil de doborârea din greşeală de către apărarea antiaeriană siriană a unui avion rusesc de recunoaştere Il-20 în timpul unui raid efectuat de patru avioane de luptă F-16 israeliene în Siria.

Citește și:

















1623 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    :) (Luni, 24 septembrie 2018, 13:58)

    I [utilizator]

    practic totul era pregatit, doar asteptau sa apara o scuza ca sa le trimita sistemul.
  • +7 (13 voturi)    
    Ha haha (Luni, 24 septembrie 2018, 14:02)

    sipu [utilizator]

    S300 stie sa faca diferenta intre un avion NATO si un avion rusesc !!!? Va da jidani NA,NA si cu S1000 se plimba jidani cu F35 pe deasupra Damascului zici ca este UBER ..................
  • +4 (12 voturi)    
    foarte util :))) (Luni, 24 septembrie 2018, 14:18)

    DSS [utilizator]

    armata israeliana s-a antrenat intens pt evitarea sistemelor S-300 in anii trecuti, utilizand sistemul cipriot care a fost imprumutat grecilor.
    Mujicii pot bifa alt succes, iar sistemul va lua la tinta alte avioane rusesti
    Haraso

    PS sistemul modern are vreo 40+ ani
    • -5 (7 voturi)    
      Precizare (Luni, 24 septembrie 2018, 14:53)

      spysoby [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      Ciprioti au un sistem S-200 si este adevarat ca evrei se joaca in fiecare vara cu el.Cu S-300 e mai dificil dar evrei se joaca cu cel iranian de ceva timp spre disperarea iranienilor .Sistemul S-200 a fost imbunatatit intre timp deci nu mai este cel de atunci.
      • +4 (4 voturi)    
        verifica (Luni, 24 septembrie 2018, 15:33)

        DSS [utilizator] i-a raspuns lui spysoby

        nu pot atasa linkuri, dar Cipru chiar are S-300, si a fost o criza serioasa intre Cipru, Grecia si Turcia care era aproape sa degenereze acum 20 de ani.
        Criza a fost solutionata prin imprumutul sistemului catre Grecia, unde a si ramas.
        Au fost rapoarte acum cativa ani ca avioanele israeliene s-au antrenat intens in evitarea sistemului cu ajutorul grecilor, mai ales de cand Turcia si Israel nu mai sunt prieteni.
        dusmanului dusmanului meu imi eeste prieten
        • -2 (4 voturi)    
          ZAU! (Luni, 24 septembrie 2018, 16:42)

          Tokimido [utilizator] i-a raspuns lui DSS

          Ce prosti rusii astia! Daca stiau si ei ce stii tu nu mai se complicau cu miscarea asta.
  • -1 (1 vot)    
    Pai atunci, daca s300 e 0, care-i problema (Luni, 24 septembrie 2018, 22:50)

    vudejea [utilizator]

    Asa-i ca nu-i nici o problema? Probabil istraelienii si americanii se prefac cand fac spume despre asta..S300 are versiuni stealth ce detecteaza 0,1 m2 la 250 km, adica f22/ul ca f35 nu are nicio sansa - e stealth doar din fatza, caci e un avion cu decolare si aterizare pe verticala..s300 pe spatii mici, pana la 250km e de fapt s400..s400 e pentru distante de 400km si e mai complex intrucat e si pentru rackete balistice cu raza lunga, s300 fiind doar pentru cele cu raza medie si scurta...Probabilitatatea * factory kill* fk, asadar, Șanse de a distruge o țintă prin utilizarea unui singur interceptor de rachete contra MGM-31 Pershing ..0,4-0,6, contra aeronave 0,7-0,9...Cu doua interceptoare (rackete), niciun aparat de zbor cu om in el nu are sansa sa scape...Ei, e un gunoi...Dar, nu trebuie sa uitam ca aviatia israeliana e considerata cea mai eficienta, cea mai antrenata din lume si probabil lupta o sa se dea cu sistemele de bruiaj si cu tinte false...Cred ca rusii vor de fapt sa vada capabilitatile maxime in acest moment ale americanilor, israelienilor si nato, ca sa vada ce vesta antiglont au mai scornit acestia, ca sa scoata gloantele antivesta