Doborârea avionului rusesc în Siria: Moscova acuză Israelul că a transmis "în mod deliberat informaţii eronate"

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 23 septembrie 2018, 16:46 Actualitate | Internaţional


Igor Konashenkov
Foto: Agerpres/AP
Ministerul rus al Apărării a acuzat duminică Israelul că este responsabil de doborârea din greşeală de către apărarea antiaeriană siriană a unui avion rusesc de recunoaştere Il-20 în timpul unui raid efectuat de patru avioane de luptă F-16 israeliene în Siria, declarând că incidentul soldat cu moartea a 15 soldaţi ruşi a fost provocat din cauza "informaţiilor eronate" transmise "în mod deliberat" de armata israeliană, informează Agerpres, citând agenția DPA şi cotidianul Haaretz.

Cincisprezece membri ai personalului rus au fost ucişi, luni seară, când avionul lor a fost doborât de rachete siriene, după ce un avion de luptă israelian într-o misiune de bombardament s-a ascuns în spatele aparatului rusesc pentru a se acoperi, potrivit versiunii evenimentelor prezentate de Moscova.

Ministerul rus al Apărării a învinuit oficial duminică Israelul pentru doborârea avionului rusesc deasupra Siriei, acuzând armata israeliană de "neglijenţă criminală". Ministerul rus a publicat un raport ce contrazice versiunea oficială prezentată de Israel în legătură cu acest incident.

Purtătorul de cuvânt al Ministerului Apărării, Igor Konashenkov, a fost citat duminică de agenţia oficială de presă Tass declarând că forţele aeriene israeliene au furnizat "informaţii eronate" cu privire la obiectivele avioanelor lor de luptă F-16.

În raportul ce detaliază circumstanţele incidentului, Moscova acuză Israelul că a înşelat "în mod deliberat" Rusia în privinţa planurilor avioanelor sale, împiedicând aparatul rusesc să se deplaseze la timp către un loc sigur.

Acest lucru "a făcut imposibilă direcţionarea avionului Il-20 spre o zonă sigură", a declarat purtătorul de cuvânt, adăugând că ministerul său are o evidenţă a conversaţiei între personalul rus şi un ofiţer israelian.

Israelul i-a notificat pe ruşi printr-un canal special de comunicare între cele două ţări în legătură cu atacul care se apropia cu doar un minut înainte, potrivit purtătorului de cuvânt.

Datele indică "fie lipsă de profesionalism, fie o neglijenţă criminală", a declarat Konashenkov, adăugând că forţele aeriene israeliene sunt "singurele" de vină pentru moartea soldaţilor ruşi.

Anterior, preşedintele rus Vladimir Putin a adoptat un ton mai conciliant evocând o "înlănţuire de circumstanţe accidentale tragice".




Citeste mai multe despre   


















4950 vizualizari

  • +17 (37 voturi)    
    Aici au dreptate rusii! (Duminică, 23 septembrie 2018, 16:54)

    Marionette [utilizator]

    Israelienii sunt vinovati ca rusii isi doboara propriile avioane!!! :)))) Nicidecum votca!
    Am si eu un sfat pentru armata rusa! Incercati sa faceti nivelul de votca in sange obligatoriu pentru a fi soldat mai mic si poate va fi mai bine!
    • -17 (29 voturi)    
      pt marionette (Duminică, 23 septembrie 2018, 17:50)

      NuSuportProstii [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      ai cam ramas in urma in ce priveste armata rusa.
      • +2 (6 voturi)    
        De ce stătea avionul rusesc cu spatele? :) (Luni, 24 septembrie 2018, 0:04)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui NuSuportProstii

        ...
    • +1 (1 vot)    
      mmm (Luni, 24 septembrie 2018, 18:28)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Doar stim cum functioneaza treaba si ca vor exista represallii identice . pt paritate pretenii Israelului vor dobora din ''greseala'' un avion israelian
  • +18 (22 voturi)    
    Cu alte cuvinte... (Duminică, 23 septembrie 2018, 17:08)

    Soarele [utilizator]

    ... vor si ei 150 de milioane de ... ceva.. USD, sau EUR, sau 750k shekeli... si dupa aia sunt din nou prieteni. Prieten, prieten, dar avioanele sunt pe bani.
    • +4 (4 voturi)    
      À la guerre comme à la guerre (Duminică, 23 septembrie 2018, 19:39)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

      ...
  • +20 (36 voturi)    
    părere (Duminică, 23 septembrie 2018, 17:10)

    Arl [utilizator]

    Greu de inghițit pentru o așa „superputere” militară faptul că un avion de spionaj, teoretic burdușit cu sisteme electronice de detecție etc nici nu a mirosit manevra și nici măcar nu a putut evita propriile rachete ( presupun că avioanele rușilor pot contracara ușor rachetele de fabricație proprie trase împotriva lor). Așa că aplică rețeta clasică: altul e de vină...
    • +10 (20 voturi)    
      racheta ruseasca (Duminică, 23 septembrie 2018, 18:00)

      drup [utilizator] i-a raspuns lui Arl

      racheta ruseasca functioneaza in 2 cazuri - daca avionul dusman e civil sau daca avionul dusman e tot rusesc si eventual plin cu rusi.
      se stie de pe vremea la razboiul rece ca rusii facea pe dracu in patru ca bazele de rachete sa fie puse cat mai departe ca sa nu le cada propriile rachete in cap.
      • -12 (20 voturi)    
        acum inteleg (Duminică, 23 septembrie 2018, 18:46)

        nicomar [utilizator] i-a raspuns lui drup

        de ce amerlocii au > 1000 baze in lume: ca sa se tina de mana si sa nu apese cumva gresit pe butoane !
        • +7 (9 voturi)    
          Americanii nu dughesc 4 litre de pufaika (Duminică, 23 septembrie 2018, 21:07)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui nicomar

          Zilnic!!!
    • +7 (23 voturi)    
      Dont buy the bulls*t (Duminică, 23 septembrie 2018, 18:16)

      bogdan192 [utilizator] i-a raspuns lui Arl

      Tintele atacului au fost cateva obiective pe un port de langa una din cele mai mari baze armate rusesti din zona. Israelienii le-au aratat pisica rusilor, si rusii au plusat, incercand sa doboare un avion macar. Din pacate, pilotul israelian a fost mai bun ca toata apararea antiaeriana ruseasca, cea siriana plus un avion de razboi electronic. Din pacate, din idiotenia liderilor locali, 15 soldati au murit. In loc sa-si asume vina, psihopatii din rusia incearca sa construiasca o plasa de minciuni care sa deflecteze vina pe israel. Make of this what you will.
  • +8 (20 voturi)    
    ce-a facuuuut? (Duminică, 23 septembrie 2018, 18:10)

    AliKimiku [utilizator]

    Deci TuDorelul sirian de la sol a bagat o rachetuta sovietica in burta bietului Iliusin?
    Iar Itic e vinovat ca s-a ascuns dupa magoaie?
    Poate ne spun in sfarsit rusnaceii cei revoltati cine s-a ascuns in spatele zborului Malaysia Air doborat de un TuDorel rus in Ucraina, o fi fost tot Itic?
    • 0 (0 voturi)    
      nuuuu (Luni, 24 septembrie 2018, 11:55)

      semperfidelis [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      Itic e vinovat ca avionul rusesc nu a detectat atacul si ca nu le-a dat secrete militare.
  • +4 (4 voturi)    
    run putin, run ... (Duminică, 23 septembrie 2018, 20:48)

    gica69 [utilizator]

    penibilitate dusa la maxim ... bietu' sirian ...
  • +1 (3 voturi)    
    jos putin (Luni, 24 septembrie 2018, 1:21)

    I [utilizator]

    ii doare pe rusi fix in cot ca au murit aia. Doar au omorat rusii destui rusi de-a lungul timpul incat 15 in plus sau in minus cu cred ca mai conteaza pentru ei.