Ambasada Rusiei: Cele mai mari exerciții de război din Rusia din ultimii aproape 40 de ani ”nu reprezintă nicio amenințare la adresa păcii”

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 5 septembrie 2018, 13:02 Actualitate | Internaţional


Tancuri rusesti la exercitiul militar Zapad
Foto: kremlin.ru
Cele mai mari exerciții militatare care vor avea loc în Rusia din 1981 ,”Vostok-2018”, în perioada 11-15 septembrie, vor implica peste 200 de mii de militari, aproximativ 400 de avioane și elicoptere, până la 7.000 de vehicule de luptă, inclusiv 1.100 de tancuri, 1.200 de dispozitive, lansatoare multiple de rachete și mortiere, și peste 50 de nave militare, informează Ambasada Rusiei în România. Aceasta subliniază că manevrele se desfășoară exclusiv pe teritoriul național al Rusiei și ”nu reprezintă nicio amenințare la adresa păcii și a securității internaționale”.

Manevrele trupelor (forțelor) „Vostok 2018“ vor avea loc în perioada 11-15 septembrie 2018, sub conducerea Ministrului Apărării al Federației Ruse, iar tema manevrelor este „Utilizarea grupărilor de trupe (forțe) militare pentru asigurarea securităţii militare a Federației Ruse în Teatrul de Est de acțiuni militare“.
Potrivit Ambasadei Rusiei, manevrele vor fi efectuate în două etape. 

În prima etapă, comandamentele operaționale ale districtelor de Est, Central, și a Flotei de Nord practică temele de finalizare a desfășurării trupelor (forțelor) militare în Teatrul de Est de acțiuni militare. 

În a doua etapă, autoritățile militare practică temele conducerii grupărilor de trupe (forțe) militare interspecifice în cursul escaladării conflictelor în întregul teatrul de acțiuni militare. 

Pentru a practica acțiuni comune ale unităților și subunităților militare în manevrele este atras contingentul militar al Armatei Populare de Eliberare a Chinei.

Din partea chineză pe teritoriul Federației Ruse vor participa până la 3500 de persoane, până la 800 de unităţi de tehnică militară, 6 avioane și 24 elicoptere. 

Ministrul rus al apărării, General al Armatei Serghei Shoigu, a declarat că astfel de evenimente de formare de luptă pe scară largă nu au avut loc în Rusia, din 1981.

Potrivit Ministrului Apărării, „Vostok-2018“ începe în mod tradițional, cu o serie largă de activități pregătitoare - aproximativ 15 exerciții speciale pentru asigurarea trupelor militare. 

„De regulă, aceasta se combină cu inspecția neanunțată, declarată de către Președintele Federației Ruse, Comandantul Suprem al Forțelor Armate, ce a devenit o bună practică în viața și munca noastră“, a subliniat șeful Ministerului Apărării.

Citește și:


















1496 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Exercitii de Razboi NU sunt Amenintarea Pacii (Miercuri, 5 septembrie 2018, 13:09)

    un domn [utilizator]

    asta Numai Mazeta ar putea Spune
  • +6 (8 voturi)    
    Si atunci ce au ei cu NATO? (Miercuri, 5 septembrie 2018, 13:23)

    BEDE [utilizator]

    Daca manevrele militare ale rusilor cica nu reprezinta o amenintare la adresa pacii, de ce oare se scandalizeaza rusii cand NATO face niste manevre?
  • +7 (9 voturi)    
    Dragul nostru Kuzmin, (Miercuri, 5 septembrie 2018, 13:55)

    Rescator [utilizator]

    Toată istoria voastră in ultimii 300 de ani a insemnat un lung șir de agresiuni și anexări de teritorii străine.
    Nu vă mai satură Dumnezeu.In ultimii ani ați atacat,
    Georgia,ati atacat și atacați in continuare Ucraina,
    duceți un război dement in Siria,amenințați zilnic
    micile state europene,precum țarile baltice și Romania,vă folosiți de toate metodele Maskirovka și
    ale razboiului hibrid pentru a dezmembra Uniunea
    Europeană,omorați intr-o veselie adversarii politici
    peste tot in lume și la voi acasă.Lista este prea lungă
    și ma opresc aici.Asta da luptă pentru pace in Rusia!
    • -3 (7 voturi)    
      Ivan cel Groaznic (Miercuri, 5 septembrie 2018, 14:58)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Ivan cel Groaznic in secolul XVI a inceput politica de cotropire a celor din jur. Deci sunt vreo patru sute si ceva de ani.

      As vrea sa mi spun si eu pct.de vedere despre cateva "agresiuni" ale Maicii Rusia. In Georgia au intervenit numai dupa ce Sakasvili se comporta ca un scelerat cu rusii din Osetia de Sud. Pana atunci rusii n aveau nimic cu gruzinii.

      In Ucraina au intervenit ptr a i apara pe etnici rusi de acolo. Crimeea a votat cu Rusia cu o majoritate intalnita la noi la alegerile din 1990 ale lui Iliescu. In Kossovo in 1999 n a intervenit Albania, ptr ca nu conta in fata Serbiei, dar a facut o NATO ucigand cateva mii de oameni in decurs de cateva luni. Ulterior lumea a recunoscut dreptul la autodeterminare al kossovarilor. Daca atunci a fost corect referendumul, nu vad de ce in Crimeea ar fi fost ilegal.

      Tarile baltice nu, sunt amenintate in vreun fel de Maică. Cea din urma n a facut o înainte sa intre in NATO si cu atat mai putin ar putea s o faca acum.

      Pe tradatorul
      • +1 (3 voturi)    
        pct tau de vedere e irelevant (Miercuri, 5 septembrie 2018, 18:35)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

        pt ca e biased, tu esti mujic!!!!
        • 0 (0 voturi)    
          Tu fiind? (Miercuri, 5 septembrie 2018, 21:57)

          Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

          Tu fiind cine? In afara de mujic, vodka, pufoaica si alte maxim cinci interjectii, mai cunosti alte cuvinte? Ti am studiat postarile. Esti tare subțirel. Nu vad vreo idee in peroratiile tale.

          Cunosti semnificatia termenului "mujic"?

          Poti alcatui o propozitie din mai mult de cinci (hai si trei) cuvinte? Nu? Hmmm. Ma gandeam eu. Curtea e lamurită.

          Accept oricand critica, dar as vrea sa vad un semn de inteligenta. Sa simt ca am cu cine dialoga. Te legi de bolșevici, de comuniști, insa esti mai obtuz decat ei cu sloganurile tale.

          Pentru o clipă m am temut ca vei veni cu ceva argumente (inteligente) contra. M am temut ca mei vei surprinde cu o idee colosala. Acum sunt linistit. E clara treaba.
      • +1 (1 vot)    
        Da, domle, ce bine esplicați... (Miercuri, 5 septembrie 2018, 22:07)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

        ... adică este modelul moldovean, unde rușii sunt asupriți de moldoveni, și hop! Armata a Paișpea sare în ajutorul bieților ruși care nu sunt lăsați de moldoveni să-și folosească limba și alte organe conform culturii lor tradiționale...Noroc că întâmplător Armata a Paișpea erea acolo pentru o misiune de pacificare (ca și URSS în Afganistan), și de acolo nu se mai urnește de atâta pacificare (și micii verzi din Crimeea tot pacificatori).
        Mai ai multe prostii de zis sau le-ai terminat pe alea primite de la Deznfarmația Maskva?
        • -1 (1 vot)    
          Sa ne limitam la fapte (Joi, 6 septembrie 2018, 0:48)

          Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

          Sa ne limitam la fapte.

          Transnistria nu a fost romaneasca decat vremelnic pentru o perioada foarte scurta in istorie. Nici macar in 1918, cand eram pe cai mari, nu s-a pus problema de a ne uni si cu acea regiune.

          In Crimeea a fost un referendum dupa toate regulile internationale la care au participat vreo 83% din cei cu drept de vot si din care vreo 95% au spus ca vor Maica Rusie. Ce mai vrei? Vox populi, vox Dei. La fel s-a procedat si in Kossovo. Acolo a fost corect? Dreptul popoarelor la autodeterminare iti suna cunoscut? Cand europenii au deschis cutia Pandorei, ar fi trebuit sa se gandeasca de doua ori.
          • +1 (1 vot)    
            Vă ascundeți după aparențe (Joi, 6 septembrie 2018, 14:52)

            Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

            Este adevărat cu Transnistria, dar aceasta a fost acordată Moldovei în schimbul sudului care a fost transferat Ucrainei în cadrul URSS, deci este teritoriu moldovean, că le place, că nu, tovarășilor kaghebei (sau dumitale). Orice schimbare trebuie să aibă loc în cadrul legal, nu cel stabilit de Armata (ha!) pacificatoare a Paișpea.
            În Crimeea a fost un referendum supravegheat de niște estratereștri alieni mici, verzi și cu ochii bulbucați care răspundeau prezent când cineva striga ”E pe-aici un gradat GRU?”. Deci valabilitatea referendumului este sancționată doar dacă se consideră referendumul ca invadare.
            În Kosovo nu au fost nici un fel de mici și verzi din partea Albaniei, Erau doar localnici. Kapisci or panimaieși?