VIDEO Trump, criticat după ce a făcut mai multe gafe la întâlnirea cu Regina Elizabeta a II-a

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 iulie 2018, 11:28 Actualitate | Internaţional


Trump i-a intors spatele reginei Elizabeta a II-a
Foto: Captura video
Președintele Donald Trump a încălcat, vineri, în doar câteva minute cel puțin două reguli de protocol în timpul întâlnirii sale cu Regina Elizabeta a II-a a Marii Britanii de la Castelul Windsor, relatează presa britanică. 

Președintele american a fost criticat pe rețelele de socializare pentru că a mers în fața reginei, întorcându-i spatele, lucru interzis de regulile casei regale, după ce Elizabeta a II-a l-a lăsat pe Trump să aleagă partea pe care să meargă alături de ea. 

De asemenea, acesta nu s-a înclinat așa cum s-ar fi cuvenit, dar a fost criticat și pentru că era descheiat la sacou.

Întâlnirea dintre cei doi a avut loc în timp ce sute de mii de britanici au protestat în stradă față de politicile liderului american. 

Președintele american a sosit ieri seară la Londra, stârnind controverse în urma apariției unui interviu acordat The Sun în care a spus că negocierileLondrei  cu Bruxellesul pe tema Brexit ar bloca orice viitor acord comercial între Marea Britanie şi Statele Unite. 

Ulterior însă, Trump a declarat că este de acord cu orice abordare ar avea premierul britanic, Theresa May, în negocierile privind ieşirea Marii Britanii din Uniunea Europeană, părând să se distanţeze de afirmaţiile făcute în interviu. 





















4664 vizualizari

  • 0 (20 voturi)    
    Ce s a nascut din Imigranti americani (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 11:31)

    un domn [utilizator]

    Monarhie pe paine manca
    • -3 (11 voturi)    
      As-i SUA! (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 13:37)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Nu știa-i?O țară de imigranți.Aflată în vârful dezvoltării.Așa se întâmplă când nu sunt degenerați cu pretenții!
  • -8 (14 voturi)    
    criticat? (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 11:43)

    victor L [utilizator]

    prea putin, trebe dat in judecata, la penali.
  • +5 (11 voturi)    
    Bine ca nu si-a suflat nasul cu degetele, (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 12:23)

    scaraotchi [utilizator]

    pericolul de contaminare cu Noviciok ar fi fost iminent...
  • -13 (27 voturi)    
    Eu am văzut altceva (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 13:00)

    Nyk1 [utilizator]

    Și anume că Regina nu și-a întâmpinat oaspetele cu respectul cuvenit (vezi protestele supușilor Majestății Sale), cu atât mai mult cu cât este vorba despre cel mai important lider de pe Planetă.

    În plus, US și-a câștigat independența față de UK, deci nu trebuie să mai respecte obiceiurile ciudate ale englejilor.

    Eu aș zice să fiți mulțumiți că nu a fost George Washington în locul lui Trump, care probabil chiar ar fi împușcat-o dacă ar fi avut ocazia.
    • +10 (10 voturi)    
      Vorbesti aiurea. Cum s-o impuste ? (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 22:00)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      George Washington a fost chiar ruda cu familia regala Britanica. Un fel de var de gradul 3.
      Unul din motivele pentru care Regele Angliei a acceptat sa faca pace cu rebelii a fost ca era ruda cu George Washington. De aia a fost si bagat in fata de SUA, pentru a se ajunge mai usor la pace.
      Si Famila Bush e ruda cu famila regala (sunt inruditi cu Washington).
  • +15 (21 voturi)    
    Nu a gafat deloc (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 14:35)

    UpNext [utilizator]

    Atat il duce mintea si, oricum, nu-l intereseaza nimic altceva decat propria sa persoana. E un copil batran ultraegoist, atat.
  • -11 (21 voturi)    
    Și-au adus aminte de protocol (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 15:11)

    Tescovin [utilizator]

    Progresivii ăștia care și-au făcut un scop în viață din a-l bălăcări pe Trump în general nu dau doi bani pe instituțiile monarhie europene, care, nu-i așa, sunt anacronice, retrograde, rasiste, suprematiste albe șamd. Brusc însă, dacă Trump e descheiat la sacou sau o ia prin dreapta în loc de stânga, e jale mare - a încălcat Sf. Protocol! Asta contează, nu că omul, așa din topor cum e el, spune niște adevăruri care-i supără pe tovarășii din CC al PCUE și pe fanii lor.
    • +4 (6 voturi)    
      pupatul in fund (Duminică, 15 iulie 2018, 8:58)

      tarsic [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      nu v-ati saturat trumptarzilor sa-l pupati toata ziua in fund pe imbecil ? ?
  • -6 (16 voturi)    
    Ce sa stie . . . . (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 15:56)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . neam de traista ce e ala protocol regal? Il doare pe Trump drept in cot de protocolul regal britanic! Si drept sa spun de ce naiba s-ar inclina un Presedinte american in fata reginei Angliei? Când ar trebui sa fie invers avand in vedere ajutorul dat de America Marii Britanii, in al doilea WAR!
    • +11 (15 voturi)    
      Ce ajutor bre? (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 20:00)

      mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Învață și tu un pic de istorie. Împrumut, nu ajutor. Acum câțiva ani Anglia și-a plătit integral datoria cu dividende cu tot. Americanii și-au scos un profit tare frumos din afacerea asta. Și doi - mai afla și tu când a început războiul, când S-a implicat SUA și cu ce resurse ( insignifiante fata de aportul celorlalte tari)
      Așa ca mai ușor cu ajutorul Americi. Ne-am fi descurcat excelent și fără. Nu va mai luați după Holywood și mai învățați istorie.
      • -1 (5 voturi)    
        Regii si reginele . . . . (Duminică, 15 iulie 2018, 10:26)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui mumuishere

        . . . . sa aiba pretentie la protocol fata de supusii lor nu de la oaspeti. Si doi cand a inceput razboiul britanicii aveau o pusca la trei soldati iar instructia trupelor se facea cu pusti de lemn.Norocul englezilor a fost canalul si o mana de aviatori curajosi care au infruntat armata aeriana a nemtilor pana cand acestia satui de pierderile in avioane si piloti si pentru ca nu erau pregatiti pentru o invazie terestra au renuntat la insule. Si trei, toate tarile europei occidentale afectate de razboi si Japonia si-au revenit si au ajuns astazi mari puteri economice cu ajutorul nemijlocit al americanilor! Stiu ca nu va convine si aveti ceva impotriva amerlocilor, cum le spuneti voi, dar daca nu erau americanii cu formidabila lor economie nu stiu daca astazi Europa ar fi aratat astfel. Si mai e ceva: Americanii au fost si sunt jandarmul lumii si daca nu erau ei(ma repet) astazi probabil ca Europa, deci inclusiv voi cei de pe forum, vorbea ruseste! Si patru: Normal ca America are interesse si cauta sa obtina profit ca doar e tara capitalista, nu? Sii doar nu si-o jertfi soldatii in diferite teatre de razboi asa doar de amorul artei! Si nu e nimic gresit in asta stimabile!
        • +4 (4 voturi)    
          Stimabile (Duminică, 15 iulie 2018, 13:22)

          mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

          Total de acord, stimabile. Aportul lor nu trebuie neglijat. Dar nici nu trebuie atribuit in totalitate lor așa cum se încearcă in ultima vreme. La fel nu trebuie sa uitam de adevăratele motive. Tot ce spuneti este corect dar avantajele câștigate de americani in urma acelei afaceri i-au transformat in hegemonii lumii. De aici pana a-i face eroi dezinteresați e cale lunga. My two cents
        • +1 (1 vot)    
          Aha... (Luni, 16 iulie 2018, 0:15)

          aramos [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

          aceiasi americani care i-au lasat pe romani, polonezi, unguri, cehi sa crape in mana rusilor.
          • 0 (0 voturi)    
            Aveau atunci . . . (Luni, 16 iulie 2018, 17:54)

            Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui aramos

            . . . . de ales? E usor a scrie versuri. Când nimic nu ai a spune. Sa insiri la vorbe goale. Ce din coada au sa sune! (Eminescu). Vreau sa spun ca daca vrei sa crezi ca ar fi putut fi altfel, ar trebui sa te teleportezi in timpurile alea!A spune astazi ca ar fi fost mai bine aia sau aia, e exact ca adevarurile din poezia de mai sus!
    • +4 (6 voturi)    
      Ai dreptate ! (Sâmbătă, 14 iulie 2018, 22:45)

      rutger [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      The Queen n-ar fi fost acum daca nu veneau Verii in 1941 !!
      Dar si Trump ar trebui sa stie ca The Queen e mai in varsta si mai inteleapta !! Da' mojicu' nu le are cu fitze d'astea !!!