Întâlnire Trump-Merkel: Președintele SUA și-a schimbat tonul, la doar câteva ore după ce a atacat Berlinul: Avem o relație formidabilă cu Germania

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 11 iulie 2018, 17:40 Actualitate | Internaţional


Merkel si Trump
Foto: Captura Twitter
Președintele american Donald Trump și cancelarul german Angela Merkel s-au întâlnit, miercuri, în timpul summitului NATO de la Bruxelles, la numai câteva ore după ce liderul SUA a spus că  Germania este "prizoniera" Rusiei, deoarece cumpără de la Moscova "o mare parte din energia sa", relatează Reuters. Tonul liderului american pare să se fi înmuiat considerabil după întâlnirea cu cancelarul german. 

”Avem o întâlnire excelentă. Discutăm despre costurile militare... vorbim despre schimburile comerciale”, le-a spus Trump reporterilor prezenți în sala în care cei doi lideri s-au întâlnit. 
”Avem o foarte, foarte bună relație cu cancelarul. Avem o relație formidabilă cu Germania”, a adăugat el, spunând că și-a exprimat îngrijorările cu privire la o nouă conductă de gaze plănuită între Rusia și Germania. 

Merkel a spus că a discutat despre migrație și schimburile comerciale cu Trump. 

Merkel a spus de asemenea că ea și Trump sunt ”buni parteneri” și că își doresc să continue să coopereze în viitor. 



















4480 vizualizari

  • +29 (41 voturi)    
    Se zice ca politica este... (Miercuri, 11 iulie 2018, 17:48)

    gigiN [utilizator]

    .....o “curva”.Oare trump ce o fi ??
    • +16 (38 voturi)    
      ... (Miercuri, 11 iulie 2018, 19:46)

      jcjc [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Un prost?
    • +14 (30 voturi)    
      un idiot... (Miercuri, 11 iulie 2018, 20:29)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      un idiot...
  • -25 (39 voturi)    
    buahahaha (Miercuri, 11 iulie 2018, 17:52)

    Point [utilizator]

    cineva s-a aplecat rau.si a pupat mana.
    sa vedem daca era paroasa sau nu.
    banii mei sunt pe trumpeta,ca merkeloglu nu mai are ce negocia nici acasa.
  • +21 (47 voturi)    
    Iubitul nostru incendiator și prieten cu (Miercuri, 11 iulie 2018, 18:01)

    Rescator [utilizator]

    Putka a revenit la sentimente mai bune dupa ce
    Frau Merkel i-a dat cu poșeta in cap.Cred sincer ca omul este profund instabil psihic.Nu ar fi nicio problema daca nu ar avea butonul nuclear.
    • +11 (19 voturi)    
      nu e nici o problema.. (Miercuri, 11 iulie 2018, 23:04)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      cu .."butonul"...oricum psihopatul nu va fi luat in seama....s a pus deja problema si generalii americani au zis ca nu sunt marionete...
  • +20 (42 voturi)    
    Bipolar disorder (Miercuri, 11 iulie 2018, 18:04)

    mr_mojo [utilizator]

    Cred ca se cheama.
    Ori o felul lui de a purta negocieri; poate in afaceri merge, dar in politica nu stiu ce sa zic.
    Cert e ca cu acest Goe la Casa Alba nimic nu mai e sigur si Europa ar face bine sa se pregateasca si pentru scenariul in care US nu mai e aliat sau va parasi toate aliantele in care este membru. Si asta cat mai repede.
  • +21 (41 voturi)    
    Deh. (Miercuri, 11 iulie 2018, 18:07)

    Cataleya [utilizator]

    Si-o fi dat sema ca Bruxelles nu e Casa Alba si o fi observat ca acolo nu exista pinguini carunti care sa plimbe printre invitati tavile cu sampanie si canapés.
    Si cand a vazut ca o multime de oameni din jurul lui discuta civilizat si degajat, in cu totul alte limbi decat singura pe care el o stapaneste, s-a cam dezumflat.
    Nici macar pe Dragnea nu l-a gasit ca sa-l trimita dupa o votca.
  • -10 (42 voturi)    
    Nu va lasati amagiti de show-ul lui Trump (Miercuri, 11 iulie 2018, 18:15)

    Habermas [utilizator]

    El nu face decat sa dea presei ocupatie, si sa-si pregateasca terenul pentru actiune. UE a inteles, evident, si de aceea i-au lasat pe Chinezi cu ochii-n soare (nu au fost de acord cu propunerea Chinei ca UE si China sa faca front comun impotriva SUA).

    Nici mie nu mi-a placut Trump la inceput. Pana am inceput sa urmaresc eu personal discursurile lui in context de business (nu cele electorale). Luati oricare video de acest tip de pe internet si apoi comparati cu ce spune presa ca a spus/intentionat/va face Trump. Veti vedea ca n-au legatura.

    In plus, Trump negociaza din secunda zero din care a pus ochii pe o problema, si tine cont de toate (leaga problemele intre ele). Apoi ii abureste pe toti cu un discurs tip taran parvenit (din doua motive: este limbajul oamenilor obisnuiti - alegatorilor; si induce in eroare pe adversari). Si apoi face ce avea de gand sa faca oricum.

    Intre SUA si UE nici n-ar trebui sa fie taxe de niciun fel. Suntem aceeasi civilizatie occidentala. Iar daca lumea devine si mai haotica (asa cum probabil va fi), NATO ar trebui sa aduca impreuna SUA, UE si Canada intr-o federatie - sa zicem, Statele Unite ale Atlanticului de Nord.

    Un viitor dominat de China ar fi un cosmar negru, un totalitarism clientelar dystopic si inuman.
  • -19 (33 voturi)    
    Trump (Miercuri, 11 iulie 2018, 18:29)

    freejack [utilizator]

    The European Union makes it impossible for our farmers and workers and companies to do business in Europe (U.S. has a $151 Billion trade deficit), and then they want us to happily defend them through NATO, and nicely pay for it. Just doesn’t work!
  • -12 (38 voturi)    
    Asa se negociaza afacerile. (Miercuri, 11 iulie 2018, 18:33)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Una calda, una rece. Partenerul trebuie sa fie total confuz, sa nu priceapa ce vrei si in felul asta iti atingi obiectivele sau poate chiar reusesti sa obtii mai mult decat doreai initial.
    Asta merge doar daca partenerul nu poate sa plece de la masa, iar in cazul Statelor Unite nu prea exista optiunea de a parasi discutia. N-ai cum sa spui ca iti iei jucariile si pleci. N-ai cum! Pana si Rocketman a venit la masa negocierilor.
    De cand cu Trump discutia si negocierea sunt permanente si nu se desfasoara doar la intalniri oficiale, ci in permanenta, prin declaratii, tweet-uri, ordine semnate de presedinte.
    Am ajuns intr-adevar sa traim in Global Village, iar primarul satului face afaceri asa cum stie el. Din sat nu poti sa pleci (momentan) pentru ca toata planeta e satul. E posibil ca satul sa se numeasca Las Fierbinti, dar asta e situatia. Poate ca unora nu le place primarul, dar satul e plin de escroci, hoti, curve si lepre de toate felurile.
  • +14 (42 voturi)    
    tipul e diliu rau de tot (Miercuri, 11 iulie 2018, 18:36)

    deville2010 [utilizator]

    Subiect pentru universitatile de psihologie .
  • +12 (34 voturi)    
    Halatu', cat e cat e halatu' ? (Miercuri, 11 iulie 2018, 19:40)

    sorin27 [utilizator]

    :)))
  • +11 (35 voturi)    
    Asta nu e nicio strategie (Miercuri, 11 iulie 2018, 19:56)

    Gojifruit [utilizator]

    De negociere.. Trump este doar instabil si impulsiv ca un copil.
    • -6 (24 voturi)    
      Dupa comentariul tau de aici, (Miercuri, 11 iulie 2018, 20:28)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Gojifruit

      esti mai impulsiv decat Trump. sari la concluzii fara sa verifici. Nu cred ca stii ce vorbesti.
      • +4 (6 voturi)    
        pardon, de cate ori trebuie sa se intample (Joi, 12 iulie 2018, 10:10)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        ca sa putem spune ca am verificat?

        Dupa ce a inmuiat tonul, conform relatarilor din presa, zmucitul iar s-a rasucit - a trecut la amenintari cu sanctiuni impotriva celor care participa la Nord Stream 2.

        In campania electorala a numit China principalul dusman al Americii, ca dupa nici juma' de an sa se duca la ei si sa semneze peste 30 de acorduri! Mai trec 2 luni si, ce sa vezi, China iar este dusmanul economic declarat al SUA!

        Acumj 3 zile, a luat foc si a facut spume la gura impotriva germaniei, ieri, tonul s-a schimbat. Azi baga sanctiuni impotriva nordicilor participanti la NS2.

        Daca America voia sa-si schimbe total politica externa, o putea face aducand la Casa Alba un politician de cariera, cu multa experienta in diplomatie, calm si cu prestanta, care sa negocieze, nu un tampit badaran, impulsiv si instabil, cum bine a zis gojifruit.

        PS: totusi este foarte interesant ca in timp ce se repede si da cu coarnele in toata lumea, de rusi si de Putin nu zice nimic! Oare de ce?
        • -3 (7 voturi)    
          Stilul traditional in politica este altul decat (Joi, 12 iulie 2018, 11:25)

          Habermas [utilizator] i-a raspuns lui revo

          decat stilul (sau stilurile) din afaceri. De fapt sunt doua filozofii, abordari aproape opuse.
          Trump nu face decat sa chestioneze acest stil traditional din politica, motivul declarat de el fiind acela ca este, sau a devenit (acest stil politic traditional), ineficient. Si totusi, nu are dreptate? Eu cred ca are dreptate.

          Obama era minunat in discursuri si responsabil si previzibil si cu grija fata de toti. Si ce-a obtinut? Per ansamblu cam putin.

          Lui trump ii place sa fie un "mover and shaker", si de ce n-ar putea fi? Poate stilul lui nu-i foarte frumos la vedere, dar este eficient. I-a scuturat pe membri NATO de acum au inceput sa creasca bugetul spre 2 la suta, asa cum de fapt se angajasera cu mult timp in urma dar se faceau c-au uitat. Obama le-a batut obrazul cu frumosul, si n-a obtinut nimic. Trump i-a luat la ture din prima, si iaca a functionat.

          La fel, economia SUA este acum pe crestere desi conform ciclicitatii istorice "trebuia" sa intre in recesiune inca de acum 1 an. A luat firmele americane la scuturat si a fortat improspatarea activitatilor economice in SUA.

          Cu Europa, vestitul TTIB se tot lungea cu negocierile pana Trump a spus stop; iar acum este dispus sa inlature taxele comerciale intre UE si SUA pana la zero (ceea ce in TTIB nici nu indrazneau sa viseze).

          Anul trecut in Decembrie, Trump a semnat o directiva pentru ca NASA sa merga pe Luna si Marte. Obama vorbise despre asta dar numai foarte timid.

          Cu China, Trump a luat taurul de coarne, desi de zeci de ani se plangeau toti de practicile mafiote ale chinezilor care fortau transferuri tehnologice si extorcau firmele occidentale. Trump a venit asa, business style: Oh dear, you are my best friend, we trust each other don't we? Here is the deal, we can't contiinue like this, I'm going to hit you, hard, but I have no choice, and by the way, of course we must stay friends. This is how we can talk and solve this problem, right? Si chinezii au spus "right!" pentru ca n-aveau ce altceva sa spuna
          • -2 (4 voturi)    
            Degeaba explici. Astia cu TDS nu pot pricepe. (Joi, 12 iulie 2018, 13:07)

            YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

            TDS = Trump Derangement Syndrome
            Trump Derangement Syndrome (TDS) is a mental condition in which a person has been driven effectively insane due to their dislike of Donald Trump, to the point at which they will abandon all logic and reason.

            https://www.urbandictionary.com/define.php?term=Trump%20Derangement%20Syndrome

            Q: How serious is Trump Derangement Syndrome?
            A: Pretty serious. When you start to use violence against your political opponents, scream irrationally at the sky or see “Russian hackers” everywhere, it is pretty obvious that you are suffering from some sort of derangement.
  • +6 (26 voturi)    
    Merkel i-a aratat pisica ? (Miercuri, 11 iulie 2018, 20:11)

    debrid [utilizator]

    sau Putin i-a ordonat sa stea bland ?
    • -3 (5 voturi)    
      I-o fi aratat-o, cine stie. (Joi, 12 iulie 2018, 11:26)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui debrid

      Dar nu cred ca Trump s-a uitat la ea. Are alta mai tanara acasa.
  • +7 (25 voturi)    
    Asta are pierderi de memorie (Miercuri, 11 iulie 2018, 20:29)

    carvil [utilizator]

    Sau e complet dus.
  • +8 (26 voturi)    
    Va mai aduceti aminte cand ... (Miercuri, 11 iulie 2018, 21:02)

    DanDare [utilizator]

    ...SUA a vrut sa le vanda gaz lichefiat nemtilor ( evident mai scump decat cel de la rusi) si astia evident ca au zis PAS ?

    Pariu ca peste ceva vreme o sa vedem ca Germania va cumpara niste butelii de la unchesu' SAM si bonus si niste F-uri sau niste rachete d'alea scumpe ?

    Despre asta e circul lui DD.

    Presedintii americani sunt agentii de vanzari ai companiilor care i-au sustinut financiar ca sa fie alesi , nothing more
    • -8 (16 voturi)    
      Mai scump? Hahahaha (Miercuri, 11 iulie 2018, 23:16)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui DanDare

      Esti la un pas distanta de Google, sa afli. Gazul American, dupa cel Canadian e cel mai ieftin din lume.
      • +3 (5 voturi)    
        Care gaz ? (Joi, 12 iulie 2018, 12:15)

        kent8 [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        Cel lichefiat este mai scump decat gazul pe conducta livrat de Gazprom.
  • -9 (23 voturi)    
    The Art of the Deal (Miercuri, 11 iulie 2018, 21:14)

    Nyk1 [utilizator]

    Rafinată.
  • +8 (26 voturi)    
    are un nume... (Miercuri, 11 iulie 2018, 22:00)

    1A [utilizator]

    se numeste tulburare afectiva bipolara.