Rusia promite un "răspuns dur" la noile sancţiuni americane

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 16:52 Actualitate | Internaţional


Serghei Lavrov si Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru
Rusia a promis un "răspuns dur" la noile sancțiuni americane adoptate împotriva unor oameni de afaceri, companii și înalți oficiali ruși, scrie AFP.

"Nu vom lăsa atacul actual sau orice nou atac anti-rus fără un răspuns dur", a transmis Ministerul rus de Externe într-un comunicat.

"Neobținând niciun rezultat cu cele 50 de serii de sancțiuni precedente, Washingtonul continuă să sperie cu refuzul vizelor americane, amenință afacerile rusești cu înghețarea activelor și bunurilor, dar uită că rechiziționarea proprietății private și a banilor altora se numește furt", a continuat diplomația rusă.

Potrivit Moscovei, sancțiunile americane fac ca Statele Unite să intre în categoria țărilor "inamice ale economiei de piață și concurenței cinstite și libere", fiindcă "utilizează metode administrative pentru a elimina concurenți pe piețele străine".

"Nicio presiune nu va face ca Rusia să devieze de la drumul pe care și l-a ales. Nu va face decât să demonstreze incapacitatea Statelor Unite de a-și atinge țelurile și să consolideze societatea rusă", a mai afirmat diplomația de la Moscova.

"Sfătuim Washingtonul să se debaraseze cât mai repede de iluzia că este posibil să discute cu noi folosind limbajul sancțiunilor", a adăugat MAE rus.

Noile sancțiuni americane vizează 38 de persoane și companii, care se adaugă celor 24 deja vizate la jumătatea lunii martie ca răspuns la ingerința electorală și mai multe atacuri cibernetice de care este acuzată Rusia.

Printre persoanele vizate figurează "oligarhi" apropiați Kremlinului și companiile lor, înalți oficiali ruși și societatea de stat rusă însărcinată cu exporturile de armament, Rosoboronexport.



Citeste mai multe despre   

















1639 vizualizari

  • +14 (20 voturi)    
    Da da, o pufaiala dura (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 17:23)

    Dalinar [utilizator]

    S-a mai intamplat si ati pierdut!!!
    • +3 (7 voturi)    
      Zero Dark Moscow (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 21:37)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      A inceput, baiul este ca Vlady The Chemical crede altceva....steagul NATO se va arbora pe Kremlin si Duma de stat Exact pe modelul arborarii steagului URSS pe Reichtag
  • -15 (27 voturi)    
    MIC devine tot mai mic (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 17:32)

    echidistantul_ [utilizator]

    Military-industrial complex devine tot mai ... complexat. Asa ca are nevoie de ajutor pentru a nu se prabusi cu zgomot.Oricum, prabusirea tot are loc, dar asa, mai incet si in liniste.
    Cand Arabia Saudita nu mai este multumita de armele livrate de Unchiul Sam, cand toate tarile NATO sunt obligate sa doneze 2% pentru proptelele economiei SUA, cand bursele o iau la vale nu ai alta varianta in calitate de POTUS decat sa dai cu pumnul in masa.
    Astept sa vad daca se varsa paharul de whiskey sau sticla de vodka. Pana una alta si ceaiul este foarte fierbinte.
    Interesante vremuri.
    • +12 (20 voturi)    
      hop si primul postacel sovietic (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 18:44)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      Ia detaliaza echidistantovici,
      A restituit cumva Rusia Crimeea Ucrainei? Si-a retras mercenarii din Donbas? te rog eu, transmite-i lui Putin si propagandistilor lui ca atunci cand vor face cele de mai sus sa ne anunte si atunci discutam de 2%, de burse si de sticle de votca.(vezi ca in limba romana ii zicem votca nu e nevoie sa traduci din rusa in engleza pt noi)
      • -7 (13 voturi)    
        Crimeea si Herta (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 21:13)

        echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Sanctiunile ce privesc Rosoboronexport nu au de-a face cu Crimeea sau cu Tinutul Hertei.
        Pur si simplu imperiul SUA isi traieste ultimele clipe si incearca cu disperare sa se agate de putere. Ceva similar cu actiunile lui Ceausescu in 1989. Va mai dau 100 de lei la salariu :)
        Intre timp, ceaiul da in clocot si vodka sta bine la gheata. Whiskey-ul se evapora. Oricum in ultimul timp mirosea tare de tot a plosnita.
        • +7 (7 voturi)    
          Iiiihha! Cred că confuzi emperiile (Duminică, 8 aprilie 2018, 10:42)

          Spiky [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

          Pe ăla rus cu ăla american.. că disperați sunt rușii.. ei au invadat vecinii, au stârnit conflicte - Transnistria, Abhazia, Nagoro-Karabah... cine seamănă vânt, culege furtună, cine seamănă furtună culege ce-a semănat.
          • -4 (4 voturi)    
            Primavara araba (Duminică, 8 aprilie 2018, 20:01)

            echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

            Se intoarce impotriva vestului. Cand ceaiul da in clocot, preturile la soia, grau si porumb o iau la vale in Chicago. Asta inseamna ca rednek-ul american a lucrat un an degeaba si la toamna banca o sa-i ia ferma si casa.
            • +3 (3 voturi)    
              Ai uitat elementul decisiv (Duminică, 8 aprilie 2018, 20:54)

              Spiky [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

              Alinierea planetelor și apropierea planetei Nibiru, vorba cântecului popular: ”Foaie cum e glașpapiru/ Vine planeta Nibiru/Crește grâuuuu.... cum e știru..../ Se bucură bugetaru.../Că-i crește Dragnea salaru..../ Și primește finanțare.../ Să stea cu *. burta la soare.../Vine și reptilienii..../ Ca stejarii cresc strujenii.../ Nu-ncap burțile-n chiloți.../ Nici Parlamentu dă hoți!
  • +11 (17 voturi)    
    Calceamaua lui Putin (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 18:04)

    Trojan.H [utilizator]

    "Întrucât i s-a dat ocazia şi s-a obişnuit s-o facă, Moscova tinde în continuare să subestimeze hotărârea şi unitatea vestului. Şi mai ales determinarea anglo-americană. O face însă pe risc propriu. Putin, e adevărat, blufează tare. Dar dacă, aşa cum e firesc, i se dă sec la cacealma, ce-ar mai urma? O nouă conflagraţie?
    Să fim serioşi. E mai probabilă capitularea. Şi anume, date fiind resursele precare ale Rusiei, una necondiţionată."
    Deutsche Welle
  • +12 (14 voturi)    
    votka pe cartela. (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 18:11)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    .
    • +6 (6 voturi)    
      și hrișcă la pungă de 250 grame.. (Duminică, 8 aprilie 2018, 10:43)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      de mâncat cașa cu lingurița.....
  • +1 (1 vot)    
    Amenințări și declaratii razboinice!.. (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 20:15)

    Entiu [utilizator]

    După ce au cucerit, prin fortă, jumatate din globul pământesc, azi au scos trompetele razboiului... Pământul se cutremură, pe zi ce trece, la atâtea amenințări și declaratii razboinice!....
  • +7 (7 voturi)    
    Mda.. (Duminică, 8 aprilie 2018, 0:08)

    Trollhunter [utilizator]

    javrov si liliputin -acesti Stan si Bran ai politicii mondiale,
    care inafara de rachete si amenintari nu stiu nimic, tovarasi, mai dati ceva de mincare boborului, ca in 2 ani ajungeti ka NK...
  • +6 (6 voturi)    
    Aha !!! (Duminică, 8 aprilie 2018, 9:42)

    sipu [utilizator]

    ii cam ustura fundul de raspunsuri DURE .............