SUA au sancționat mai mulți oficiali guvernamentali și oligarhi ruși pentru „activități maligne”

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 6 aprilie 2018, 15:58 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: Wikipedia
Statele Unite au anunțat vineri că au sancționat 24 de ruși, inclusiv oligarhi și oficiali guvernamentali, și 14 grupuri sub acuzația că au participat la "atacurile" Rusiei împotriva "democrațiilor occidentale" relatează Reuters. Potrivit AFP, șapte oligarhi prezentați ca apropiați ai Kremlinului, cât și 17 responsabili guvernamentali fac parte dintre persoanele sancționate.

”Guvernul Rusiei se angajează într-o serie de activități maligne în întreaga lume, continuând să ocupe Crimeea și să incite la violență în estul Ucrainei, furnizând regimului Assad material și armament pentru a-și bombarda civilii, încercând să submineze democrațiile occidentale, și activități cibernetice malițioase", a declarat secretarul Trezoreriei, Steve Mnuchin. 

Printre cei sancționați figurează Oleg Deripaska, proprietarul gigantului de aluminiu Rusal, Igor Rotenberg, Viktor Vekselberg şi Kirill Şamalov, actori importanţi în sectorul energetic, şi Suleiman Kerimov, miliardar şi senator, au anunţat responsabili americani, potrivit AFP.

Exportatorul rus de stat de arme Rosoboronexport a declarat vineri că sancțiunile S.U.A. împotriva acestuia vizează scoaterea Rusiei de pe piața globală a armelor.

"Aceasta este o concurență neloială în cea mai pură formă", a declarat purtătorul de cuvânt al Rosoboronexport vineri pentru Reuters.

Totodată, ministrul rus al Industriei și Comerțului, Deni Manturov, a declarat că toate companiile de stat sancționate de SUA vor primi sprijin guvernamental adițional.

Manturov a mai spus ca acele companii care au refuzat să coopereze cu firmele incluse pe lista de sancțiuni vor fi pedepsite.



















2261 vizualizari

  • +20 (34 voturi)    
    URSS este Malign (Vineri, 6 aprilie 2018, 16:08)

    un domn [utilizator]

    Pentru Planeta Pamant!
  • +16 (32 voturi)    
    un cadou bun de paste (Vineri, 6 aprilie 2018, 16:09)

    Ingwar [utilizator]

    inceputul suna bine, sa vedem ...
    Trump are posibiliatatea sa se spele partial de pacate in cazul in care scufunda regimul criminal a lui Putin
    • +14 (24 voturi)    
      Da (Vineri, 6 aprilie 2018, 16:45)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

      Sa-i amintim ca avem si noi cativa... Si la noi merita niste sanctiuni.
    • -13 (31 voturi)    
      Care pacate??? (Vineri, 6 aprilie 2018, 16:55)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

      Ca day by day repara toate dumele lui Ubamba.
      • -3 (13 voturi)    
        foarte bine spus (Vineri, 6 aprilie 2018, 20:10)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        I-as ruga mult pe astia cu pacatele lui Trump sa ne aduca aminte o singura actiune pro-Rusia a lui.
        Macar una singura, una mica.
        Cat despre Ubambi, geniul planetar care ii promitea lui Medvedev "flexibilitate" mai mare in la doilea mandat, no comment.
        • -6 (12 voturi)    
          Ei habar nu au, citesc de pe biletele (Vineri, 6 aprilie 2018, 23:46)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Ce li se trimite de la MosCow. Divizia Balcanica de Trolli Bullshevini, simt si ei ca apartin de ceva, chiar daca e cocina ruseasca.
          • +5 (11 voturi)    
            Mai lucreaza la argumente (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 9:10)

            zanax [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

            ca ce spui tu n-are nici o logica. Cum sa puna rusii oamenii sa-l injure pe Trump cand ei au depus toate eforturile sa-l aleaga pe Trump ? Mai degraba cei care injura la Obama si Hillary sunt pusi de rusi sa faca asta, e prelungirea a ceea ce au facut rusii in campania din SUA.
            • -5 (11 voturi)    
              tovarasii nu se injura intre ei. (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 12:44)

              nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui zanax

              o'banana se lauda cu prietenu' sau ..vladimir.
              • +3 (7 voturi)    
                Asa e (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 13:52)

                zanax [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

                Trump says during a victory speech “We're going to have a great relationship with Putin and Russia.”

                Talking about Putin at a campaign rally in Scranton, Trump says, “wouldn't it be a great thing if we could get along with Russia.”

                President-elect Donald Trump on Friday expressed his appreciation to Vladimir Putin after the Russian president said he would not expel American diplomats in response to new U.S. sanctions over hacking as a gesture to the incoming administration.

                “Great move on delay (by V. Putin),” Trump tweeted Friday afternoon. “I always knew he was very smart!”
                • -1 (5 voturi)    
                  mai draga (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 17:45)

                  nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui zanax

                  nu spui cand.
                  este vorba de diplomatii ce urmau sa'i dea afara, ca raspuns la hotararea lui o'banana, despre care pomeneai in alta parte.
                  da, a vrut sa'si faca mana buna cu trompa, as a gesture to the incoming..trompa.
                  si da, a dat dovada de ...smecherie estica. si stalin se intelegea f. bine cu fdr, roosevelt chiar il numea, tandru, uncle jo. :-) ....chiar mai mult decat prietenes, familiar.
                  asa e in relatiile internationale.
                  trompa l'a prezentat pe herr klauz, as the president of the great of romania.
                  so, herr kauz, keep romania great !
                  • -1 (5 voturi)    
                    erata (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 18:05)

                    nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

                    herr klauz, the president of the great country of romania.
                    ramane cum ne'am inteles, herr klauz, keep romania great. even greater, aaaa ?!
            • -1 (5 voturi)    
              ti-am mai zis, ai inghitit carligul cu pluta, (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 18:58)

              AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui zanax

              guta si undita cu tot.
              Mai discutam despre cine si cum colaborat cu rusii.
        • +3 (15 voturi)    
          Alegerea lui Trump (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 9:06)

          zanax [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          este cea mai mare actiune in favoarea Rusiei. Rusii au lucrat din greu sa-l faca presedinte, au complotat subversiv impotriva lui Hillary prin raspandirea de stiri false si negative la adresa ei si au concertat actiuni de sustinere a lui Trump in social media. FBI deja i-a pus sub acuzare pe o parte din cei implicati.

          Managerul sau de campanie e pus sub acuzare pentru coruptie si spalare de bani, Manafort l-a ajutat sa ajunga la putere pe omul lui Putin in Ucraina. Generalul Flynn a mintit FBI ca nu a avut intalniri cu rusii. Ginerele lui Trump s-a intalnit cu rusii si a mintit ca era vorba despre adoptii, in realitate dorea sa primeasca email-urile sparte de spionii rusi.

          Trump a fost preferat de Rusia pentru declaratiile sale siropoase la adresa lui Putin si pentru faptul ca nu vedea in Rusia o amenintare pentru securitatea SUA.

          Trump tells CNN’s Anderson Cooper that if he becomes president, Putin would turn over Edward Snowden to the US. “I think I get along with him fine"

          Trump tells reporters at Trump Tower that “Putin is a nicer person than I am.”

          Trump tells Bill O’Reilly that Putin gets an ‘A’ for leadership.

          Trump says at an event in South Carolina that Putin says he’s “brilliant.”

          In an interview with ABC’s “This Week,” Trump defends against allegations Putin has ordered the killings of journalists and dissidents.

          etc...etc...
          • +1 (7 voturi)    
            ha ha ha (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 19:01)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui zanax

            Bun,
            si actiuni concrete de prietenie la adresa rusilor dupa alegeri?
            Hai, unul singur. Fa un efort.
            Macar un refuz de furnizare de arme letale Ucrainei ca in cazul lui Obambi.
            • -1 (3 voturi)    
              hai dom'le (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 20:02)

              nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              matale incurci omul.
              el atata a primit, pe nota, sa spuna.
          • -2 (2 voturi)    
            Si ii bubuie pe rusi (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 23:17)

            Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui zanax

            De cand a venit Trump!!! Tu nu vezi ca ai logica stramba???
  • +10 (18 voturi)    
    si Dumbo (Vineri, 6 aprilie 2018, 16:36)

    deville2010 [utilizator]

    a fost de acord?Pe bune?
    • +9 (19 voturi)    
      L-ai auzit sa spuna ceva rau de rusi? (Vineri, 6 aprilie 2018, 18:54)

      Pooky [utilizator] i-a raspuns lui deville2010

      Portocaliul face pe mortu in papusoi.
  • +11 (29 voturi)    
    Un bun pas inainte (Vineri, 6 aprilie 2018, 16:43)

    Valenii [utilizator]

    Mai trebuie sa interzica emisiile RT, Sputinik, operatiuni impotriva stirilor false, taierea Rusiei (noua URSS) din SWIFT si paralizarea economiei rusesti etc.
  • -11 (21 voturi)    
    well done, donald ! (Vineri, 6 aprilie 2018, 17:43)

    nash pandelica [utilizator]

    keep america great !
  • -17 (31 voturi)    
    Provocare + disperare (Vineri, 6 aprilie 2018, 18:35)

    galeo [utilizator]

    Americanii fac tot ce e posibil pentru a-i provoca pe rusi.

    Economia SUA e in cadere libera, dolarul american e in picaj, bursa americane e in scadere.
    Asa ca singura scapare pentru americani e declansarea unui nou razboi mondial, pe care amernicanii incearca acum sa-l provoace cu disperare.
    Doar asta le-ar pune in functiune americanilor industria de aparare, singura industrie la care mai sunt primii.

    Doar ca Romania va fi campul de bataie intre americani si rusi
    • -10 (12 voturi)    
      nu-i adevarat (Vineri, 6 aprilie 2018, 19:13)

      Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Vrea pace si intelegere intre popoare , recenta vanzare de armament catre sauditi este o pecete a diplomatiei si civilizatiei . In rest e doar propaganda ruseasca .
      (atentie la produsele de par pe care scrie something-something OIL ca nu se stie cum loveste democratia ,eu acopar eticheta).
      https://www.hotnews.ro/stiri-international-22382454-statele-unite-aproba-vnzarea-armament-catre-arabia-saudita-valoare-1-31-miliarde-dolari.htm
    • +9 (13 voturi)    
      brr, te-ai trezit cu fata la perete? (Vineri, 6 aprilie 2018, 20:13)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Poti sa repeti ce ai spus dar inverseaza actorii si vezi care e rezultatul.
      PS. ti s-a atrofiat rau simtul penibilului! Sau e adevarata chestia aia ca prostia nu doare?
    • -5 (7 voturi)    
      Da (Vineri, 6 aprilie 2018, 21:07)

      mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Minți înguste, ochelari de cal. Nu ai cu cine... când o sa-și dea seama va fi prea târziu. Dar cu un 23 August in istorie...la ce poți sa te aștepți de la așa un popor?
    • +6 (12 voturi)    
      si tui si nash pandelica (Vineri, 6 aprilie 2018, 22:04)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      strigati in gura mare: "traiasca putin!"
      Ati avut sedinta cu ce s-a mai scris in presa despre Rusia/SUA si v-a dat sefu' de lucru?
      Sau numai ti-ai schimbat contul sa pareti mai multi?
      • -2 (6 voturi)    
        numai ca nu ai inteles (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 7:55)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui DT34

        io ziceam pe bune.
        spre deosebire de altii, io'l plac pe trompa, sunt cu republicanii si am zis'o pe bune,
        and, yes america is great, don't care what others say.
    • -4 (14 voturi)    
      Decat ca tot ce ai spus e pe invers (Vineri, 6 aprilie 2018, 23:42)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      De cand a venit Trump. Cat despre bursa, se vede ca habar nu ai ce e aia si nu ai auzit de “fluctuatii bursiere” pt ca la tine in socealism, totul urca, totul e bine si de vis....te trezesti doar cand dai cu capul de podea...cand ti se destrama visul socealist.
    • -3 (5 voturi)    
      ro (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 8:17)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      este prea mica pt. a fi folosita drept camp de bataie.
      daca rusii s'ar bate cu americanii, pe partea asta a atlanticului, cam toata ioropa ar fi campul de bataie.
      dar, fii linistit, daca va fi sa fie, campul de bataie va fi pe alta parte a lumii.


      cat despre bursa, ia vezi matale cum arata dow jones cand trompa s'a aburcat in jiltz la casa alba, si cat e acum, cu toate....prabusirile de care se bucura, nu numai fraierii, ci chiar jucatorii. un mare cotzcar de bursa spunea ca, atunci cind curge sange pe strazi, e timpul sa cumperi.
      deci, mai draga, marii jucatori cumpara cand pretzurile la actiuni merg sud.
      pe scurt, dow jones a crescut, in scurtul timp trompa, de la sub 20 de mii la 25 de mii. in ian a.c. sarise peste 25 de mii.
      asa ca ajustari de cateva sute sunt normale intr'o piatza incinsa.
  • +10 (12 voturi)    
    Foarte bine (Vineri, 6 aprilie 2018, 20:44)

    semperfi [utilizator]

    dar Trump e trist...
  • -7 (15 voturi)    
    tablagii vs trompa (Vineri, 6 aprilie 2018, 22:16)

    nash pandelica [utilizator]

    pe diverse site'uri de discutii ...
    ma intrebam dece tablagii sunt antitrompisti.
    pai, am inceput sa pricep.
    sereitatea noastra ar trebui sa combata spionii si spionajjul.
    cia-cea cea este agentie de spionaj. hoops, pai este si partener si prieten ....sri. ba, chiar mentor.
    adica, pe la cadoiuri era prezenta ..antenaaa.
    deci, spionii antreneaza, pregatesc pe cei ce'ar trebui sa'i prinda...oricum, mare prietenie intre soarece si pisica.
    trompa a schimbat mai acum o saptamana directorul cia...
    pai dece ?! iete... d'aia.
    si a pus o sefa cu metode dure. nu ca sa rupa terorismul, sau, nu numai sa rupa terorismul, dar si sa curete cia, care in ultimul timp incepuse sa faca cartile, sa'si bage coada in politica.
    iar, prin lege, nu are voie sa actioneze pe treritoriul national.
    trompa a descoperit ca in interiorul agentiei are dusmani. agentia s'a lipit prea tare de pd. american, de congesmenii demokkati care le'au asigurat fonduri ...fara numar.
    asa ca si invataceii s'au bagat in politica la noi.

    de fapt, nicio agentie de informatii interne, din sua sau alta tzara occidentala nu are firme si surse de venit, alta decat bugetul tzarii.
    numai cia are asa ceva. cia si sri.
    adica spionii si contraspionii. de unde s'or fi inspirat ai nostri :-)

    interesant ca nu numai tablagii pe chaturi si site'uri de discutii, dar si tembeliziunile de serviciu, zvonalitatea si chiar 24 dau in trompa, din orice pozitie.
    deci, e ordin pe garnizoana....
    • -5 (5 voturi)    
      p.s. (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 9:40)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      de altfel, mari pro americani si anti putinei. :-)

      sri este numele de cod pt. cia ro srl.:-))
      iar maioru a fost chemat la baza, in langley, pt. instructaj. :-)
      cum spunea nutzi, poate viitorul p.m. al ro.
      la mai mare, baieti ! in pespectiva, viitor catindat si presh de ro.
      stima noastra si mandria, viitor la romania !
      la vremuri noi, tot noi !
      pardon, voi !
  • -9 (15 voturi)    
    i-auzi (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 4:42)

    srpc [utilizator]

    Assad bombardeaza sarmanii civili din ISIS si "opozitia moderata", pe care-i sustin amerlocii :))
  • +6 (10 voturi)    
    Trump tocmai ce dorea sa-l invite pe Putin (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 9:30)

    zanax [utilizator]

    la Casa Alba si sa-i stranga mana tovaraseste cand sistemul l-a impins de la spate sa pedepseasca Rusia. De cand e la putere n-a facut nimic impotriva Rusiei si se plangea ca Obama e prea slab cu rusii. Cand Obama a decis expulzarea a 35 de "diplomati" rusi Trump tipa ca e o greseala si il punea pe Flynn sa-i asigure pe rusi ca el o sa fie bun cu ei si-l ruga pe Putin sa nu reactioneze.

    Congresul SUA a aprobat in 2017 o serie de sanctiuni impotriva Rusiei. Ce anunta Casa Alba la inceputul lui 2018 ? Ca nu e nevoie de noi sanctiuni impotriva Rusiei.

    White House says there’s no need for new Russia sanctions
    https://www.washingtonpost.com/world/national-security/rich-russians-still-waiting-to-exhale/2018/01/29/7df459ca-052a-11e8-8777-2a059f168dd2_story.html

    Ce zice consilierul pe probleme de securitate de la Casa Alba ?

    „Rusia își neagă în mod cinic și neverosimil acțiunile, iar noi nu am impus suficiente costuri
    Chiar dacă dl McMaster nu a spus-o explicit, critica i se potrivește fără probleme președintelui Trump."
    https://www.hotnews.ro/stiri-international-22382023-the-washington-post-picior-plecare-mcmaster-spune-adevarul.htm