Fostul lider catalan Puigdemont spune că vrea ca până la urmă să ajungă să trăiască în Belgia

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 16:32 Actualitate | Internaţional


Carles Puigdemont
Foto: Wikimedia Commons
Fostul președinte catalan Carles Puigdemont a declarat sâmbătă că va rămâne în Berlin cât timp o justiția germană va delibera dacă îl va extrăda în Spania pentru acuzații privind gestionarea fondurilor publice, adăugând că speră ca până la urmă să poată să se stabilească în Belgia, transmite Reuters. 

O curte germană a respins joi cererea de extrădare pentru o altă acuzație, mai gravă, de rebeliune, pentru rolul lui Puigdemont în campania pentru independența regiunii catalane, o acuzație care i-ar putea aduce zeci de ani de închisoare. 

”Dorința mea este să mă întorc în Belgia. Dar numai după încheierea procedurilor de aici, din Germania, nu înainte”, a declarat el jurnaliștilor din Berlin. ”Intenția mea este, bineînțeles, să rămân în Berlin. Este rezidența mea până al sfârșitul procesului”,a adăugat el. 

Puigdemont, care a fugit din Spania în Belgia acum cinci luni după ce declarația de independență a administrației sale a dus la preluarea controlului direct al regiunii de către Madrid, a fost arestat luna trecută când intra în Germania pe baza unui mandat emis de Spania.


Citeste mai multe despre   

















1220 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    Doamne-ajuta (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 17:07)

    mitg [utilizator]

    Sa declare o catalonie in califatul belgiei si sa ne lase.
  • +12 (16 voturi)    
    Cum sa traiasca in Belgia? (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 17:16)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    Cum l-ar lasa sufletul sa traiasca in Belgia cind Catalonia lui iubita ar ramine sub ocupatie spaniola? Marioneta.
  • +13 (19 voturi)    
    dorinta (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 17:20)

    nahir [utilizator]

    lui de a trai in Belgia arata cat de catalan e. Ca balonul de sapun s-a spart si lupta lui pentru independenta catalana. S-or fi terminat sponsorizarile in ruble.
  • +2 (6 voturi)    
    lege (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 21:01)

    Ilidia [utilizator]

    Romanii au o vorba: unde-i lege nu-i tocmeala. A vrut sa fie "presedinte" in Catalonia, a incalcat o lege, sa plateasca macar pentru celelalte acuzatii, daca nu pentru separatism...
    • +2 (2 voturi)    
      Seamana cu ghizuca de ph (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 22:39)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

      Aceeasi derbedeu care delapideaza bani publici!
  • +1 (3 voturi)    
    Păi cum? (Sâmbătă, 7 aprilie 2018, 22:04)

    Fermi [utilizator]

    Nu prea are cum. Fie judecatorii germani pun în aplicare euromandatul pentru celelalte capete de acuzare (deturnare de fonduri), ceea ce va insemna trimiterea lui in Spania, fie vor refuza cererea Spaniei, ceea ce va face imposibila judecarea lui pe teritoriul UE. Si se va putea intoarce in Barcelona fara a-i fi frica de ”injustiția spaniola”. Sau nu-l mai intereseaza ”patria” lui ci doar salvarea pieii? Parc-ar fi Dragnea.
  • +1 (3 voturi)    
    Un caraghios. (Duminică, 8 aprilie 2018, 11:39)

    Godzillagrrr [utilizator]

    See above.
  • +1 (3 voturi)    
    Pentru Iepurila (sic), orice e mai bine decat .... (Duminică, 8 aprilie 2018, 14:09)

    KTerinca [utilizator]

    ..... parnaia.
    Un Che, ceva mai fricos, asa ....
    Cu o revolutie facuta mai pe feisbuk si cu tableta.