Ministrul rus al apararii:  Scutul anti-racheta are gauri in el

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 1 martie 2018, 16:13 Actualitate | Internaţional


Ministrul rus al apararii, Sergei Shoigu, si Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru
Minsitrul rus de externe Sergei Shoigu a declarat joi ca elemente ale scutului anti-racheta instalat de NATO in Romania, Polonia si Alaska sunt ca o “umbrela cu gauri”, informeaza agentiile de presa rusesti, citate de Reuters. 

"Se dovedeste ca umbrela anti-racheta are gauri in ea", a sustinut Shoigu. 

Ministrul a spus ca “gaurile” au devenit evidente dupa ce presedintele Vladimir Putin a dezvaluit o serie de noi arme nucleare rusesti, tot joi. Shoigu a adaugat ca tarile NATO incearca sa atraga Rusia intr-o noua cursa a inarmarii, dar noile arme nucleare vor ajuta la evitarea unui astfel de scenariu. 

Rachete "invincibile", minisubmarine cu propulsie nucleara ... Vladimir Putin a prezentat joi noile arme ale complexului militaro-industrial rusesc, avertizand Occidentul ca de acum trebuie sa "asculte" Rusia, scrie AFP.

"Nu am facut niciodata un secret din planurile noastre (...) Este chiar surprinzator ca, in ciuda tuturor problemelor noastre, Rusia a ramas prima putere nucleare. Nimeni nu voia sa ne vorbeasca, nimeni nu ne asculta. Ascultati-ne acum!", a spus presedintele rus, in timpul discursului anual in fata Parlamentului.



















4140 vizualizari

  • +34 (36 voturi)    
    Foarte bine (Joi, 1 martie 2018, 16:16)

    mitg [utilizator]

    Atunci de ce se agita asa ca exista?
    • +6 (8 voturi)    
      Simplu (Joi, 1 martie 2018, 17:17)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Să controleze problemele de acasă. Arată cu degetul peste gard la vecinii "dușmani" să nu se uite lumea la gunoiul din ogradă.
      • +2 (2 voturi)    
        Are gauri, asa si? (Vineri, 2 martie 2018, 10:11)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

        Indiferent de situatie, fie ca vorbim de o racheta va fi interceptata de scut, fie ca va trece de scut si va lovi o tinta europeana sau NATO... tot o declaratie de razboi ramane!

        Iar racheta, nu va distruge sau supune o tara !
        Voi cum credeti, da dati o bomba si gata?
  • +21 (29 voturi)    
    lauda-ma gura... (Joi, 1 martie 2018, 16:23)

    81ack [utilizator]

    Gargara ieftina... PR... pentru cine stie, scutul asta de la Deveselu nu a fost niciodata destinat pentru MIRV. Cam tot arsenalul Rusiei pe ICBM are la baza capabilitati MIRV.

    Dupa cu spuneau si americanii, niciodata nu a fost construit impotriva rusilor.
    • 0 (4 voturi)    
      N-are nici o legatura Deveselu (Joi, 1 martie 2018, 17:12)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui 81ack

      cu idea de MIRV.
      Deveselu doboara obiecte care zbora pana la o anumita viteza, indiferent daca este MIRV , sau focos unic al unei rachete mai mici.
      Cu ce au la Deveselu, teoretic nu pot nimerii obiecte care zboara cu vreo 4 km /s pana la o anumita a inaltime, sa zicem 700 km. Focoasele Balistice Intercontinentale, pot sa vina cu 7 km /sec, si vreo 1000 de km inaltime, si nu pot fi lovite cu ,,Deveselu".
    • -3 (7 voturi)    
      esti (Joi, 1 martie 2018, 21:55)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui 81ack

      copil .... evident ca a fost construit impotriva rusilor ... altfel de ce dreaq le puneau in Romania si Polonia .... hai ca am auzit-o si pe asta ... nu se oftica cracanatu degeaba ... problema e mai complexa decat pare ... plantand scuturi peste tot in lume SUA se asigura defapt ca probabilitatea sa-i loveasca in creasta vreo bombita nucleara este foarte mica .... faptul ca intre timp Europa e macelarita e partea a doua ... cum era expresia??? victime colaterale ... orice sistem antiracheta/antiavion/anti OZN are o probabilitate de a distruge racheta agresoare ... e logic: daca cresti numarul de astfel de sisteme atunci esti asigurat ca pana ajunge la tine racheta agresoare sansele de a fi lovita este creste proportional ...
      asta e si motivul pentru care un portavion (cea mai complexa arma militara) are o suita de nave care il apara ... distrugatoare, fregate, submarine ... si asta pe langa ce are el ... inca o data pt toti astia de cred ca SUA ne apara pe noi cu scutul vietii : probabilitatea ca o racheta nucleara sa ne plaseze ca tara pe orbita este foarte mare avand in vedere ca intre noi si bolsevici se afla un amarat de scut si gata ... una peste alta fac ceva pe rusi si fac ceva si pe SUA si politica lor cretina ..
  • -7 (19 voturi)    
    Dialog cu bomba pe masa (Joi, 1 martie 2018, 16:26)

    grunespferd [utilizator]

    Bine si asa, cata vreme toti cei de la masa au de gand cel putin sa supravietuiasca.

    Cu rusii nu poti fi insa niciodata sigur, au unele dintre cele mai mai retele de buncare antinucleare.
    • +2 (4 voturi)    
      au (Joi, 1 martie 2018, 21:45)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui grunespferd

      pe dreaq ... au arme nucleare si cu asta basta ... ca Deveselu poate sau nu poate sa doboare ce trimit aia peste noi e partea a doua ...
  • +9 (11 voturi)    
    Haha! (Joi, 1 martie 2018, 16:27)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Ca jurnalistii din Rusia!
  • +24 (28 voturi)    
    bine mah (Joi, 1 martie 2018, 16:31)

    moka [utilizator]

    da' nu vi s-a zis ca nu e indreptat impotriva voastra scutul???
    acuma v-ati linistit daca are gauri in el?
    • +16 (18 voturi)    
      Contradictie Logica se intampla acum in (Joi, 1 martie 2018, 16:35)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Mintea Mazetei...imi este mila de el...
  • +19 (21 voturi)    
    Universuri paralele comunicate pe diagonala (Joi, 1 martie 2018, 16:32)

    Habermas [utilizator]

    - Bai Rusilor, voi v-ati uitat vreodata in oglinda?
    - Da.
    - Si?
    - Si n-am vazut nimic.
  • +21 (23 voturi)    
    Bine bre rusnacilor. (Joi, 1 martie 2018, 16:55)

    Cataleya [utilizator]

    Pai daca e atat de gaurit, de ce v-ati cufurit atata cand a fost instalat?
    Sau de ce nu trageti dracului o racheta, sa va convingeti daca trece sau nu prin gaurile scutului?
    Atata vorbarie si fanfaronada, la un guvern care isi tine populatia in foamete si disperare, numai cu lozinci ca voi sunteti cei mai tari, cei mai destepti, cei mai cei...
    E plin Occidentul de milioane de emigranti rusi care au plecat de la atata bunastare din Rusia voastra.
    Cati occidentali au cerut azil sau loc de munca in Rusia?
  • +17 (21 voturi)    
    propaganda tipic bolsevica (Joi, 1 martie 2018, 16:56)

    bogdan1477 [utilizator]

    Deci ei ai racheta cea mai racheta, invincibila si nedetectabila, distructiva sin imbatabila, submarinele cele mai submarine, etc, etc, si se miorlaie ca de ce nato are scut antiracheta. Si asta dupa ce NATO a zis de mai multe ori ca scutul nu e impotriva lor ci impitriva arabilor.

    Mai trist e ca poporul chiar crede balivernele astea de doi lei.
    • -7 (13 voturi)    
      ba chiar si mai trist (Joi, 1 martie 2018, 17:31)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      e ca tu crezi balivernele de 2 lei de la americani. Auzi, scut impotriva arabilor plasat in Romania si in Polonia.
      • +1 (1 vot)    
        ai si argumente? (Vineri, 2 martie 2018, 11:11)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        Dupa umila mea parere, un razboi nuclear SUA - Rusia ar duce la disparitia vietii oemensti asha cum o stim azi. Ambele puteri nucleare au sificiente bombe atomice incit inidferent de cistigator, viata umana pe pamant sa primeasca o lovitura mortala. Deci... nu vad de ce americanii si-ar face scut impotriva rusilor. In schimb tot felul de sefi de stat arabi au inceput sa dezvolte rachete balistice. Si psre deosebire de rusi, care sunt totusi previzibili, la aia nu stii cind i se uraste printului cu viata si se decide sa traga cu racheta spre SUA.
        De ce in Romania si Poponia? Pentru ca asta e o garantie ca omulatii verzi nu vor ateriza in cele doua tari, plus ca o recunoastere a atasamentului celor doua fata de SUA.

        Astept contra-argumente daca ai, nu lozinci.
    • +4 (4 voturi)    
      conceputa... (Joi, 1 martie 2018, 23:11)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      ...din copilarie de Chuck Norris.
  • +2 (2 voturi)    
    Aho (Joi, 1 martie 2018, 17:01)

    spysoby [utilizator]

    Pe ministru de externe rus il ceama Serghei Lavrov si e din 2004 ministru.Voi n-ati aflat?
  • +6 (8 voturi)    
    mai aveti ICBM -uri de alea din lemn? (Joi, 1 martie 2018, 17:04)

    Francisc 1 [utilizator]

    aveau vopsite si le scoteau la parada sa se dea mari , in final au dat faliment !
  • -1 (9 voturi)    
    hahaha, (Joi, 1 martie 2018, 17:06)

    nash pandelica [utilizator]

    pai, mai tre' sa si nimeresti prin gaura...
    uneori, in spatele gaurii e o capcana...
    altfel nimic nou, de cand hrusciov promitea graul sovietic cu doua-trei spice.
  • +8 (8 voturi)    
    Si Shoguru are o gaura la spate (Joi, 1 martie 2018, 17:22)

    Wanheda [utilizator]

    Si vorbeste prin ea.
  • +6 (6 voturi)    
    Ca de obicei (Joi, 1 martie 2018, 17:29)

    ac [utilizator]

    "Se dovedeste", "in spatiul public" etc. Exact ca timpitul de TT care face un raport de evaluare din emisiuni TV.
    Acum ditamai ministrul apararii (si atacului) din Rusia (nu din Vanuatu) a rezolvat problema scutului - a dat Putin un film la TV (ala de parca e prezentare la DOS 6.22, da). Cine dracu pune botul la asa ceva, nu stiu.

    Va zgiriie ca pentru prima data are si Romania ceva sa va fluture prin fata ochilor si v-a distrus wa-ul, asa e?
    • -6 (8 voturi)    
      in primul rand (Joi, 1 martie 2018, 22:26)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui ac

      nu are Romania si sincer sa fiu nu as vrea sa fiu aici in momentul in care o sa inceapa un concurs de fluturat chestii de o parte si de cealalta ... dar tu stai linistit ca Deveselu o sa opreasca orice .... suntem invincibili ... eu zic sa dam in ei deja ... ca vb aia ... nu ne poate atinge nimic .... ce copil esti ...
      • +2 (2 voturi)    
        Bati cimpii (Vineri, 2 martie 2018, 11:43)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

        Nimic din ce-am zis eu n-are legatura cu ce spui tu. Avem pentru prima data ceva concret, asa necajit cum o fi. In afara de comentarii prostesti, mindrii nationale si pepturile oamnilor muncii delaorasesisate.
  • -6 (12 voturi)    
    sub scut (Joi, 1 martie 2018, 17:30)

    tahomir [utilizator]

    Scutul de la Desevelu nu a fost nici o clipa prevazut sa functioneze impotriva rachetelor rusesti.
    E complet depasit, prea putine interceptoare, prea vechi , prea incete pentru prea multe rachete..
    Instalatia de la Desevelu are un scop ofensiv, imediat tipul de rachete instalat poate fi schimbat cu unul ofensiv, sistemul permite asa ceva.
    De aia a fost instalat, de aia au fost nervosi rusii.
    Evident ca rromanashii nu inteleg nimic, ei pun botul la orice tampenie, fie ca vine de la Antena 3, fie de la CNN, fie de la Moscova.
    Tampenie sa fie, dar spusa ferm si in mod repetat, ca noi nu gandim, ii lasam pe altii si noi repetam ca repetentii, fara sa pricepem ceva vreodata.
    • +3 (7 voturi)    
      rahat (Joi, 1 martie 2018, 22:22)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Rusii nu au fost nervosi de aia ... nu le mai lua tu apararea ... Rusii au fost nervosi pt ca scutul asta limiteaza capacitatile lor ... iar tehnologia scutului este cutting edge ... nu vechituri cum zici tu ...
  • +5 (9 voturi)    
    astia-s dusi rau cu logica (Joi, 1 martie 2018, 17:58)

    AliKimiku [utilizator]

    Citez
    "Shoigu a adaugat ca tarile NATO incearca sa atraga Rusia intr-o noua cursa a inarmarii, dar noile arme nucleare vor ajuta la evitarea unui astfel de scenariu."
    Va sa zica, in logica rusilor, noile arme rusesti vor opri o noua cursa a inarmarii.
    Sa detaliez
    pasul 1 - tarile NATO au incercat sa ataga Rusia in bla-bla
    Pasul 2- Rusia se tine tare si face exact ce voia NATO
    Pasul 3- vine Shoigu si ne spune ca i-au pacalit pe NATO
    Pe bune, sovieticii erau mai subtili.
  • +2 (4 voturi)    
    hehehe (Joi, 1 martie 2018, 18:08)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    Voi aveti gauri in dos ! E bine, mah ? (!)
  • +1 (7 voturi)    
    nu stiam... (Joi, 1 martie 2018, 18:11)

    Walking_dead [utilizator]

    ca ia lectii de la Kim.
    Pina acum numai grasutul ameninta cu rachete, acum sunt deja doi. Sunt curios cind va apare si al treilea. Candidati exista: Trump, Xi Jinping, etc.
    • -3 (5 voturi)    
      Care ,,grasutul ameninta cu rachete" ? (Vineri, 2 martie 2018, 1:17)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Walking_dead

      SUA a menintat prima Korea de Nord cu arme nucleare si nu invers.
      Ce ai zice?, sa vin eu la tine in casa (peninsula Koreana) cu un ciomag mare ridicat in sens de amenintare (arsenalul nuclear al SUA) . Si tu speriat, pui mana pe un bat de lemn (arsenalul nuclear nord-korean).
      Eu pot sa zic: Ce faci ? ma ameninti cu batul ? :-)))))
      Exact asta face SUA. Ca in scena cand hotul striga: prindeti hotii !
      Este absolut logic ca nord-koreenii au tot dreptul sa dezvolte arme cu care sa se apere. Cetatenii SUA, nu au nici un drept mai mult pe lumea asta, decat cetatenii din Korea de Nord, sa aiba arme nucleare.
  • +5 (5 voturi)    
    struguri acrii (Joi, 1 martie 2018, 23:17)

    g01an [utilizator]

    ce sa-i faci, dupa 10 ani de proteste si amenintari si vaicareli, acum ca e operational, deodata nu e suficient de bun.

    mkay. deci nu-i va supara daca sunt finalizate toate instalatiile in toate locatiile pe care NATO si le dorea initial...
  • -4 (6 voturi)    
    Trebuie luate masuri urgente (Vineri, 2 martie 2018, 7:31)

    echidistantul_ [utilizator]

    Ar trebi marita contributia Romaniei la bugetul SUA cu inca cateva procente din PIB.
    Avem nevoie acuma mai mult decat niciodata sa sustinem parteneriatul strategic. Cotizati la stapana, ca va ia mama rusilor!
  • +2 (2 voturi)    
    Ba... (Vineri, 2 martie 2018, 10:54)

    JustinCase [utilizator]

    Pana si supremul Putler are ceva gauri in el...