VIDEO UPDATE Un avion de pasageri rus s-a prabusit in apropiere de Moscova. Toate cele 71 de persoane aflate la bord si-au pierdut viata

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 11 februarie 2018, 14:36 Actualitate | Internaţional


Antonov An-148
Foto: Twitter/ Flightradar24
Un avion de linie rus, la bordul caruia se aflau 71 de persoane, s-a prabusit duminica in apropiere de Moscova, la scurt timp dupa decolarea de pe aeroportul Domodedovo din capitala rusa, au anuntat agentiile de presa ruse, citate de AFP si Reuters.

UPDATE 19.40: Cutia neagra a avionului prabusit langa Moscova a fost gasita / Pilotul ar fi semnalat o defectiune si ar fi cerut aterizarea de urgenta, dar si ca unul dintre motoare ar fi explodat (presa)

UPDATE 18.00: Toate cele 71 de persoane care se aflau la bordul avionului prabusit si-au pierdut viata, a informat biroul Procuraturii Transporturi din Rusia.

Avionul Antonov An-148 al companiei ruse Saratov Airlines decolase in directia Orsk, un oras din Urali.

Agentia RIA a precizat ca la bordul aeronavei se aflau 65 de pasageri si 6 membri ai echipajului.

Aparatul s-a fi prabusit in districtul Ramenskoye din regiunea Moscovei, toate persoanele de la bord pierzandu-i probabil viata, a scris si agentia Interfax, citand o sursa din cadrul serviciilor de urgenta.

Cei de la bord "n-au avut nicio sansa" de supravietuire, a dat asigurari aceasta sursa din cadrul Ministerului rus pentru Situatii de urgenta.

Potrivit presei locale, martori au povestit ca au vazut aparatul in flacari, prabusindu-se in localitatea Argunovo, la sud-est de Moscova.

Resturile aparatului au fost imprastiate pe o larga suprafata din jurul locului prabusirii, a precizat Interfax.





Citeste mai multe despre   


















10250 vizualizari

  • -7 (45 voturi)    
    Rogojina era acolo? (Duminică, 11 februarie 2018, 15:35)

    un domn [utilizator]

    Ar fi o veste buna, inocentii pacat de ei!
    • -4 (22 voturi)    
      Inca o dovada ca industria sovietica (Duminică, 11 februarie 2018, 17:58)

      Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      n-a produs nimic functional: nici o masina, nici un avion. Sunt buni doar la vandut zacaminte. Natie de mineri si petrolisti. Exceptie e doar AK47 care de fapt a fost proiectat de Schmeisser si prezentat de Kalshnikov, un fiu de cioban care nu avea habar de care capat se tine.
      • +7 (13 voturi)    
        Dumnezeu sa ii odihneasca! (Duminică, 11 februarie 2018, 22:22)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

        Sunt oameni.
        • -8 (10 voturi)    
          Avion doborât de Israel (Luni, 12 februarie 2018, 5:07)

          simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Israelul s-a răzbunat, pentru racheta trasa în Siria care a făcut sa cada un aparat de vânătoare evreiesc, provocând prăbușirea avionului rusesc langă Moscova.

          Citat:
          "Un avion de pasageri rus s-a prabusit in apropiere de Moscova. Toate cele 71 de persoane aflate la bord si-au pierdut viata"
      • +1 (19 voturi)    
        avioanele capitaliste nu se prabusesc? (Duminică, 11 februarie 2018, 23:10)

        kingdavid hotel [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

        ce dovedesste asta? nimic!!
      • -5 (13 voturi)    
        Dar Gagarin, cu ce a ajuns pe orbită? (Luni, 12 februarie 2018, 0:23)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

        Înaintea americanilor?
        • +2 (4 voturi)    
          eu nu cred! (Luni, 12 februarie 2018, 8:08)

          Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          cum unii nu cred ca SUA a ajuns pe luna si eu aleg sa nu cred ca a zburat vreun Gagarin in spatiu .Oricum zborul lui Gagarin este infinit mai putin documentat decat 6 zboruri pe luna ( lumea cam uita ca au fost 6 ) .
      • +3 (11 voturi)    
        Ekranoplan (Luni, 12 februarie 2018, 0:29)

        Lucius Cornelius Sulla in coasta [utilizator] i-a raspuns lui Un Nene

        Ia zi-mi repede echivalentul vestic.

        Cat despre primul om in spatiu - a fost rus, primul avion supersonic de pasageri (care a zburat) - a fost tot rusesc / sovietic. Nu au fost nici cele mai fiabile, nici cele mai bune, nici cele mai economice. Dar au fost. Da, Tu144 a fost copiat in buna parte insa cand te uiti la detalii, rusii au trebuit sa le inventeze.

        Concluzia: cea mai sanatoasa e concurenta si cu un amestec politic cat mai mic. Din pacate la asta rusii chiar nu sunt buni.
        • -1 (3 voturi)    
          TU 144 (Luni, 12 februarie 2018, 11:15)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Lucius Cornelius Sulla in coasta

          Asta mi-a placut; adica m-ai amuzat. Au zburat primii.
          Pai si cand arunci o piatra ea tot zboara, pana cade.
          Este adevarat ca industria aeronautica rusa/sovietica este remarcabila tinad cont si de primitivismul unor tehnologii, dar nu poti sa-i declari ca fiind primii in toate domeniile.
          Ca asa, ajungem si la cel mai mare pitic din lume care era tot sovietic si la plosnita sovietica, care era o testoasa.
          Poate nu stii, dar zborurile in cosmos nu erau niciodata anuntate inainte pentru ca nu erau siguri ca mai ajung inapoi; tot respectul meu pentru cosmonauti care se aventurau totusi, in aceste conditii. Esecul era al lor, succesul era al urss.
          • +2 (2 voturi)    
            Ai idee (Luni, 12 februarie 2018, 18:40)

            Lucius Cornelius Sulla in coasta [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

            Cate rachete americane au explodat la lansare? Da, aia cu misiunile neanuntate e tare de tot: americanii au facut invers - cu totii am vazut cum Challenger si Columbia au devenit artificii. Ti se pare o moarte diferita sa arzi anuntat sau neanuntat?

            Ti se pare mai fiabila Challenger decat Soyouz? Sau comparam numai de dragul comparatiei si in fond castigati suntem cu totii de pe urma unora care risca, indiferent de nationalitatea lor?
            • 0 (0 voturi)    
              E greu cand tragi intr-o singura parte (Marţi, 13 februarie 2018, 9:56)

              Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Lucius Cornelius Sulla in coasta

              TU 144 a fost un esec. Asta, poate si din cauza ca nu a fost un proiect propriu. Cred ca si Tupolev se rusineaza de asta.
              Faptul ca si americanii au avut catastrofe la lansare nu l-a ascuns nimeni, asa cum au facut rusii cu ale or. De aici vine diferenta la care ma refeream. Sa fii cosmonaut sovietic era o onoare numai daca resuseai. Vai de cei care au murit, fie la decolare fie la aterizare! Au murit de doua ori!
              Daca faci comparatie intre Chalanger si Soiuz inseamna ca nu stii ce face una si ce face alta, deci discutia este fara rost. Numai ca sa demonstrezi suprematia tehnologiei sovietice, poti sa folosesti Vocea Rusiei sau Pravda.
              Am toata admiratia pentru inginerii rusi/sovietici - culmea e ca au avut realizari remarcabile in ciuda sistemului politic. Trebuia sa fii animat de o mare pasiune pentru ceea ce faci ca sa poti crea ceva, in ciuda magariilor si a tuturor aberatiilor pe care ti le punea in cale sistemul comunist. Poate nu ai trait in acel timp si vorbim de pomana.
  • +10 (10 voturi)    
    RIP (Duminică, 11 februarie 2018, 16:27)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Pacat de ei. Din ce am citit prin alte parti, se pare ca ar fi fost cauzat de o coliziune cu un elicopter. Inca nu e confirmat.

    Singura parte "buna" din toata povestea e ca macar nu a fost act terorist. Chiar si asa ... pacat :(

    Nu e un lucru bun ca cineva sa moara indiferent de nationalitate
  • +3 (9 voturi)    
    RIP (Duminică, 11 februarie 2018, 17:09)

    The Saker [utilizator]

    Condoleances for all the families. RIP
  • 0 (6 voturi)    
    Se pare ca avem de ales... (Duminică, 11 februarie 2018, 17:31)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    Avioane mai sigure vs. Rachete mai puternice.
  • +6 (6 voturi)    
    D-l sa-i ierte, pacat de atatia oameni (Duminică, 11 februarie 2018, 17:46)

    Maniu [utilizator]

    din pacate rusii nu fac mentenanta cum trebuie.
  • +12 (18 voturi)    
    RIP (Duminică, 11 februarie 2018, 18:24)

    zgubilitix [utilizator]

    O adevarata drama :( Dumnezeu sa-i odihneasca.
  • +3 (9 voturi)    
    Dumnezeu sa-i odihneasca (Duminică, 11 februarie 2018, 19:10)

    Ochiana [utilizator]

    !
  • +1 (5 voturi)    
    Tragedie! (Luni, 12 februarie 2018, 0:08)

    Tulth [utilizator]

    Tragedie maxima! Cred ca e cea mai dureroasa moarte, de pleci cu gandul ca te duci in concediu, sau acasa la familie, sau pur si simplu in interes de seriviciu, si sa mori din cauza ca se prabuseste avionul. Sa le fie tarana usoara!
  • -2 (4 voturi)    
    Airliner?! (Luni, 12 februarie 2018, 2:21)

    Namaste [utilizator]

    MH17 copy-paste ?!
  • 0 (0 voturi)    
    prabusire AN-148 saratov airlines 11.02.2018 (Luni, 12 februarie 2018, 13:20)

    MihaiTruta [utilizator]

    Rugaciuni pentru cei cazuti si pentru familiile indurerate!
    Pe de alta parte citesc multe comentarii off topic, precum cum ca evenimentul ar arata inferioritatea Rusiei si cine a ajuns primul pe luna. Prostii. Important zic eu ar fi sa fie urmarite cauzele catastrofei, care dupa cate se pare conduc catre explozia unui motor in aer, asadar probabil dezintegrarea avionului inainte de a atinge solul.
    • 0 (0 voturi)    
      Se putea intampla la orice companie (Luni, 12 februarie 2018, 18:42)

      Lucius Cornelius Sulla in coasta [utilizator] i-a raspuns lui MihaiTruta

      Din pacate rusii sunt cunoscuti pt proasta intretinere a avioanelor.