Canada anunta ridicarea obligativitatii vizelor pentru cehi. Ottawa mai mentine regimul vizelor doar pentru doua tari UE - Romania si Bulgaria

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 18 octombrie 2013, 23:53 Actualitate | Internaţional


Premierul Canadei, Stephen Harper, a anuntat vineri ridicarea obligativitatii vizelor pentru cetatenii din Republica Ceha, pentru a evita o blocare a acordului de liber-schimb incheiat cu Uniunea Europeana, transmite AFP.

"Am decis sa ridicam, in saptamanile viitoare, obligativitatea vizelor impusa cetatenilor cehi pentru calatoriile in Canada", a declarat Harper in cursul unei conferinte de presa sustinute la Bruxelles impreuna cu presedintele Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso, cu ocazia semnarii acordului de liber-schimb.

Acest acord trebuie insa ratificat de fiecare dintre cele 28 de state membre ale UE si de Parlamentul European. Praga a amenintat recent ca nu va ratifica acordul daca problema vizelor nu va fi rezolvata.

Guvernul canadian a decis in 2009 sa reintroduca obligativitatea vizelor de calatorie pentru cehi, care fusese eliminata in 2007, din cauza numarului considerat "excesiv" de cereri de azil depuse de cetatenii acestei tari, marea majoritate romi, care denuntau discriminarile la care sunt supusi.

"Trebuie sa ne intrebam de ce cetateni ai unei tari UE sunt nevoiti sa ceara azil intr-o tara straina", facea apel la acea vreme comisarul european pentru Justitie, francezul Jacques Barrot.

Europenii au amenintat Canada cu impunerea obligativitatii vizelor pentru cetatenii canadieni, dar nu au trecut vreodata la fapte.

Autoritatile canadiene au apreciat ca reforma sistemului de acordare a dreptului de azil in Canada a permis rezolvarea problemelor, reducand depunerea de cereri nefondate.

Astfel, singurele tari din Uniunea Europeana pentru care Canada continua sa mentina regimul obligatoriu de vize vor fi Romania si Bulgaria.

Autoritatile de la Ottawa au mentinut si dupa aderarea Romaniei la UE regimul obligativitatii de vize pentru cetatenii romani care calatoresc in Canada, fiind demarat inca din 2007 un proces de examinare cuprinzatoare a regimului de vize pentru noile state membre ale UE.

Cetatenii canadieni sunt exceptati inca din 2002 de la obligativitatea obtinerii vizei de intrare in Romania pentru o sedere de pana la trei luni.

In Canada se afla o comunitate de romani estimata la cel putin 200.000 de persoane.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3541 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    Paria (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 0:47)

    evoque [utilizator]

    romanii si bulgarii au devenit din paria uniunii europene si paria lumii intregi.
  • +1 (19 voturi)    
    trist (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 0:48)

    amanda13 [utilizator]

    Am vizitat Canada vara asta. Montreal, Toronto ca un Bucuresti mult mai scump si mai colorat. La cascada Niagara aproape toata lumea arata ca venind din Orientul Mijlociu, erau multe femei acoperite in totalitate si multi, foarte multi indieni. Este absolut de neinteles faptul ca mentin vizele pentru romani, desi este foarte evident ca au un regim de imigratie foarte lax comparativ cu Statele Unite unde locuiesc. Eu nu am avut nevoie de viza, insa cred ca as fi fost foarte dezamagita daca ar fi trebuit sa trec prin astfel de formalitati pentru a le vizita tara.
    • +2 (8 voturi)    
      hmmm (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 1:20)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      Indienii (sau cei din orientul mijlociu), pe care i-ai vazut la Nigara, tot cu viza au intrat in Canada. Deci ... care-i problema ?
      • +2 (10 voturi)    
        da (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 2:07)

        amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui mvr

        pusesem accentul pe faptul ca nu mi se pare ca interesul pe care l-ar starni tara este adecvat formalitatilor pe care le impune turistilor romani.
        • 0 (0 voturi)    
          nu este pt vizitatori (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 15:28)

          adyQ [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

          ci pt vizitatorii care nu mai pleaca, in special cei care sunt goniti din Franta...
    • -1 (11 voturi)    
      Asa ai vazut tu? (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 2:20)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      Montreal si Toronto arata ca un Bucuresti da' mai colorat? Da' la matale in state acolo, la NY, sau unde esti, nu e nimic .. colorat?

      Statele unite nu au un program de imigratie in afara de US Lottery Visa. Programe de imigratie au si Australia si Noua Zeeelanda. Si acolo ai sa vezi ca orasele arata ca Bucurestiul, numai ca sunt pline de asiatici (Australia). Numai la tine in state orasele arata ca Parisul.

      Da' apropo, USA de ce mentin viza pentru romani? Eu nu am nevoie de viza, da' as fi foarte dezamagit daca ar fi trebuit sa trec prin astfel de formalitati pentru a le vizita orasele, care toate arata ca Parisul. Mai exact: ca Toronto, adica, hai fie, ca un Bucuresti, da' mai colorat.
    • +3 (11 voturi)    
      Trist e ca iti dai cu parerea asa rapid (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 2:50)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      dupa o vizita scurta; trebuie sa traiesti cativa ani pt a avea ceva solid. Deja faptul ca dau liber la cehi nu e inbucurator, o sa fie invazie de tigani...a mai fost.
      De ani buni nu am mai inchis masina sau casa...se pare ca trebuie sa ma razgandesc in viitorul apropiat.
      Asta e Canada, multiculturala...
    • 0 (2 voturi)    
      acum un an (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 22:29)

      vercingetorix [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

      era un scandal in Canada pentru ca premierul anuntase ca va permite unui numar de 250.000 de indieni sa se stabileasca in Canada. Premierul era in vizita oficiala in India, tara care anuntase investitii de cateva miliarde de dolari in... Canada.

      Acum intelegi de ce sunt asa multi indieni? :))
  • -3 (9 voturi)    
    Ar fi fost bine (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 1:36)

    KostasP [utilizator]

    Sa arate Bucurestiul ca un Toronto sau Montreal. Nu stiu exact ce ai vrut sa spui prin comparatia asta. Si asta vine de la un ex bucurestean get beget. Desi locuiesc in Cda si nu sunt impresionat de aceasta tara, am vizitat si eu cateva locuri din state si concluzia este ca tot mai bine este in canada. Aici sunt multi indieni dar in state abunda negrii si mexicanii iar dupa parerea mea este mult mai rau.
    • +1 (7 voturi)    
      comparatie (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 2:04)

      amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Ma refeream la blocurile acelea care arata la fel ca in Bucuresti, la drumuri, la servicii. Atat cat am vazut in 2 saptamani.
      • -7 (7 voturi)    
        da ia stai tu .. (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 4:45)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

        acolo la evrei, pardon americani si numai veni pe la noi la indieni....si luati i voi pe tigani..
        • -1 (3 voturi)    
          Buey, da' ce repede vi se incinge (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 12:31)

          dbdb [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

          spiritul, mai canadezilor si americanilor!
          Replici taioase de-o parte si de alta, ca la noi e mai misto, ba la noi e mai misto, parca ati facut vreunul ceva pentru "mai misto-ul ala". A, ati facut: bani si ati cumparat case de-a gata unde v-ati mutat. Bravo!
          • 0 (2 voturi)    
            Da ba'.... (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 23:02)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

            ...asa suntem noi. Unii au facut si ceva pentru "mai misto-ul ala"... Da' tu ce-ai facut "buey" pentru "mistoul" din tara? Ai fost si tu unul din multii care au contribuit la prostia si saracia din tara?
            • 0 (0 voturi)    
              Bine, ba! Am inteles, te-ai urzicat! (Duminică, 20 octombrie 2013, 12:57)

              dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Alius

              Da, sa stii ca am contribuit la misto-ul din tara mea, cat am putut si cat m-a dus capul, si o fac inca, in fiecare zi cel putin cate putin. Pentru ca imi pasa! Dar commentul meu era mai degraba amuzat de schimbul de replici, acum e mai degraba indignat - ca daca a scazut media de desteptaciune din tara pentru ca ai plecat tu si altii ca tine, pentru asta ma faci pe mine responsabil? ca pe cand tu ti-ai bagat si ai plecat, ca sa te realizezi tu, eu am ramas CHIAR ca sa fac ceva, cat pot, pentru tara! Si nu e vrajeala, daca m-ai cunoaste, ai stii ca exact asta am facut! Si am tras de toti prietenii mei care sunt plecati din tara, in fiecare an, spunandu-le sa se mai gandeasca, poate se hotarasc sa se intoarca! Si eu sunt unul dintre multii romani care voia sa plece din tara pe vremea lui Ceausescu, ca atunci chiar nu puteai face nimic dinauntru, dar dupa revolutie, mi-am spus, acum am aici totul de facut!
              • 0 (0 voturi)    
                Baaaaaa... (Duminică, 20 octombrie 2013, 21:14)

                Alius [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

                ...eu nu am plecat sa ma "realizez", eu am plecat sa-i ajut pe-ai mei si i-am ajutat mult mai mult decat o puteam face din tara. Ca unii s-au realizat in "afara", bravo lor! Bravo si celor care s-au realizat in tara! Trebuie sa scoti din cap mentalitatea ta aia cu "noi am stat aici si ne-am sacrificat mancand salam cu soia, pe cand voi v-ati dus sa o boieriti". Nu stii cum e sa pleci in alta tara, de unde si comentariile pe care le vezi. Si unii chiar nu pot face ce-si doresc ramanand in tara ("aia", cei mai destepti, care nu au unde sa se dezvolte profesional si intelectual). Sacrificii sunt si de o parte si de alta.

                Si ca sa revenin la "facutul mistoului", multi romani plecati care pe unde, fac cat pot si pentru tara in care sunt si pentru Romania. Ok?
                • 0 (0 voturi)    
                  Baaaa.... (Luni, 21 octombrie 2013, 14:39)

                  dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Alius

                  Exact ca eu nu am de loc in cap nici semtimente personale de "sacrificiu de sine", nici vaicareala gen " am mancat prost, vai ce greu ne-a fost - si ma refer de dupa '90 - sau, aoleu, tu ai plecat si te-ai realizat, eu am ramas si nu m-am realizat - taman pentru ca nu ar fi adevarate. Nu simt ca m-am sacrificat, am lucrat cu bucurie si la fel fac si acum; dupa visele mele din copilarie, aproape ca m-am realizat binisor, dupa standardele generale, sa zic ca sunt "clasa de mijloc" , dar nu le consider vreun merit deosebit.

                  Dar m-ai gasit pe mine ca iti reprosez ca ai plecat din tara? Nu, tata! Decizia mea de a ramane este la fel de legitima si respectabila precum a ta, de a pleca. Bravo ca se putea deja, fara sa-ti risti viata si binele familial.
                  Numai ca nu vine bine sa ma acuzi tu pe mine ca am contribuit la prostia si saracia din tara, ca nu ma cunosti, nu stii cine sunt si nici ce am facut eu in viata pana acum. Eu am spus generic, pentru majoritatea romanilor plecati in afara, ca exprimarea asta cu " la noi versus la voi" paralela Canada-SUA este anapoda, societatile de adoptie nu au fost facute, nici modelate sensibil inca, de imigrantii romani. E vreo problema, e ceva gresit in enunt? E vreun afront pentru tine? te-am jignit intrucatva? Cu ce, tata? Cand am spus de "realizat" , nu pentru asta ai plecat, sa te realizezi, fiindca oportunitatile din tara erau prea mici, poate chiar specificul tau de profesie si-a luat avant in Romania prea tarziu si te-ai saturat sa astepti. Si care-i problema? ti-am reprosat eu ceva?
      • +1 (1 vot)    
        Blocurile alea.. (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 7:00)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

        ... arata ca in America de Nord.. Nimic deosebit. Cum arata la "voi" blocurile? Si nu-mi spune de alea din Manhattan si Las vegas, ca USA e ceva mai mult de atat.

        Drumurile arata la fel ca si in state. Serviciile, cand e vorba de guvern, sunt ca in state in principiu. Ce ai vazut tu diferit? Descrie, te rog. Arata-ne diferentele. Eu zic ca metroul in Toronto si in Montreal este net superior celui din NY, adica este mult mai curat si mai safe.
        • +2 (2 voturi)    
          orasele americane (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 15:15)

          amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          sunt construite diferit. Blocurile nu sunt predominante in toate marile orase asa cum am vazut in Canada (cand spuneam "colorate" ma refeream la culoarea cladirilor care trece prin toate culorile), ci suburbiile, cu case care au fiecare gradina ei. Si vorbesc din perspectiva cuiva care a vazut jumatate din SUA. Drumurile sunt o problema - majoritatea sunt foarte bizare, cu exituri in ambele parti foarte greu de suportat pentru un turist si multe, multe portiuni cu gropi sau in constructie. Marginile soselelor sunt pline de balarii. In Montreal risti sa ramai in trafic ore intregi, este ceva infiorator! Nu am mers cu metroul ca sa spun ce este diferit aici. Cat despre servicii - lumea mi s-a parut plina de tafna, mai ales in Montreal. Vanzatorii, hotelierii par tot timpul intepati sau plictisiti, preturile sunt extrem de mari comparativ cu SUA la o paritate de 0.99 centi - $1, mancarea si benzina sunt de doua-trei ori mai scumpe. Nu spun ca este o tara dezagreabila, au fost si cladiri sau locuri care mi-au placut, ca downtown Toronto sau Palatul Parlamentului Ottawa (Ottawa este foarte aerisit si frumos), ceea ce voiam sa spun este ca mi se pare exagerata mentinerea vizelor pentru romani atata vreme cat experienta Canadei nu mi s-a parut atat de indepartata de cea romaneasca. Nu am vrut sa lovesc in spiritul national al nimanui. :)
          • 0 (0 voturi)    
            Eu din ce am vazut.. (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 19:44)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

            ...cand te duci undeva in America de Nord, nu prea iti dai seama pe unde esti (fireste, cu niste exceptii), ca nu sunt prea mari diferent, nici la cladiri, nici la case (toate facute din placaj, car sar in sus la o furtunita mai mare), nici la drumuri. Downtown-urile sunt cam la fel peste tot, mall-urile sunt la fel peste tot, aceleasi brand-uri etc.

            Asta cu vanzatorii care sunt intepati sau plictisiti, cred ca e o exagerare. Nu mi s-a intamplat asa ceva si sunt de ani de zile. Ba mi se par agresiv de politicosi. Din acest punct de vedere este o mare diferenta fata de Romania. Plus, multi clienti care vin din state imi spun ca vaaaaaaaaiiii ce politicosi sunt oamenii aici, fata de state (NY). Nu cerd ca-ti permiti sa fii intepat, ca nu mai clientii la tine ca doar ai de unde alege.

            Da, preturile sunt mai mari in Canada, de aceea multi se duc la cumparaturi in state.
    • +4 (4 voturi)    
      de curiozitate (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 14:46)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Ca căpşunar ce sunt, explică-mi asta "nu-mi place aici, nu-mi plac omenii de-aici, nu-mi place mâncarea de-aici, muzica de-aici, e aşa de frumos şi bine la mine-n ţară, dar stau aici i sufăr de ţşpe ani" De ce fras nu te-ntorci acasă, unde ţi-e bine, ci preferi să suferi masochistic privaţiunile vieţii de căpşunar? Sau, de ce nu te duci într-o altă ţară, mai apropiată de preferinţele tale? Când v-aud cu mieunielile astea, înţeleg de ce nu vă simpatizează băştinaşii de pe unde-o-ţi fi şi de ce nu vă integraţi. Go home!
      • 0 (2 voturi)    
        Hai sa-ti explic eu capsunarule. (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 23:06)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Faptul ca pleci dintr-un loc in care primesti 10 palme pe zi si te duci in altul in care primesti 2 palme pe zi, nu inseamna nici ca esti fericit si nici ca trebuie sa te intorci la cele 10 palme pe zi.

        Daca tu esti fericit ca primesti 2 palme pe zi si un scuipat in loc de 10, nu inseamna ca toti trebuie sa fie. Fiecare se simte bine, unde se simte bine. Fiecare poate are ceva de pierdut cand se muta intr-o alta tara (sau ca se intorc in Romania). Apropos, daca tu esti asa fericit, ce caruta lui Brancus mai cauti pe site-urile romanesti? Stai frate acolo in Ciprul tau, uita-te in chilotii ciprioti si lasa-i pe cei romanesti in pace. Hai, bafto delo!
  • 0 (6 voturi)    
    e bine (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 2:01)

    uzu [utilizator]

    regimul vizelor cu Romania e bine cum e. oricine poate veni in vizita in Canada, daca are chemare mai ales. Cu viza.
    Lasa ca-i bine asa. Prietenii stiu de ce... cum bine zicea berea aia ...
  • +5 (5 voturi)    
    vai (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 2:23)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    cita persecutie, altfel sigur nu e adevarat ca tiganii sint needucabili si toata lumea se preface ca nu stie ....
    Tiganirea multor romani nici nu mai conteaza, e suficient ce se vede acum.
  • +2 (4 voturi)    
    Partea buna cu acordul asta (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 3:12)

    Dalinar [utilizator]

    E ca o sa pot comanda in sfarsit carne de Alberta in Europa. Cea mai buna carne de vaca din lume e din Alberta sau din Argentina...aia Kobe e gluma pe langa ele, sa nu mai amintesc de cauciucul pe care ti-l serversc in Romania.
  • +3 (3 voturi)    
    CIUDATU' ALA ...CORLATEANU.... (Sâmbătă, 19 octombrie 2013, 8:08)

    schroedinger [utilizator]

    Poate adopta aceeasi pozitie ca si guvernul ceh! Ce mare scofala! NU RATIFIC DACA! Trebuie sa profiti de pozitia de membru al UE, nu doar sa fii pres!
  • +1 (1 vot)    
    Nu inteleg! (Duminică, 20 octombrie 2013, 9:58)

    TheRealGicaContra [utilizator]

    De ce Romania nu impune obligativitatea vizelor pt cetatenii statelor care au aceasta cerinta pentru romani? Pana la urma e un gest de demnitate! Ca sa nu mai vorbesc de aspectul economic: o viza de SUA sau Canada e al naibii de scumpa, de ce nu ar fi si invers?